Kategorie
eBilet

Wstęp wolny

Wstęp wolny. Co robić za darmo w ten weekend w Poznaniu?

Polecamy wydarzenia kulturalne, które w najbliższy weekend odbywają się w Poznaniu. Skorzystaj z nich zupełnie za darmo!

Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl

WEEKEND 19.04.2024 – 21.04.2024

Piątek, 19 kwietnia

“Dominika Dobrosielska w Hoteliku Pod Różami”, czyli piosenki Sławy Przybylskiej

Na recital Dominiki Dobrosielskiej “W Hoteliku Pod Różami” składają się zarówno sztandarowe piosenki z repertuaru Sławy Przybylskiej, utwory z okresu międzywojnia, jak i piosenki napisane specjalnie dla Dominiki. Artystce towarzyszy na scenie doskonały zespół instrumentalny.

Dominika Dobrosielska – absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, wokalistka, laureatka wielu ogólnopolskich festiwali piosenki rozrywkowej i poetyckiej, współtwórczyni poznańskiego Kabaretu Literackiego “Klub Szyderców Bis”, współpracuje również z Grupą “Mozaika”.

W roku 2023 zwyciężyła w programie “Szansa na Sukces” z piosenkami Sławy Przybylskiej, a następnie powtórzyła ten sukces, zwyciężając w dorocznym finale programu, tym samym zdobywając zaproszenie do Koncertu Debiutów Festiwalu Piosenki w Opolu, edycji 2024 roku.

Osiedlowy Dom Kultury “Bajka”, Osiedle Wichrowe Wzgórze 124, piątek, godz. 19

Sobota, 20 kwietnia

Spotkanie autorskie z Agatą Romaniuk

W sobotę Wydawnictwo Poznańskie i Centrum Szyfrów ENIGMA zapraszają na spotkanie z Agatą Romaniuk wokół jej książki “Klub Enigma. Banda z Wildy”.

W programie wydarzenia: rozwiązywanie zagadek, wspólne czytanie i opowieść Agaty Romaniuk, pasowanie na kryptologa i wejście na ekspozycję Centrum Szyfrów Enigma z przewodnikiem

O książce:

“Tajemnica? Zagadki i szyfry? To właśnie łączy czwórkę przyjaciół, szóstoklasistów z poznańskiej Wildy. Kokos ma imponujące dredy i kocha piłkę nożną. Marcel marzy o psie i o tym, żeby móc normalnie jeździć na rowerze. Wowa to nieco wycofany geniusz matematyczny, a Inka – ostra dziewczyna w zielonych trampkach. Razem zakładają tajny klub i ruszają tropem podejrzanego filmiku z sieci. Jacyś dranie źle traktują psy, a w dodatku wyciągają pieniądze od ludzi o dobrym sercu. Banda z Wildy nie może tego tak zostawić!”

Agata Romaniuk wydała już wcześniej, nakładem Wydawnictwa Poznańskiego, dwa przejmujące reportaże dla dorosłych, “Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu” oraz “Krótko i szczęśliwie. Historie późnych miłości”. Jest również autorką serii dla młodszych dzieci – “Precelek z kociej szajki” – opowiastek o przygodach rezolutnego kota i jego przyjaciół.

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu, ul. Święty Marcin 78, sobota, godz. 17

fot. wydawnictwo Zygzaki

WEEKEND 12.04.2024 – 14.04.2024

Sobota, 13 kwietnia

Monodram Justyny Tomczak-Boczko “Całe życie w dresach”

Podczas spektaklu Justyna Tomczak-Boczko – aktywistki na rzecz osób z niepełnosprawnościami, która w monodramie gra samą siebie – opowiada z dużym dystansem i zaskakującą dawką czarnego humoru o swoim o doświadczeniu bycia matką Jeremiego.

O spektaklu “Całe życie w dresach”:

“Justyna Tomczak-Boczko opiekę nad synem traktuje jako sztukę życia, w której poczucie humoru jest niezbędne. Bo jej życie nie jest ani tak smutne, ani tak przerażające, jak by się mogło wydawać. Być może dlatego, czasem słyszy od znajomych: Justyna, ty w ogóle nie wyglądasz na matkę niepełnosprawnego dziecka”.

Spektakl “Całe życie w dresach” zdobył wiele nagród i wyróżnień, jak m.in. wyróżnienie na OFTeN Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim 2017 roku “za ukazanie siły teatrów non-fiction”. Został też wybrany spośród 224 zgłoszeń do finału 1. Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego “The Best OFF”.

Tekst: Justyna Tomczak-Boczko
Reżyseria: Przemek Prasnowski
Scenariusz: Justyna Tomczak-Boczko, Przemek Prasnowski
Obsada: Justyna Tomczak-Boczko
Muzyka: Maciej Kuśnierz

Bezpłatne wejściówki do odbioru w DK “Orle Gniazdo” (tel. 61 877 78 42).

Dom Kultury “Orle Gniazdo”, os. Lecha 43, sobota, godz. 19. 

WEEKEND 05.04.2024 – 07.04.2024

Sobota, 6 kwietnia

Wstęp wolny do Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza

W sobotę można bezpłatnie zwiedzić Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza w Poznaniu.

Historia powstania Muzeum Literackiego jest niezwykła, ponieważ Sienkiewicz nie miał oczywistych związków z Poznaniem. W stolicy Wielkopolski był zaledwie kilka razy, a w kamienicy przy Starym Rynku 84 nie gościł nigdy! Los złączył pisarza z Poznaniem przez osobę Ignacego Mosia, intrygującego człowieka, który większość życia poświęcił kolekcjonowaniu pamiątek związanych z Noblistą, jego twórczością i rodziną. Ignacy Moś przekazał swoje bogate zbiory poznańskiej Bibliotece Raczyńskich, a władze miasta na siedzibę Muzeum przeznaczyły wyjątkową XVI-wieczną kamienicę przy Starym Rynku.

Na ekspozycji zaaranżowanej tak, aby oddawała klimat czasów, w których żył i tworzył Henryk Sienkiewicz, znajdują się m. in. meble z epoki, dzieła sztuki oraz unikatowe pamiątki po pisarzu. Wśród najcenniejszych eksponatów prezentowanych w Muzeum znajdują się: replika medalu Nagrody Nobla z 1905 r., przyznanej Sienkiewiczowi za całokształt twórczości, rękopisy utworów, m. in. fragment “Potopu”, pamiętnik pierwszej narzeczonej Henryka Sienkiewicza – Marii Kellerówny, a także projekty scenografii do filmu “W pustyni i w puszczy” z 1973 r. autorstwa Wiesława Śniadeckiego.

Ważną część zbiorów Muzeum stanowi księgozbiór, obejmujący prawie 5 000 pozycji, na który składają się: czasopisma z pierwodrukami prasowymi, pierwsze wydania powieści, przekłady utworów Henryka Sienkiewicza na języki obce, m. in. chiński, hebrajski, arabski, wietnamski, armeński czy esperanto.

Jedna z sal została wyposażona w multimedia, wzbogacające przekaz o życiu Noblisty.

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Stary Rynek 84, sobota, godziny otwarcia: 9.00–16.00

Niedziela, 7 kwietnia

Wstęp wolny na ekspozycję Muzeum Archeologicznego w Pałacu Górków

W najbliższą niedzielę 7.04.24 wstęp na ekspozycje w Pałacu Górków (ul. Wodna 27) będzie całkowicie bezpłatny!

Muzeum Archeologiczne już na stałe wrosło w pejzaż instytucji kulturalnych miasta Poznania. To właśnie tutaj znajduje się sławny i unikalny w tej części Europy Obelisk Ramzesa II. Tutaj też można obejrzeć prawdziwą egipską mumię i wiele ciekawych zabytków z Afryki.

Wśród ekspozycji stałych mamy m.in. “Śmierć i życie w starożytnym Egipcie” na którą składa się ponad sto zabytków ze wszystkich epok staroegipskiej historii, ukazujących różne aspekty tej niezwykłej kultury; wystawę “Archeologia Sudanu” oraz poświęconą rytom i malowidłom Sahary wschodniej wystawę ”Sztuka Naskalna Afryki Północnej”.

Wśród wystaw czasowych na uwagę zasługuje nowo otwarta ekspozycja “Tabulae – gry rzymskie z terenu Polski” prezentująca najstarsze elementy gier, odkryte podczas wykopalisk prowadzonych na cmentarzyskach z okresu wpływów rzymskich. Zbiór tworzy prawie 120 unikatowych przedmiotów wykonanych ze szkła, kości, kamienia i gliny.

Muzeum Archeologiczne, ul. Wodna 27, niedziela, godziny otwarcia: 12.00–16.00 

WEEKEND 29.03.2024 – 01.04.2024

Piątek, 29 marca

Wystawa “S M XL” I Katedry Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego

Już tylko do 4 kwietnia można oglądać wystawę przygotowaną przez pedagogów I Katedry Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Na ekspozycji prezentowane są również prace kilkorga artystów zaprzyjaźnionych z UAP, którzy swoją twórczością świetnie wpisują się w specyficzny, niejednorodny i otwarty charakter I Katedry Malarstwa. W jej składzie, obok czterech Pracowni Malarstwa (tzw. sztalugowego) są także: Pracownia Malarstwa w Architekturze i Urbanistyce, Pracownia Tkaniny Artystycznej oraz Interdyscyplinarna Pracownia Dokumentacji i Ochrony Konserwatorskiej Sztuki Nowoczesnej.

Andrzej Pepłoński o wystawie:

“Pojawiające się w kontekście Uczelni dwuznaczne słowo “akademizm”, “uczenie sztuki”, w obiegowym rozumieniu tych pojęć oznacza: konserwatyzm, zachowawczość i konformizm… Prezentowana na wystawie różnorodność medialna – od mediów tradycyjnych po tzw. “nowe media”, a tym bardziej różnorodność postaw artystycznych, dostarczają argumentów za potrzebą zweryfikowania anachronicznego nakazu zachowania tzw. “czystości medialnej”. Wyrazem krytycznego stosunku do tych pojęć są ironiczne w tym kontekście tytuły wystaw – EX KATEDRA czy tytuł aktualnej – S M XL. W bliskim sąsiedztwie centrum handlowego powszechnie stosowany mglisty standard wielkości S (small: małe), M (middle: średnie ), L (large: duże) mimo banalnej relatywności tych pojęć, w kontekście sztuki może znaczyć podobnie, choć nie do końca to samo. S – małe , L – duże, XL – za duże, M – w sam raz. Najważniejsza jest IDEA. To, jak dzieło sztuki wygląda, nie jest istotne. Jeśli ma przybrać fizyczną postać JAKOŚ musi wyglądać”

Artyści: Natalia Czarcińska, Diana Fiedler, Anna Goebel, Wojciech Gorączniak, Marek Jakuszewski, Paweł Kaszczyński, Monika Korona, Julia Królikowska, Ewa Kubiak, Ewa Kulesza, Dominik Lejman, Krzysztof Markowski, Jerzy Muszyński, Andrzej Pepłoński, Kinga Popiela, Dorota Tarnowska-Urbanik, Lidia Wojcieszek, Andrzej Zdanowicz.

Kuratorzy: Andrzej Pepłoński, Natalia Czarcińska

Galeria na Dziedzińcu, Stary Browar, ul. Półwiejska 42, piątek, godziny otwarcia: 12.00–20.00

Fot. Jadwiga Subczyńska, Mateusz Kowalczyk
Fot. Jadwiga Subczyńska, Mateusz Kowalczyk

Daniel Balabán, Václav Rodek, Marek Sibinský – wystawa grafiki i malarstwa

Do 14 kwietnia w Galerii Nowa Scena UAP oglądać można wystawę grafik i malarstwa “TRANSCENDENT NO” na której swoje prace prezentują artyści: Daniel Balabán, Václav Rodek i Marek Sibinský.

Václav Rodek – malarz i pedagog. Od 2008 roku związany jest z Pracownią Malarstwa 1 na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Ostrawie.  Do 2022 roku pracował w niej na stanowisku adiunkta, a później przejął funkcję jej kierownika.

Daniel Balabán – malarz, poeta i pedagog. W 2004 roku został profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Sztuk Pięknych na Uniwersytecie w Ostawie. W latach  2008–2022 roku kierował tamtejszą Katedrą Malarstwa I.

Marek Sibinský – od 1998 roku pracuje jako pedagog w Katedrze Grafiki i Rysunku Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Ostrawskiego.

O wystawie:

“Prace czeskich artystów wyraźnie ukierunkowane są na człowieka, czujną obserwację jego habitatu, a także skomplikowanych realiów współczesnego życia. (…) Wśród prezentowanych na wystawie obrazów i grafik znajdziemy prace zarówno odnoszące się bezpośrednio do naszego twardego osadzenia w rzeczywistości, sieci międzyludzkich relacji, notujące wpływ medialnego przekazu na racjonalne i symboliczne postrzeganie świata, jak i te, które otwierają naszą wrażliwość na nieoczywiste i niedefiniowalne. Jak w życiu, dosłowność przeplata się w nich z metaforą, W tym kontekście pytanie, czy w naszym życiu wszystko jest policzalne, wcale nie musi zyskać jednej poprawnej odpowiedzi”

Kurator: Sebastian Dudzik

Galeria Nowa Scena UAP, Al. Marcinkowskiego 28, piątek, godziny otwarcia: 8.00–20.00 

fot. Galeria Nowa Scena UAP

Inkluzywność – wystawa studentów Wydziału Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa UAP

Wystawa prezentuje prace artystyczne, które powstały w Pracowniach Katedry Interdyscyplinarnej Wydziału Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa UAP. 

Osoby prowadzące wydziałowe pracownie zostały poproszone o przesłanie zgłoszeń prac studenckich odnoszących się do pojęcia inkluzywności, a następnie studentki warsztatów kuratorskich dokonały wyboru prac na wystawę. Okazało się, że większość nadesłanych prac dotyczy problematyki płci.

O wystawie:

“Choć zdajemy sobie sprawę z tego, że inkluzywność jest dużo bardziej pojemnym terminem, dotyczy też między innymi kwestii dostępu dla osób słabiej mobilnych czy osób z niepełnosprawnościami, zdecydowałyśmy się na pozostanie przy tym tytule wystawy.

Wydaje się, że nadesłane prace odpowiadają przede wszystkim temu, co aktualnie dotyczy osób studiujących i odnosi się do problemów, z którymi spotykają się na co dzień.

Prezentowane na wystawie prace wskazują na potrzebę przeciwdziałania wykluczeniom, pytają o używany przez nas język oraz o kwestię reprezentacji kobiet i osób queer w sferze publicznej. Dotykają też problemu akceptacji własnego ciała, znalezienia pozytywnych wzorów dla autoprezentacji oraz potrzeby odtabuizowania takich zagadnień, jak menstruacja czy farmakologiczna tranzycja”.

Osoby artystyczne: Antonina Karczewska, Olga Przepiórka, Matylda Uszyńska, Dorota Jakubiak, Alicja Jóźwiak, Urszula Niklas, Zofia Koprowska, Hanna Muszyńska, Mateusz Leszczyński, Ida Piotrowska.

Zespół kuratorski: Izabela Kowalczyk i osoby z I roku studiów mgr Kuratorstwa i Teorii Sztuki. 

Galeria Duża Scena UAP, ul. Nowowiejskiego 12, piątek, godziny otwarcia: 14.00–17.00 

fot. Galeria Duża Scena UAP
fot. Galeria Duża Scena UAP
fot. Galeria Duża Scena UAP
fot. Galeria Duża Scena UAP

Piotr Kielan – wystawa malarstwa

Do 14 kwietnia w Galerii Szewska zobaczyć można wystawę “…obrazy ostatnio namalowane…Epizod I” Piotra Kielana – polskiego malarza, rysownika, fotografa, kuratora wystaw i menadżera kultury związanego z ASP we Wrocławiu.

Tak o wystawie pisze jej kurator, Sławomir Kuszczak:

“Obecnie z malarstwem jest kłopot, malarstwo tworzy obrazy, również w miliardach obrazy rozpowszechniają media. Tyle, że te obrazy medialne mają mało wspólnego z obrazami, które powołują do życia artyści malarze. Nadal istnieje elita ludzi, która tworzy wyjątkowe przedmioty – obrazy i elita ludzi, która ma szczęście doświadczać tych przedmiotów w jedyny właściwy dla nich  sposób, w oryginale.

Jaki procent naszej populacji zdaje sobie z tego sprawę. Kto wie czym jest malarstwo? Kto potrafi odpowiedzieć na pytanie: jakie malarstwo jest dobre, a jakie złe?

Malarstwo Piotra Kielana pozornie jest bardzo proste do zanalizowania, zaszeregowania, do osadzenia w ramach kultury wizualnej. Bezsprzecznie korzeni tej twórczości możemy szukać w polskim koloryzmie czy w szerszym zjawisku, w postimpresjonizmie. Nie popełnimy również błędu znajdując w tym malarstwie ślady wizualne pozostawione przez ekspresjonistów z ich prekursorem Edwardem Munchem na czele.

Jeśli chcemy się w takich poglądach utwierdzić, wystarczy prześledzić historię malarstwa i jego twórców w powojennym Wrocławiu, twórczej ojczyźnie Piotra Kielana. W tamtych czasach, we Wrocławiu Eugeniusza Gepperta tak jak i w Poznaniu Piotra Potworowskiego rządził postimpresjonizm, rządziło malarstwo, które promieniuje na czasy późniejsze i którego ślady znajdujemy we współczesnej twórczości, w twórczości Piotra Kielana również.Jeśli dodamy do tego, że Piotr Kielan tworzy wnikliwie badając naturę „solidne obrazy” na płótnach, malowane farbami czyli stwierdzimy, że jest „tradycyjnym malarzem” to otrzymamy przestrzeń, materiał, który warsztatem historyka sztuki możemy rozwijać, pogłębiać, uszczegóławiać, uzasadniać…”

Galeria Szewska 16, ul. Szewska 16, piątek, godziny otwarcia: 8.00-19.00

fot. Galeria Szewska