Muzyka rap nigdy nie była gatunkiem jednolitym. Inspiracje zbierane z różnych zakątków kultury i sztuki wpłynęły na powstanie i rozwój licznych odnóg, które dziś funkcjonują jako osobne twory. Wielu raperów, wciąż eksperymentując z brzmieniem, wychodzi przed szereg, stając w opozycji do licznych, podobnych sobie, twórców. Wśród nich jest chociażby Sobel, którego muzyka wyróżnia się na tle polskiej sceny muzycznej.

Operowe propozycje na jesień
Od ponadczasowych klasyków przez występy gwiazd światowego formatu do "Tenorów Nowej Generacji". Z naszej eBiletowej oferty wybraliśmy najciekawsze operowe koncerty, które zadowolą gusta wszystkich miłośników opery.
31.10.2024
Aleksandra Gieczys
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Opera żyje i ma się dobrze – właśnie taki wniosek można wysnuć patrząc na to, co dzieje się w tym obszarze muzyki. Świetnie trzyma się klasyka, która wciąż znajduje oddane grono fanów. Ale doskonale mają się też jej bardziej popowe odmiany, które odważnie flirtują z musicalem czy muzyką popularną. Wszystko to sprawia, że słowo “opera” wyznacza dziś przestrzeń muzycznej różnorodności, w której każdy może odkryć coś dla siebie.
I właśnie takie bogactwo znajdujemy w ofercie eBilet. Specjalnie dla Was wyselekcjonowaliśmy najciekawsze propozycje, które zadowolą zarówno te tradycyjne, jak i bardziej awangardowe gusta.
Pop Opera – od opery do musicalu
To niepowtarzalne widowisko muzyczne, które zabiera słuchacza w świat hitów operowych i musicalowych.
Co usłyszymy? “O sole mio”, “Nessun Dorma” z opery “Turandot”, “Usta milczą dusza śpiewa” z operetki “Wesoła Wdówka”, ale też … “On my own” z musicalu “Les Misérables”, “Parla piu piano” z filmu “Ojciec Chrzestny”, “When I’m 64” z repertuaru The Beatles, “My Way” z repertuaru Franka Sinatry, a nawet “Ocalić od zapomnienia” z repertuaru Marka Grechuty.
Ponadczasowe melodie zaśpiewają wybitni soliści teatrów muzycznych i operowych, a wśród nich – Krzysztof Knapczyk. To członek występującej w Grecji grupy A Tribute to Il Divo – The 3 Tenors, która zyskała uznanie publiczności na całym świecie. Zalicza się go do grona najzdolniejszych polskich wokalistów młodego pokolenia. Od 2014 roku artysta realizuje też swój autorski projekt muzyczny “Opera na ulicy”, z którym z pasją wprowadza operę “pod strzechy”, skracając dystans pomiędzy nią a popem i musicalem.
Tre Voci – With Love i TRE VOCI.PL
Tenorzy Nowej Generacji – tak o sobie mówią Wojtek Soko Sokolnicki, Mikołaj Adamczak i Miłosz Gałaj. To trzy niezwykłe głosy i muzyczne osobowości, które od lat konsekwentnie wprowadzają muzykę pop-operową na polskie estrady. Nie tylko zresztą w Polsce, bo koncertowali też w Chicago, Toronto, Voncouver, Dubaju, Londynie, Arnhem (Holandia) czy Chiang Mai (Tajlandia).
Muzycy otrzymali Platynową Płytę za album “WITH LOVE”, na którym zaprezentowali najpiękniejsze utwory o miłości z filmów, musicali, a także przeboje muzyki włoskiej i latynoskiej oraz rockowe i popowe szlagiery w pop-operowych wersjach.
Warto wybrać się też na koncert drugiego projektyu tria – TRE VOCI.PL. Tym razem “Tenorzy Nowej Generacji” biorą na warsztat szlagiery polskiej piosenki. Usłyszymy więc na tym koncercie w pop-operowych aranżacjach hity lat 60., 70., 80.: Piotra Szczepanika, Zbigniewa Wodeckiego, Krzysztofa Krawczyka, Czesława Niemena i Maryli Rodowicz oraz operowe aranżacje rockowych kompozycji zespołów Perfect i Dżemu.
The 3 Tenors&Soprano – Włoska Gala Operowa
To naprawdę wyjątkowe wydarzenie z udziałem solistów Rzymskiej Opery Kameralnej. Zespół założonej w Wiecznym Mieście Opera da Camera di Roma koncertuje gościnnie na deskach scen innych europejskich miast – Mediolanu, Neapolu, Berlina, Wiednia, Paryża, Pragi, czy Lizbony. W tym roku odwiedzi też największe polskie miasta.
Podczas magicznego włoskiego wieczoru usłyszymy uwielbiane przez publikę arie operowe z takich oper jak “Tosca”, “La Traviata”, “Rigletto” i “Turandot”, ale też pieśni neapolitańskie: “O sole mio”, “Mamma” i “Torna a surriento”. Posłuchamy też operowe aranżacje najbardziej znanych melodii włoskiej muzyki filmowej i wykonania “Czterech pór roku” wybitnego włoskiego kompozytora Antonio Vivaldiego.
MANON LESCAUT Giacomo Puccini
Na koniec prawdziwa perełka dla miłośników tradycyjnej opery. “Manon Lescaut” to opera w czterech aktach, która – jak obiecuje Teatr Wielki w Poznaniu – poruszy nawet najbardziej zatwardziałe serca.
Bohaterka, piękna Manon, jest rozdarta i pełna sprzeczności. Choć bogata, to dostatek ją dusi i tęskni za ubogim kochankiem. Gdy już ma z nim odejść – nie potrafi rozstać się z klejnotami. W końcu trafia na pustynię, gdzie… tego dowiecie się już ze sceny.
Libretto opery powstało na podstawie powieści Antoine’a Prévosta “Historia kawalera des Grieux i Manon Lescaut”.
o spektaklu:
“Manon Lescaut to opowieść rozpięta pomiędzy nadmiarem a brakiem. Nad librettem opery pracowało aż siedem osób: Ruggero Leoncavallo, Marco Praga, Giuseppe Giacosa, Domenico Oliva, Luigi Illica, a także sam kompozytor – Giacomo Puccini oraz jego wydawca, Giulio Ricordi. Przypadek był na tyle skomplikowany, że zdecydowano się nie umieszczać żadnego nazwiska na stronie tytułowej partytury. Siódemka może i jest szczęśliwą liczbą, ale szczęścia tytułowej bohaterce nie przyniosła, a jedynie podkreśliła jeszcze bardziej jej złożony i niełatwy charakter.
Piękna Manon waha się pomiędzy posiadaniem a brakiem. Między miłością a umiłowaniem luksusu. Co posiada, to zaraz traci. Opływając w dobra, dusi się dostatkiem i tęskni za ubogim kochankiem. Gdy ma z nim odejść, nie potrafi rozstać się z klejnotami. To pożądanie prowadzi ją z luksusu do miejsca, w którym nie ma nic – na pustynię, gdzie umiera z pragnienia. Nie ma wody, ale jest miłość – jedni powiedzieliby – nic, inni – wszystko.
P.S. Dobra rada… Puccini porusza najbardziej zatwardziałe serca – paczka chusteczek wskazana”
Poprzedni artykuł
Następny artykuł