Kategorie
eBilet

Ciekawostki

Jakie muzea w Krakowie gdzie pójść?

Fot. Shutterstock/Irina Shatilova

Kraków nazywany jest perłą polskiej kultury i nic dziwnego, bo kryje w sobie nie tylko przepiękne uliczki i zabytki, ale także liczne muzea. Choć tournée po muzeach może wydawać się nudne, wcale tak nie jest. Wiele z nich oferuje ciekawe atrakcje i wspaniałe wzory. Niektóre z nich naprawdę cię zaskoczą (są też obiekty tylko dla osób 16+)! Sprawdźmy, jakie muzea w Krakowie warto odwiedzić i dlaczego. 

Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl

Które muzea w Krakowie warto zwiedzić? 

Trudno zliczyć wszystkie muzea w Krakowie. I trudno byłoby też je wszystkie odwiedzić. Dlatego zebraliśmy dla Ciebie te najciekawsze. Wybierz kilka z nich i odwiedź podczas kolejnego wycieczki do Małopolski. 

Muzeum Krakowa

Muzeum Krakowa składa się z wielu oddziałów. Wśród nich są:

  • Pałac Krzysztofory, 
  • Rynek Podziemny,
  • Fabryka Emalia Oskara Schindlera,
  • Apteka pod Orłem,
  • Kamienica Hipolitów,
  • Wieża Ratuszowa,
  • Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa,
  • Stara Synagoga,
  • Ulica Pomorska,
  • Muzeum Nowej Huty,
  • Podziemna Nowa Huta,
  • Rydlówka,
  • Muzeum Podgórza,
  • Thesaurus Cracoviensis,
  • Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego,
  • Barbakan,
  • Mury Obronne,
  • Przystań Muzeum,
  • Dom Zwierzyniecki,
  • Celestat.

Nie będziemy rozpisywać się o wszystkich tych oddziałach, ale przedstawimy ci bliżej te, które najbardziej zachęcają do zwiedzania.

Muzeum Rynek Podziemny w Krakowie

Jak pewnie się spodziewasz, Rynek Podziemny… znajduje się pod ziemią. Znajdziesz go pod wschodnią częścią krakowskiego Rynku Głównego. Znajduje się tam stała wystawa “Śladem europejskiej tożsamości Krakowa”. Rozciąga się ona na powierzchni ok. 3400 metrów kwadratowych. 

Ekspozycja opowiada o dziejach przestrzeni miejskiej, w której w 1257 roku został wytyczony Rynek Główny. Wcześniej znajdowały się tam kolejno: cmentarz i osada otwarta (skupiała rzemieślników, została zniszczona w 1241 roku przez Mongołów – jej zgliszcza zobaczysz na wystawie). 

Na wystawie zobaczysz chociażby:

  • relikty średniowiecznej zabudowy,
  • fundamenty krakowskich Sukiennic,
  • narzędzia, zabawki, biżuterię, uzbrojenie, obuwie, monety, odważniki kupieckie, kościane grzebienie, ozdoby do strojów i wiele innych,
  • bity przez Władysława Łokietka srebrny denar z początku XIV wieku,
  • jedwabną sakiewkę z XIV wieku,
  • tzw. bochen ołowiu, który waży prawie 700 kg,
  • rękojeść noża wyrzeźbionego w kości (z XIII/XIV wieku),
  • monetę z Armenii, która znalazła się w Krakowie w XII wieku,
  • wizerunek antycznej Meduzy z XIV wieku…

Ale to nie wszystko! To nie jest zwykła wystawa. Wchodzisz na nią przez kurtynę parową, symbolicznie przenosząc się w czasie. Schodzisz pod ziemię i zwiedzasz. Możesz zasiąść w mini teatrze, zobaczyć makiety Krakowa i ważnych budynków, a także możesz się zmierzyć i zważyć w średniowiecznych jednostkach pomiarowych. 

Znajdziesz tam także:

  • 37 ekranów dotykowych, 
  • 27 projektorów,
  • 38 ekranów,
  • 98 głośników,
  • a nawet 5 hologramów,
  • 104 playery…

Więcej nie zdradzamy. Wpadnij sam i zobacz to miejsce na żywo!

Muzeum Fabryka “Emalia” Oskara Schindlera w Krakowie

Muzeum Fabryka “Emalia” Oskara Schindlera to jedno z ważniejszych miejsc pamięci II wojny światowej w naszym kraju. Znajduje się w danej fabryce naczyń emaliowanych oraz wyrobów metalowych należącej dawniej do Oskara Schindlera. Z pewnością “kojarzysz” tego pana z filmu “Lista Schindlera” Stevena Spielberga z 1993 roku. Dzięki tej produkcji historia zarówno samego mężczyzny, jak i jego fabryki stała się znana na całym świecie. 

Oskar Schindler był niemieckim przemysłowcem, który założył wspomnianą wcześniej fabrykę. Zatrudniał w niej m.in. Żydów, czym chronił ich przed deportacją do obozów koncentracyjnych. Uratował łącznie ponad tysiąc istnień. 

A co zobaczysz w muzeum?

  • autentyczne narzędzia i przedmioty, którymi posługiwali się zatrudnieni ludzie,
  • multimedialne wystawy opowiadające o życiu mieszkańców wojennego Krakowa,
  • eksponaty, które prezentują codzienność ówczesnych ludzi (wraz z konfliktami oraz wyborami moralnymi, z którymi mierzyli się każdego dnia). 

Z racji tego, że prezentowane w muzeum materiały poruszają tematy tragedii wojny, okrucieństwa Holokaustu czy związanych z nimi okoliczności, zwiedzanie tego muzeum warto dobrze przemyśleć. Wrażliwszym osobom odradzamy wizytę, ale jeśli chcesz i czujesz się na siłach – koniecznie je odwiedź.

Muzeum Narodowe w Krakowie

Muzeum Narodowe w Krakowie także składa się z wielu oddziałów. Są wśród nich:

  • Gmach Główny,
  • Sukiennice,
  • Muzeum Czartoryskich,
  • Biblioteka Czartoryskich,
  • Arsenał,
  • Czapscy,
  • Matejko,
  • Szołayscy,
  • Szymanowski,
  • Wyspiański,
  • Ciołek,
  • Mehoffer.

Które warto zobaczyć w pierwszej kolejności?

Muzeum Czartoryskich w Krakowie

Muzeum Czartoryskich zostało założone już w 1801 roku przez księżną Izabelę Czartoryską. Od tamtej pory w jego ścianach kolekcjonowano najcenniejsze skarby nie tylko sztuki, ale także historii. Rodzina Czartoryskich zgromadziła m.in.:

  • “Damę z Gronostajem” Leonarda da Vinci,
  • “Krajobraz z miłosiernym samarytaninem” Rembrandta. 

Niestety, muzeum nie przetrwało ani powstania listopadowego, ani tym bardziej II wojny światowej. Trzeba było je gruntownie wyremontować. Na szczęście się to udało i teraz możesz zobaczyć zbiory na własne oczy.

Muzeum Arsenał w Krakowie

Arsenał Miejski związany jest od 1874 roku z historią Muzeum Książąt Czartoryskich. W tamtym czasie budynek wraz z basztami został przekazany na cele muzealne (i takie też pełni do dziś). 

W latach 2014-2016 wykonano remont konserwatorski elewacji zewnętrznych zarówno Arsenału, jak i baszt. Od 2017 roku odtworzono także historyczne pokrycie dachu, wyremontowano wnętrza i przygotowano do ponownego otwarcia. 

Dziś możesz zobaczyć tam stałą wystawę “Źródła. Galeria Sztuki Starożytnej”. 

Sukiennice w Krakowie

Sukiennice dawniej były wielką halą handlową. Zostały wzniesione w XIII wieku, a rozbudowane – w XIV wieku. Pod koniec XIX wieku zaczęły pełnić funkcję reprezentacyjną – odbywały się w nich bale oraz uroczystości patriotyczne. Sale I piętra gmachu były pierwszą siedzibą Muzeum Narodowego w Krakowie. 

Po 2000 roku galeria została poddana remontowi konserwatorskiemu, dzięki czemu zyskała nowy wystrój oraz układ. Pomieszczenia muzealne, które istniały do tej pory, zostały przekształcone. Dodatkowo muzeum pozyskało także przestrzenie na parterze, półpiętrze oraz na tarasach. Estetyka całego wnętrza nawiązuje do XIX-wiecznego sposobu prezentowania dzieł sztuki.

W muzeum znajdziesz takie sale jak:

  • Sala Bacciarellego: Oświecenie (sztuka 2. połowy XVIII i początku XIX wieku),
  • Sala Michałowskiego: Romantyzm. W stronę sztuki narodowej (problematyka skupia się na wątkach narodowych w sztuce),
  • Sala Siemiradzkiego: Wokół akademii (zagadnienia istotne dla nauczania akademickiego 2. połowy XIX wieku),
  • Sala Chełmońskiego: Realizm, polski impresjonizm, początki symbolizmu (znajdziesz tam dzieła, które zapowiadają sztukę Młodej Polski – są one eksponowane w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie). 

Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie

Co jeszcze znajdziesz w Gmachu Głównym? Wystawy stałe:

  • XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej,
  • Galeria Rzemiosła Artystycznego. 

Są także wystawy czasowe, które prezentują zarówno dzieła należące do muzeum, jak i pozyskane z zewnątrz (także od prywatnych kolekcjonerów). 

W muzeum znajdziesz także wystawy tematyczne. Najpopularniejszymi były:

  • “Polaków portret własny”,
  • “Sztuka kręgu Sztuki”,
  • “Między Giewontem a Parnasem”,
  • “Obrazy śmierci w sztuce polskiej XIX i XX wieku”.

Lubiane były także wystawy dzieł m.in. Marca Chagalla, Andy’ego Warhola czy Reinholdta Würtha, a także Teodora Axentowicza, Henryka Rodakowskiego czy Leona Wyczółkowskiego. 

Sprawdź, jakie wystawy są tam aktualnie dostępne i koniecznie odwiedź którąś z nich!

Muzeum Archeologiczne w Krakowie

Muzeum Archeologiczne w Krakowie zostało założone w 1850 roku i jest to najstarsza tego typu placówka w naszym kraju. Możesz jednak nie wiedzieć, że początkowo było znane jako… Muzeum Starożytności. Gdy je zakładano, poproszono mieszkańców o przekazywanie różnych znalezisk i obiektów archeologicznych, które mogłyby stać się eksponatami. Ludzie chętnie dzielili się “swoimi” przedmiotami. 

Przez te wszystkie lata w muzeum znalazły się – zarówno dzięki społeczeństwie, jak i prowadzonym przez muzeum badaniom – chociażby (bo trudno wymienić wszystkie – jest ich bowiem przeszło 770 tysięcy!):

  • posąg Światowida ze Zbrucza,
  • żelazne grzywny siekieropodobne,
  • wyposażenie bogatego scytyjskiego grobu kobiecego,
  • skarb z Nowej Huty.

Możesz tam zobaczyć takie wystawy jak:

  • “Pradzieje i średniowiecze Małopolski” (zobaczysz tam różne aspekty życia dawnych mieszkańców Małopolski. Wystawa została wzbogacona o nowoczesne wizualizacje),
  • “Podziemia Muzeum Archeologicznego w Krakowie” (dowiesz się więcej o miejscu, w którym stoi budynek muzeum oraz o nim samym. Byli tam m.in. więzieni ludzie).

Organizowane są także wystawy sezonowe, jakie jak chociażby “Dzieje Rynku krakowskiego i kościoła św. Wojciecha”, “Garncarstwo pradziejowe” czy “Peruwiańskie zbiory Władysława Klugera”. To, na jakie wystawy sezonowe/czasowe trafisz, zależy od tego, kiedy odwiedzisz muzeum. 

Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zostało założone jako oddział Muzeum Narodowego w 1904 roku. Otwarta została wtedy stała wystawa etnograficzna w sukiennicach. Sześć lat później powstało Towarzystwo Muzeum Etnograficznego, które przejęło zbiory od Muzeum Narodowego i w 1911 roku powołało do życia nową, oddzielną placówkę muzealną. 

Dziś zbiory Muzeum Etnograficznego w Krakowie liczą przeszło 80 tysięcy eksponatów i zabytków, które są związane z kulturą polską (zarówno z folklorem i sztuką, jak i z życiem codziennym). Znajdziesz tam także elementy innych kultur Europy oraz świata, dzięki czemu możesz porównać folklor różnych regionów nie tylko poszukując różnic, ale przede wszystkim podobieństw między nimi.

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie znane jest także jako MOCAK. Skąd ta nazwa? Pochodzi ona od angielskiego Museum of Contemporary Art in Kraków

Muzeum zostało założone w 2010 roku, a oficjalne otwarcie miało miejsce rok później. Znajduje się ono na terenie nieistniejącej już Fabryki Schindlera (pisaliśmy o niej wcześniej). Zobaczysz w nim sztukę z dwóch ostatnich dziesięcioleci. Zbiory składają się z prac przeszło dwustu artystów i artystek, takich jak chociażby:

  • Marina Abramović,
  • Paweł Althamer,
  • Edward Dwurnik,
  • Władysław Hasior, 
  • Katarzyna Kozyra,
  • Daniel Spoerri,
  • Leon Tarasewicz,
  • Zbigniew Warpechowski,
  • Artur Żmijewski. 

Znajdziesz je na poziomie -1. W budynku dostępne są także wystawy czasowe (indywidualne, zbiorowe, designu, dźwięku, tekstu i nie tylko). Oczywiście to, na jaką trafisz, zależy od tego, kiedy przyjdziesz do muzeum.

Muzeum Iluzji w Krakowie

Niewielkie, ale przyciągające tłumy Muzeum Iluzji w Krakowie zachwyca nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Gdy tam wejdziesz, wszystkie twoje zmysły zostaną wystawione na próbę (i nie raz, nie dwa zastanowisz się, czy to co widzisz, jest prawdziwe). Znajdziesz tam:

  • iluzje optyczne,
  • rysowanie światłem,
  • pokój do góry nogami,
  • zabawę cieniem i wiele innych.

Co ważne, wystawę możesz nie tylko oglądać, ale także dotykać, chwytać, przesuwać i doświadczać na różne sposoby. To muzeum szczególnie polecamy rodzinom z dziećmi.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Jeśli jesteś miłośnikiem historii lotnictwa oraz techniki ogółem – koniecznie tam wpadnij. Muzeum Lotnictwa Polskiego znajduje się na terenie historycznego lotniska Rakowice-Czyżyny, które funkcjonowało już w czasach I wojny światowej. Znajdziesz tam jedną z największych i zarazem najcenniejszych kolekcji statków powietrznych nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Czeka tam na ciebie łącznie przeszło 200 eksponatów, wśród których są m.in.:

  • samoloty i śmigłowce z różnych epok,
  • silniki,
  • zestawy rakietowe.

Poznasz tam historię lotnictwa wojskowego oraz cywilnego.

Muzeum Fotografii w Krakowie

MuFo, bo tak też nazywane jest Muzeum Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie, zostało utworzone w 1986 roku. Trzonem kolekcji jest część zbioru Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego, która to została przekazana do muzeum jeszcze na początku jego istnienia. Znajdziesz tam m.in.:

  • kolekcję fotografii dawnej (w tym głównie zdjęcia atelierowe),
  • unikatowy zbiór fotografii artystycznej (prace takich artystów, jak chociażby Wojciech Buyko czy Jan Bułhak),
  • autochromy Tadeusza Rzący,
  • sprzęt fotograficzny i kinematograficzny. 

W muzeum czekają na ciebie także materiały pomocnicze (badawcze i edukacyjne), kolekcja fotografii wirtualnych oraz biblioteka fachowa. Niezależnie od tego, jaką fotografię cenisz najbardziej (czy to czarno-białe portrety, czy awangardowe kompozycje), znajdziesz tam coś dla siebie. 

Co więcej, w MuFo odbywają się także liczne wykłady i warsztaty oraz wystawy czasowe – może przyjdziesz na któreś z nich? 

Muzeum Witrażu w Krakowie

W Krakowie znajdziesz także Muzeum Witrażu. To miejsce z przeszło stuletnią tradycją. Wchodząc tam, możesz zanurzyć się w świecie jednej z najbardziej urokliwych form ekspresji artystycznej. Co znajdziesz w muzeum?

  • historyczne witraże świadczące o bogatej tradycji witrażu w Polsce,
  • nowoczesne prace, które ukazują ewolucję i różnorodność tej formy sztuki,
  • witraże o różnorodnej tematyce (choć kojarzą się one głównie z kościołami, znajdziesz też dzieła świeckie z różnych epok). 

Muzeum Witrażu nie jest nudne – jest interaktywne. Możesz zobaczyć zarówno gotowe dzieła, jak i to, w jaki sposób powstają (od pierwszych szkiców, poprzez cięcie szkła, aż po montowanie). Możesz także wziąć udział w warsztatach i spróbować własnych sił w tej niełatwej sztuce. Stworzysz w ten sposób własny, niewielki witraż, który stanie się ozdobą twojego domu. 

Muzeum Farmacji w Krakowie

Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie to raj dla osób, które uwielbiają medycynę, farmację i naukę. Muzeum to znajdziesz na krakowskim Starym Mieście – znajduje się w zabytkowej kamienicy przy ulicy Floriańskiej. Dowiesz się w nim, jak przebiegała historia farmacji oraz jak wyglądała i wygląda dziś sztuka przygotowywania lekarstw. Wśród setek eksponatów poukładanych na aż pięciu kondygnacjach, znajdziesz chociażby:

  • starożytne naczynia do przechowywania medykamentów,
  • historyczne aparatury laboratoryjne, 
  • dokumenty związane z lekami,
  • książki dotyczące farmacji. 

Muzeum Anatomii w Krakowie – ten fragment czytasz na własną odpowiedzialność (tylko dla ludzi o mocnych nerwach)

Choć Muzeum Anatomii także należy do Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, znajduje się ono przy ul. Kopernika i jest naprawdę kameralne. Wstęp do niego jest tylko dla tych osób, które ukończyły szesnaście lat. I nic dziwnego, bo niektóre eksponaty są tylko dla ludzi o naprawdę mocnych nerwach. Jeśli myślisz, że nic cię tam nie zaskoczy – tym bardziej przyjedź i pozwiedzaj. 

Co możesz tam zobaczyć? Chociażby:

  • tajniki ludzkiej biologii,
  • anatomiczne detale, które na co dzień są ukryte pod ludzką skórą,
  • preparaty anatomiczne,
  • spreparowane kości, 
  • spreparowane płody (także te z wadami rozwojowymi),
  • spreparowane narządy i ich przekroje. 

Muzeum Gier w Krakowie

Interaktywne Muzeum Gier Wideo Krakow Arcade Muzeum to miejsce, które przeniesie cię w świat dzieciństwa, nostalgii i zabawy z kultowymi już grami wideo. Poczujesz się tak, jakby znów były lata 80. czy 90. ubiegłego wieku – czasy (zapewne) twojej młodości. Warto tam wpaść, tym bardziej z dziećmi, które kompletnie nie znają tamtych czasów i dla których to miejsce także może być bardzo fascynujące.

Znajdziesz tam przeszło 150 klasycznych gier wideo. Co więcej, na wszystkich automatach możesz zagrać! Dzięki temu to nie jest kolejne nudne muzeum, w którym tylko słuchasz/czytasz o historii eksponatów. To miejsce, w którym świetnie się bawisz. 

Ciekawostka: możesz tam zorganizować turniej, firmowe wydarzenie czy nawet urodziny. 

Muzeum Żywych Motyli w Krakowie

Przedostatnie muzeum, do którego chcemy cię zaprosić, to Muzeum Żywych Motyli. To magiczne miejsce, które przenosi cię do egzotycznego świata przepięknych, różnobarwnych motyli. Zobaczysz tam okazy z m.in.:

  • Afryki, 
  • Ameryki Południowej,
  • Filipin,
  • Malezji,
  • Azji.

Motyle nie są tam trzymane klatkach czy akwariach. Latają swobodnie po całym obiekcie, a ty musisz na nie uważać. Jeśli będziesz spokojny, być może któryś do ciebie podleci. Pamiętaj tylko, by ubrać się kolorowo – motyle lubią różnobarwne kwiaty, więc dobrze, byś go w pewnym sensie przypominał. Wtedy będzie większa szansa, że któryś wybierze właśnie ciebie na swój przystanek w podróży. 

Muzeum Fabryka Wódki w Krakowie

I na koniec muzeum, którego nie mogło tu zabraknąć – Fabryka Wódki w Krakowie. To jedno z najnowszych muzeów – istnieje od października 2022 roku. Budynek podzielono na siedem galerii tematycznych, w których możesz:

  • poznać historyczne fakty i ciekawostki na temat wódki,
  • zobaczyć, jak się ją produkuje. 

Ponadto możesz zobaczyć średniowieczną aparaturę do destylacji tego trunku, a także tradycyjną gorzelnię rolniczą, rozlewnię oraz laboratorium, w którym opracowywano receptury różnego rodzaju wódki. Na koniec czeka na ciebie degustacja.

 

O tym, co jeszcze warto zobaczyć w Krakowie, pisaliśmy w tym artykule. Koniecznie zajrzyj, jeśli planujesz wycieczkę do tego miasta!

Fot.

Nowości na eBilet

Nowości na eBilet

IGO | Trasa 12

02.10.2025-04.12.2025
Bielsko-Biała, Gdańsk, Katowice i inne

Disco 80: С.C.Catch, Samantha Fox, Bad Boys Blue, Ottawan

08.11.2025-13.12.2025
Gdańsk/Sopot, Katowice, Kraków i inne

Stand-up: Tomek Kołecki – Nowe Szaty Króla

04.06.2025-08.06.2025
Jelenia Góra, Lubin, Opole i inne

Wodecki symfonicznie – Lubię wracać tam gdzie byłem już…

Kraków

wROCK for Freedom – Dzień Niepodległości: Dżem/Perfect & Łukasz Drapała

11.11.2025-11.11.2025
Wrocław

Dariusz i Mateusz: Przygoda Rockowa

07.06.2025-15.06.2025
Kraków, Poznań, Wrocław

Koncert Muzyki Filmowej – Symphonic Cinematics

Zielona Góra

Festiwal Whisky 2025 – Sopot

22.08.2025-23.08.2025
Sopot

Park Rozrywki Mandoria

Rzgów

Odkryj niesamowity świat bajek z Majaland

Gdańsk, Góraszka, Kownaty

4. edycja wystawy Sztuka Fantastyczna w Warszawie

Warszawa

Zwiedzanie ZOO Warszawa

Warszawa

Pink Floyd History: Animal Farm World Tour 2026

21.10.2026-27.10.2026
Gdańsk, Katowice, Lublin i inne

Ich Troje – 54. Urodziny Wiśni

04.09.2026-04.09.2026
Opole

Beth Hart

14.07.2026-14.07.2026
Warszawa
Avatar autora wpisu
Klaudia Jaroszewska-Kotradii

Klaudia Jaroszewska-Kotradii – multipasjonatka, która nie potrafi usiedzieć w miejscu. Zafiksowana na punkcie rozwoju i zdobywania wiedzy wszelakiej. Prywatnie mama, żona i kreatywna dusza, która na równi uwielbia Sanah i The Hardkiss.