Adaptacje Bergmana, Orwella i Russella. W obsadach m.in. Wieniawa, Olbrychski, Schejbal, Woronowicz, Dębska i Baka. Od romansu, przez małżeński dramat, po dystopijną wizję przyszłości. Od nowych sztuk po klasyczne wznowienia, od adaptacji literackich po nowatorskie dzieła – tej jesieni w teatrze każdy znajdzie coś dla siebie.
Czy mogę Panią prosić do pogo? Czyli zasady etykiety na koncercie
Zasady savoir vivre (a dla niektórych bardziej „survival” vivre) wydają się czasem totalnie zbędne. Co mają oznaczać? Że masz przyjść na koncert w garniturze, a burgera jest nożem i widelcem? Niekoniecznie! Choć zasady dobrego wychowania często odchodzą do lamusa, warto o nich pamiętać, bo dzięki nim udział w koncercie będzie znacznie przyjemniejszy (nie tylko dla innych, ale także dla Ciebie).
24.01.2024
Klaudia Jaroszewska-Kotradii
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Jak zachowywać się na koncercie?
Koncert koncertowi nierówny. To, co jest mile widziane na jednym wydarzeniu, na innym może być powodem wyproszenia Cię z sali.
Przykładowo: na koncertach symfonicznych albo w filharmoniach nie powinno się mieć włączonych telefonów. Głośne zachowywanie się jest karygodne i wliczają się w to zarówno rozmowy, jak i śpiewanie czy nawet głośne kaszlenie, które przeszkadza innym. Nie wypada także jeść, szeleścić, szurać czy wydawać innych denerwujących dźwięków. Oczywiście, może zdarzyć Ci się kichnąć, ale to, co możesz kontrolować – kontroluj. Postaraj się także nie spać w fotelu i chrapać, przeszkadzając innym uczestnikom wydarzenia. Nie ziewaj i nie wierć się ostentacyjnie, zwracając na siebie uwagę.
Spóźnianie się jest niemile widziane na wszystkich typach koncertów. Nawet na wielkim stadionie podczas występu rockowej kapeli, ludzie nie chcą byś przepychał się na trybunach ze swoimi znajomymi w poszukiwaniu Waszych miejsc. Będziecie przeszkadzać innym w zabawie. Jeśli jednak zdarzy Ci się spóźnić, postaraj się jak najdyskretniej zająć miejsce (możesz przez chwilę być na pierwszym miejscu z brzegu, a później przemieszczać się dalej, np. w przerwach między piosenkami).
No dobrze, ale przecież głośne śpiewanie, skakanie i inne bardziej dynamiczne zachowania są normalne podczas koncertów popowych, rockowych, hip hopowych i innych, prawda? Oczywiście! Dlatego właśnie należy dopasować zachowania do typu wydarzenia, w którym bierzemy udział. I dlatego też savoir vivre nie opiera się jedynie na garniturze.
Savoir vivre na koncercie – podstawy, o których musisz pamiętać
Są jednak takie podstawy, które sprawdzają się w 99% wydarzeń:
- nie przepychaj się (chyba że bierzesz udział w mosh picie),
- nie zajmuj cudzego miejsca, nawet jeśli chwilowo jest wolne (każdy zapłacił za bilety i chciałby skorzystać z opłaconych miejscówek. Możesz to zrobić jedynie, gdy się spóźnisz i będziesz potrzebował czasu, by zająć swoje miejsce bez przeszkadzania innym. Jeśli jednak okaże się, że ktoś chce z tego miejsca skorzystać, bo je opłacił, ustąp mu od razu i przeproś),
- dbaj o bezpieczeństwo (nie zakładaj ubrań z ostrymi ćwiekami czy biżuterii, która mogłaby zrobić komuś krzywdę, wliczają się w to także pierścionki zaręczynowe z wystającym oczkiem),
- nie śpiewaj z pełną buzią, bo możesz kogoś opluć,
- nie opieraj nóg na siedzeniu przed Tobą, nie kop w czyjś fotel (i pilnuj, by Twoje dziecko też tego nie robiło),
- gdy widzisz, że ktoś się źle czuje (np. słabnie) postaraj się mu pomóc lub zawołaj pomoc,
- nie skacz z napojem (np. piwem w kubku), by nie wylać go na kogoś innego.
To nie są czynności, które wymagają ogromu wysiłku. Jednak są na tyle ważne, że warto ich przestrzegać. Dzięki temu koncert będzie miły wspomnieniem dla wszystkich.
Polecamy na eBilet.pl
Etykieta w mosh picie, pogo czy młynie
Choć pogo czy mosh pit wydaje się rządzić swoimi prawami, tam również obowiązują zasady etykiety. O ile przepychanie się i wpadanie na innych jest tam mile widziane, tak są pewne zachowania, których trzeba unikać:
- wszelkiego rodzaju kontakty seksualne lub zachowania z podtekstem seksualnym,
- noszenie kolców, ćwieków czy biżuterii, która mogłaby kogoś zranić,
- szarpanie za włosy czy ubrania.
Warto zadbać także o porządnie związane włosy, by nie wsadzić ich nikomu do oka (to mogłoby się skończyć chwilowymi problemami z widzeniem, a co za tym idzie – niebezpieczeństwem). Dobrze zasznurowane buty to podstawa. Podczas skakania nie mogą one spaść z nóg, bo mogłyby kogoś zranić. Sam widzisz, że etykieta nie wymaga tu eleganckiego ubioru, a po prostu przestrzegania pewnych zasad.
O to wszystko należy zadbać raczej przed koncertem. A co podczas niego? Dbaj o bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale też innych uczestników. Jeśli widzisz, że ktoś się przewrócił – pomóż mu wstać. Jeśli widzisz, że ktoś mdleje lub ewidentnie źle się czuje – postaraj się go wyprowadzić lub zawołać pomoc. Nie wstrzymaj bójek ani innych tego typu zachowań. Pamiętaj, że nikt nie zaczepia Cię specjalnie. Taka jest po prostu specyfika tego typu tańców pod sceną.
Przede wszystkim jednak nie naruszaj przestrzeni osobistej tych, którzy tego nie chcą. Jeśli widzisz, że ktoś wzbrania się przed udziałem w mosh picie i stara się odsunąć, nie wciągaj go na siłę.
Dobre wychowanie podczas koncertów jest mile widziane. Nie sprowadza się ono jednak do eleganckiego ubioru i picie herbaty z filiżanki z uniesionym małym palcem. Zamiast tego przeczytaj regulamin wydarzenia i dostosuj się do jego zasad. Pamiętaj o nieprzeszkadzaniu innym i dbaniu o bezpieczeństwo. To uniwersalne zasady, które panują na każdym wydarzeniu masowym (i tym mniejszym także).
Poprzedni artykuł
Następny artykuł