Muzyka rap nigdy nie była gatunkiem jednolitym. Inspiracje zbierane z różnych zakątków kultury i sztuki wpłynęły na powstanie i rozwój licznych odnóg, które dziś funkcjonują jako osobne twory. Wielu raperów, wciąż eksperymentując z brzmieniem, wychodzi przed szereg, stając w opozycji do licznych, podobnych sobie, twórców. Wśród nich jest chociażby Sobel, którego muzyka wyróżnia się na tle polskiej sceny muzycznej.

COS Torwar – wszystko, co musisz wiedzieć
#TuRodząSięZwycięzcy – takie słowa przywitają cię, gdy wejdziesz na stronę główną warszawskiej Hali COS Torwar. A gdy wejdziesz do tej prawdziwej? Będzie jeszcze większe wow! Ale zanim… to poznaj historię COS Torwar i odpowiedzi na pytania, które najczęściej nurtują naszych czytelników.
20.03.2025
Klaudia Jaroszewska-Kotradii
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
COS Torwar – gdzie jest?
Halę COS Torwar znajdziesz na warszawskim Śródmieściu, a dokładniej przy ulicy Łazienkowskiej 6A. Jest tam zarówno “stary” (pierwszy wybudowany) budynek, jak i ten nowszy z lat 90.
Historia COS Torwar
Wszystko zaczęło się od…
Powstanie lodowiska
Był rok 1953. W Warszawie zawrzało, choć był dopiero styczeń. Po ogromnej kampanii prasowej i nacisku całej opinii publicznej wraz z zaangażowaniem ludzi związanych ze sportem, zapadła decyzja: Warszawa musi mieć swoje sztuczne lodowisko i, co więcej, będzie je miała (obiecano je niezwłocznie, a jak wyszło… dowiesz się za chwilę). Wyznaczono miejsce: park międzyszkolny Agrykoli przy ulicy Łazienkowskiej. Dlaczego akurat tam? Ponieważ naturalna skarpa pozwalała niższym kosztem stworzyć widownię (trybuny). Jednocześnie miała ona stanowić naturalną osłonę przed ciepłymi wiatrami. A oprócz tego lokalizacja była dogodna, Dzięki połączeniu z centrum miasta i sąsiedztwem obiektów Legii.
Prace ruszyły.
Krok 1: przerobienie starego projektu lodowiska i dostosowanie go do istniejących aktualnie potrzeb.
Krok 2: walka z czasem i zdenerwowanymi sportowcami, którym obiecano konkretny termin, a oczywiście go nie dotrzymano. Na początku stycznia podjęto decyzję o budowie, ale nic takiego nie miało miejsca. Jak zwykle – dokumenty miesiącami nabierały “mocy urzędowej”.
Krok 3: budowa lodowiska. Rozpoczęła się ona w maju. W końcu warszawskie lodowisko zaczęło nabierać realnych kształtów, a ludzie odrobinkę się uspokoili.
Krok 4: pierwsze mrożenie sztucznej tafli, które odbyło się dopiero w listopadzie. Nad całym procesem czuwał lodomistrz Mutke, sprowadzony specjalnie na tę okazję ze Stalinogrodu (tak nazywały się wtedy Katowice). Tafla dostała pozytywną ocenę, a ponadto lodomistrz uznał, że jest ona dużo lepsza niż stalinogrodzka (katowicka).
Pierwsze jazdy na łyżwach w Torwarze
Już kolejnego dnia na Warszawskiej tafli pojawili się pierwsi łyżwiarze:
- wielokrotny mistrz Polski w jeździe szybkiej – J. Kalbarczyk,
- były mistrz Polski w jeździe figurowej – B. Staniszewski,
- łyżwiarki – A. Skrzetuska, E. Niemczykówna,
- hokeiści – F. Głowacki, T. Dolesławki.
Byli oni zachwyceni lodowiskiem i także ocenili je pozytywnie.
Oficjalnie jednak lodowisko Torwar miało zostać otwarte 3 stycznia 1954 roku, ale zdecydowano się na przyspieszenie oficjalnych uroczystości, które koniec końców odbyły się 12 grudnia 1953 roku.
Pierwsze mecze hokejowe
Pierwszym pojedynkiem hokejowym był ten pomiędzy warszawskim CWKS a bydgoską Gwardią. Mecz zakończył się zwycięstwem wojskowych 12:3.
Za to pierwszym międzynarodowym spotkaniem był mecz rozegrany 3 Stycznia 1954 roku pomiędzy CWKS a Dynamo Weisswasser. Polacy wygrali 6:5.
Kolejnym pierwszym razem był pojedynek pomiędzy zespołami narodowymi, w którym Polska przegrała 1:7 z ZSRR (7 października 1954 roku).
Nowa Hala Torwar
Torwar jest ważnym miejscem historii polskiego hokeja, ponieważ odbywały się tam (i nadal odbywają!) zgrupowania zespołów klubowych, kadry narodowej, spotkania ligowe i międzynarodowe reprezentacji Polski.
Po wielu latach podjęto jednak decyzję o zmodernizowaniu starej hali, w której przez wiele, wiele lat odbywały się nie tylko imprezy sportowe (i nie tylko łyżwiarskie czy hokejowe), ale także koncerty, wystawy i konferencje.
Przebudowana hala została oddana do użytku w 1999 roku i nadal gości uczestników i obserwatorów największych wydarzeń sportowych, koncertów muzycznych czy imprez targowych. Do pierwszego, starego budynku hali dołączył drugi obiekt – COS Torwar II Lodowisko, który został stworzony specjalnie na treningi dla sportowców dyscyplin zimowych. Mogą oni trenować niezależnie od harmonogramu wydarzeń w głównym budynku. Odbywają się tam także nieco mniejsze wydarzenia.
Skąd wzięła się nazwa Torwar?
Nazwa Torwaru powstała od słowa tor od toru (np. wyścigowego) i war od Warszawy.
Co ciekawe, od nazwy hali powstała nazwa osiedla Torwar, które znajduje się obok obiektu (zostało ono wybudowane w latach 60.).
Z czego składa się Hala COS Torwar?
Hala COS Torwar to tak naprawdę cały kompleks, który składa się z:
- Hali COS Torwar,
- Hali COS Torwar II Lodowisko.
Oba obiekty znajdują się przy ul. Łazienkowskiej 6a i należą do Centralnego Ośrodka Sportu.
Jakie imprezy odbywają się w Torwarze?
W Hali COS Torwar odbywają się:
- imprezy sportowe (Mistrzostwa Europy w Podnoszeniu Ciężarów, eliminacje do Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet 2018, CAVALIADA – Międzynarodowe Zawody Jeździeckie, Mecze Reprezentacji Polski w: koszykówce, piłce ręcznej, siatkówce, turnieje Judo, Taekwondo i wiele, wiele innych),
- koncerty (np. Summer Jazz Festival, Leonard Cohen, Gary Moore, R.E.M., Placebo, Marilyn Manson, Prodigy, Deep Purple, Rihanna, 50 Cent, Alicia Keys, Snoop Dogg, Tokio Hotel, 30 Seconds to Mars, One Republic, James Blunt, Within Temptation, Ellie Goulding, Macklemore, Nickelback czy Backstreet Boys),
- wystawy,
- targi (mieszkaniowe, budowlane, ślubne, wędkarskie, kosmetyczne, motoryzacyjne i nie tylko),
- konferencje,
- bankiety,
- imprezy firmowe i nie tylko.
COS Torwar II Lodowisko to pełnowymiarowe, profesjonalne lodowisko, które spełnia wymagania techniczne międzynarodowych federacji i posiada widownię na 640 miejsc siedzących. Jest tam także sala choreograficzna, która pełni także funkcję sali gimnastycznej i konferencyjnej. Trenują tam aktywnie kluby i związki sportowe związane z zimowym dyscyplinami oraz odbywają się imprezy sportowe, takie jak chociażby Drużynowe Mistrzostwa Świata w Short Track, Turniej Grupy Wyszehradzkiej w hokeju na lodzie czy Międzynarodowe Zawody w Łyżwiarstwie Figurowym Warsaw Cup.
Polecamy na eBilet
FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania
Co oznacza COS w nazwie Hali Torwar?
Skrótkowiec COS oznacza Centralny Ośrodek Sportu. Obiektów o tej nazwie jest w Polsce kilka.
Jak dojechać do Hali COS Torwar?
Hala położona jest w dzielnicy Śródmieście w Warszawie i jest to miejsce dobrze skomunikowane komunikacją publiczną (zachęcamy do korzystania z niego, by nie przyjmować się parkingiem i korkami). By sprawdzić, jak konkretnie dostać się do Torwaru z Twojego miejsca zamieszkania lub np. z Dworca Centralnego, wpisz w Mapy Google lokalizację hali oraz Twoją i wybierz opcję komunikacji miejskiej. Pokażą ci się wtedy konkretne środki komunikacji zbiorowej, którymi dostaniesz się do hali (wraz z ewentualnymi przesiadkami).
Możesz oczywiście dojechać tam także samochodem, rowerem, na deskorolce, monocyklu, z wózkiem dziecięcym, na nogach i jak tylko chcesz.
Czy obok Hali COS Torwar jest parking?
Tak, hala posiada własny, płatny parking dla gości (jest on obsługiwany przez firmę zewnętrzną). Liczba miejsc jest jednak ograniczona, dlatego:
- przyjedź wcześniej (znacznie, znacznie wcześniej), żeby zdążyć zająć miejsce,
- skorzystaj z komunikacji publicznej,
- przyjdź na nogach jeśli masz taką możliwość.
Niedaleko hali znajduje się także bezpłatny parking miejski, ale nie gwarantujemy że będzie tam jakiekolwiek wolne miejsce.
Czy w Torwarze jest szatnia? Czy jest płatna?
Tak, w obiekcie są szatnie, które są obsługiwane przez pracowników organizatora imprezy masowej. Jest ona płatna.
Czy w Torwarze jest depozyt, żeby przechować np. plecak?
To, czy na hali jest depozyt, Zależy od organizatora wydarzenia. Dlatego zalecamy przed każdym wydarzeniem dopytać o to konkretnego organizatora. Ceny również mogą się różnić w zależności od wydarzenia.
Czy na Hali COS Torwar jest klimatyzacja?
Tak, hala jest klimatyzowana podczas wydarzeń. Zarówno zimą, jak i latem panuje tam temperatura pokojowa.
Czy w Torwarze jest strefa gastronomiczna?
Tak, podczas większości wydarzeń w hali są usługi cateringowe, gdzie można zakupić napoje i jedzenie na miejscu. Można płacić kartą, ale warto mieć w razie czego także gotówke.
Jak ubrać się do Torwaru? Czy obowiązuje dresscode?
Ogólnie rzecz biorąc w hali nie ma żadnego dress codu, ale warto zawsze sprawdzić wymagania dotyczące stroju na konkretne wydarzenia, ponieważ w przypadku niektórych z nich mogą one być ściśle określone (np. w przypadku bankietów).
Czy obiekt jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami?
Tak, Hala COS Torwar jest przystosowana do specjalnych potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Oferuje m.in.:
- miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych,
- specjalne, komfortowe toalety wyposażone w ułatwienia techniczne,
- windy,
- miejsca widokowe i dla osób z ograniczeniami ruchowymi,
- pomoc pracowników w razie potrzeby.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Klaudia Jaroszewska-Kotradii – multipasjonatka, która nie potrafi usiedzieć w miejscu. Zafiksowana na punkcie rozwoju i zdobywania wiedzy wszelakiej. Prywatnie mama, żona i kreatywna dusza, która na równi uwielbia Sanah i The Hardkiss.