Debiutancka, solowa płyta wokalisty Måneskin zbliża się wielkimi krokami! Damiano David opublikował dwa single, które są zapowiedzią nowego rozdziału w jego karierze. Wokalista wyrusza w trasę koncertową, a muzyczny przystanek nie ominie Polski.
Muzyka a sztuka: kolaboracje między artystami
Kolaboracje artystyczne dają twórcom wiele korzyści: od eksperymentowania, aż po większy rozgłos. Są takie współprace, które odbijają się wielkim echem na całym świecie, ale są też takie, o których mało kto mówi. Choć dzielenie się pomysłami jest trudne, podczas takich współprac może powstać coś zupełnie nowego i niespotykanego.
17.01.2024
Klaudia Jaroszewska-Kotradii
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Kolaboracje między artystami – po co je robić?
Każdy z nas ma swoje podejście do świata. Tak samo jest z artystami. Przez ich muzykę przebijają ich emocje, przekonania i to, co zauważają dookoła siebie, a także ich doświadczenia życiowe. Podczas dyskusji i wspólnego poszukiwania treści czy muzyki dochodzi do wymiany zdań, pomysłów i poszukiwania kompromisów. Dlatego podczas kolaboracji pojawiają się nowe pomysły. Bardzo często są one na tyle wyjątkowe, że nikt w pojedynkę na nie nie trafił.
Kolaboracje jako dialog między artystami
Wspólne tworzenie sztuki może pokazać dialog między artystami (piosenka Sanah we współpracy z Vito Bambino „Ale jazz!”). Są także współprace jedynie na koncertach (jak słynny występ Metalliki z Lady Gagą). Każdy z artystów pokazał swój styl śpiewania i interpretację piosenki. Wyszło coś genialnego i zaskakującego.
Zderzenie różnych gatunków muzycznych
Choć w malarstwie jest to szybciej zauważalne, w muzyce także artyści mogą łączyć różne style i techniki. Wychodzą z tego fantastyczne piosenki, takie jak np. „The Outriders” (R.E.M. z Q.Tip), czyli połączenie rocka z rapem. „My Słowianie” Donatana i Cleo to zaś połączenie popu, folku i rapu.
Kolaboracje prospołeczne
Z kolaboracji muzycznych wychodzą także piosenki, które służą społeczeństwu. Najbardziej znanym hitem jest „We Are the World”, w którym zaśpiewało 21 artystów w ramach pomocy głodującym w Afryce. Oczywiście każdy z tych artystów mógłby pomóc samodzielnie, ale dzięki temu, że akcja była głośna, zebrano naprawdę pokaźną sumę.
Połączenie muzyki z innymi rodzajami sztuki
Kolaboracje mogą być także interdyscyplinarne. Przykładowo Wasilewski + Wishlake, Nosowska, Błażej Król, Fisz i Natalia Szroeder połączyli swoje siły oraz twórczość malarską Beksińskiego, z czego wyszło niesamowite show.
W teledysku do piosenki „Chandelier” Sii wystąpiła Maddie Ziegler. To nastoletnia wtedy tancerka, która tańczy od drugiego roku życia.
Nowa wersja starego hitu
Podczas współprac mogą powstawać także nowe wersje znanych już utworów. Tak było w przypadku piosenki „Pokolenie” zespołu Kombii. Grupa podjęła współpracę z QMPLami i powstała piosenka „POKOLENIE ale to QMPLE”.
Pokazanie jedności
Wspólne tworzenie muzyki może także przedstawiać jedność, jaka panuje w świecie kultury. To, że gwiazdy tworzą w różnych gatunkach, tematach, brzmieniach itd. nie oznacza, że nie mogą się ze sobą dogadać. Widać to szczególnie dobrze podczas akcji charytatywnych, ale nie tylko. Z takich współprac wychodząc porywające serca hity.
Oprócz tego kolaboracje pozwalają na zyskanie większego rozgłosu i rozpoznawalności, co jest szczególnie ważne dla tych mniejszych artystów, którzy dopiero próbują się przebić do mainstreamu.
Polecamy na eBilet.pl
Ciekawe kolaboracje polsko-zagraniczne
Polscy artyści często podejmują współpracę z twórcami zza granicy. Wychodzą z tego mniej lub bardziej rozpoznawalne, ale zawsze ciekawe utwory.
„A Toast to the Good Life” Fabulous
19-letni Mateusz Łapot miał okazję wyprodukować beat dla artysty znanego jako Fabulous. Ich wspólna piosenka „A Toast to the Good Life” znalazła się na płycie „Lolo’s Way”.
„California Soul” Sky Balla feat. The Game
Matheo to jeden z czołowych polskich producentów. Pewnego dnia wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie podejmował przeróżne współprace. Ich owocem jest m.in. piosenka
„California Soul”.
„Zepsute miasto” Sokół i Marysia Starosta
Tym razem współpraca w drugą stronę, bo to amerykański producent DJ Premier stworzył bit do piosenki polskiego rapera Sokoła.
„Libre” Alvaro Soler i Monika Lewczuk
Hiszpański piosenkarz nagrał piosenkę z Polką. Tekst piosenki jest dwujęzyczny. Alvaro śpiewa po hiszpańsku, a Monika po polsku. Dzięki temu wyszło ciekawe zderzenie dwóch światów i hit na globalną skalę.
„Tylko z nieba” Voo Voo i Haydamaky
Piosenka powstała dzięki kolaboracji artystów z Polski oraz z Ukrainy. Można w niej usłyszeć rytmy bałkańskie, trochę rocka i tradycji, a to wszystko w połączeniu z niesamowitą energią.
Inne popularne kolaboracje muzyczne
Zagraniczne gwiazdy od dawna współpracują ze sobą, burząc międzygatunkowe mury. Tak było w przypadku Beyonce i Jay’a-Z, którzy połączyli hip-hop z R&B. A połączenie R&B, funku i popu? Też już jest! Możemy je usłyszeć w piosence „Uptown Funk” Bruno Marsa i Marka Ronsona. Billy Ray Cyrus i Lis Nas X połączyli za to rock z country, tworząc piosenkę „Old Town Road”. Za to pop i rap możemy znaleźć w piosence „Work” Drake’a i Rihanny.
Jedno jest pewne: kolaboracje muzyczne są przyszłością i gwiazdy będą sięgać po nie coraz częściej. Współprace pozwalają im na poszerzenie grona odbiorców i dotarcie do zupełnie nowych słuchaczy. A to wszystko przekłada się nie tylko na sukces w rozumieniu sławy, ale także i dochodów.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł