Muzyka rap nigdy nie była gatunkiem jednolitym. Inspiracje zbierane z różnych zakątków kultury i sztuki wpłynęły na powstanie i rozwój licznych odnóg, które dziś funkcjonują jako osobne twory. Wielu raperów, wciąż eksperymentując z brzmieniem, wychodzi przed szereg, stając w opozycji do licznych, podobnych sobie, twórców. Wśród nich jest chociażby Sobel, którego muzyka wyróżnia się na tle polskiej sceny muzycznej.

Wielki jazz na koniec roku!
Jazzowy finał roku nie może brzmieć lepiej! W grudniu swoje koncerty mają największe osobowości polskie sceny jazzowej: Leszek Możdżer, Błoto, Marcin Wasiliewski Trio i Atom String Quartet. Zobacz, gdzie ich usłyszysz!
05.11.2024
Aleksandra Gieczys
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
W ostatni miesiąc roku 2024, będziemy mieć niebywałą okazję do posłuchania najlepszego jazzu w wydaniu fenomenalnych artystów, którzy nie tylko należą do grona najwybitniejszych wykonawców jazzowych w Polsce, ale też na świecie.
Grudniowy kalendarz jazzowych wydarzeń wypełniają koncerty zarówno muzyków, którzy od lat cieszą się popularnością i uznawani są za wirtuozów gatunku, jak i występy przedstawicieli nowego pokolenia, którzy w ostatnim czasie przebojem wdarli się na scenę i obecnie dokonują na niej niemałej rewolucji – przełamują muzyczne granice i nie boją się nowatorskich eksperymentów. Skorzystaj z naszej eBiletowej oferty i ciesz się jazzem w całej jego brzmieniowej obfitości!
Błoto
1 grudnia w katowickiej Hipnozie zagrają mistrzowie spontanicznej improwizacji i brudnych brzmień, czyli Błoto. To młoda polska grupa jazzowa, która od kilku lat nieźle miesza na rodzimym rynku. Słynie z zaskakujących eksperymentów na pograniczu jazzu, elektroniki i hiphopu.
Ich najnowszy, czwarty album “Grzybnia” ukazał się 11 października. Koncert w Katowicach to więc niepowtarzalna okazja, by usłyszeć na żywo premierowe utwory z tego wydawnictwa. Spodziewajcie się całej masy tłustych beatów i brzmień z pogranicza house’u, spiritual jazzu, muzyki improwizowanej, illbientu, organicznego techno i trudnej do klasyfikacji elektroniki.
o zespole:
“Błoto to skład tworzony przez utytułowanych członków EABS, który narodził się w trakcie przerwy między występami latem 2018 roku. Tworzą go Marek Pędziwiatr aka Latarnik (instrumenty klawiszowe, syntezatory), Paweł Stachowiak aka Wuja HZG (bas), Marcin Rak aka Cancer G (perkusja), Olaf Węgier aka OlafSaxx (saksofon tenorowy, perkusjonalia). Zespół opublikował w krótkim czasie trzy albumy pełnokrwistego jazzu, inspirowanego w równym stopniu hiphopem z lat 90. co troską o dbałość naszej planety i społecznym gniewem. To muzyka radykalna, brudna i bezkompromisowa, której siła leży w bębnach i basie. Oddaje klimat czasów w których powstawała – niekorzystnych zmian klimatycznych, wyraźnych podziałów społecznych, mowy nienawiści, rosnącego nacjonalizmu, brutalności policji, nepotyzmu, układów politycznych i rozmontowywania struktur państwa prawa”.
Atom String Quartet
Jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych na jazzowej mapie świata zagra 1 grudnia w warszawskiej Fabryce Norblina.
Atom String Quartet łączy możliwości kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją i nowymi technikami wykonawczymi. W jego twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną. Skład zespołu stanowi: Dawid Lubowicz – skrzypce, Mateusz Smoczyński – skrzypce, Michał Zaborski – altówka oraz Krzysztof Lenczowski – wiolonczela.
W programie grudniowego koncertu znajdą się 4 pełnowymiarowe, wieloczęściowe kwartety smyczkowe, skomponowane przez każdego z muzyków zespołu, które znalazły się na płycie “UNIVERSUM”, wydanej w styczniu 2024 roku. Album spotkał się z doskonałym przyjęciem publiczności i krytyków muzycznych.
o zespole:
“Kwartet powstał w 2010 roku w Warszawie, tworzą go skrzypkowie: Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista – Michał Zaborski oraz wiolonczelista – Krzysztof Lenczowski. Wszyscy muzycy odebrali gruntowne klasyczne wykształcenie – są absolwentami warszawskiej uczelni muzycznej. Wszyscy także komponują i z powodzeniem prowadzą własne, solowe projekty. Od momentu zdobycia Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej w 2011 roku zespół stale gości na największych polskich i światowych scenach muzycznych. Kwartet nagrał siedem autorskich albumów, z których dwa otrzymały nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk. W 2023 roku Atom String Quartet podpisał ekskluzywny kontrakt z międzynarodową wytwórnią fonograficzną Warner Music, czego efektem jest 2-płytowy album UNIVERSUM. Muzycy Atom String Quartet są regularnie zapraszani do udziału w sesjach nagraniowych innych muzyków, współpracują z czołówką polskich i zagranicznych artystów oraz orkiestr”.
Marcin Wasilewski Trio
Marcin Wasilewski Trio to niekwestionowana gwiazda polskiego jazzu i najbardziej znane na świecie polskie trio jazzowe. Zespół jest uznawany przez międzynarodowych krytyków za jedną z najwybitniejszych i najbardziej unikalnych formacji jazzowych swojego pokolenia.
W roku 2024 zespół świętuje 30 lat współpracy artystycznej w niezmiennym składzie: Marcin Wasilewski (fortepian), Sławomir Kurkiewicz (kontrabas), Michał Miśkiewicz (perkusja). Z tej okazji 10 grudnia w Teatrze Muzycznym ROMA odbędzie się specjalny jubileuszowy koncert Trio.
o zespole:
“Muzycy Tria przez ponad 20 lat współpracowali z Tomaszem Stańko w jego Kwartecie. Od wielu lat zwyciężają w corocznej ankiecie JAZZ TOP czytelników i krytyków magazynu Jazz Forum jako Najlepszy Akustyczny Zespół Roku. Mają na koncie jedenaście albumów, w tym siedem dla prestiżowej wytwórni ECM Records z Monachium, które zapewniły zespołowi i jego liderowi (Marcinowi Wasilewskiemu) rekordową w polskim jazzie liczbę 11 statuetek Fryderyka. Obok wielu polskich i międzynarodowych wyróżnień w 2005 i 2011 roku Marcin Wasilewski został wybrany wschodzącą gwiazdą fortepianu w dorocznym plebiscycie krytyków i czytelników prestiżowego amerykańskiego magazynu Down Beat’s Annual Critics and Readers Poll, a cztery albumy tria pojawiały się również na liście Billboard’s Jazz Album Charts. W Niemczech zespół był nominowany do German Jazz Award 2022 w kategorii Najlepszy Zespół Międzynarodowy”.
Leszek Możdżer
Tego artysty oczywiście przedstawiać nie trzeba. Wybitny pianista, kompozytor, producent muzyczny i twórca muzyki filmowej, który należy do najciekawszych zjawisk polskiego jazzu ostatnich dekad. Publiczność pokochała go za wyjątkową wyobraźnię, muzyczną przestrzeń, piękne melodie, szlachetną powściągliwość.
Artysta mówi, że w sztuce należy dążyć do wypracowania własnej, niepowtarzalnej formy. I rzeczywiście Leszkowi Możdżerowi to się udało. Jak piszą organizatorzy jego solowego koncertu:
“Trudne jazzowe frazy, skomplikowane improwizacje, melodykę standardów i subtelność kompozycji ubrał w ramy specyficznego jazzu, który – nie siląc się na wylewność wobec słuchaczy, komercję i przebojowość – stał się tętniącym ekspresją jazzem Leszka Możdżera. Jazzowa wyobraźnia, ciekawy zamysł improwizacji, subtelność chopinowskich etiud i mazurków, komedowskie inspiracje – tworzą w jego muzyce nową barwę dla jazzowej kameralistyki fortepianowej”.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł