Kategorie
eBilet

Festiwal

Więcej niż jazz. Jesienna edycja Jazz & More MOXO Warsaw Festival już w październiku

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Już w październiku rusza jesienna edycja Jazz & More MOXO Warsaw Festival. Podczas dziesięciu cotygodniowych koncertów w zrewitalizowanym budynku dawnej Hali Odlewni Fabryki Norblina w Warszawie wystąpią największe polskie jazzowe nazwiska, a zagraniczną gwiazdą wydarzenia będzie nominowana do Grammy chilijska saksofonistka Melissa Aldana. Festiwal zainauguruje 6 października koncert Agi Zaryan. Kto jeszcze wystąpi? Poznaj szczegóły wydarzenia!

Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl

Kolejna, trzecia, edycja cyklu koncertów “Jazz & More” odbędzie się w warszawskim MOXO Resaurant and Club

“Festiwal skupi w jednym miejscu najlepszych polskich artystów wypełniając jazzowym brzmieniem industrialne przestrzenie Fabryki Norblina” – zapowiadają organizatorzy.

Między 6 października a 8 grudnia na festiwalowej scenie wystąpią wystąpią m.in. Stanisław Soyka, Marek Napiórkowski, Anna Maria Jopek, Atom String Quartet, Wojciech Waglewski, Marcin Wyrostek i Kasia Pietrzko. Gościem specjalnym wydarzenia będzie nominowana do Grammy chilijska saksofonistka Melissa Aldana

Gospodarzem festiwalu będzie Tomasz Tłuczkiewicz – dziennikarz radiowy, manager i producent muzyczny, wieloletni dyrektor kultowego festiwalu Jazz Jamboree oraz Jazz nad Odrą, były wieloletni prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.

Mottem festiwalu z kolei jest hasło “jedność w różnorodności”, które twórcy wydarzenia tłumaczą słowami:

“Podczas Jazz & More MOXO Warsaw Festival przez dziesięć niezapomnianych wieczorów od października do grudnia, otoczeni najlepszymi brzmieniami przemierzycie niesamowitą muzyczną podróż. Motto programu festiwalowego – jedność w różnorodności – jest nie tylko deklaracją wartości, ale także manifestem artystycznego doświadczenia. Wielokulturowe brzmienia Warszawy, gwiazdy o międzynarodowej sławie, zespoły w różnych konfiguracjach na jednej scenie – wszystko to składniki niepowtarzalnej mieszanki, która stworzy muzyczną aurę pełną kontrastów”. 

Na festiwalowej scenie wystąpią: 

  • 06.10 – Aga Zaryan “Polskie Piosenki”
  • 13.10 – Stanisław Soyka & Arek Skolik Trio
  • 20.10 – Piotr Wojtasik Quintet ft. Anna Maria Jopek
  • 21.10 – Melissa Aldana Quartet
  • 27.10 – Mateusz Gawęda Trio
  • 03.11 – Kasia Pietrzko Trio
  • 10.11 – Rodziewicz Quartet feat. Waglewski & DJ Chmielix
  • 24.11 – Marcin Wyrostek “Ethno Coloriage”
  • 01.12 – Atom String Quartet
  • 08.12 – Marek Napiórkowski “KonKubiNap”

Poniżej prezentujemy szczegóły poszczególnych koncertów. 

Aga Zaryan “Polskie Piosenki”

6 października o godz. 17 Aga Zaryan wystąpi z projektem “Polskie Piosenki”.

o koncercie:

“W swoim repertuarze Aga sięgnie nie tylko po utwory ulubionych polskich jazzowych kompozytorów, ale również po piosenki z jazzem zupełnie niezwiązanych, które są dla niej ważne ze względów osobistych. Projekt ten to swego rodzaju podróż w czasie do lat ubiegłego wieku. To właśnie te piosenki i melodie cieszyły się ogromną popularnością wśród polskiej publiczności. Dzięki nowym aranżacjom wybitnego pianisty i kompozytora – Michała Tokaja, słuchacze będą mieli okazję poznać je na nowo, w zupełnie innym wydaniu i niepowtarzalnym brzmieniu. W repertuarze nie zabraknie piosenek, które już na stałe wpisały się w kulturę i historię naszego kraju. Jednocześnie Aga jak zwykle wniesie do tych utworów swój charakterystyczny styl i intymną interpretację, co sprawi, że będą brzmiały świeżo i oryginalnie. Muzycy na nowo zinterpretują piosenkę z repertuaru MaanamuKocham Cię, kochanie moje, Ale w koło jest wesoło z repertuaru zespołu Perfect, La valse du mal Kaliny Jędrusik do słów Wojciecha Młynarskiego i muzyki Jerzego Dudusia Matuszkiewicza. Pojawi się wiele więcej nigdy nie śpiewanych przez Agę zaskakujących niespodzianek. Przypomni dokonania Czesława Niemena, Władysława Szpilmana, Krzysztofa Komedy“..

Stanisław Soyka & Arek Skolik Trio

13 października na festiwalowej scenie wystąpi Arek Skolik Trio i Stanisław Soyka. Muzycy zaprezentują program “Swing Rewizyta”.

o koncercie:

“Swing Rewizyta jest spotkaniem czempionów jazzowej i rythm’n’bluesowej sceny muzycznej w Polsce: Stanisława Soyki i Tria Arka Skolika w składzie: Kajetan Galas – organy Hammonda, Tomasz Grzegorski – saksofon i Arek Skolik – perkusja, w koncercie największych przebojów tego gatunku. Projekt kontynuuje wątek rozpoczęty nagraną w 2015 roku przez Stanisława Soykę oraz Roger Berg Big Band płytą Swing Revisited. Koncert przeniesie nas do czasów, w których to samo Hallelujah, I just love her so śpiewał Ray Charles, Don’t get around much anymore Nat King Cole, a Come Sunday Mahalia Jackson. Poczujemy geniusz muzyki Duka Ellingtona. Utwory takie jak I’m just a lucky so and so, Satin Doll czy Love you madly już dawno znalazły się w kanonie muzyki XX wieku. Poczujemy energię, która towarzyszyła złotym latom swingu. Ta muzyka już z górą 50 lat nie istnieje ani w eterze, ani tym bardziej w klubach tanecznych czy na scenach koncertowych, ale kiedy zaprezentowałem nasze nagrania młodym ludziom, którzy nigdy przedtem nie zetknęli się z tą muzyką, na ich twarzach pojawił się uśmiech, a także coś w rodzaju zaskoczenia. Wychodzi na to, że ta muzyka wciąż wprowadza słuchacza w dobry nastrój”.

Piotr Wojtasik Quintet ft. Anna Maria Jopek

20 października o godz. 17 wystąpi Piotr Wojtasik Quintet z Anną Marią Jopek. Zespól:

o koncercie:

“Współpraca Anny Marii Jopek oraz Piotra Wojtasika rozpoczęła się w 2019 roku podczas wspólnego koncertu w ramach Wodecki Twist Festival w Krakowie. Piotr Wojtasik, na zaproszenie Kasi Wodeckiej-Stubbs, stworzył aranże do piosenek Zbyszka Wodeckiego. W 2020 roku Anna Maria Jopek zaprosiła Piotra Wojtasika do projektu Przestworza, nad którym Piotr objął kierownictwo muzyczne. Ta niezwykła muzyczna współpraca nadal trwa i ciągle się rozwija. Tym razem Anna Maria Jopek będzie gościem specjalnym Piotra Wojtasika. Na scenie, oprócz liderów, pojawią się znakomici polscy jazzmani tworzący skład zespołu Piotr Wojtasik Quintet: Marcin Kaletka (saksofon), Michał Tokaj (fortepian), Michał Barański (kontrabas) oraz Łukasz Żyta (perkusja). Podczas koncertu usłyszymy dwie piosenki Zbigniewa Wodeckiego w niezwykłych aranżacjach Piotra Wojtasika, utwory z płyty To Whom it May Concern w zupełnie nowej odsłonie, a także kilka muzycznych niespodzianek. Anna Maria Jopek i Piotr Wojtasik zaproszą nas w niezwykłą jazzową podróż!”

Melissa Aldana Quartet

21 października posłuchać będzie można zagranicznej gwiazdy tej edycji  Jazz & More MOXO Warsaw Festival, czyli Melissy Aldany – nominowanej do nagrody GRAMMY saksofonistki jazzowej i kompozytorki. Artystka zdobyła międzynarodowe uznanie dzięki swojej wizjonerskiej pracy jako liderka zespołu, który tworzy:

Melissa Aldana – saksofon

Glenn Zaleski – fortepian

Pablo Menares – bas

Kush Abadey – perkusja

Na koncercie muzycy zaprezentują materiał z najnowszego album “Echoes Of The Inner Prophet”.

o koncercie:

Echoes Of The Inner Prophet to kontynuacja nominowanego do GRAMMY debiutu dla Blue Note, 12 Stars. To równocześnie celebracja współpracy i wspólnoty kwintetu w składzie: Lage Lund, Fabian Almazan, Pablo Menares, Kush Abadey. Jak wyjaśnia Melissa, jej nowy album odzwierciedla podróż ze szczególnie introspektywnym punktem widzenia. Album wzmacnia również wyjątkową więź Aldany z Lundem, który jest także jej aranżerem i współproducentem”.

Mateusz Gawęda Trio

27 października na festiwalowej scenie zaprezentuje się Mateusz Gawęda Trio. Zespół istnieje od 2014 roku. Tworzą go wybitni muzycy jazzowi: Mateusz Gawęda (fortepian), Alan Wykpisz (kontrabas) i Grzegorz Pałka (perkusja). Trio wykonuje swój autorski program złożony z kompozycji Mateusza Gawędy, inspirowanych wszelkimi gatunkami muzycznymi, głównie jazzem z lat 60., muzyką europejską XX wieku oraz muzyką współczesną. W 2016 roku trio nagrało debiutancki album pt. “Overnight Tales”, który został bardzo entuzjastycznie odebrany przez publiczność oraz krytyków (m.in. otrzymał nominację do nagrody Fryderyki 2017 w kategorii Muzyka Jazzowa – Fonograficzny Debiut Roku). W 2018 roku ukazała się kolejna płyta zespołu pt. “Falstart”.

Tak o zespole pisze Tomasz Łuczak w Polish-Jazz.blogspot:

“W kształtowaniu własnego stylu w nowych czasach warto poszukać świeżego znaczenia, a tutaj kluczem wydaje się być globalna synteza inspiracji. Mateusz Gawęda, hołdując tej zasadzie, zdaje się sukcesywnie zmierzać w stronę pianistyki totalnej, rozwijając tym samym koncepcję progresywnego tria fortepianowego, gdzie swoje miejsce maję uznane składy tak znakomitych pianistów, jak Marilyn Crispell, Vijay Iyer czy Matthew Shipp. Gawęda, idealnie odnajdując się w tej wizji pełnej matematyki, świetnie prowadzi swój zespół – czasem bardzo przestrzennie, precyzyjnie, niejednoznacznie, czasem blisko idiomowi jazzowemu. To cała prawda o muzyce tria – wymagająca, inteligentna, pulsująca wielością znaczeń i rozwiązań, na wskroś emocjonalna, bardzo złożona i intelektualna. Podobno tak właśnie funkcjonują wielkie muzyczne osobowości.”

Kasia Pietrzko Trio

3 listopada koncert w ramach Jazz & More MOXO Warsaw Festival da Kasia Pietrzko – pianistka, kompozytorka, aranżerka i absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej, gdzie jest obecnie słuchaczką studiów doktoranckich. Artystce na scenie towarzyszyć będzie jej zespół, który tworzą Andrzej Święs i Piotr Budniak.

o zespole:

“Po uderzającym debiucie ze swoim trio szybko stała się nie tylko czołową młodą artystką na polskim rynku fonograficznym – wzbudziła też duże zainteresowanie w całej Europie. W 2018 roku wystąpiła w kwartecie Tomasza Stańko w krakowskiej Alchemii. Wydarzenie to miało rozpocząć europejską trasę koncertową nowego kwartetu artysty, która została przerwana jego niespodziewaną śmiercią. Po sukcesie pierwszej płyty Kasia Pietrzko Trio Forthright Stories (2017), nagrodzonej Mateuszem Trójki, Grand Prix Jazz Melomani oraz nominacją do Fryderyka, artystka rozpoczęła działalność koncertową na prestiżowych scenach muzycznych, festiwalach i showcases na całym świecie. W pandemicznym 2020 roku trio Kasi przedstawiło swoją drugą autorską płytę zatytułowaną Ephemeral Pleasures. Album jest dowodem konsekwencji stylu i rozwoju autorskiego języka trio. Duch współpracy zespołu i potężna energia łączy się w niej z wysublimowaną mieszanką harmonicznej wyobraźni, liryzmu i nieograniczonej kreatywności. W maju 2021 roku Kasia Pietrzko Trio jako jedyny zespół reprezentował Polskę na międzynarodowych targach Jazzahead w Bremie. 28 kwietnia 2023 r., nakładem Warner Music (seria Polish Jazz) ukazała się najowsza płyta Kasia Pietrzko Trio, zatytułowana Fragile Ego. Jest to projekt wyjątkowy pod wieloma względami, jednak szczególną uwagę zwraca fakt, że Kasia Pietrzko jest pierwszą pianistką, kompozytorką i liderką w historii tej najstarszej jazzowej serii płytowej, która wydawana jest od 58 lat! Trzecia płyta trio Kasi Pietrzko FRAGILE EGO przedstawia coraz silniejszy indywidualny głos liderki, która zainspirowana spostrzeżeniami na temat ludzi, ich relacjami, różnicami poglądów i wartości, napisała materiał pełen nadziei: na ludzką, wzajemną wrażliwość, prawdę, wolność od społecznych wpływów i brak lęku przed samotnością. Na nowej płycie trio liderce jak zawsze towarzyszą Andrzej Święs i Piotr Budniak – artyści, którzy w ogromnym stopniu kreują brzmienie całego zespołu, są równorzędnymi partnerami pianistki. Są oni osobnymi głosami wyrastającymi z różnych muzycznych światów, opartymi na odmiennych inspiracjach. Każdy z nich jest wyraźnie słyszalny, bo w pracy nad materiałem Kasia Pietrzko pozostawiła dużą przestrzeń dla rozwinięcia indywidualnych narracji muzycznych pozostałych członków zespołu. Stylistycznie płyta łączy w sobie z pozoru dwie nieprzystawalne cechy – impresjonizm i silną ekspresję”.

Rodziewicz Quartet feat. Waglewski & DJ Chmielix

Gwiazdami koncertu 10 listopada będzie RODZIEWICZ QUARTET. Zespół powstał w 2020 r. z inicjatywy Jacka Rodziewicza – kompozytora i saksofonisty barytonowego. Zespół gra autorską muzykę lidera, za której produkcję odpowiada Steve Nash. Kwartet dopełniają gwiazdy jazzu Maciej Sikała i Marcin Gawdzis. Muzyka zespołu wpisuje się stylistycznie w nurt nu jazz, będący fuzją wielu stylistyk i jest wyrazem fascynacji muzycznych lidera i Steva Nasha. Podczas koncertu usłyszymy wykonania utworów z debiutanckiej płyty zespołu p.t. “ROJAZZVITCH” oraz z najnowszego albumu p.t. “MUZYKA MOJA I NASHA”. Gośćmi specjalnymi tego wieczoru będą Wojciech Waglewski oraz Dj Chmielix.

o artystach:

Jacek Rodziewicz – kompozytor i saksofonista barytonowy. Grał w Republice, Kulcie, Atrakcyjnym Kazimierzu i QYAVY, aż w końcu stworzył swój wymarzony zespół. Obecnie najlepszy saksofonista barytonowy w Polsce według krytyków magazynu Jazz Forum.

Steve Nash – producent muzyczny, pianista, DJ, remixer i kompozytor. 3-krotny mistrz świata DJ-ów IDA, aktualny mistrz świata finger drummingu. Brał udział w projekcie Męskie Granie. Jest twórcą projektu Steve Nash & Turntable Orchestra, który łączy orkiestrę symfoniczną z turntablismem.

Maciej Sikała – saksofonista tenorowy i sopranowy, dr hab., wykładowca w AM w Bydgoszczy i Gdańsku. Lider swoich zespołów (Septet, Trio). Nagrał ponad 60 płyt jazzowych, w tym 6 pod swoim nazwiskiem. Od dwudziestu kilku lat, według magazynu Jazz Forum, najlepszy saksofonista tenorowy w Polsce. Członek legendarnego zespołu MIŁOŚĆ.

Marcin Gawdzis – trębacz jazzowy, kompozytor i aranżer. Absolwent Wydziału Jazzu AM w Katowicach. Obecnie kierownik Katedry Jazzu w AM w Bydgoszczy. Nagrał ponad 40 płyt różnych wykonawców. Stale współpracuje z czołowymi postaciami świata jazzu. W 2014r. otrzymał nominację do Fryderyka w kategorii debiut roku.

Wojciech Waglewski – założyciel i lider zespołu Voo Voo, twórca projektu Męskie Granie, gitarzysta, kompozytor, autor i producent muzyczny. Laureat Paszportu Polityki za działalność kompozytorską i producencką oraz za umiejętność łączenia muzyki różnych kultur.

Dj Chmielix / Damian Chmielewski – jeden z najbardziej utytułowanych turntablistów w Polsce i na świecie, 4-krotny mistrz świata DMC i IDA. Założyciel Skratchorama Records”.

Marcin Wyrostek “Ethno Coloriage”

24 listopada na festiwalowej scenie wystąpi Marcin Wyrostek z zespołem “Coloriage”, który tworzą artyści:

Marcin Wyrostek – akordeon

Stanisław Słowiński – skrzypce

Piotr Zaufal – bas

Krzysztof Nowakowski – instr. perkusyjne

o projekcie Coloriage:

“Słowo coloriage oznacza kolorować, malować. Taki właśnie jest charakter tego zespołu – brawurowy, pełny emocji, wielobarwny. Członkowie zespołu Coloriage współpracują ze sobą już dwie dekady. Zespół był w tym czasie wielokrotnie zapraszany na międzynarodowe festiwale muzyczne na całym świecie. Ich muzyka łamie wszelkie bariery czasowe, językowe i geograficzne. Muzycy zabierają słuchacza w muzyczną podróż po wielu rejonach świata – w tym bałkańskich, cygańskich, latynoamerykańskich. Oprócz znanych utworów takich jak Libertango czy Children of Sanchez w repertuarze pojawią się autorskie kompozycje Coloriage, kilka utworów muzyki klasycznej, nie zabraknie także szerokich improwizacji jazzowych. W roku 2011 powstała płyta Marcin Wyrostek Coloriage, która pokryła się podwójną platyną, a także otrzymała nagrodę Bestseller Empik’u 2012″.

Marcin Wyrostek –  absolwent i obecnie wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach. Członek Amerykańskiego Stowarzyszenia Akordeonistów. Kariera tego wirtuoza akordeonu nabrała tempa po zwycięstwie w polskiej, drugiej edycji programu “Mam talent” (2009). Już wcześniej był laureatem ponad 30 konkursów akordeonowych. Jednym z najbardziej ekscytujących wyzwań muzycznych był jego wspólny występ z Bobbym McFerrinem. Marcin Wyrostek nagrał 7 autorskich płyt, za “Magia del Tango” otrzymał potrójną platynę i 2 nominacje do Fryderyka, za album “For Alice” platynę i podwójną platynę za “Coloriage”.

Atom String Quartet

1 grudnia w ramach “Jazz & More” wystąpi Atom String Quartet – jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. Od momentu zdobycia Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej w 2011 roku zespół stale gości na największych polskich i światowych scenach muzycznych. Kwartet nagrał siedem autorskich albumów, z których dwa otrzymały nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk”. Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją. W jego twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną.

Skład zespołu:

Dawid Lubowicz – skrzypce

Mateusz Smoczyński – skrzypce

Michał Zaborski – altówka

Krzysztof Lenczowski – wiolonczela

o koncercie:

“W programie koncertu znajdą się 4 pełnowymiarowe, wieloczęściowe kwartety smyczkowe, skomponowane przez każdego z muzyków zespołu, które znalazły się na płycie UNIVERSUM, wydanej przez Warner Music Poland w styczniu 2024 roku. Utwory te są autonomicznymi bytami i opowiadają różne historie, dokładnie ukazując indywidualny charakter każdego z kompozytorów, ale nie brakuje w nich charakterystycznych dla Atom String Quartet elementów, takich jak improwizacja, czy nowe techniki wykonawcze. Album spotkał się z doskonałym przyjęciem publiczności i krytyków muzycznych”.

Marek Napiórkowski “KonKubiNap”

Jesienną edycję Jazz & More MOXO Warsaw Festival zamknie koncert Marek Napiórkowski Trio “KonKubiNap”, który odbędzie się 8 grudnia.

KonKubiNap to formacja, w której skład wchodzi trzech niezwykłych muzyków: gitarzysta Marek Napiórkowski, basista Robert Kubiszyn i perkusista Cezary Konrad. Jak powiedział Maciej Karłowski (Polskie Radio “Dwójka”) KonKubiNap to “trójca złożona z muzyków z samych szczytów rankingowych gra wyśmienicie, brzmi nie mniej świetnie i do tego jeszcze koncertowo”. Koncerty zespołu to mieszanka żywiołowej, pełnej energii improwizowanej muzyki, ekspresyjnych partii solowych, ale także stonowanych, lirycznych ballad.

o artystach

Marek Napiórkowski jest czołowym polskim gitarzystą jazzowym a także kompozytorem. Od wielu lat realizuje się jako artysta wszechstronny, budując własny, niepowtarzalny język muzyczny, który jest trudny do zaszufladkowania – z każdym nowym przedsięwzięciem zabiera nas bowiem w coraz ciekawsze światy muzyczne, przypieczętowując je marką unikatowego brzmienia. Od początku swojej kariery pojawia się na szczytach polskich rankingów, a nieprzerwanie od 2012 roku, głosami czytelników Jazz Forum, wybierany jest Jazzowym Gitarzystą Roku. Doceniany przez branżę i krytyków muzycznych – szesnastokrotnie nominowany, a w 2019 uhonorowany statuetką Nagrody Muzycznej FRYDERYK. Laureat nagrody Mateusze Trójki 2018 za album WAW-NYC, przyznawanej przez Program III Polskiego Radia. Za nagraną wraz z orkiestrą AUKSO płytę String Theory otrzymał nagrodę O!śnienia Onetu w 2023 roku. Realizuje się także jako kompozytor muzyki teatralnej i filmowej. Za ścieżkę dźwiękową do filmu Bejbis Andrzeja Saramonowicza otrzymał nominację do Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2023 oraz Nagrodę Publiczności w konkursie Krakowskiego Festiwalu Muzyki Filmowej w kategorii Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku. Nominowany także w kategorii Osobowość Roku do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2023. Wyróżniony za muzykę do filmu Miłość i puste słowa w reżyserii Małgorzaty Imielskiej podczas 48. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2019. Spełnia się także jako kompozytor muzyki teatralnej. Nagrał ponad 150 płyt z różnymi wykonawcami, w tym kilkanaście autorskich. Na jego solowych płytach zagrali m. in. Chris Potter, Clarence Penn, Grégoire Maret, Mino Cinelu, Manuel Valera, Anna Maria Jopek, Leszek Możdżer czy Adam Pierończyk. Spośród muzyków, z którymi grał i nagrywał, warto wymienić takie postaci, jak: Tomasz Stańko, Adam Holzman, Marcus Miller, Hadrien Feraud, Sugar Blue, Henryk Miśkiewicz, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Jan Ptaszyn Wróblewski, a także Pat Metheny, Richard Bona, Ivan Lins, Dhafer Youssef, Gonzalo Rubalcaba. Koncertował w Japonii, USA, Meksyku, Brazylii, Kanadzie, Indonezji, Chinach, Rosji i większości krajów Europy. W latach 2017- 2019 roku prowadził autorską audycję Dźwięki nieoczywiste na antenie radia Chilli Zet, a obecnie jest gospodarzem audycji Napiór w eterze na antenie Radia Nowy Świat. Posiada również tytuł profesora sztuk muzycznych i wykłada na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina”.

Robert Kubiszyn – rozchwytywany kontrabasista i gitarzysta basowy, a także wieloletni partner muzyczny i współproducent czterech albumów Marka Napiórkowskiego. Laureat Nagrody FRYDERYK za swój pierwszy solowy album Before Sunrise. W swojej dyskografii posiada ponad 100 płyt z różnymi wykonawcami. Na stałe gra z Grzegorzem Turnauem (od roku 1997); Anną Marią Jopek (od roku 2002); Dorotą Miśkiewicz (od roku 2002); Henrykiem Miśkiewiczem (od roku 2003 – zespół Full Drive); Markiem Napiórkowskim (od roku 2003). Współpracował również m. in. z takimi artystami, jak: Adam Pierończyk, Gregoire Maret, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Dean Brown, Jon Herrington, Jarosław Śmietana, Antymos Apostolis, Jacek Królik, Krzysztof Herdzin, Maria Schneider (z orkiestrą Krzysztofa Herdzina), Michał Tokaj, Gary Husband, Cezary Konrad, Krzysztof Zawadzki, Walk Away, Ewa Bem, Urszula Dudziak, Natalia Kukulska, Kuba Badach, Grzegorz Karnas.”

Cezary Konrad – wybitny perkusista, kompozytor, aranżer. Przez czytelników miesięcznika Jazz Forum – uznawany za najlepszego polskiego perkusistę jazzowego według rankingu Jazz Top, nieprzerwanie od roku 1992. Występował i nagrywał z wieloma znakomitymi postaciami polskiej sceny jazzowej, miedzy innymi Leszkiem Możdżerem, Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Stańko oraz z zagranicznymi muzykami takimi jak Karrin Allyson, Randy Brecker, Deborah Brown, Mino Cinelu, Joe de Franco, Volker Greve, Gary Guthman, Paul Imm, Didier Lockwood, Pat Metheny, Nippy Noya, Susan Weinert. W roku 2014, płyta z jego udziałem Night in Calisia zdobyła Nagrodę Grammy. Od ponad dwudziestu lat Cezary Konrad pozostaje w czołówce najlepszych polskich perkusistów”.