Kategorie
eBilet

Skoki narciarskie

Jakie skocznie narciarskie w Polsce?

Fot. Shutterstock/trabantos

Popularność skoków narciarskich w Polsce cały czas stoi na wysokim poziomie. Oglądacie tego typu wydarzenia w telewizji lub też jeździcie na zawody i kibicujecie Waszym ulubionym skoczkom pod skocznią? Na pewno pamiętacie czasy Adama Małysza i jego niesamowite wyniki. To właśnie wtedy Polacy zaczęli żyć skokami narciarskimi, a potem pojawiły się sukcesy Kamila Stocha, Piotra Żyły czy też Dawida Kubackiego… Aktualnie uprawianie skoków narciarskich jest nieco utrudnione, m.in. ze względu na zmieniającą się pogodę i łagodne zimy, w trakcie których brakuje śniegu. Na jakich skoczniach narciarskich można zatem trenować w Polsce? Zaraz się o tym przekonacie. Zapraszamy do lektury!

Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl

Zakopane

Jeśli myślicie o skoczniach narciarskich w Polsce, które miasto przychodzi Wam do głowy w pierwszej kolejności? Oczywiście Zakopane! To właśnie tam zlokalizowane są następujące skocznie:

  • Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza – jej otwarcie nastąpiło w 1925 roku. To duża skocznia o punkcie konstrukcyjnym K125 oraz rozmiarze HS140. Regularnie rozgrywa się na niej zawody Pucharu Świata. Co jeszcze powinniście o niej wiedzieć? Jest wyposażona m.in. w sztuczne oświetlenie i igelit. Rekord skoczni należy do dwóch zawodników (Yukiya Sato i Paweł Wąsek) i wynosi on 147 metrów, natomiast najdłuższy skok na tej skoczni oddał Benjamin Østvold – 150 metrów,
  • Średnia Krokiew im. Bronisława Czecha – to tzw. normalna skocznia narciarska, o punkcie konstrukcyjnym K95 oraz rozmiarze HS105,
  • Mała Krokiew – o punkcie konstrukcyjnym K64 i rozmiarze HS70.

Mieliście kiedyś przyjemność oglądać którąś z tych skoczni z bliska? Być może wśród Was znajdują się osoby, które kiedyś trenowały skoki narciarskie i nawet siedziały na belce? Jeśli tak, jest czego pozazdrościć…

Wisła

Drugim przystankiem na naszej liście będzie Wisła, a jak Wisła to oczywiście skocznia narciarska im. Adama Małysza, na której regularnie pojawiają się najlepsi skoczkowie narciarscy z całego świata. Byliście kiedyś na zawodach w Wiśle? Charakterystyczne cechy tej skoczni to:

  • punkt konstrukcyjny K120,
  • rozmiar HS134,
  • obecność takich elementów, jak: kolej krzesełkowa, nawierzchnia igelitowa i sztuczne oświetlenie,
  • otwarcie w 2008 roku,
  • rekord skoczni należący do Andreasa Wellingera i wynoszący 144,5 metra.

Pod skocznią w Wiśle może się zebrać całkiem pokaźna widownia, co z całą pewnością cieszy nie tylko kibiców, ale też samych zawodników, którym zdecydowanie lepiej skacze się przy pełnych trybunach. Nie da się ukryć, że skocznia w Wiśle jest jednym z najchętniej wybieranych miejsc do treningów, gdyż pozwala lepiej przygotować się do zawodów i na spokojnie wyeliminować wszelkie nieprawidłowości, m.in. pod kątem technicznym.

Szczyrk

Biorąc pod lupę polskie skocznie narciarskie, często mówi się o trzech miejscowościach. Było już Zakopane, była Wisła, więc najwyższa pora na Szczyrk. W tym przypadku chodzi o kompleks skoczni Skalite, składający się z trzech obiektów:

  • skocznia normalna – o punkcie konstrukcyjnym K95 i rozmiarze HS104,
  • skocznia średnia – o punkcie konstrukcyjnym K70 i rozmiarze HS77,
  • skocznia mała – o punkcie konstrukcyjnym K40.

