The Weeknd potwierdził oficjalnie datę premiery swojego pożegnalnego albumu "Hurry Up Tomorrow".
Fani Taylor Swift stracili fortunę
Lloyds Bank szacuje, że ich klienci zostali oszukani na łączną kwotę miliona funtów w związku z oszustwami przy przy zakupach biletów z drugiej ręki na trwającą trasę Taylor Swift “The Eras Tour”.
24.04.2024
Jakub Wojakowicz
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Jeden koncert to za mało
O tym, że prawdziwi fani są gotowi zrobić wszystko, by zobaczyć na żywo swojego idola czy idolkę nie trzeba nikogo przekonywać. W końcu pokazali to już setki razy. Każdy kto próbował kiedyś kupić bilety na koncert doskonale wie, że często walka o nie jest niezwykle stresująca. Kolejne pule rozchodzą się w kilka minut, a serwery ledwo wytrzymują. Dlatego nierzadko, by zaspokoić potrzeby fanów, grają po kilka koncertów w jednym mieście podczas swojej trasy. Przykładowo Adele wystąpi w Monachium w sierpniu aż czterokrotnie. Rekordzistką jest prawdopodobnie jednak Taylor Swift, która między 2 a 9 marca wystąpiła sześciokrotnie w Singapurze. Niewykluczone, że do jej fanów z kolei należy bardziej niechlubny rekord.
Minimum milion funtów skradzione przez oszustów
Niezależnie od tego bowiem ile koncertów artysta zagra w danym mieście zawsze jest ryzyko, że dla kogoś zabraknie biletów. Wtedy nierzadko nie mając wyjścia, fani szukają swoich wejściówek na czarnym rynku. Niezabezpieczone transakcje grożą utratą niemałych pieniędzy, o czym bardzo boleśnie przekonali się fani Taylor Swift przy okazji koncertów z trasy “The Eras Tour”. Brytyjski Lloyds Bank otrzymał od swoich klientów ponad 600 zgłoszeń dotyczących oszustw związanych z próbą kupna biletów z drugiej ręki na koncerty Taylor. Na podstawie tej liczby oszacowali, że “swifties” zostali oszukani na kwotę około miliona funtów (ok. 5 milionów złotych!). Średnia kwota w przypadku jednej osoby wynosiła 332 funty (ok. 1660 zł) lecz zdarzały się także przypadki przekraczające 1000 funtów (ok. 5000 zł). Sprawą szybko zainteresowały się największe media na czele z BBC i Guardianem. Oczywiście Taylor Swift to nie jedyna artystka, której koncerty przestępcy wykorzystują do oszustw. Lloyds Bank wymienił także Harrego Stylesa, Beyonce i Coldplay pośród najpopularniejszych przypadków.
Jak chronić się przed oszustwami?
W tym wszystkim warto mieć na uwadze, że dane dotyczą jedynie klientów Lloyds Bank i tylko tych, którzy zgłosili oszustwo. Liczba okradzionych fanów, a także łączna kwota są więc z pewnością znacznie większe. Jak się więc chronić? Oszuści działają najczęściej bardzo prosto. Ofiary są proszone wpłacenie pieniędzy z góry, a zaraz po otrzymaniu przelewu przestępca ulatnia się. Czasem zdarzają się nieco bardziej skomplikowane metody w postaci linków do fałszywych stron mających imitować zaufane instytucje, np. bank. Oczywiście, należy przestrzegać wszystkich o ostrożności i tym by zawsze na chłodno przekalkulować sytuację. Jednak prawda jest taka, że każda transakcja na czarnym rynku, nawet nie budząca jakichkolwiek podejrzeń wiąże się z ryzykiem. Tak więc jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której będziesz mieć problem z dostaniem biletów na koncert ulubionego artysty i artystki w pierwszej kolejności podejmij następujące kroki:
- Upewnij się, czy na pewno już ostatnia pula biletów została wyprzedana.
- Poszukaj informacji o tym, czy dystrybutor biletów nie posiada platformy do bezpiecznej i kontrolowanej transakcji odkupywania biletów.
- Poczekaj kilka dni. Być może okaże się, że w związku z dużym zainteresowaniem, odbędzie się więcej koncertów.
Bezgraniczna miłość fanów do artysty jest czymś, co powinno wiązać się jedynie z pozytywnymi emocjami i przeżyciami. Pamiętajcie, by kupować bilety na wydarzenia jedynie z legalnych źródeł!
Poprzedni artykuł
Następny artykuł