Adaptacje Bergmana, Orwella i Russella. W obsadach m.in. Wieniawa, Olbrychski, Schejbal, Woronowicz, Dębska i Baka. Od romansu, przez małżeński dramat, po dystopijną wizję przyszłości. Od nowych sztuk po klasyczne wznowienia, od adaptacji literackich po nowatorskie dzieła – tej jesieni w teatrze każdy znajdzie coś dla siebie.
Jak muzyka wpływa na nasze emocje i nastrój?
Słuchanie muzyki to jeden z najlepszych sposobów na poprawę nastroju. Nic dziwnego, że sięgamy po nią, gdy czujemy się smutni, samotni i przygnębieni. Dzięki ulubionym utworom możemy zmotywować się do działania, zapomnieć o zmartwieniach czy po prostu poprawić sobie humor. Jak jeszcze muzyka może wpływać na nasze emocje?
23.01.2024
Klaudia Jaroszewska-Kotradii
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Ekspresowa zmiana nastroju i pogoda ducha
Jednym z największych atutów muzyki jest to, że ekspresowo wpływa na zmianę naszego nastroju. Jeśli mamy do czynienia z ponurym dniem, w którym wszystko idzie nie tak, jak sobie to zaplanowaliśmy, sięgnijmy po muzykę! Dlaczego? Radosne i skoczne rytmy pobudzą nasze ciało do ruchu, w naszym umyśle pojawią się pozytywne myśli, a oprócz tego będziemy dysponować większą pogodą ducha. Co ważne możemy nią zarazić inne osoby z naszego otoczenia, np. rodziców, rodzeństwo, przyjaciół i kolegów/koleżanki z pracy. Muzyka nastawi pozytywnie nas do otaczającego ludzi świata i sprawi, że nasze morale znacznie się podniosą.
Uzyskanie wewnętrznego spokoju
Czy muzyka kojarzy się nam z innymi walorami? Oczywiście, że tak! Dzięki niej uzyskujemy przecież wewnętrzny spokój i jesteśmy w stanie zapanować nad negatywnymi emocjami oraz odczuciami. Jeśli coś nas zdenerwuje, ale nie chcemy tego odreagowywać na naszych bliskich, oddajmy się dobrej muzyce. Na pewno tego nie pożałujemy. W krótkim czasie staniemy się:
- spokojniejsi,
- bardziej opanowani,
- bardziej szczęśliwi i pozytywnie nastawieni do każdej sytuacji.
Oczywiście wiele będzie zależało od tego, po jaką konkretnie muzykę sięgniemy w pierwszej kolejności. Jednych uspokoi muzyka klasyczna, innych taneczne rytmy, a jeszcze inni sięgną po ciężki rock. Każdy wycisza się w taki sposób, w jaki uzna za słuszny i ma do tego pełne prawo. Nawet cięższe kawałki mogą nam pomóc w pozbyciu się złych emocji i poprawie samopoczucia.
Relaks na każdej płaszczyźnie i błogie odprężenie dla ciała oraz umysłu
W naszym życiu często przytrafiają się takie sytuacje, w których to trudno zapanować nam nad
emocjami i nerwami. Dajmy sobie jednak pomóc i posłuchajmy muzyki. To gwarancja relaksu na
każdej możliwej płaszczyźnie i błogie odprężenie dla ludzkiego ciała oraz umysłu. Relaksacyjna
muzyka z pewnością pomoże nam:
- obniżyć tętno,
- zredukować poziom stresu,
- uspokoić myśli i odprężyć się po ciężkim dniu poza domem.
Nie dopuszczajmy do swojej głowy jedynie złych myśli, bo szybko okaże się, że zapanowały one nad naszym umysłem. To swego rodzaju “toksyny”, które na pewno nie zadziałają korzystnie na nasze samopoczucie oraz podejście do innych ludzi. Muzyka nas odpręży i może nam posłużyć np. podczas wykonywania obowiązków służbowych i domowych oraz w trakcie biegania.
Łagodniejsze usposobienie i wprawienie się w stan medytacji
Jak widać muzyka może pomóc praktycznie każdej osobie, która się na nią otworzy. Nie warto zwlekać z tym ani chwili dłużej i jak najszybciej sięgnąć po nieco delikatniejsze utwory (np. jazzowe), które sprawią, że będziemy się cieszyć łagodniejszym usposobieniem. Czym to poskutkuje? Przede wszystkim:
- łatwiejszym nawiązywaniem kontaktów/relacji z innymi osobami,
- swobodniejszym prowadzeniem konwersacji z bliskimi i znajomymi,
- tym, że będziemy korzystniej odbierani przez społeczeństwo i ludzie nie będą się bać do
nas podchodzić, np. gdy będą chcieli spytać się nas o godzinę.
Muzyka sprawi, że na naszej twarzy zagości uśmiech i zdoła się na niej utrzymać nawet przez kilka godzin. Jednocześnie wielogodzinne słuchanie ulubionych utworów muzycznych może nas wprawić w stan medytacji. To właśnie z tego względu często słuchamy muzyki np. wtedy, gdy leżymy na łóżku i chcemy się oderwać od rzeczywistości, wyczyścić umysł oraz wczuć się w dany kawałek.
Polecamy na eBilet.pl
Muzyka sprawia przyjemność i “steruje” naszymi emocjami
W sytuacji, gdy działamy na co dzień na bardzo wysokich obrotach i nie jesteśmy w stanie znaleźć chwili na relaks oraz wypoczynek, pomyślmy o regularnym słuchaniu muzyki. Dlaczego? Z jednego prostego względu – muzyka sprawi nam przyjemność i choć na chwilę oderwiemy myśli od obowiązków. Załóżmy słuchawki i zanurzmy się w utworach bazujących na wolnych rytmach. Na pewno się nie rozczarujemy!
Godne podkreślenia jest również to, że muzyka jest w stanie “sterować” naszymi emocjami. Jeśli chcemy się uspokoić i wyciszyć, sięgamy zwykle po łagodniejsze utwory i szybko uzyskujemy pożądane rezultaty. Jeśli natomiast chcemy wprawić się w dynamiczny nastrój i przygotować na
wyjście ze znajomymi, możemy puścić sobie jakieś taneczne rytmy. Całkowite oderwanie od rzeczywistości zagwarantują nam z kolei kawałki rockowe i heavymetalowe.
Szybsze zasypianie i regeneracja organizmu
W tym miejscu warto wypadałoby poruszyć jeszcze jedną istotną kwestię. Muzyka pomoże nam szybciej zasypiać i skutecznie regenerować organizm. Nie ma chyba osoby, która nie chciałaby doświadczyć tego na własnej skórze. Wystarczy, że dostosujemy się do kilku wskazówek:
- zakończmy wszystkie zaplanowane działania, wykąpmy się, ubierzmy w szlafrok i
połóżmy się wygodnie na sypialnianym łóżku, - załóżmy słuchawki lub puśćmy sobie muzykę na komputerze,
- posłuchajmy łagodnej muzyki co najmniej przez kilkadziesiąt minut, a na pewno się
wyciszymy i przygotujemy organizm oraz umysł do snu.
Słuchanie muzyki kryje w sobie wiele różnych zalet, a tylko od nas samych zależy to, czy zdołamy je wszystkie odkryć i korzystnie wpłyniemy na nasze emocje oraz nastrój.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł