Muzyka rap nigdy nie była gatunkiem jednolitym. Inspiracje zbierane z różnych zakątków kultury i sztuki wpłynęły na powstanie i rozwój licznych odnóg, które dziś funkcjonują jako osobne twory. Wielu raperów, wciąż eksperymentując z brzmieniem, wychodzi przed szereg, stając w opozycji do licznych, podobnych sobie, twórców. Wśród nich jest chociażby Sobel, którego muzyka wyróżnia się na tle polskiej sceny muzycznej.

Rychu Peja Głosufka. Raper może zostać głosem poznańskiego MPK
Poznański Zarząd Transportu Miejskiego pozytywnie odniósł się do pomysłu, jakoby nazwy przystanków w autobusach i tramwajach miały być czytane przez... Peję.
14.04.2025
Jakub Wojakowicz
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Szacunek ludzi ZTM
Jakiś czas temu na Facebooku powstało wydarzenie, wedle którego Rychu Peja miał zostać lektorem czytającym nazwy przystanków w autobusach i tramwajach w Poznaniu. Jak się domyślamy, raper nie miał nic wspólnego z całym happeningiem, jednak cała sprawa urosła na taką skalę, że zauważyły to władze Poznania. W rozmowie z poznańską telewizją WTK, zastępca prezydenta Poznania, Mateusz Wiśniewski, przyznał, że są wstępnie otwarci na tę propozycję, choć widziałby to bardziej na zasadzie konkursu. Wedle informacji epoznan.pl jeden z osiedlowych radnych w Poznaniu zaproponował z kolei poszerzenie akcji o większą liczbę lokalnych artystów, angażując np. Hansa z 52 Dębiec, w czytanie nazwy stacji końcowej Dębiec. Jak widać, pomysłów jest wiele i wszystko wskazuje na to, że w poznańskiej komunikacji nastąpi pewne odświeżenie. To najlepszy dowód, że oddolne, nawet humorystyczne inicjatywy mają sens. My już głosem wyobraźni słyszymy przystanek “Rynek Jeżycki” czytany głosem Rycha.
Nie tylko Peja
Poznań nie byłby pierwszym miastem, które zdecydowało się na wykorzystanie głosu znanej postaci, jako lektora przystanków tramwajowych i autobusowych. W Krakowie rola ta przypadła niezwykle lubianemu krytykowi kulinarnemu i podróżnikowi, Robertowi Makłowiczowi. W Warszawie z kolei głosem komunikacji miejskiej jest m.in. legendarny lektor Tomasz Knapik, zmarły w 2021 roku. Cała druga linia metra to głos innego lektora znanego w całej Polsce – Macieja Gudowskiego. Gdyby w Poznaniu udało się jednak nadać zaszczytną rolę lektora Pei, byłby on pierwszym muzykiem, którego głos usłyszelibyśmy w komunikacji miejskiej w naszym kraju.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł