Trendy

voucher-kinowy-heliosjuwenalia-politechniki-lubelskiejspeedlandopener-festivalsun-festivalagnieszka-chylinska
Home Targi | Wystawy Wystawy Beksiński w Gdańsku

Beksiński w Gdańsku

Organizer: Spatium Art Sp. z o.o.

Beksiński w GdańskuAbout the eventArtists

About the event

Tego lata w Gdańsku odbędzie się jedna z największych wystaw obrazów Zdzisława Beksińskiego, jaką kiedykolwiek zorganizowano. To wydarzenie bez precedensu, podczas którego zaprezentowanych zostanie blisko 70 oryginalnych dzieł jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów ostatniego stulecia.

 

Wystawę “Beksiński w Gdańsku” będzie można oglądać w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1, Gdańsk) od 1 lipca do 1 października tego roku. Bilety na wystawę „Beksiński w Gdańsku” są już dostępne.

O wystawie „Beksiński w Gdańsku”

Niewątpliwą gratką dla miłośników twórczości Beksińskiego będzie możliwość obcowania z dziełami Mistrza z kolekcji prywatnych.

 

Godziny otwarcia:

  • Codziennie 10:00-20:00

Za organizację wystawy “Beksiński w Gdańsku” odpowiadają Muzeum Historyczne w Sanoku, Muzeum Sztuki Fantastycznej w Warszawie oraz Galeria Beks.pl

Beksiński w Gdańsku - bilety na wystawę

  • Bilet normalny: 40 PLN
  • Bilet ulgowy: 30 PLN – uczniowie, studenci, emeryci i renciści za okazaniem legitymacji, osoby powyżej 65 roku życia, osoby niepełnosprawne
  • Dzieci do 6 roku życia: darmowy wstęp

Zdzisław Beksiński - życiorys

Malarz, rzeźbiarz, fotografik, grafik komputerowy. Urodził się 24 lutego 1929 roku w Sanoku, zmarł tragicznie 21 lutego 2005 roku w Warszawie. Uważany obecnie za jednego z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych polskich twórców współczesnych.

W latach 1947-1952 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Po ukończeniu studiów odbył kilkuletni nakaz pracy, mieszkając w Rzeszowie i Krakowie. W 1955 roku powrócił do Sanoka zatrudniając się jako projektant w Sanockiej Fabryce Autobusów. Na początku lat 50. rozpoczął działalność artystyczną jako fotografik, wystawiając swe prace na kilku wystawach w Gliwicach, Warszawie i Poznaniu. Równocześnie zajmował się malarstwem, grafiką, rzeźbą, a od 1974 roku wyłącznie malarstwem. Pierwszy sukces przyniosła mu wystawa zorganizowana w 1964 roku przez Janusza Boguckiego w Starej Pomarańczarni w Warszawie. Niedługo później Beksiński porzucił pracę w Autosanie, postanawiając zająć się wyłącznie twórczością artystyczną.

Kolejna wystawa przygotowana przez Janusza Boguckiego w 1972 roku ukazała nowe, wyzwolone z wpływów abstrakcji oblicze artysty. To wtedy ukształtował się jego charakterystyczny, wizyjny sposób obrazowania nazwany „okresem fantastycznym”, który trwał do połowy lat 80. W 1977 roku Beksiński opuścił Sanok, przenosząc się z rodziną do Warszawy.

Ostatnie 20 lat jego twórczości przynosi niemałą zmianę - artysta zredukował szczegółowość, skupiając się bardziej na malarskiej warstwie obrazu. Dominującym tematem pozostała architektura, zdeformowana postać ludzka i zwierzęca - potraktowana w odmienny, monumentalny sposób. Pod koniec lat 90. artysta zajął się również tworzeniem fotomontaży komputerowych oraz rysunków modyfikowanych komputerowo.

Ostatnie lata Beksiński poświęcił wyłącznie malarstwu. W lutym 2005 r. został brutalnie zamordowany w swoim warszawskim mieszkaniu. Artystyczny dorobek przekazał testamentem Muzeum Historycznemu w Sanoku, które w ostatnich latach zorganizowało kilkadziesiąt wystaw w większych ośrodkach Polski oraz za granicą - zwiedziło je kilkaset tysięcy widzów. Prace Beksińskiego znajdują się w najważniejszych muzeach w Polsce oraz poza granicami kraju, m. in. we Francji, Szwecji, Niemczech, Belgii czy Japonii.

Największa na świecie kolekcja prac znajduje się w Galerii Zdzisława Beksińskiego w Muzeum Historycznym w Sanoku, które w sposób retrospektywny prezentuje bogaty, składający się z kilku tysięcy prac dorobek artystyczny Mistrza.

Artists

Similar events

Organizer's other events

Show all

See also