Muzyka rap nigdy nie była gatunkiem jednolitym. Inspiracje zbierane z różnych zakątków kultury i sztuki wpłynęły na powstanie i rozwój licznych odnóg, które dziś funkcjonują jako osobne twory. Wielu raperów, wciąż eksperymentując z brzmieniem, wychodzi przed szereg, stając w opozycji do licznych, podobnych sobie, twórców. Wśród nich jest chociażby Sobel, którego muzyka wyróżnia się na tle polskiej sceny muzycznej.

Festiwalowa moda. Zapomnij o kupowaniu nowych ubrań
Ciepłe promienie słońca przypominają, że za chwilę zacznie się lato, a wraz z nim sezon najlepszych festiwali muzycznych. Wśród fanów dobrych dźwięków pojawiają się nie tylko pytania, o to, na którą imprezę się wybrać, ale w jakiej kreacji wystąpić. Oczywiście pod warunkiem, że lubimy się modą bawić.
28.04.2025
Katarzyna Król
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Co będzie modne podczas letnich festiwali?
W miarę jak festiwale muzyczne stają się coraz bardziej zróżnicowane i kreatywne, trendy modowe, które je otaczają, ewoluują w zaskakujący sposób. To nie tylko momenty, w których można cieszyć się obecnością ulubionych artystów, ale także platforma do wyrażania siebie, eksploracji tożsamości i odważnych eksperymentów z modą.
Patrząc na temat z lekkim przymrużeniem oka, można stwierdzić, że dziś już nie wystarczy koszulka ulubionego zespołu lub cokolwiek kupionego w sieciówce. Prawdziwi fani przebierają się za swoje ulubione gwiazdy, dopasowując stroje do albumów, piosenek i okresów twórczości.
Rok 2025 ma szansę stać się areną dla zrównoważonej mody – elementy stylizacji, wykończenia ubrań, przygotowywane są często samodzielnie (a proces dokumentowany w mediach społecznościowych).
W obliczu rosnącej świadomości ekologicznej fani mody sięgają po materiały pochodzące z recyklingu oraz innowacyjne technologie, które pozwalają tworzyć ubrania zarówno stylowe, jak i przyjazne dla środowiska. Festiwale pod tym względem powoli stają się manifestacją odpowiedzialności społecznej.
Oprócz ekologicznych innowacji, w 2025 roku możemy spodziewać się także powrotu do korzeni i nostalgicznych inspiracji. Modowe nawiązania do lat 90. i 2000. będą dominować, ale w bardzo nowoczesnym wydaniu. Kolory, wzory i fasony z tych dekad zostaną przetworzone przez pryzmat dzisiejszych trendów, tworząc unikalne, eklektyczne stylizacje.

Zabawa modą obecnie polega na tym, że każdy może wszystko i nikt nikogo nie ocenia. Z tego powodu przewidywanie festiwalowych trendów modowych bywa trudne, ale jest kilka tendencji wysuwających się na pierwszy plan. Oto garść potencjalnych kierunków, które mogą zyskać na popularności:
Powrót do obiegu
Coraz więcej osób zwraca uwagę na ekologię, więc ubrania z materiałów z recyklingu lub organicznych będą prawdopodobnie na czołowej pozycji. Ale ekologia to nie tylko materiały, to także sposób pozyskania ubrań. W cenie jest moda z “drugiej ręki”. Największym hitem cieszą się wszelkie przeróbki – stworzenie kreacji z babcinej sukienki trącącej myszką na pewno zbierze oklaski.

Dżins malowany
Dżinsowe stylizacje to hit tego roku – największe gwiazdy przywdziewają go od stóp do głów. Na festiwalach królować będą niebieskie i czarne kurtki najlepiej w oversizowe zamienione w dzieła sztuki. Z obrazami na “plecach”, ozdabiane kryształkami lub pokryte frędzlami ze wstążek – i dłuższych, tym lepiej. Trudno będzie na taką katanę po tuningu nie zwrócić uwagi. Rewolucję można wykonać samemu lub oddać w ręce profesjonalistów.
Prawdziwy vintage
Tym razem cofamy się do lat 90. i 2000. Możemy spodziewać się, że elementy takie jak szerokie (bardzo szerokie) spodnie, crop topy, a nawet galaktyczne leginsy przewiną się przez festiwale, choć zapewne nie wyprą jeszcze nawiązań do ery hipisów – dzwony mocno trzymają się trendów.
Personalizacja i DIY:
Ubrania, które można samodzielnie modyfikować lub personalizować, będą cieszyć się dużą popularnością, dlatego warto już teraz rozejrzeć się za warsztatami ozdabiania odzieży i specjalnymi farbami do tkanin.
Wygoda wbiega na scenę
Młode pokolenie niczego bardziej obecnie nie ceni, niż własnego komfortu. Chyba nikt nie robił tego lepiej, a moda jest lustrem – luźne fasony, odzież sportowa czy akcesoria z funkcjami (np. wodoodporne plecaki) będą dominować w plenerze.
Kolorowe trzewiki
Buty to niezwykle ważny element, muszą być wygodne, czyli festiwalowicze postawią na sportowe fasony. W tym roku powinny być jednak widoczne, dlatego im bardziej kolorowe, tym lepiej. Czerwienie, błękity i barwy mięty przemieszane z różem to hit.

Cekinów blask
Na tegorocznych festiwalach nikt nie powie, że coś za bardzo błyszczy. Akcesoria inspirowane kulami dyskotekowymi (np. torebki) już teraz znikają ze sklepów. W mediach społecznościowych polecanie takich produktów staje się viralami. Niektóre osoby same obklejają ubrania malutkimi lusterkami, a to trwa, dlatego do tego trendu warto przekonać się wcześniej.
A co z mody wyszło?
Duże, wyraźne loga marek, które dominowały w ostatnich latach, mogą ustępować miejsca bardziej subtelnym i minimalistycznym detalom. To już nawet nie chodzi o popularny i często odtwarzany nawet niskim kosztem styl “old money”. Młodzi ludzie po prostu zauważyli, że cenniejsza jest jakość materiałów niż widoczna z kilkudziesięciu metrów nazwa firmy.
Wysokie buty na platformach uwielbiane przez fanki Sabriny Carpenter podczas plenerowych imprez ustępują wygodnym sneakersom. Kowbojki jeszcze zobaczymy, ale będą musiały mieć poważne usprawiedliwienie w reszcie stylizacji.
Moda w 2025 roku, zarówno ta festiwalowa jak i codzienna, charakteryzuje się tym, że trudno jest nazwać coś niemodnym. Wszystko zależy od pomysłu i tła, wszystko da się też obronić odpowiednią historią, chociażby o tym, jak sweterek w stylu wczesnej Britney Spears został odnaleziony na stychu u babci.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł