Muzyka rap nigdy nie była gatunkiem jednolitym. Inspiracje zbierane z różnych zakątków kultury i sztuki wpłynęły na powstanie i rozwój licznych odnóg, które dziś funkcjonują jako osobne twory. Wielu raperów, wciąż eksperymentując z brzmieniem, wychodzi przed szereg, stając w opozycji do licznych, podobnych sobie, twórców. Wśród nich jest chociażby Sobel, którego muzyka wyróżnia się na tle polskiej sceny muzycznej.

Koncerty plenerowe: magia muzyki pod gołym niebem
Mamy XXI wiek. Możemy wybrać się na koncert po drugiej stronie globu. Dziś możesz kupić bilety, a już jutro polecieć do Sydney czy Nowego Jorku. Dostępne są także wydarzenia wirtualne, które korzystają z avatarów, technologii VR czy odbywają się online. A jednak koncerty plenerowe nie tracą swojej popularności i każde takie wydarzenie gromadzi mnóstwo osób. Dlaczego koncerty w plenerze są tak magiczne?
17.01.2024
Klaudia Jaroszewska-Kotradii
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Magia koncertów plenerowych
Gdy tylko robi się cieplej, chętniej wychodzimy na zewnątrz. Spędzamy bardzo dużo czasu na świeżym powietrzu i nie bardzo chcemy zamykać się w czterech ścianach. Artyści doskonale to rozumieją (a po za tym oni też są ludźmi i potrzebują słońca i świeżego powietrza do życia), dlatego także z hal i krytych stadionów przenoszą się w plener.
Występy na świeżym powietrzu mają swoje wady, ale ich zalety przeważają. Dlaczego warto wybrać się na koncert pod gołym niebem?
Ogromna przestrzeń
Przestrzeń na takich wydarzeniach przeważnie jest ogromna. Na lotnisku Bemowo w Warszawie gromadziło się nawet 100 tysięcy osób. Nic dziwnego, że występowały tak takie gwiazdy, jak chociażby Michael Jackson, AC/DC czy Madonna. Odbywają się tam także głośne festiwale muzyczne, takie jak Sonisphere Festival. Podczas pierwszej edycji w 2010 roku zagrali tam m.in. Behemoth, Metallica, Anthrax, Slayer i Megadeth.
Oczywiście w niektórych miejscach odbywają się też mniejsze, a nawet bardziej kameralne koncerty plenerowe. To jednak nie zmienia faktu, że przestrzeń jest nieograniczona i w każdej chwili możemy się nieco oddalić, by posłuchać muzyki nieco ciszej. Jeśli wydarzenie odbywa się w parku, możemy schronić się w cieniu drzew, rozsiąść na trawie czy udać się na jego drugi koniec i spędzić miło czas z przyjaciółmi, jednocześnie słuchając swojego idola. To idealne rozwiązanie dla introwertyków i osób z różnego rodzaju fobiami społecznymi. Mogą one uczestniczyć w koncercie bez naginania swoich granic i poczucia dyskomfortu.
Słońce
Wiosną i latem słońce jest obecne na niebie przez większość dni. Przez to, że pogoda się zmienia, coraz częściej jest bardzo ciepło, nawet już w maju. Przez to koncerty pod gołym niebem zyskują dodatkowych wielbicieli.
Spacery są fajne, ale umówmy się, fajnie czasem zrobić też coś innego. Plenerowe imprezy dają nam możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu, bardzo często wśród pięknych krajobrazów. Jednocześnie możemy zażywać kąpieli słonecznej i posłuchać wspaniałej muzyki. Jeśli wybierzemy się tam z przyjaciółmi czy innymi bliskimi osobami, możemy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: zadbać o relacje i cudowne wspomnienia. Czy może być lepszy sposób na relaks w wolne popołudnie lub wieczór?
Wieczór pełen gwiazd
Dosłownie i w przenośni, bo plenerowe koncerty dają zarówno te bardzo znane, jak i aspirujące gwiazdy. Cała impreza odbywa się pod gołym niebem, dzięki czemu gdy zapadnie zmrok, możemy zobaczyć gwiazdy nad naszymi głowami. To wszystko daje zupełnie inny klimat, niż słuchanie koncertu w oświetlonej hali. Wraz z zachodzącym słońcem zmienia się atmosfera wydarzenia. Staje się coraz bardziej klimatyczna.
Przy okazji, gdy zapadnie zmrok, koncertom mogą towarzyszyć dodatkowe efekty świetlne, takie jak lasery czy sztuczne ognie.
Dodatkowe atrakcje
Podczas koncertów plenerowych mamy bardzo często do dyspozycji wiele różnych atrakcji. Wszystko zależy oczywiście od lokalizacji wydarzenia. Z pewnością pojawią się tam różnego rodzaju food trucki. Możemy w nich znaleźć zarówno klasyki, np. frytki, burgery czy piwo, jak i bardziej wyszukane dania, np. wegańskie czy kuchni gruzińskiej. Kupimy w nich także słodkie przekąski. A co oprócz tego?
Warsztaty
Na dużych imprezach plenerowych możemy natknąć się też na przeróżne warsztaty. Mogą to być wykłady prowadzone przez specjalistów w swoich dziedzinach, zajęcia rękodzielnicze, spotkania z artystami czy pogadanki na przeróżne tematy (od ekologii aż po trendy modowe). Ich tematyka przeważnie jest w jakiś sposób powiązana z tematyką samego festiwalu lub koncertu, dzięki czemu wszystko razem tworzy spójną całość.
Polecamy na eBilet.pl
Zabawy dla dzieci
Na plenerowych koncertach dla całych rodzin możemy znaleźć różne specjalne atrakcje dla dzieci. Najczęściej są to dmuchańce, czyli zamki i zjeżdżalnie. Mogą być one zawarte w cenie biletu lub dodatkowo płatne. Oprócz nich pojawiają się także automaty do gier czy budki z dziecięcymi przysmakami, np. watą cukrową. Możemy znaleźć tam też stoiska z malowaniem twarzy czy zajęciami z rękodzieła.
Wodne atrakcje
Niektóre wydarzenia obejmują także atrakcje wodne. Latem są one bardzo często spotykane w formie kurtyn wodnych, które mogą nas schłodzić. Ale niektóre miasta udostępniają też tereny basenów odkrytych czy fontann.
Piknik
Koncert nie musi wiązać się tylko ze skakaniem pod sceną. Jeśli przestrzeń jest wystarczająca duża, może zostać podzielona na różne sektory. Jednym z nich może być wydzielona część na trawie, gdzie będziemy mogli rozłożyć koc, przekąski i zrobić sobie piknik.
Koncerty w plenerze mają w sobie taką magię, że z pewnością ludzie nie zrezygnują z udziału w tego typu imprezach.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Klaudia Jaroszewska-Kotradii – multipasjonatka, która nie potrafi usiedzieć w miejscu. Zafiksowana na punkcie rozwoju i zdobywania wiedzy wszelakiej. Prywatnie mama, żona i kreatywna dusza, która na równi uwielbia Sanah i The Hardkiss.