Kariera Young Leosi rozwinęła się błyskawicznie i jak często bywa w takich przypadkach, pojawiły się obawy o to, że równie szybko się zakończy. Nic takiego jednak nie ma miejsca.

Historia MMA: Jak narodziła się mieszana sztuka walki?
Mieliście już jakąkolwiek styczność z mieszanymi sztukami walki? MMA zdobywa coraz większą popularność m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Francji, Wielkiej Brytanii czy też w Polsce. Chyba Was to nie dziwi?
23.01.2024
Redakcja
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Lubicie przecież oglądać spektakularne pojedynki zawodowców, którzy zachwycają Was wspaniałymi kopnięciami, walką w parterze, akcjami kombinacyjnymi i skutecznymi technikami kończącymi. Jak jednak narodziła się mieszana sztuka walki i co powinniście o niej wiedzieć? Oto najważniejsze informacje o MMA w pigułce. Przygotujcie się na ciekawą lekturę i zapnijcie pasy – ruszamy!
Czym tak w ogóle jest MMA?
Zacznijmy od rzeczy najważniejszej, a więc czym tak właściwie jest MMA? To dyscyplina zaliczająca się do sportów walki, w której zawodnicy wykorzystują techniki znane z:
- kickboxingu,
- boksu,
- zapasów,
- judo,
- brazylijskiego jiu-jitsu.
Jedni są znani ze swoich mocnych ciosów, inni z doskonałego przygotowania fizycznego, a jeszcze inni z przewagi taktyczno-technicznej. Najważniejsze jest to, aby do każdej walki podejść z należytą rozwagą oraz po przebyciu starannie rozpisanego okresu treningowego.
Trochę o historii MMA
Najwyższa pora zabrać się za krótkie przeanalizowanie historii MMA. Kiedy po raz pierwszy usłyszeliście o mieszanej sztuce walki? Z dużą dozą prawdopodobieństwa miało to miejsce w XXI wieku, ale o MMA zrobiło się głośno już w latach 20. – 30. XX wieku, zwłaszcza na terenie Brazylii. To właśnie tam organizowane były pierwsze nieoficjalne turnieje i walki, które można było zaliczyć do MMA. Później dyscyplina ta przywędrowała do Japonii (lata 70. – 80. XX wieku) oraz Stanów Zjednoczonych (lata 90. XX wieku). To właśnie w Ameryce Północnej znacząco się rozwinęła i przybrała współczesną formę. Debiutanckie zawody o profesjonalnym charakterze zorganizowano natomiast w roku 1993 (UFC 1 w Denver).
Wielu obserwatorów uważa również, że MMA ma swoje początki w greckich tradycjach. W końcu już w dawnych czasach popularne były m.in. zapasy oraz boks. Na starożytnych igrzyskach olimpijskich wspomniane wyżej dyscypliny połączono w tzw. pankration. Mieliście tego świadomość? Teraz wiecie o MMA już nieco więcej i możecie podzielić się swoją wiedzą ze znajomymi. Do dzieła!
Promocja MMA w środkach masowego przekazu
Dlaczego mieszane sztuki walki zdobyły tak dużą popularność w XXI wieku? Oczywiście głównie z tego względu, że tego typu wydarzenia były promowane na bardzo szeroką skalę w środkach masowego przekazu, a więc w prasie, radiu, telewizji i Internecie. Z pewnością wielu z Was o swojej pierwszej gali MMA usłyszało właśnie w mass mediach, prawda? Pojawiły się kontrakty ze sponsorami, stacjami telewizyjnymi i reklamodawcami, dzięki czemu MMA stało się jedną z najbardziej popularnych dyscyplin sportowych w kraju oraz na świecie. Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić. Walki są przecież niezwykle emocjonujące i gromadzą na trybunach komplet publiczności, a poziom na organizowanych galach jest coraz wyższy. Co istotniejsze można na nich zaobserwować nie tylko zawodników, ale też zawodniczki – a kto jest Waszym ulubionym fighterem lub fighterką?
Polecamy na eBilet.pl
Najbardziej znane federacje/organizacje MMA
O czym jeszcze powinniście wiedzieć, jeśli jesteśmy przy temacie MMA? Niewątpliwie o najbardziej znanych federacjach/organizacjach MMA w Polsce i na świecie. W tej grupie znajdują się m.in.:
- UFC,
- KSW,
- Cage Warriors,
- M-1,
- Bellator,
- ACA.
W zaprezentowanym gronie znalazła się polska federacja MMA – KSW. Kojarzycie ją? Jeśli tak, to dobrze wiecie, że regularnie pojawiają się w niej największe nazwiska ze świata mieszanych sztuk walki. Jest kogo podziwiać! Wniosek jest jeden – musicie udać się choć na jedną galę spod szyldu KSW.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł