To już potwierdzone! Król jamajskiego dancehallu wystąpi 21 czerwca w Parku Śląskim w Chorzowie!
Dzień Ziemi – co dla planety robią artyści?
Piosenki o zmianie klimatu czy może realne działania na rzecz planety? Niniejsze zestawienie jest istną eko-mieszanką dotyczącą poczynań artystów w kwestii ratowania planety. Ekologiczne albumy, trasy koncertowe, ożywiona dyskusja na temat globalnego ocieplenia… Zapoznajcie się z poniższymi propozycjami i celebrujcie Dzień Ziemi!
22.04.2024
Martyna Kościelnik
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Aurora w jedności z naturą
Aurora od najmłodszych lat pielęgnuje swoją relację z naturą. Artystka w rozmowie z Hunton przyznała, że las jest jej azylem, w którym odnajduje skupienie i spokój. Jej kontakt z Ziemią przejawia się zarówno bezpośrednio w utworach, jak i podczas całego procesu nagrywania. Wokalistka posiada specjalne studio, które powstało dzięki pomocy jej ojca oraz lokalnych rzemieślników. Jest drewniane i sprawia, że Aurora czuje się w harmonii z przyrodą. Piosenkarka w warstwie muzycznej również niejednokrotnie odwoływała się do zmian klimatycznych, czego przykładem jest singiel “Apple Tree”, pochodzący z “A Different Kind Of Human”. Norweska artystka w singlu alarmuje, że świat krwawi. Uważa, że dzięki dobrej wierze możemy być pokoleniem, które zbawi świat, zamiast pozwolić na jego destrukcję. Twierdzi, że wszystko jest w naszych rękach i to od nas zależy, w którą stronę podąży świat.
Bono rozmawia z papieżem o zmianach klimatycznych
W 2022 roku świat obiegła fotografia przedstawiająca lidera U2 z papieżem Franciszkiem. Spotkali się na łamach wydarzenia, organizowanego przez Scholas Occurrentes, którego celem była edukacja w zakresie ochrony środowiska oraz edukacji dziewcząt. Bono jest nierozerwalnie kojarzony z aktywistycznymi działaniami na rzecz społeczeństwa i środowiska, co przejawia się w jego działaniach na łamach Rise Fund. Przewodniczy również kampanii ONE, mającej na celu pomóc osobom w skrajnym ubóstwie i chorobie.
Billie Eilish i jej działania na rzecz ekologii
Wyciek ropy, smoła, pożary i nie tylko – to hasła przewodniczące singlowi “All The Good Girls Go To Hell”. Billie Eilish w rozmowie z Grammy uznała, że to szaleństwo, że takie katastrofy są codziennością, w której żyjemy. Wokalistka nie zaprzecza, że utwór porusza również inne kwestie, jednak najistotniejszym tematem są zmiany klimatu. Jednocześnie podkreśliła, że spotkała się z wieloma interpretacjami piosenki, co dało jej nowe światło na jej odbiór. Jednak jej manifest nie kończy się na jednym singlu – według Billboard, wokalistka zrezygnowała z lotów prywatnych. Ponadto, przy okazji trasy promującej “Happier Than Ever” zostały uruchomione specjalne edukacyjne eko wioski. Co więcej, artystka już 17 maja wyda “HIT ME HARD AND SOFT”. Zgodnie z jej zapowiedziami, album w wersji fizycznej pojawi się w limitowanej edycji i będzie wyprodukowany z 100% materiałów podlegających recyklingowi.
Polecamy na eBilet.pl
Coldplay i eko trasa
Coldplay rozpoczął współpracę z BMW, czego efektem był podarowany przez firmę akumulator, który trafił na trasę “Music Of The Spheres”. Według Luxury Boutique Magazine, został on stworzony dzięki 40 akumulatorom samochodowym poddanym recyklingowi. Już przed początkiem trasy przypuszczano, że będziemy mieć do czynienia z najbardziej ekologiczną serią koncertów w historii. W efekcie na koncertach Coldplay pojawiły się instalacje słoneczne, podłoga kinetyczna, rowery elektryczne czy specjalne generatory zasilane olejem roślinnym. Bez wątpienia stało się to interesującym przeżyciem zarówno dla samego zespołu, jak i dla jego fanów. Na mediach społecznościowych pojawiło się mnóstwo filmików, w których widzimy wielbicieli Coldplay z zapałem posługującymi się stacjonarnymi rowerami podczas koncertu czy energicznie skaczących po podłodze kinetycznej.
Gojira ratuje las i ludność Amazonii
W 2021 roku światło dzienne ujrzał “Fortitude”, czyli album francuskiego zespołu Gojira. Joe Duplantier w rozmowie z Kerrang! ujawnił, że pod nazwą albumu kryje się idea, by zainspirować ludzi i ukierunkować ich na bycie jak najlepszą wersją siebie. Jednocześnie dzieło jest przesiąknięte problemami związanymi z planetą, co nie powinno dziwić, gdyż zespół od lat jest zaangażowany w dyskusję dotyczącą globalnego ocieplenia… i nie tylko. Przy okazji premiery płyty, na oficjalnej stronie formacji pojawił się komunikat dotyczący lasów Amazonii. Pożary, wylesienia, ataki na ludność plemienną – te kwestie sprawiły, że zespół nie mógł być bierny na otaczającą ich rzeczywistość. Muzycy skontaktowali się z aktywistami pochodzącymi z Brazylii, Francji czy Stanów Zjednoczonych, by wspólnymi siłami stworzyć rozwiązanie, które pozwoliłoby na poprawę sytuacji. Jednym z celów stało się dofinansowanie “domów uzdrawiania”, które trafiły do społeczności Guarani-Kaiowa. Gojira zachęcała również do zbiórki wspierającej strażników lasu. W pomoc zaangażowali się również między innymi Robert Trujillo czy Eloy Casagrande. Symbolem całej akcji stał się singiel “Amazonia”, którego dochody również zostały przeznaczone na pomoc rdzennym plemionom Amazonii.
Marina i kobiece spojrzenie na planetę
Ostatnim dziełem studyjnym w dorobku Mariny jest “Ancient Dreams In a Modern Land” z 2021 roku. I chociaż na albumie znajdziemy klasyczne, popowe utwory o rozstaniu czy miłości, to znajdzie się też sporo miejsca na tematykę dotyczącą Matki Natury. Wokalistka nie ukrywa, że podczas sesji twórczej niejednokrotnie rozważała nad tym, jak będzie wyglądał świat za 10-20 lat. W rozmowie z Paper Mag stwierdziła, że jeśli jednostka darzy szacunkiem innych ludzi, to przejawia się on również w innych aspektach – środowiska czy zwierząt. Uważa, że spojrzenie na Ziemię jest związane ze strefą “masculine”, pod którą w jej interpretacji skrywa się dążenie do działań, dyscyplina, ale również i przekładanie potrzeb materialnych nad ludzkie. Pod strefą “feminity” według artystki kryje się intuicja, piękno i kobiecość. Jednocześnie zaznacza, że niektórzy mężczyźni mają tendencję do zatracania w swej naturze tej drugiej strefy, ponieważ mogą uważać ją za wstydliwą. Jednak artystka ma w swoim dorobku również utwory odnoszące się w sposób bezpośredni do fauny i flory, które są zakorzenione chociażby w albumie “Froot”. Innym przykładem jest singiel “Handmade Heaven”, pochodzący z “Love + Fear”. Marina tłumaczy, że piosenka jest podszyta pewnego rodzaju smutkiem związanym z oddaleniem się człowieka od natury. Artystka uważa, że ludzkość coraz bardziej próbuje nadążyć za zmianami społecznymi i technologicznymi, jednocześnie zostawiając naturę za sobą.
Ponadczasowe “Earth Song”
Balansując między muzyką a naturą, z pewnością na myśl przychodzi kultowy singiel Michaela Jacksona. “Earth Song” w Wielkiej Brytanii został okrzyknięty najlepiej sprzedającym się singlem w historii króla popu. Pieśń Ziemi jest apelem o świadomość ekologiczną w obliczu niekontrolowanego rozwoju globalnego. Na oficjalnej stronie artysty są przytoczone jego słowa dotyczące przesłania utworu. Michael Jackson twierdził, że Ziemia odczuwa rany, więc misją stała się głośna wypowiedź w jej imieniu.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł