Muzyka rap nigdy nie była gatunkiem jednolitym. Inspiracje zbierane z różnych zakątków kultury i sztuki wpłynęły na powstanie i rozwój licznych odnóg, które dziś funkcjonują jako osobne twory. Wielu raperów, wciąż eksperymentując z brzmieniem, wychodzi przed szereg, stając w opozycji do licznych, podobnych sobie, twórców. Wśród nich jest chociażby Sobel, którego muzyka wyróżnia się na tle polskiej sceny muzycznej.

Kulturystyka naturalna – czym jest i jakie ma zasady?
Wiecie czym w ogóle jest kulturystyka? Mieliście kiedyś styczność z tą dyscypliną sportu? Pewnie wielu z Was wie o czym mowa, ale warto poświęcić dłuższą chwilę kulturystyce naturalnej. To dyscyplina może nieść za sobą bardzo pozytywne efekty dla ludzkiego ciała, ale najważniejsze jest to, aby zachować w niej wspomnianą naturalność. Na czym tak właściwie polega taka kulturystyka i jakie zasady w niej obowiązują? Tego dowiecie się już za chwilę. Gotowi? Zatem przystępujemy do działania!
24.03.2025
Redakcja
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Kulturystyka – co to właściwie jest? Odmiany
Ten akapit zaczniemy od podstawowego pytania – co to kulturystyka? Otóż jest to coraz bardziej popularna dyscyplina sportu (zarówno wśród młodzieży, jak i osób dorosłych), w której podstawowym celem jest kształtowanie własnej sylwetki. Można to robić na wiele sposobów, ale kluczowymi aspektami w tym wszystkim są odpowiednie ćwiczenia fizyczne z obciążeniem oraz utrzymanie zdrowej i zbilansowanej diety. Zastanawiacie się pewnie, jak kulturyści uwidaczniają swoje mięśnie na różnego rodzaju zawodach i wydarzeniach kulturystycznych? Wszystko opiera się na tym, aby zredukować tkankę tłuszczową i zbudować efektownie prezentujące się mięśnie. Trudne zadanie, prawda? Na pewno wymaga to od kulturystów ogromnych poświęceń, długich treningów i samodyscypliny… Aktualnie organizowane są zarówno zawody dla panów, jak i pań. Szybkie pytanie, znacie podstawowe odmiany kulturystyki? Jeśli nie, teraz będziecie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie – oto one:
- kulturystyka naturalna – zawodnicy nie mogą używać jakichkolwiek niedozwolonych „wspomagaczy” i dopingu. Zabronione jest m.in. sięganie po sterydy anaboliczne i hormon wzrostu. Taką postawę bardzo się szanuje, chyba się z tym zgodzicie?
- kulturystyka klasyczna – połączenie kategorii wzrostowych i ograniczeń wagowych,
- kulturystyka ekstremalna – z podziałem na kategorie wagowe, jednak głównym celem zawodników jest tutaj uzyskanie maksymalnie rozwiniętej masy mięśniowej.
Naturalna kulturystyka – na czym polega? Kluczowe zasady
Czy spośród wspomnianych wyżej odmian najbliższa Waszemu sercu jest naturalna kulturystyka? Jeśli tak, to bardzo dobrze, ponieważ sięganie po niedozwolone substancje nie prowadzi do niczego dobrego. Taka rywalizacja nie daje pełnej satysfakcji, a ponadto możecie zaszkodzić organizmowi i narazić zdrowie na szwank… Chyba nie macie takiego celu?
Jak już zostało wspomniane, kulturystyka naturalna bazuje na naturalnym podejściu do kształtowania sylwetki, dlatego też sportowcy skupiają się w tym wszystkim na ćwiczeniach, diecie i właściwej regeneracji (odpowiednia przerwa między treningami, sen). W tej odmianie kulturystyki dąży się do uzyskania jak najlepszych efektów z wykorzystaniem naturalnego potencjału zawodnika, tak aby cały proces przebiegł zdrowo i bezpiecznie. Najlepiej, jeśli kulturysta będzie pod stałym nadzorem lekarza, dietetyka oraz trenera personalnego. Dzięki temu jest w stanie osiągnąć zamierzone cele i rezultaty w sposób naturalny i bezpieczny. Trenowaliście kiedyś kulturystykę? Z pewnością regularnie kontrolowaliście wtedy Wasze wyniki siłowe i sylwetkowe – prawda? To właśnie na ich podstawie możecie zmieniać intensywność treningów oraz objętość poszczególnych jednostek. Pamiętajcie jednak o jednej podstawowej rzeczy – każdy trening powinien być poprzedzony solidną rozgrzewką!
Kulturystyka naturalna – dieta i trening
Wiedząc już, co to jest kulturystyka i czym tak właściwie jest kulturystyka naturalna, warto przejść do krótkiego przeanalizowania planów dietetycznych oraz treningowych – co Wy na to? Podstawowe wskazówki żywieniowe dla naturalnych kulturystów to m.in.:
- idealne zbilansowanie diety pod kątem zawartości białka, węglowodanów i tłuszczów z uwzględnieniem aktywności fizycznej (wyliczenie zapotrzebowania energetycznego) oraz optymalnego rozkładu posiłków (liczba, regularność, ustalenie godzin). Z racji tego tak ważna jest współpraca z dietetykiem,
- sięganie po produkty bogate w dobrze przyswajalne i budujące mięśnie białko (np. ryby, jaja, jogurty, sery, kefiry, drób), dbające o prawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego tłuszcze (np. orzechy, migdały, oliwa z oliwek, owoce morza) i dostarczające efektywnej energii węglowodany (np. pełnoziarniste pieczywo, ryż, makarony, kasza, suszone owoce),
- dieta powinna być wysokoproteinowa oraz niskotłuszczowa,
- dostarczanie do organizmu właściwych dawek magnezu, potasu i wapnia.
Polecamy na eBilet
Jednocześnie nie powinniście zapominać o odżywkach białkowych, kreatynie czy też aminokwasach BCAA. Działajcie rozsądnie, a na pewno zbudujecie wymarzoną sylwetkę!
Jeśli chodzi o trening dla kulturystów, w pierwszej kolejności postawcie na intensywne, regularne oraz dostosowane do Waszych aktualnych możliwości treningi siłowe – najlepiej pod okiem doświadczonego i wykwalifikowanego trenera personalnego. Przydać mogą się Wam takie ćwiczenia, jak: wyciskanie na ławce, martwy ciąg, przysiady oraz ćwiczenia na triceps, biceps i ramiona, a do tego kilka istotnych sprzętów – hantle, poręcze oraz gryf olimpijski.
Na co zwraca się uwagę na zawodach kulturystycznych?
Wiecie, że kulturystyka rządzi się swoimi prawami i na zawodach zwraca się uwagę na wiele różnych elementów. Jakich? W tym miejscu należy wspomnieć o:
- prezentacji, symetrii i proporcjach,
- poruszaniu się po scenie,
- odpowiednim napięciu mięśni,
- estetyce,
- odpowiednich pozach (prezentacja mięśni – grzbietu, klatki piersiowej, ramion, brzucha).
Kulturystyka naturalna – efekty i przeciwwskazania
Chyba macie już dość szeroką wiedzę na temat kulturystyki naturalnej – prawda? Pozostaje zastanowić się nad jedną kluczową sprawą. Jakie efekty niesie za sobą naturalna kulturystyka? Oto one:
- zwiększenie siły i wytrzymałości mięśni,
- poprawa atrakcyjności sylwetki i pewności siebie,
- redukcja tkanki tłuszczowej,
- zwiększenie tempa metabolizmu.
Nie da się ukryć, że kulturystyka naturalna kryje w sobie wiele dobrego, jeśli trenujecie rozsądnie i bez niedozwolonych substancji! Przeciwwskazaniami do uprawiania kulturystyki są natomiast problemy związane z układem sercowo-naczyniowym oraz stawami. Zbadajcie się, porozmawiajcie z lekarzem i dietetykiem, a następnie zacznijcie trenować, a sprawi Wam to dużo frajdy. Powodzenia!
Poprzedni artykuł
Następny artykuł