Adaptacje Bergmana, Orwella i Russella. W obsadach m.in. Wieniawa, Olbrychski, Schejbal, Woronowicz, Dębska i Baka. Od romansu, przez małżeński dramat, po dystopijną wizję przyszłości. Od nowych sztuk po klasyczne wznowienia, od adaptacji literackich po nowatorskie dzieła – tej jesieni w teatrze każdy znajdzie coś dla siebie.
Jak ubrać się do teatru, opery, filharmonii, na koncert i nie tylko?
Każde wyjście z domu sprawia, że zaczynamy się zastanawiać, w co się ubrać. Chcemy dopasować strój zarówno do pogody i naszych potrzeb, jak również do pewnych zasad, które panują w danym miejscu. By nie popełnić błędu, sprawdź, co nakazuje dress core oraz savoir-vivre w przypadku teatru, filharmonii, opery, koncertów i nie tylko.
24.06.2024
Klaudia Jaroszewska-Kotradii
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
W jaki sposób dobieramy stylizację do wydarzenia?
Choć teatr czy filharmonia kojarzą nam się bardzo podniośle, powinniśmy dobierać nasz strój do charakteru konkretnego wydarzenia. Niektóre teatry mają swój własny dress code, więc warto się z nim zapoznać, by nie okazało się, że twój strój nie spełnia specjalnych wymagań.
Może okazać się, że akceptowane są jedynie wieczorowe stylizacje, tak jak ma to miejsce w przypadku oficjalnych premier w Teatrze Narodowym w Warszawie czy też podczas spektakli klasycznych.
Inne miejsce może za to dopuszczać nawet bardziej swobodne stroje. Stylizacje smart casual są mile widziane na komediach i w kameralnych teatrach. Ale nadal nie mamy tutaj na myśli jeansów czy koszulki z krótkim rękawem, a eleganckie spodnie i koszulę (w przypadku mężczyzn) czy “małą czarną” (w przypadku kobiet).
Inaczej jest w przypadku oper i filharmonii, które wymagają raczej bardziej formalnych strojów, czyli sukni wieczorowych u pań oraz garniturów u panów. Idąc na spektakl muzyczny możesz pozwolić sobie na nieco mniej formalny strój.
Ważna jest także pora dnia, w której odbywa się spektakl bądź koncert. Na wieczór zakładamy eleganckie suknie wieczorowe (w przypadku pań) oraz garnitur/smoking (w przypadku panów). Jeśli wydarzenie ma miejsce po południu, można pozwolić sobie na mniej formalną stylizację (np. sportową marynarkę).
To wszystko wydaje się skomplikowane? Za chwilę rozłożymy dress code na czynniki pierwsze i wszystko stanie się jasne.
Jak ubrać się do teatru?
Istnieje kilka ogólnych zasad dotyczących ubioru, dzięki którym będzie ci łatwiej to wszystko zrozumieć:
- jeśli wymagany jest strój wieczorowy, załóż suknię wieczorową (w przypadku pań) lub garnitur/smoking (w przypadku panów),
- jeśli strój wieczorowy nie jest wymagany, zachowaj zasady eleganckiego ubioru, czyli załóż garnitur (w przypadku panów) lub sukienkę/spódnicę i bluzkę (w przypadku pań),
- ubrania powinny mieć stonowane i raczej ciemne kolory,
- nie zakładaj jaskrawych ubrań ani takich z wzorzystymi nadrukami, by nie skupiać na sobie uwagi,
- buty powinny być eleganckie (np. czarne lub ciemne półbuty sznurowane u panów, buty na obcasie lub eleganckie płaskie buty u pań),
- sukienka nie powinna być zbyt krótka, nie powinna mieć także głębokiego dekoltu (ta sama zasada dotyczy bluzek),
- dodatki powinny być eleganckie, ale nadal nierozpraszające uwagi innych,
- do teatru najlepszy będzie subtelny makijaż bez jaskrawych kolorów czy przerysowanych kresek.
Przykładowe stylizacje do teatru, opery i filharmonii dla panów
Jeśli planujesz wybrać się na spektakl lub koncert, możesz wybrać którąś z naszych propozycji:
- strój wieczorowy: garnitur/smoking w kolorze czarnym lub granatowym, a do niego biała koszula i klasyczny krawat w ciemnym, pasującym do stylizacji kolorze; dobierz do tego czarne lub ciemne buty, najlepiej skórzane i sznurowane. Pamiętaj o odpowiednich skarpetkach (nie, zabawne wzory czy jaskrawe kolory nie będą dobrym wyborem),
- strój elegancki: granatowy garnitur, biała koszula, klasyczna muszka,
- strój elegancki: czarna marynarka, biała koszula, granatowe spodnie i brązowe buty.
W każdym z tych przypadków pamiętaj o eleganckich dodatkach, czyli pasku, skarpetkach, spinkach, zegarku oraz pasującej muszce/krawacie.
Polecamy na eBilet
Przykładowe stylizacje do teatru, opery i filharmonii dla pań
Panie mają nieco więcej możliwości dotyczących stylizacji na koncert czy spektakl. Możesz skorzystać z naszych propozycji:
-
- strój wieczorowy: suknia wieczorowa (ale nie balowa), elegancka biżuteria i buty na obcasie,
- strój elegancki: garnitur ze spodniami w kant (czarny, granatowy, ciemnoszary),
- strój elegancki: spódnica ołówkowa, elegancka bluzka,
- strój elegancki: sukienka koktajlowa i żakiet,
- strój elegancki: sukienka wizytowa,
- strój elegancki: elegancki kombinezon w ciemnym kolorze.
W przypadku butów możesz wybrać czółenka, lordsy, półbuty (np. oksfordki) czy mokasyny. Zimą także obowiązuje eleganckie obuwie. Masz więc kilka opcji:
- dojeżdżasz na miejsce w eleganckich butach,
- przyjeżdżasz własnym samochodem i zmieniasz buty przed wyjściem z niego,
- przebierasz buty przed spektaklem (dress code jest ważny, ale twoje zdrowie także, więc w -15 stopniach nie idź w szpilkach, a zabierz je ze sobą w torbie).
Zimą dobierz odpowiednie okrycie wierzchnie i pamiętaj, że zostawisz je w szatni (ale postaw raczej na płaszcz, a nie sportową kurtkę). W tym przypadku doskonale sprawdzą się także sukienki z długim rękawem z cieplejszych materiałów. Jeśli chcesz dodatkowo okryć ramiona, wybierz do tego celu elegancki szal.
A co z nakryciem głowy? Możesz wybrać elegancki kapelusz bądź beret, ale niech to nie będzie integralny element stylizacji, ponieważ nakrycie głowy musisz zostawić w szatni. Nie zabieraj go ze sobą na widownię, bo może zasłaniać komuś scenę. Ty także nie chciałabyś zamiast spektaklu oglądać czyjegoś kapelusza.
Sukienka powinna być ciemna, ale niekoniecznie czarna (choć to zawsze dobry wybór). Możesz postawić na ciemny brąz, butelkową zieleń, granat, bordo czy głęboki fiolet. Ważne, by kolor nie był jaskrawy.
Teraz wiesz już, jak ubrać się na wyjście do teatru, opery czy filharmonii. Kup bilety dla siebie i swojej drugiej połówki/przyjaciół/bliskich i baw się dobrze!
Poprzedni artykuł
Następny artykuł