Czy Waszym zdaniem skocznie zlokalizowane w Szczyrku są najpopularniejszymi skoczniami w Polsce? Niekoniecznie, ponieważ większość zagranicznych kibiców kojarzy Polskę ze skoczniami w Zakopanem, ale wypada się cieszyć, że w Szczyrku również odbywają się międzynarodowe zawody i można tam swobodnie trenować. Byliście tam kiedyś? Jak Wasze wrażenia?

Dlaczego warto uprawiać skoki narciarskie? Zalety i problemy związane z tą dyscypliną sportu

Pochylając się nad skokami narciarskimi warto zastanowić się nad jedną podstawową kwestią, a mianowicie, dlaczego spora popularność skoków narciarskich nie przekłada się na większą liczbę zawodników na liście startowej? Po pierwsze skocznie narciarskie w Polsce są zlokalizowane głównie na południu kraju, a więc często występują problemy z regularnymi dojazdami. Przekłada się to też na czas i finanse. Treningi bywają kosztowne, nie wspominając już o profesjonalnym sprzęcie i konieczności poświęcenia kilku godzin dziennie na rzetelne uprawianie tego sportu… Problemem jest też pogoda, która często sprawia, że na skoczniach nie ma naturalnego śniegu, przez co skoczkowie mają trudności z przeprowadzaniem treningów.

Do największych zalet skoków narciarskich można jednak zaliczyć m.in.: pracę nad pewnością siebie i odwagą, rozwój koordynacji ruchowej, wzmocnienie mięśni (zwłaszcza nóg), poprawę kondycji i wytrzymałości czy też zwiększenie samodyscypliny i odporności organizmu. Brak prawidłowej techniki może z kolei poskutkować upadkami, a musicie pamiętać o tym, że skoki narciarskie potrafią być kontuzjogenne…

 

Najlepsi skoczkowie narciarscy w Polsce

Na samym końcu przedstawimy Wam najlepszych skoczków narciarskich w Polsce. Jeśli chodzi o aktualnie występujących zawodników, trzeba wspomnieć o Kamilu Stochu, Dawidzie Kubackim, Piotrze Żyle, Pawle Wąsku, Aleksandrze Zniszczole, Andrzeju Stękale, Macieju Kocie czy też Jakubie Wolnym. W przeszłości czołowymi polskimi zawodnikami byli z kolei Adam Małysz, Robert Mateja, Wojciech Skupień, Marcin Bachleda, Tomasz Pochwała, Stefan Hula, Wojciech Fortuna, Stanisław Bobak, Piotr Fijas czy też Stanisław Marusarz. Którego z tych skoczków cenicie sobie najbardziej? Podzielcie się swoimi opiniami!

Fot.

Nowości na eBilet

Nowości na eBilet

Wodecki symfonicznie – Lubię wracać tam gdzie byłem już…

Kraków

Disco 80: С.C.Catch, Samantha Fox, Bad Boys Blue, Ottawan

08.11.2025-08.11.2025
Gdańsk/Sopot, Katowice, Kraków i inne

Koncert Muzyki Filmowej – Symphonic Cinematics

Zielona Góra

Park Rozrywki Mandoria

Rzgów

Dariusz i Mateusz: Przygoda Rockowa

02.05.2025-02.05.2025
Gdańsk, Kraków, Lublin i inne

BigUp Tour 1.2 The Main Truth

31.05.2025-31.05.2025
Gdańsk, Gliwice, Kraków i inne

Odkryj niesamowity świat bajek z Majaland

Gdańsk, Góraszka, Kownaty

4. edycja wystawy Sztuka Fantastyczna w Warszawie

Warszawa

Zwiedzanie ZOO Warszawa

Warszawa

Ich Troje – 54. Urodziny Wiśni

04.09.2026-04.09.2026
Opole

The Blue Stones

12.02.2026-12.02.2026
Warszawa

Polska Noc Kabaretowa 2026

30.01.2026-30.01.2026
Dąbrowa Górnicza, Jastrzębie-Zdrój, Olsztyn i inne

Tarja Turunen The Spirit of Christmas 2025

21.12.2025-21.12.2025
Katowice, Toruń

Battle Beast + Dominum + Majestica

14.12.2025-14.12.2025
Warszawa

Dziadek do orzechów – Teatr Palladium

08.12.2025-08.12.2025
Warszawa