Adaptacje Bergmana, Orwella i Russella. W obsadach m.in. Wieniawa, Olbrychski, Schejbal, Woronowicz, Dębska i Baka. Od romansu, przez małżeński dramat, po dystopijną wizję przyszłości. Od nowych sztuk po klasyczne wznowienia, od adaptacji literackich po nowatorskie dzieła – tej jesieni w teatrze każdy znajdzie coś dla siebie.
Jakie są znane teatry na świecie? Zobacz 8 najpopularniejszych
Są takie teatry, których nazwy zna większość ludzi. Na naszej liście uwzględniliśmy 8 najsłynniejszych teatrów z całego świata, które wyróżniają się na tle pozostałych miejsc. Jesteś ciekaw, jakie teatry trafiły do rankingu? W takim razie czytaj dalej!
16.01.2024
Klaudia Jaroszewska-Kotradii
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Teatry amerykańskie
Metropolitan Opera House w Nowym Jorku (Stany Zjednoczone)
Przez wiele lat Metropolitan Opera House mieścił w sobie największą światową scenę operową. W budynku mogło zasiąść niemal 3800 widzów. Teatr ten został otwarty 22 października 1883 roku i początkowo mieścił się przy Broadwayu, między 39. i 40. ulicą. W 1966 roku jego siedziba została przeniesiona do kompleksu Lincoln Center (a dokładniej The Lincoln Center for the Performing Arts).
Zaraz po otwarciu teatru wystawiono tam pierwszą sztukę, która nosiła tytuł “Faust: opera w pięciu aktach”. Jej autorem był Charles Gounod.
Broadway w Nowym Jorku (Stany Zjednoczone)
Broadway to cały zespół teatrów w Nowym Jorku. Mieści się na Manhattanie wzdłuż ulicy znanej jako Broadway właśnie. Jest uznawany za wiodący ośrodek kultury anglojęzycznej na świecie. Jest to tak często odwiedzany teatr, że rocznie generuje przychód przekraczający miliard dolarów.
Pierwszy teatr na Broadwayu został założony ok. 1750 roku. Wtedy miał on zaledwie 280 miejsc na widowni (teraz wymagane jest min. 500). Początkowo wystawiano w nim głównie dramaty Shakespeare’a oraz opery balladowe, np. “Opera żebracza”. Z czasem zaczęto tam otwierać kolejne teatry i rozszerzać repertuar.
Teatry europejskie
Teatro alla Scala (także: La Scala) w Mediolanie (Włochy)
Choć najczęściej mówi się na niego Teatr La Scala, naprawdę nazywa się Teatro alla Scala. Swoją nazwę wziął od nazwiska księżnej Beatrice Reginy della Scala, która była żoną księcia Bernabo Viscontiego. Właśnie ów książę ufundował w XIV wieku kościół Santa Maria alla Scala, który znajdował się na placu, na którym teraz można zobaczyć gmach opery.
Premiera pierwszej sztuki odbyła się w nim 3 sierpnia 1778 roku. Nosiła tytuł “Europa riconosciuta”, a jej autorem był Antonio Salieri.
Teatro alla Scala jest jednym z największych tego typu miejsc na świecie. Na widowni zmieści się przeszło 3 tysiące osób.
Royal Opera House (także: Covent Garden) w Londynie (Wielka Brytania)
Royal Opera House to najstarszy teatr w całej Wielkiej Brytanii. Jest znany także jako Covent Garden, a jego otwarcie odbyło się 7 grudnia 1732 roku. Pierwszym spektaklem, który można było tam zobaczyć, był “The Way of the World” napisany przez Williama Congreve’a.
Pierwszy gmach teatru spłonął w 1808 roku. Został odbudowany w stylu klasycznym niecałe 20 lat później. Kolejny pożar miał miejsce w 1856 roku. Budynek został później odbudowany w stylu teatru dworskiego.
Wiener Staatsoper (także: Wiedeńska Opera Narodowa) w Wiedniu (Austria)
To jedna z najważniejszych oper nie tylko w Europie, ale także na całym świecie. To właśnie tam swoje spektakle wystawiali tacy twórcy wszech czasów, jak chociażby Wolfgang Amadeusz Mozart czy Richard Wagner. Swoją drogą sztuka tego pierwszego pt. “Don Giovanni” została wystawiona w dniu otwarcia opery, czyli 25 maja 1869 roku.
Wcześniej opera nosiła nazwę Wiedeńskiej Opery Dworskiej (czyli Wiener Hofoper). Podczas uroczystości otwarcia obecni byli m.in. cesarz Austrii – Franciszek Józef I oraz cesarzowa Elżbieta. Obecna nazwa została przyjęta w 1921 roku.
Polecamy na eBilet.pl
Opera Garnier w Paryżu (Francja)
Jest niemal tak samo ważnym symbolem Paryża, jak Katedra Notre Dame. Gmach opery powstał w latach 70. XIX wieku, a w środku znalazła się widownia licząca przeszło 2 tysiące miejsc. Jego autorem był Charles Garnier, od którego nazwiska przyjęto nazwę opery.
Oficjalnie otwarcie odbyło się 5 stycznia 1875 roku koncertem orkiestrowym. Za to pierwsza opera została wystawiona 8 stycznia tego samego roku i była to “La Juive” napisana przez Fromentala Halevy’ego.
Teatr Bolszoj w Moskwie (Rosja)
Historia tego teatru sięga roku 1776. Od tamtego czasu pełni główną siedzibę baletu i opery w Rosji. Jednak na początku występy odbywały się w rezydencji hrabiego Woroncowa, a nie w znanym dzisiaj gmachu. W 1780 roku teatr Bolszoj został przeniesiony do teatru Pietrowka. Pierwszy spektakl w znanym obecnie budynku został wystawiony dopiero 18 stycznia 1825 roku. Premierowe sztuki to: prolog “Tryumfu muz” oraz balet “Kopciuszek”.
Sydney Opera House w Sydney (Australia)
To jeden z najbardziej charakterystycznych budynków na świecie. Zaprojektował go duński architekt Jorn Utzon. Gmach opery przypomina żaglowiec. Sydney Opera House został otwarty stosunkowo niedawno, bo 20 października 1973 roku. W jego budynku znajduje się kilka sal, dzięki czemu teatr może wystawiać nawet ponad 1500 spektakli rocznie. Każdego roku gości on ponad milion widzów.
To oczywiście nie wszystkie piękne, ważne i słynne teatry. Trudno wybrać tylko kilka ze wszystkich na świecie. Ale jeśli kiedyś nadarzy się okazja, koniecznie odwiedź któryś z nich!
Poprzedni artykuł
Następny artykuł