Świetna informacja dla fanów Smokie oraz Chrisa Normana! Zarówno kultowy zespół, jak i jego legendarny wokalista przyjadą do naszego kraju. Solowe koncerty Normana odbędą się już w listopadzie, natomiast brytyjska formacja planuje swoje występy na początku 2025 roku.
Jak wymawiać, pisać, odmieniać Aerosmith?
O ile fragment “smith” raczej nie jest tak trudny w wymowie, tak “aero” może przysparzać wielu problemów. Jak to wymawiać: aero? ero? aro? ejro? Opcji jest tak dużo, a tylko jedna z nich jest poprawna. Sprawdź, która, a przy okazji dowiedz się, jak poprawnie odmieniać nazwę Aerosmith oraz skąd w ogóle się ona wzięła.
24.06.2024
Klaudia Jaroszewska-Kotradii
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Jak wymawiać Aerosmith?
Zespół Aerosmith pochodzi z Bostonu w Stanach Zjednoczonych, dlatego też jego nazwę będziemy wymawiać zgodnie z zasadami amerykańskiej odmiany języka angielskiego. Zapis fonetyczny wygląda następująco /ˌɛəɹəʊ ˈsmɪθ/, czyli:
- /ɛ/ wymawiamy jako /e/,
- /ə/ to szwa, czyli zanikające /a/ (tak, jakbyśmy w połowie wymawiania przypomnieli sobie, że jednak nie chcemy go wymawiać),
- /ɹ/ wymawiamy jako /r/,
- /ə/ to szwa, czyli zanikające /a/,
- /ʊ/ wymawiamy jako /u/,
- /s/ wymawiamy jako /s/,
- /m/ wymawiamy jako /m/,
- /ɪ/ wymawiamy jako twardy, krótki dźwięk pomiędzy /i/ oraz /y/,
- /θ/ wymawiamy jako /f/ z językiem za zębami (jest to trudna do wymówienia dla Polaka litera. Możesz spokojnie wymawiać je jako zwykłe /f/ i też cię zrozumieją).
Wychodzi nam z tego mniej więcej ereusmyf.
Pochodzenie nazwy Aerosmith
Zespół wcześniej był znany jako “The Hookers”, a następnie jako “Spike Jones”. A skąd się wzięła nazwa Aerosmith? Jest kilka wersji:
- Joey Kramer, perkusista zespołu, zaproponował tę nazwę po tym, jak zobaczył płytę Harry’ego Nilssona z napisem “Aerial Ballet”.
- Druga wersja także wiąże się z Kramerem, który w szkole średniej miał napisać takie słowo w notatniku.
- Trzecia wersja mówi, że muzycy zainspirowali się książką “Arrowsmith” Sinclaira Lewisa.
Która z tych wersji jest prawdziwa? Tego nie wiemy, ale każda z nich jest ciekawa.
Pewni jednak jesteśmy znaczenia poszczególnych członów słowa Aerosmith. Oznaczają one:
- “aero” pochodzi ze starożytnej greki od słowa ἀέρος (aéros). Jest to prefiks aero-, który dodaje się do innych słów, np. aerobik, aerodynamiczny,
- “smith” pochodzi ze staroangielskiego i oznacza osobę, któa pracuję z metalem za pomocą narzędzi, czyli kowala. Co ciekawe, jest to najpopularniejsze nazwisko w krajach anglojęzycznych i jest równoznaczne z naszym “Kowalskim”. Innym znaczeniem tego słowa jest “ten, który robi wszystko”.
Jak pisać Aerosmith?
Zapis Aerosmith na klawiaturze nie sprawia problemu, ponieważ wszystkie litery są dostępne bez konieczności korzystania z ALTów czy klawiatury numerycznej.
Jak odmieniać Aerosmith?
Odmiana nazwy Aerosmith może przysparzać wielu problemów. Robić to? A może lepiej nie? A jeśli tak, to w jaki sposób? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości:
Mianownik (kto? co?) Aerosmith
Dopełniacz (kogo? czego?) Aerosmith
Celownik (komu? czemu?) Aerosmith
Biernik (kogo? co?) Aerosmith
Narzędnik (z kim? z czym?) Aerosmith
Miejscownik (o kim? o czym?) Aerosmith
Wołacz (o!) Aerosmith!
Zarówno w publikacjach naukowych jak i w tekstach dziennikarskich nazw zespołów zagranicznych się przeważnie nie odmienia. Możesz więc śmiało nauczyć się jednej, poprawnej wymowy i korzystać z niej w każdym przypadku, czyli np.:
- Idę na koncert Aerosmith.
- Nowa płyta Aerosmith jest już dostępna.
- Muszę opowiedzieć ci coś o Aerosmith.
Polecamy na eBilet
Aerosmith – kim jest?
Aerosmith to amerykański zespół rockowy, który powstał w Bostonie w Stanach Zjednoczonych. Utwory tej kapeli łączą w sobie hard rocka i bluesa. W obecnym składzie grupy znajdziemy takich artystów jak:
- Steven Tyler (człowiek orkiestra: śpiewa, gra na gitarze, banjo, harmonijce, perkusji i pianinie),
- Joe Perry (śpiewa i gra na gitarze prowadzącej),
- Tom Hamilton (gra na gitarze basowej),
- Joey Kramer (gra na perkusji),
- Brad Whitford (gra na gitarze rytmicznej).
Wcześniej do zespołu Aerosmith należeli także:
- Ray Tabano (grał na gitarze w latach 1970-1971),
- Jimmy Crespo (grał na gitarze prowadzącej oraz na gitarze rytmicznej w latach 1979-1984),
- Rick Dufay (grał na gitarze rytmicznej w latach 1981-1984).
Aerosmith to jeden z najlepiej sprzedających się zespołów w historii muzyki (ogólnie, nie tylko rockowej). Szacuje się, że grupa sprzedała ponad 150 milionów płyt na całym świecie. Według szacunków zespół zarobił od 2008 roku ponad 100 milionów dolarów.
Najbardziej znane i zarazem najchętniej słuchane utwory tej grupy to:
- “Dream On”,
- “Last Child”,
- “Angel”,
- “Walk This Way”,
- “Love in an Elevator”,
- “I Don’t Want to Miss a Thing”,
- “Crazy”,
- “Cryin’”,
- “Livin’ on the Edge”.
W 2001 roku zespół Aerosmith został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. Ta sama organizacja uznała utwory “Dream On”, “Walk This Way” oraz “Toys in the Attic” za jedne z najważniejszych w historii rocka (trafiły na listę 500 utworów, które ukształtowały muzykę rockową).
Na swoim koncie grupa ma wiele nagród, w tym kilka Grammy za:
- “Janie’s Got a Gun” w kategorii “Najlepsza piosenka rockowa wykonywana przez duet lub grupę”,
- “Crazy” w kategorii “Najlepsza piosenka rockowa wykonywana przez duet lub grupę”,
- “Pink” w kategorii “Najlepsza piosenka rockowa wykonywana przez duet lub grupę”.
Ciekawostki o Aerosmith
Piosenka “I Don’t Want to Miss a Thing” została wykorzystana w filmie “Armageddon” w 1998 roku. Napisała ją Diane Warren, a za produkcję odpowiadał Matt Serletic. Jest ona uznawana za jeden z największych przebojów w dorobku zespołów (zajmował pierwsze miejsca na listach przebojów w USA, Austrii oraz Australii, a także Niemczech, Szwajcarii i Norwegii). Teledysk do tej piosenki wyreżyserował Francis Lawrence, a gościnnie wystąpiła Liv Tyler. Jest ona aktorką i jednocześnie córką lidera zespołu, Stevena Tylera oraz fotomodelki Bebe Buell.
Możesz jednak nie wiedzieć, że początkowo autorka piosenki “I Don’t Want to Miss a Thing” chciała, by utwór zaśpiewała kobieta. Typowała do tego Celine Dion, której utwór nagrany do “Titanica” zrobił na kompozytorce ogromne wrażenie. Koniec końców trafiło na Aerosmith i wyszło z tego wspaniałe dzieło.
Ciekawostką z zupełnie innej beczki jest to, że w 1978 roku Aerosmith zapłacił 3500 dolarów kaucji za swoich 52 fanów, którzy złamali zakaz palenia podczas koncertu w Indianie w Stanach Zjednoczonych. Dzięki muzykom fani zostali szybko uwolnieni.
Teraz wiesz już, jak poprawnie wymawiać i odmieniać Aerosmith, więc możesz śmiało opowiedzieć bliskim ciekawostki o tym zespole. Nie musisz się stresować, że popełnisz błąd.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł