Adaptacje Bergmana, Orwella i Russella. W obsadach m.in. Wieniawa, Olbrychski, Schejbal, Woronowicz, Dębska i Baka. Od romansu, przez małżeński dramat, po dystopijną wizję przyszłości. Od nowych sztuk po klasyczne wznowienia, od adaptacji literackich po nowatorskie dzieła – tej jesieni w teatrze każdy znajdzie coś dla siebie.
Jakie są koszty uczestnictwa w festiwalach muzycznych? Tego się nie spodziewasz!
Chcesz pojechać na festiwal muzyczny? Super! Myślisz, że zakup biletów to Twój jedyny i zarazem największy wydatek? Niestety, jesteś w błędzie. Wyjazd na festiwal muzyczny wiąże się z wieloma kosztami. O niektórych nawet nie miałeś pojęcia, za to inne mogłeś po prostu przeoczyć. Sprawdź, jakich kosztów uczestnictwa w festiwalach muzycznych się spodziewać!
24.01.2024
Klaudia Jaroszewska-Kotradii
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Bilety, wejściówki, noclegi… a to jeszcze nie wszystkie koszty udziału w festiwalach muzycznych
Nie śpisz. Czekasz, aż w sprzedaży pojawią się bilety na wymarzony festiwal muzyczny. Oczy Ci się zamykają, ale czuwasz. Odświeżasz stronę. Są! W euforii kupujesz od razu dwa (dla siebie i drugiej połówki bądź najlepszego kumpla). Idziesz spać z myślą, że wszystko załatwione i już niedługo będziecie bawić się na wielkiej, kilkudniowej imprezie.
A potem budzisz się rano i dociera do Ciebie ogrom tego przedsięwzięcia. Przecież koszty biletów na festiwal muzyczny to tak naprawdę wierzchołek góry lodowej. Co jeszcze musisz brać pod uwagę? Koszty:
- dojazdu,
- noclegu,
- wyżywienia,
- ewentualnych leków (w razie czego),
- ubezpieczenia…
Dojazd na festiwal muzyczny – jaki opłaca się najbardziej?
Odpowiedź jest prosta: to zależy. Jeśli jedziesz sam – najlepiej wybierz pociąg. To szczególnie tania opcja dla studentów, ale osoby, które nie załapują się na żadne zniżki także nie będą narzekać. Połączenia bezpośrednie kosztują mniej niż te z przesiadkami.
Wybierasz się z całą paczką znajomych? W takim razie pojedźcie autem (szczególnie, jeśli organizatorzy zapewniają darmowy lub tani parking i miasteczko namiotowe). Wybierzcie to, które pali najmniej i zrzućcie się na paliwo.
Nocleg – pole namiotowe, hotel czy coś innego?
Wielu organizatorów festiwali muzycznych zapewnia ograniczoną liczbę miejsc w miasteczku namiotowym. To pole zarezerwowane tylko i wyłącznie dla uczestników imprezy. Jeśli nie masz specjalnych wymagań, nie cierpisz na żadne schorzenia, które utrudniają Ci np. wstawanie oraz nie masz maleńkich dzieci, które jadą z Tobą na festiwal – skorzystaj z tej opcji. Będzie dla Ciebie najtańsza.
Możesz także skorzystać z:
- hotelu (najdroższa opcja),
- pensjonatu, motelu (tańsza opcja),
- Airbnb (różne półki cenowe).
O ile hotele w pobliżu festiwalu mogą być naprawdę drogie, tak w opcji przenocowania w czymś domu (Airbnb) możesz trafić na przeróżne ceny. Warto szukać tych niższych, ale nadal z dobrymi ocenami.
Wyżywienie – nie chcesz głodować, prawda?
Ceny jedzenia na festiwalach są horrendalnie wysokie. Dlatego musisz przemyśleć kwestię wyżywienia odpowiednio wcześniej. To, gdzie będziesz się stołował, zależy głównie od Twoich preferencji oraz budżetu. Najdroższą opcją będzie zdecydowanie jedzenie każdego posiłku w festiwalowych foodtruckach. Za to najtańszą – przygotowywanie posiłków samodzielnie.
Gdzie jeść podczas festiwalu muzycznego?
- w foodtruckach – to dobra opcja, jeśli masz spory budżet i nie chcesz oddalać się od miejsca imprezy,
- w restauracjach – to dość droga opcja, ale możesz zjeść zdrowe i smaczne posiłki,
- w barach, barach mlecznych i restauracjach szybkiej obsługi – tutaj ceny będą znacznie niższe, ale w niektórych miejscach jakość posiłku może pozostawiać wiele do życzenia,
- w miejscu noclegu – możesz przygotowywać posiłki samodzielnie (pamiętaj jednak, że w wielu miejscach sprzęt jest bardzo ograniczony np. do czajnika elektrycznego. Pozwoli Ci on na zrobienie zupki chińskiej, podgrzanie parówek czy zrobienie innego posiłku typu instant, np. owsianki. Ale powiedzmy sobie szczerze: jedzenie kanapek przez trzy dni to nie koniec świata, jeśli zależy Ci na oszczędzaniu),
- w hotelu – możesz wykupić opcję z posiłkami lub np. tylko ze śniadaniami.
Na wszelki wypadek…
… zabierz więcej pieniędzy. Nigdy nie wiesz, jak potoczy się sytuacja w ciągu tych kilku dni. Możesz się czymś zatruć (będziesz potrzebować leków), możesz zachorować (będziesz potrzebować leków), możesz wylądować w szpitalu (i będziesz potrzebować leków). Dobrze być przygotowanym na różne sytuacje, np. zabierając wyposażoną apteczkę pierwszej pomocy z domu, ale wiadomo, że nie dasz rady przewidzieć wszystkiego.
Tak samo może zdarzyć się, że ktoś przypadkowo zniszczy Ci buty podczas pogo pod sceną i będziesz zmuszony szybko zakupić kolejne. Albo zapomnisz czegoś z domu (np. szczoteczki) i będziesz musiał ją dokupić. Dlatego zawsze warto zabrać chociaż 100 zł więcej.
Polecamy na eBilet.pl
A myślałeś o ubezpieczeniu?
Jeśli do tej pory się nie ubezpieczyłeś, warto to zrobić przed wyjazdem (szczególnie na zagraniczny festiwal, gdzie nie będzie Cię obowiązywać ubezpieczenie krajowe). Nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkiego. W moshpicie uczestnicy zachowują się kulturalnie, ale wypadki nadal chodzą po ludziach. W razie czego dostaniesz odszkodowanie.
Dobrze jest mieć też OC w życiu prywatnym. Gdybyś przykładowo podczas skakania na koncercie wytrącił komuś telefon, a ten roztrzaskałby się na ziemi – to ubezpieczalnia poniesie koszty odszkodowania dla pokrzywdzonego. Lepiej zapłacić kilkadziesiąt złotych za ubezpieczenie, niż kilkaset na odszkodowanie, prawda?
Sam widzisz, że kosztów jest sporo. W zależności od budżetu, możesz je zmniejszać lub zwiększać. Nie zapominaj o nic jednak, byś się niemiło nie zaskoczył.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł