Adaptacje Bergmana, Orwella i Russella. W obsadach m.in. Wieniawa, Olbrychski, Schejbal, Woronowicz, Dębska i Baka. Od romansu, przez małżeński dramat, po dystopijną wizję przyszłości. Od nowych sztuk po klasyczne wznowienia, od adaptacji literackich po nowatorskie dzieła – tej jesieni w teatrze każdy znajdzie coś dla siebie.
Wpływ muzyki na emocje i nastrój (tego się nie spodziewasz)
Nie od dziś wiadomo, że muzyka wpływa na nasze emocje. Jeśli podczas sprzątania będziemy słuchać skocznej i przyjemnej muzyki – pójdzie nam to o wiele szybciej (a co ważniejsze: z uśmiechem na ustach). Za to gdy mamy doła, chętniej słuchamy smutnej muzyki, która pozwala nam bardziej przeżywać nasze emocje. Zobacz, jak jeszcze muzyka wpływa na nasz nastrój i zachowania.
16.01.2024
Klaudia Jaroszewska-Kotradii
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
W jaki sposób muzyka wpływa na nasze emocje?
Sam pewnie podświadomie wiesz, że muzyka, której słuchasz, ma niebagatelny wpływ na Twoje życie. Może powodować radość, zachęcać do tańca, tworzyć romantyczny nastrój itd. Dlaczego tak się dzieje?
Dlaczego muzyka wpływa na nasze emocje?
Cofnijmy się do początku, czyli powstawania dźwięku. Są to cząsteczki wibrujące przenoszone w powietrzu. Wpadają one do przewodów słuchowych w uchu zewnętrznym, a później do ucha środkowego. W uchu wewnętrznym są przekształcane w impulsy nerwowe, po czym trafiają do mózgu. W korze skroniowej interpretowane są najbardziej podstawowe dźwięki. Głębsza analiza zachodzi w korze przedczołowej.
Podstawowe cechy, które analizuje mózg, to:
- wysokość dźwięku,
- barwa dźwięku,
- lokalizacja przestrzenna,
- głośność,
- pogłos,
- czas trwania tonów,
- różne składowe tonów.
W ostatnim etapie analizy dźwięków dochodzi do uświadomienia sobie nie tylko jego formy, ale także treści melodii. I właśnie wtedy pojawiają się emocje.
Jakie emocje możemy czuć podczas słuchania muzyki?
Tak naprawdę wszystkie: od spokoju, aż po strach; od radości, aż po smutek. Skąd wiadomo, że muzyka wpływa na nasze emocje? Stąd, że możemy zaobserwować przeróżne zmiany behawioralne i fizjologiczne.
Zmiany behawioralne skupiają się na naszym zachowaniu. To dlatego podczas wolnych kawałków na imprezach tańczymy “tańce-przytulańce”, a podczas bardziej skocznych nogi same rwą się do tańca. W dalszej części artykułu pokazaliśmy także wpływ tych emocji na prowadzenie pojazdów.
Za to zmiany fizjologiczne odbywają się na poziomie organizmu. Są to m.in.:
- częstotliwość bicia serca,
- częstotliwość oddychania,
- reakcje skóry,
- temperatura skóry.
Dlaczego odczuwamy konkretne emocje podczas słuchania muzyki?
No właśnie: dlaczego czujemy właśnie to, co czujemy, a nie coś zupełnie innego? Wpływ na to ma wiele czynników, chociażby:
- cechy dźwięku (np. głośność),
- cechy kompozycji (np. skala molowa, durowa, metrum),
- nasze przeżycia i skojarzenia (np. pamięć towarzysząca konkretnej piosence).
Sam wiesz, że niektóre piosenki od razu budzą motyle w brzuchu, za to inne sprawiają, że masz ochotę rzucać talerzami.
W zależności od tego, jakiej muzyki słuchamy, zmienia się oddech, częstotliwość bicia serca i wiele innych parametrów naszych organizmów. Świadczą one o odczuwanym napięciu. Zauważono, że podczas słuchania smutnych piosenek zwalnia i oddech, i serce, przez co zaczynamy czuć spokój.
Możemy wykorzystać wpływ muzyki na nasze emocje w codziennym życiu. Dobierajmy piosenki tak, by uwalniały się odpowiednie neuroprzekaźniki (np. serotonina). Mają one wpływ na odczuwanie konkretnych emocji. Nie oznacza to, że gdy czujemy się przybici, mamy słuchać wesołej muzyki. Właśnie w takiej sytuacji warto postawić na ckliwe utwory, które pomogą nam uzewnętrznić nasze uczucia i się z nimi uporać.
Polecamy na eBilet.pl
Czy słuchanie muzyki podczas jazdy autem wpływa na nasze emocje i zachowania?
Profesor Warren Brodsky w 2015 roku opublikował wyniki badań pt. “Prowadzenie auta przy muzyce: implikacje poznawczo-behawioralne”, co można rozumieć jako wpływ muzyki na zachowania podczas prowadzenia samochodu.
Według profesora to, jakiej muzyki słuchamy podczas prowadzenia pojazdu, wpływa na nasze zachowania, emocje, błędy i wykroczenia. Jeśli będziemy słuchać spokojnej, relaksacyjnej muzyki – możemy zasnąć za kierownicą. Niektóre utwory mogą budzić w nas silne emocje, które skończą się płaczem czy nawet atakiem paniki. Za to słuchanie szybkich i rytmicznych utworów działa pobudzająco, co z jednej strony jest korzystne, a z drugiej sprzyja popełnianiu wykroczeń. Warto więc ostrożnie dobierać repertuar na czas podróży.
Jak wykorzystać wpływ muzyki na nasze emocje?
Muzyka może być wykorzystywana podczas radzenia sobie z emocjami. Niektóre gatunki wykazują działanie relaksacyjne, inne zaś pobudzające. Według badaczy słuchanie muzyki może pomóc w:
- uspokojeniu się,
- przezwyciężeniu reakcji lękowych,
- zmniejszeniu bólu,
- redukcji stresu,
- redukcji trudnych emocji itd.
Jest to doskonale widoczne u nastolatków. Często słuchają oni ciężkiej muzyki (czy to na linii melodycznej, czy lirycznej), heavy metalu lub ulicznego rapu. Takie gatunki wywołują wiele emocji, ale także pozwalają nastolatkom utożsamić się z kimś, przeżyć coś razem z nim i dzięki temu uspokoić emocje. Błędne jest więc myślenie, że tego typu muzyka ma destrukcyjny wpływ na młodzież. Oczywiście takie przeżywanie emocji podczas słuchania muzyki odnosi się także do dorosłych osób. Pamiętajmy, że “metalowcy” w glanach są często spokojnymi, zaangażowanymi społecznie ludźmi.
Muzyka ma ogromny wpływ na nasze emocje i to my decydujemy, jak to wykorzystamy.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł