Kariera Young Leosi rozwinęła się błyskawicznie i jak często bywa w takich przypadkach, pojawiły się obawy o to, że równie szybko się zakończy. Nic takiego jednak nie ma miejsca.

Trening siatkarski dla początkujących
Sukcesy naszych siatkarzy nie wzięły się znikąd. Zawodnicy ciężko trenują, aby przygotować się na każdego rywala i najbardziej kryzysowe sytuacje meczowe. Zacznijcie jednak od czegoś prostszego. Najwyższa pora zabrać się za trening siatkarski dla początkujących, który będzie dla Was idealnym wstępem do rozpoczęcia owocnej przygody z tą dyscypliną.
13.02.2024
Redakcja
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Najpierw sprzęt, poprawienie kondycji i rozgrzewka
Bez czego nie obejdzie się profesjonalny trening siatkówki? Oczywiście bez dobrego sprzętu! Z tego powodu nigdy nie oszczędzajcie na:
- siatkarskim obuwiu,
- stroju,
- akcesoriach – ochraniaczach, nakolannikach, rękawkach, frotkach.
Waszym pierwszym celem powinna być poprawa ogólnej kondycji, dlatego śmiało możecie pobiegać lub pojeździć na rowerze. Nawiążcie współpracę z trenerem personalnym, zapiszcie się na siłownię lub też do klubu sportowego oraz wzmocnijcie wytrzymałość i mięśnie. Tak przygotowani możecie zabrać się za siatkówkę! Na początku każdych zajęć czeka Was oczywiście solidna rozgrzewka, minimum 10-minutowa. Nie zapomnijcie wtedy o lekkich sprintach, rozciąganiu, przebieżkach, skłonach, wymachach, przysiadach, pompkach czy też brzuszkach.
Serwis
W jaki sposób możecie szybko zdobyć punkt lub też zaszkodzić rywalom? Mowa oczywiście o serwisie/zagrywce. Im bardziej precyzyjny, techniczny i mocniejszy serwis, tym lepiej dla Was. Popracujcie z piłką, m.in. decydując się na wyskoki z przysiadu. To najprostsza droga do uzyskania właściwej dynamiki, skoczności i optymalnego uderzenia.
Odbijanie piłki/przyjęcie
Dobry siatkarz musi umieć odbijać piłkę zarówno sposobem górnym, jak i dolnym. Jak to najłatwiej wytrenować? Nie pozostaje Wam nic innego, jak naprzemiennie odbijać piłkę raz górą, a raz dołem – np. z kolegą lub też korzystając ze ściany znajdującej się na hali sportowej. Dzięki temu po pewnym czasie wytrenujecie przyjęcie piłki i nauczycie się ją dogrywać do innych zawodników z Waszego zespołu.
Wystawianie piłki
Umiecie już odbijać piłkę do siatkówki? Bardzo dobrze! Możecie przejść do kolejnego punktu treningu. Otóż teraz zajmiecie się wystawianiem piłki do atakujących. Rozegranie jest jednym z najważniejszych czynników, ponieważ pozwala na przeprowadzenie skutecznego ataku i zdobycie punktu. Jakimi zasadami powinniście się kierować?
- wystawiajcie piłkę sposobem górnym, będzie Wam łatwiej, chociaż powinniście się również nauczyć sposobu dolnego – sprawdza się to w siatkówce plażowej,
- wystawcie piłkę do strefy, w której znajduje się Wasz najlepszy atakujący,
- piłkę należy wystawiać w odległości około 50-80 centymetrów od siatki, na właściwej wysokości – co najmniej kilkadziesiąt centymetrów powyżej taśmy.
Opanowanie idealnej techniki wystawiania piłki uczyni z Was najlepszych rozgrywających w drużynie, dlatego powinniście nad tym solidnie popracować.
Polecamy na eBilet.pl
Blok, atak i wyskoki
O jakich jeszcze elementach siatkarskiego treningu warto wspomnieć choć w kilku słowach? Z pewnością o bloku (musi być szczelny, a Wy wraz z kolegą/kolegami z zespołu musicie do niego wyskoczyć w idealnym momencie – gdy zawodnik drużyny przeciwnej będzie się składał do ataku), wyskokach (poświęćcie im najwięcej czasu, skaczcie z podłoża lub też ze stabilnie przymocowanych przedmiotów, aby osiągnąć optymalną wysokość i popracować nad mięśniami – będziecie wtedy nie do zatrzymania) oraz ataku (musi być silny i precyzyjny, chociaż w trudniejszych sytuacjach przyda Wam się techniczny atak, np. tuż za blok rywali lub w wolną strefę).
Poprzedni artykuł
Następny artykuł