Kategorie
eBilet

Festiwal

Eko-festiwale. Jak organizatorzy dbają o środowisko podczas wydarzeń plenerowych?

Fot. Shutterstock/PeopleImages.com - Yuri A

Zorganizowanie festiwalu muzycznego to wyzwanie, zwłaszcza jeśli ma to być festiwal w wersji ekologicznej. Organizatorzy stają jednak na wysokości zadania, troszcząc się przy tym o otaczające nas środowisko. Jak tego dokonują? Decydują się na wdrożenie szeregu działań, dzięki którym znacząco ograniczają szkodliwe oddziaływanie na planetę, zachęcając do eko-postawy wszystkich uczestników zabawy.

Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl

Warsztaty i wydarzenia o charakterze ekologicznym

Absolutnym numerem jeden jest organizowanie warsztatów i wydarzeń o charakterze ekologicznym, na które będą zapraszani wybitni specjaliści, potrafiący podpowiedzieć festiwalowiczom, jak mogą dbać o planetę. W związku z tym tak dużą popularnością cieszą się obecnie:

  • prelekcje i dyskusje,
  • spotkania i rozmowy z ekspertami,
  • wykłady.

Słuchając kogoś doświadczonego i obytego w temacie, zwiększacie swoje szanse na to, że przejdziecie na tryb eko i w przyszłości nie będziecie świadomie szkodzić naszej planecie. 

Ograniczanie gadżetów lub przemyślana produkcja

Co jeszcze mogą zrobić organizatorzy festiwali? Na pewno ograniczyć ilość produkowanych gadżetów lub też produkować je w sposób przemyślany, np. z materiałów z odzysku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przez kilka edycji muzycznej imprezy korzystać również z tych samych identyfikatorów – w tym wypadku stawia się na modele uniwersalne.

Dostęp do wody pitnej i korzystanie z własnych bidonów

Na festiwalach często marnuje się dużo wody, dlatego trzeba temu skutecznie przeciwdziałać! Jak to uczynić? Otóż rozwiązaniem jest udostępnienie uczestnikom imprezy wody pitnej (kranowej), z której będą mogli korzystać we własnych bidonach – wielokrotnego użytku. Tym samym ograniczy się też produkcję plastikowych kubeczków, a zarządzanie zużyciem wody będzie stało na wysokim poziomie. 

Duża liczba koszy na śmieci i segregacja odpadów

Czy wiecie jaki problem przy organizacji festiwali muzycznych pojawia się najczęściej? Lokalnej społeczności przeszkadza m.in. duża ilość śmieci, którą pozostawiają po sobie festiwalowicze. Nie ma w tym nic przyjemnego, dlatego organizatorzy powinni zadbać o odpowiednią ilość koszy na odpady oraz ich właściwą segregację. Jak to wygląda w praktyce? Uczestnicy muzycznego wydarzenia muszą mieć dostęp do kilku różnych pojemników na odpady, np. na plastik, szkło, papier, itd. Nie jest to kosztowne przedsięwzięcie, a pomoże zadbać o środowisko i zachować porządek. 

Korzystanie z komunikacji miejskiej

Wiecie co się stanie, jeśli na teren festiwalu każdy przyjedzie samochodem? Nasza planeta bardzo na tym ucierpi, więc nie zastanawiajcie się ani chwili dłużej i czym prędzej sięgajcie po komunikację miejską. Do Waszej dyspozycji są przecież:

  • autobusy, 
  • tramwaje,
  • podmiejskie pociągi.

Jeśli mieszkacie w bliskiej odległości od miejsca, w którym odbędzie się festiwal, pomyślcie o tym, aby wybrać się na niego rowerem. Tym samym zadbacie o swoją kondycję i przyczynicie się do ochrony środowiska. Nie poprawi Wam to humoru? Jak widzicie nie musicie się zbytnio wysilać, aby planeta była z Was dumna! Organizatorzy powinni zapewnić Wam dostęp do publicznego środka transportu, którym ekspresowo dojedziecie na miejsce z innymi uczestnikami zabawy. Pomiędzy kolejnymi występami artystów możecie z kolei regularnie spacerować.

Fot.

Nowości na eBilet

Nowości na eBilet