Kategorie
eBilet

Wstęp wolny

Wstęp wolny. Co robić za darmo w ten weekend w Poznaniu?

Polecamy wydarzenia kulturalne, które w najbliższy weekend odbywają się w Poznaniu. Skorzystaj z nich zupełnie za darmo!

Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl

WEEKEND 12.07.2024 – 14.07.2024

Piątek 12 lipca

Spotkanie autorskie z Moniką Raspen

W piątek, 12 lipca, o godz. 17 Biblioteka Raczyńskich zaprasza na spotkanie z Moniką Raspen wokół jej książki “Czartoryska. Historia o marzycielce”.

O wydarzeniu:

Kobiety rodzą i wychowują cywilizację mówi jedna z bohaterek beletryzowanej biografii księżnej Czartoryskiej. O tym, kim była Izabela Czartoryska i otaczające ją kobiety, czego autorka dowiedziała się podczas pracy nad książka, z jakich źródeł korzystała, ile w powieści faktów, a ile domniemywań opowie Monika Raspen na spotkaniu o jej debiutanckiej powieści. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Jankowiak-Maik, czyli Babka od histy”.

Miejsce: Biblioteka Raczyńskich Filia Sztuki, pl. Wolności 19, sala 5

Koncert Solo na Szelągu – LIEDTKE

W piątek o godz. 20 w ramach cyklu “Solo na Szelągu” koncert zagra zespół LIEDTKE.

O koncercie:

“LIEDTKE to zespół Szymona Liedtke, który jest Grudziądzaninem na wiecznej emigracji, a aktualnie osiadł w Poznaniu. Głównymi artystami w soundtracku jego życia są Ben Howard, Marcus Mumford oraz Alex Turner. Muzyka i słowa, za które odpowiada Szymon, będą podróżą w głąb samego siebie, zrozumieniem wezbranych emocji, zbiorem inspiracji zebranych podczas mieszkania na Islandii czy samotnego spacerowania po lasach otaczających jego rodzinny Grudziądz. Będzie osobiście, będzie wrażliwie, będzie intymnie. Taki jest właśnie LIEDTKE. I kropka”.

Miejsce: Ogród Szeląg, ul. Ugory 97

Piątek 12 lipca – sobota 13 lipca

Koncerty Mitch&Mitch oraz Mikromusic w ramach cyklu NaFalach

Cykl koncertów #NaFalach powraca w wakacje na muzyczną scenę Poznania. W okresie od czerwca do sierpnia na scenach Maltańskiej Sceny Muzycznej i nad jeziorem w Strzeszynku wystąpią czołowi polscy artyści.

W najbliższy weekend – 12 i 13 lipca – w ramach cyklu odbędą się dwa koncerty. W piątek o godz. 20 koncert zagra Mitch&Mitch.

O zespole:

“Mitch & Mitch jest popularnym, polskim zespołem. Ich przygoda rozpoczęła się w 2002 roku. Inne nazwy zespołu to m.in.: Mitch & Mitch Orchestra and Choir, Mitch & Mitch Big Band. Zespół tworzy muzykę z gatunku rock alternatywny, jazz, pop tradycyjny czy country”.

W sobotę na strzeszyńskiej estradzie – również o godz. 20 – wystąpi z kolei zespół Mikromusic. 

O zespole:

“Mikromusic to zespół, który jest doceniany przez niemal wszystkich fanów nowoczesnych brzmień. Jeżeli lubisz kreatywne piosenki, które wyróżniają się na tle standardowych numerów, to zapoznanie się z twórczością kapeli jest absolutnie obligatoryjne. Specjalizuje się ona w trip hopie, jednak w jej kawałkach można znaleźć także liczne jazzowe oraz popowe nawiązania. Sama kapela określa swoją twórczość jako avant art pop, sugerując równocześnie, że chce stawiać na innowacyjność i grać muzykę, która nie jest zbyt popularna w naszym kraju. W przeciągu ponad 20 lat swojej działalności Mikromusic wydał aż siedem albumów studyjnych i wiele wskazuje na to, że nie zamierza się zatrzymywać”.

Miejsce:  Jezioro Strzeszyńskie, ul. Koszalińska 15A

Sobota 13 lipca

Koncert Agaty Radziszewskiej w KontenerArt

W sobotę KontenerArt zaprasza o godz. 20 na koncert Agaty Radziszewskiej – wokalistki młodego pokolenia, która zadebiutowała w ramach akcji FONOBO Pitcher utworem “Dotknąć nieba”. Sukces singla zaowocował kontynuacją współpracy z FONOBO Label i wydaniem EP-ki “Młodzi”. Na początku 2023 roku ukazało się cyfrowe wydanie EP-ki “Spadam”.

Miejsce: KontenerArt, ul. Ewangelicka

WEEKEND 05.07.2024 – 07.07.2024

Piątek 5 lipca

“Święto chusty ludowej” – koncert, wystawa, prelekcja

W piątek, 5 lipca, o godz. 16 Fundacja Art Cluser we współpracy z Biblioteką Raczyńskich zaprasza na wernisaż wystawy “Święto Chusty Ludowej”.

Spotkanie rozpocznie prelekcja o wiązaniu chust wraz z instrukcją pokazową, potem wystąpi chór “Jesteśmy z Ukrainy”, a następnie odbędzie się pokaz tradycyjnych technik haftu białoruskiego. Ok. 18.30 w Galerii Atanazego odbędzie się otwarcie wystawy.

O wydarzeniu:

“Święto Chusty Ludowej jest ważne dla komunikacji i wzajemnego zrozumienia między Polakami i narodami Europy Wschodniej. Jest to święto różnorodności kulturowej, podczas którego różne społeczności mogą wymieniać się doświadczeniami, tradycjami i pomysłami poprzez sztukę, muzykę i rzemiosło. Pomaga wzmocnić więzi między narodami i promuje postrzeganie różnorodności jako wartości”.

Miejsce: Biblioteka Raczyńskich Filia Sztuki oraz Galeria Atanazego, pl. Wolności 19

Koncert Solo na Szelągu – MDMAR

W piątek o godz. 20 w ramach cyklu “Solo na Szelągu” koncert zagra MDMAR, czyli pochodząca z Majorki Marii del Mar.

O artystce:

“Jej śpiewane po angielsku piosenki jej autorstwa mają folkowo-popowy styl, inspirowany utworami artystów takich jak: Angus & Julia Stone, Harry Styles czy Cage the Elephant, wyróżniają się jednak silną osobowością i fascynującym wokalem. MDMAR wydała samodzielnie album About Love, jednak prawdziwa przygoda rozpoczyna się w 2021 przy projekcie płytowym z Blau. Współpraca przyniosła single Better Live, Forgive (z gościnnym występem Coozy – queerowej piosenkarki indie-folk z Anglii) i Little Girl. W marcu 2022 opublikowała wspaniały singiel Like at home przy współpracy z L.A. i Sergio Llopisem. Single wymasterował Sean Magee z Abbey Road Studios w Londynie. W kwietniu zeszłego roku ukazał się cały album Better Lige“.

Miejsce: Ogród Szeląg, ul. Ugory 97

Festiwal Teatrów Ulicznych OFF: Premiery / Prezentacje

Już tylko do piątku oglądać można spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych. Zwieńczeniem wydarzeń festiwalowych będzie pokaz spektaklu Teatru Ósmego Dnia. Na placu Wolności i placu Kolegiackim 6 lipca zobaczć będzie można 2 spektakle:

godz. 21.00, Plac Wolności – “W nicość” Grupa Pomarańcze

“Czy nadal żyjemy w jednym świecie, a może już od dawna w wielu światach? Jeśli te światy od czasu do czasu się przenikają, to co wnosimy w nie od siebie? Mogą to być idee, wartości i emocje, które otrzymaliśmy, i które możemy zabrać ze sobą opuszczając jeden świat i wchodząc w równoległy, w który znów zapomnieliśmy zabrać ze sobą równość”

godz. 22.00, Plac Wolności – “Arka” Teatr Ósmego Dnia

“Arka wciąż przypomina nam, że żyjemy w epoce uciekinierów, tułaczy i koczowników, którzy przemierzają kontynenty i tęsknią za utraconym domem. Jego symbolem w spektaklu jest wielki uskrzydlony statek. Dla bohaterów spektaklu, wędrowców, jest na przemian domem, gdzie ożywają wspomnienia, świątynią, gdzie każdy zwraca się do swego Boga, miejscem święta, tańca i radości. Ożywiony obecnością aktorów, lśniący metalowymi żaglami, statek przesuwa się wśród publiczności.
Widowisko było pokazywane w wielu miejscach w Polsce i za granicą, podczas międzynarodowych tournée zespołu, m.in. w Hiszpanii na Festiwalu Teatrów Ulicznych w Valladolid, Szkocji, Anglii, Holandii, Niemczech, Portugalii, Francji, Czechach oraz podczas Festival Internationales Cervantino w meksykańskim Guanajuanto”.

Pełen program Festiwalu wraz z opisami spektakli dostępny jest na stronie organizatora

WEEKEND 28.06.2024 – 30.06.2024

Piątek 28 czerwca

Spotkanie autorskie z Martą Kisiel

W piątek 28 czerwca Biblioteka Raczyńskich zaprasza o godz. 18 na spotkanie z Martą Kisiel – autorką cyklu komediowych powieści fantasy “Dożywocie”.

O wydarzeniu:

“Czerwiec to dla Poznania fantastyczny miesiąc, a więc i my zagłębimy się w odmęty literatury fantastycznej. Wraz z nietuzinkowym bohaterem Konradem odwiedzimy pewną starą posiadłość z wieżyczką i spotkamy się z jej niesamowitymi mieszkańcami – mieszkańcami z mackami, z piórami i bez piórek, bezcielesnymi, romantycznymi, wodnymi, poetycznymi i wieloma innymi. Takie dziwy oczekują na nas w powieści Dożywocie Marty Kisiel”.

Miejsce: Biblioteka Raczyńskich Filia Sztuki, pl. Wolności 19, sala 5

Piątek 28 czerwca – Niedziela 30 czerwca

Imieniny Miasta Poznania 2024

W tym roku Imieniny Miasta odbędą się w dniach 28-30 czerwca na Ostrowie Tumskim, Śródce, Starym Rynku oraz Placu Kolegiackim. W programie wydarzenia znalazły się m.in. koncerty, wystawy, spektakle, warsztaty, seanse filmowe, pokazy kulinarne, spacery z przewodnikiem.

Program wydarzeń:

piątek 28 czerwca

 • 17.00 – Wernisaż wystawy “Nowy Stary Rynek” autorstwa profesora Piotra C. Kowalskiego (Vinci Art Gallery, ul. Rynek Śródecki 15/2)
 • 19.00 – Koncert zespołu wokalnego INSPIRO Esemble. W repertuarze twórczość Agnieszki Osieckiej (taras widokowy Bramy Poznania. Uwaga! Na wydarzenie obowiązują wejściówki, do obioru w Bramie Poznania od 25.06)

sobota 29 czerwca

 • 11.15 – Śladami palatium Mieszka I i kaplicy księżnej Dobrawy – oprowadzanie po kościele NMP na Ostrowie Tumskim (Kościół NMP in Summo)
 • 10-16 – koncert, spacery historyczne, występy artystyczne, stoiska archeologiczne, warsztaty dla dzieci i wiele innych atrakcji (Plac Kolegiacki)
 • 11-17 – Warsztaty i pokazy rzemiosła (Brama Poznania. Obowiązują zapisy: zaulekrzemiosla@um.poznan.pl)
 • 12.00 – “Pod Wodą. Powodzie w Poznaniu” – oprowadzanie kuratorskie po wystawie oraz spacer (Brama Poznania)
 • 13.30 – Warsztaty i zabawy w archeologicznej piaskownicy (Rezerwat Archeologiczny Genius loci)
 • 13.30 – Widowisko Sita Patyny – spektakl wędrowny Teatru Asocjacja 2006 (Start: Stary Rynek. Finał: Plac Kolegiacki)
 • 16.00 – Koncert Joanny Horodko (plac przed Szkołą Katedralną)
 • 17.00- Spacer po Ostrowie Tumskim na Trakcie Królewsko-Cesarskim (start przed Galerią Śluza)

niedziela 30 czerwca

 • 11-17 – Targ Śródecki (ul. Filipińska, plac przed muralem)
 • 12.00, 14.00 – Śródeckie opowieści – pokaz filmów (Hotel Śródka ul. Śródka 6)
 • 18.00 – Koncert “Chopin nad Cybiną”. Wystąpi Filip Michalak, Orkiestra Uniwersytecka Centrum Kultury Studenckiej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pod dyrekcją Mateusza MJ Sibilskiego (Brama Poznania – Amfiteatr nad Cybiną)

Sobota 29 czerwca

Potańcówka: Czytaj, czytaj albo tańcz

W sobotę Biblioteka Raczyńskich zaprasza o godz. 17 na letnią potańcówkę w rytmach salsy, samby, bachaty i merengue. Wydarzenie poprowadzi Adam Padła.

O wydarzeniu:

“Czytaj, czytaj albo tańcz! Sposoby spędzania czasu w bibliotece bywają różne. Tym razem rytmicznym krokiem rozpoczniemy najcieplejszy czas w roku. Bachata, merengue, salsa i samba skutecznie przywołają słoneczną aurę. Naszym tanecznym przewodnikiem po gorących rytmach będzie choreograf i tancerz Adam Padła”.

Miejsce: Hol Biblioteki Raczyńskich, wejście od Al. Marcinkowskiego

Niedziela 30 czerwca

Poznańskie Muzykalia z utworami Wojciecha Kordy i Ady Rusowicz

W niedzielę 30 czerwca o godz. 18 Polskie Towarzystwo Artystów, Autorów i Animatorów Kultury PTAAAK zaprasza na koncert z utworami Wojciecha Kordy i Ady Rusowicz w ramach cyklu Poznańskie Muzykalia.

Na scenie wystąpią: Gabriela i Alicja Bartnik, Konrad Bebiołka, Marianna Ćwiąkała, Sambor Dudziński, Maria Łacka, Pola Płowiak, Jakub Rajman oraz Emilia Tomaszczyk wraz ze wsparciem zespołu wokalnego Serca Bitche w składzie: Mewa Topolska, Zuzanna Piłasiewicz, Kaja Stępniak.

Wokalistom towarzyszyć będzie akompaniament zespołu studentów i absolwentów Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Zagrają: Emma Kluczyńska (piano), Kuba Kozłowski (perkusja), Dawid Stawecki (gitara basowa), Krzysztof Szymenderski (gitara), Julia Oleksa (saksofon), Karol Girwidz (klarnet), Weronika Bałaban (skrzypce).

O wydarzeniu:

“Wojciech Korda i Ada Rusowicz byli wybitnymi postaciami polskiej sceny muzycznej lat 60. i 70. XX wieku. Korda, gitarzysta i wokalista, był członkiem zespołu Niebiesko-Czarni, z którym odniósł wiele sukcesów w Polsce i za granicą. Rusowicz, również wokalistka tego zespołu, zdobyła ogromną popularność dzięki swojemu charakterystycznemu głosowi i charyzmie sceniczej. Poznaj tę wspaniałą parę rozkwitającego big-bitu trochę bliżej. 30 czerwca 2024 spotkajcie się by wspólnie powspominać ich wyjątkowe utwory i czasy.

Miejsce:  Muszla Koncertowa, Park Wilsona, godz. 18

WEEKEND 21.06.2024 – 23.06.2024

Piątek 21 czerwca

Wianki nad Wartą

Barwny korowód łodzi, taniec z ogniem, koncerty, potańcówka, warsztaty wyplatania wianków – to część atrakcji wydarzenia “Parada Sobótkowa. Fyrtle na Warcie”, które odbędzie się piątek 21 czerwca.

Program koncertów:

godz. 19:00, Plaża Rataje (nabrzeże os. Piastowskie) – Koncert Zespołu IA DA VARDI pod dyrekcją Barbary Wilińskiej oraz pokaz tańca z ogniem Teatru SOMA z muzyką zespołu Afro Poznań

godz. 21:00, Stary Port – Koncert i potańcówka z Zespołem Noiseband, który tworzy Jacek Hałas (śpiew, lira korbowa, akordeon, prowadzenie tańców), Alicja Choromańska Hałas (bęben, gardon), Jonasz Hałas (trąbka) i Jakub Hałas (akordeon).

godz. 22:00, Most Rocha – spektakl z ogniem w roli Teatru NAM TARA

Szczegółowy program wydarzenia z wyszczególnieniem wszystkich atrakcji i lokalizacji znajduje się na stronie fb organizatora.

Piątek 21 czerwca – sobota 22 czerwca

Dni Gniezna 2024

Podczas tegorocznych Dni Gniezna na Placu św. Wojciecha koncerty zagrają: Kayah, Sara James i duet me&her.

21 czerwca o godz. 21 wystąpi KAYAH. 22 czerwca o godz. 19 koncert zagra duet me&her a o godz. 21 na scenie pojawi się Sara James.

KAYAH – wybitna wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, współwłaścicielka firmy fonograficznej Kayax. Jedna z najbardziej rozpoznawanych i docenianych artystek w Polsce.

Sara James – objawienie polskiego rynku muzyki młodzieżowej 2021 roku kiedy to wygrała czwartą edycję programu The Voice Kids. W tym samym roku została reprezentantką Polski w Eurowizji Junior zdobywając drugie miejsce w finale konkursu.

Duet Me and her tworzy Agata Wesołowska – młoda artystka z Gniezna działająca zarówno w muzyce jak i poezji oraz Jakub Grzechowiak, producent muzyczny tworzący i działający w Gnieźnie.

Szczegółowy program wydarzenia z wyszczególnieniem wszystkich atrakcji i lokalizacji znajduje się na stronie fb organizatora.

Sobota 22 czerwca

Piknik na FEST 2024

Motywem przewodnim tegorocznego Pikniku na FEST będzie 20-letnia obecność Polski, a tym samym Wielkopolski w Unii Europejskiej.

Piknik odbędzie się na polanie przed Dzwonem Pokoju w poznańskim Parku Cytadela. Festyn rozpocznie się o godz. 12.00, a o godz. 17.30 na scenie pojawią się pierwsze muzyczne gwiazdy. W tym roku wystąpią Karaś/Rogucki, LemON, Sorry Boys, a także Fisz Emade Tworzywo.

Nie zabraknie też atrakcji dla tych, którzy lubią spędzać czas aktywnie. Będzie można spróbować swoich sił m.in. w judo, wioślarstwie, kolarstwie, szermierce oraz skimboardingu.

Z myślą o najmłodszych przygotowana zostanie m.in. specjalna strefa, w której nie zabraknie gier i zabaw. Będą dmuchańce, bańki mydlane, tor skimboardowy, warsztaty plastyczne, budowania rakiety kosmicznej, robienie wianków, teatralne i sportowe z doświadczonymi animatorami.

Uwaga! Ci, którzy dotrą w sobotę 22 czerwca br. do stolicy województwa pociągami regionalnymi, podczas pikniku na Cytadeli  uzyskają poświadczenie na BEZPŁATNY powrót pociągami Kolei Wielkopolskich i Polregio. Wystarczy zgłosić się z biletem na stoiska przewoźników a po godz. 17.00 do namiotu centralnego.

Pełen program i więcej informacji o wydarzeniu na stronie organizatora.

Sobota 22 czerwca – niedziela 23 czerwca

Festiwal Ethno Port 2024

W dniach 20-23 czerwca odbędzie się po raz kolejny Festiwal Ethno Port – wyjątkowe wydarzenie, które pozwala odkrywać muzykę i tradycje różnych regionów świata.

O wydarzeniu:

“Główną ideą festiwalu jest poznawanie różnorodności artystycznej oraz budowanie otwartości na niezwykłość i oryginalność brzmień wielu twórców. Festiwal przyciąga zarówno miłośników szeroko pojętej muzyki etnicznej, jak i osoby zainteresowane kulturą i sztuką ludową. To miejsce wymiany doświadczeń i nawiązywania międzynarodowej współpracy, niesamowita okazja do poznawania tradycji muzycznych, nowych dźwięków, głosów i instrumentów. Wartości, do jakich się odwołujemy to poszanowanie wolności i odrębności poszczególnych kultur oraz podziw dla muzyków z różnych stron świata, którzy konsekwentnie odwołują się do własnych korzeni.”

Dla uczestników tegorocznej imprezy organizatorzy przygotowali koncertów muzyki etnicznej z takich krajów, jak m.in. Korea, Mongolia, Macedonia, Francja, Belgia, Hiszpania, Ukraina, Gruzja, Mauritius. Wstęp na większość koncertów jest odpłatny, ale w programie znalazło się też kilka wydarzeń nieodpłatnych.

Program darmowych koncertów organizowanych w ramach wydarzenia:

SOBOTA, 22.06, Park Adama Mickiewicza

godz.15 – ABAIM (Mauritius)

NIEDZIELA, 23.06

godz. 15, Park Adama Mickiewicza – TRIO MANDILI (Gruzja)

godz. 18.30, Sala Wielka CK Zamek – CHÓR SKOVORODA (Ukraina)

Pełen program i więcej informacji o wydarzeniu (w tym program płatnych i darmowych wydarzeń towarzyszących) na stronie organizatora.

WEEKEND 14.06.2024 – 16.06.2024

Piątek 14 czerwca

Spotkanie autorskie z Agatą Przybyłek

14 czerwca o godzinie 18 Biblioteka Raczyńskich zaprasza na spotkanie z Agatą Przybyłek – autorką prawie 50 powieści obyczajowych i jedną z najpopularniejszych pisarek tego gatunku.

O wydarzeniu:

“Przy tworzeniu pomysłów na fabułę pomaga jej psychologiczne wykształcenie i niezwykła kreatywność. Przerwana melodia, która ukazała się w czerwcu, to najnowsza książka autorki. Agata Przybyłek opowie o kobiecym pisaniu, szukaniu pomysłów i nowej powieści, którą zainspirował balet”.

Biblioteka Raczyńskich Filia Sztuki, pl. Wolności 19, sala 5, godz. 18

Koncert Natalii Przybysz i Igo

Tegoroczna inauguracja cyklu #NaFalach nastąpi 14 czerwca, przy okazji otwarcia Pucharu Świata w wioślarstwie. Na podwójnym koncercie wystąpi Natalia Przybysz oraz Igo.

O wydarzeniu:

“Dla Natalii Przybysz, tworzącej wcześniej duet Sistars, będzie to powrót po pięciu latach na maltańską scenę. Przez ten czas jej muzyczne CV znacznie się wzbogaciło. Od 2019 r. wydała trzy albumy z nowym materiałem i jeden koncertowy. Jej najnowsza płyta – “Tam” – ukazała się jesienią zeszłego roku. Z kolei Igo w ramach cyklu #NaFalach pojawi się po raz pierwszy. Poznańskiej publiczności jest on jednak bardzo dobrze znany. Najpierw bowiem działał w formacji Clock Machine, a później założył dwuosobowy zespół Bass Astral x Igo wykonujący muzykę elektroniczną. To działalność w tej formacji, a także udział wokalny w hymnach Męskiego Grania (“Sobie i wam”, “Świt” i “Supermoce”) pozwoliły mu zyskać jeszcze większą popularność i rozpoznawalność. W 2022 artysta roku wydał solowy album “Igo” i zapewne materiał z tego wydawnictwa będzie można usłyszeć nad Maltą”.

Polana Harcerza, ul. Wiankowa 3, godz. 20

Sobota 15 czerwca

Spacer śladami rodziny Borejków

15 czerwca o godzinie 11 Biblioteka Raczyńskich zaprasza na kolejne wydarzenie z cyklu “Z Archiwum Książki Dziecięcej”. Tym razem młodsi i starsi miłośnicy książek Małgorzaty Musierowicz będą mieli okazję wyruszyć na wycieczkę śladami rodziny Borejków, ich przyjaciół i znajomych. Spacer poprowadzi Anna Basińska.

O wydarzeniu:

“Borejkowie – rodzina fenomen! Prawie wszyscy o nich słyszeli, ale nikt ich nie widział… Trudno się dziwić, są fikcyjni! Na hasło Borejkowie automatycznie odpowiadamy ‘Jeżyce’!. Ale czy tylko tam można ich spotkać?”

Zbiórka o godz. 11 na Placu Adama Mickiewicza pod pomnikiem wieszcza. Trasa spaceru to ok 3 km.

WEEKEND 07.06.2024 – 09.06.2024

Piątek 7 czerwca

Koncert studentów prof. Małgorzaty Woltmann-Żebrowskiej

W piątek, 7 czerwca o godz. 16.00 Katedra Wokalistyki Akademii Muzycznej w Poznaniu zaprasza do Sali Prezydenckiej na “Koncert z klasą” podczas którego zaprezentują się studenci z klasy prof. AMP dr hab. Małgorzaty Woltmann-Żebrowskiej.

Wykonawcy: Aleksandra Nowaczyk, Karolina Klusek, Natalia Wielgosz, Agnieszka Lisiak, Karolina Petruk, Wiktoria Kachniarz, Laura Wąsek, Konrad Glaeser.

Przy fortepianie: Kinga Książczyk, Paulina Zarębska, Joanna Zaremba, Szymon Musioł.

W programie arie i pieśni różnych kompozytorów

Akademia Muzyczna w Poznaniu, Sala Prezydencka, ul. Święty Marcin 87, godz. 16

Piątek 7 czerwca – sobota 8 czerwca

Festiwal Ludzie Książki

W ramach tegorocznej odsłony festiwalu “Ludzie Książki” Biblioteka Raczyńskich zaprasza m.in. na spotkania autorskie, panele dyskusyjne, oprowadzanie po wystawie i zwiedzanie Biblioteki.

O wydarzeniu:

“Tegoroczna, trzecia już, odsłona festiwalu pozwoli przyjrzeć się pracy człowieka książki: biografisty, tłumacza, autora. Porozmawiamy o sztucznej inteligencji w świecie książki, a także zaprosimy na zwiedzanie wystawy skarbów jednego z poznańskich przedwojennych bibliofilów. Poznamy także historię Konstancji Raczyńskiej, żony fundatora Biblioteki.  Współorganizatorem festiwalu jest Fundacja Dom Książki i  Dom Wydawniczy Rebis”.

Program:

7 czerwca (piątek) godz. 17.00 Biblioteka Raczyńskich Filia Sztuki, pl. Wolności 19, sala 5
Sztuczna inteligencja w świecie książki – panel

O sztucznej inteligencji mówi się wiele, także w kontekście literatury. Jak dziś pisarze wykorzystują AI? Czy już niedługo będziemy czytać książki wygenerowane przez sztuczną inteligencję? Jakie wyzwania stoją przed wydawcami, pisarzami? Co z prawem autorskim? Porozmawiają o tym Sylwia Błach, pisarka i informatyczka, Piotr Bojarski, pisarz i kierownik Centrum Szyfrów Enigma i Adrian Tomczyk z Wydawnictwa Świat Książki. Rozmowę poprowadzi Izabela Sadowska, prezeska Lubimy Czytać.

7 czerwca (piątek) godz. 19.00 Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1
Spotkanie z Magdą Jaros autorkąAnioł i twardziel. Biografia Romana Wilhelmiego”

Roman Wilhelmi, Nikodem Dyzma, gospodarz Anioł, Starski w “Lalce”, aktor obdarzony wielką charyzmą i trudnym charakterem. O urodzonym w Poznaniu aktorze i pracy nad jego biografią opowie Magda Jaros, autorka m.in. biografii Franciszka Pieczki, która znalazła się w zestawieniu „Co czyta Poznań 2023”. Spotkanie poprowadzi Joanna Divina.

8 czerwca (sobota), godz. 11.00 Biblioteka Raczyńskich zbiórka w holu
Konstancja Raczyńska – pani biblioteki. Zwiedzanie Biblioteki

Tłumaczka, rysowniczka, kobieta silnie zaangażowana w sprawy kultury i społeczeństwa. Córka polityka Stanisława Szczęsnego Potockiego oraz malarki i kolekcjonerki sztuki Józefiny Amalii Potockiej z Mniszchów. Druga żona Jana Potockiego, autora “Rękopisu znalezionego w Saragossie”, żona Edwarda Raczyńskiego, do którego biblioteki ofiarowywała i kupowała książki. Rysy jej twarzy ma Hygiea z pomnika stojącego przed Biblioteką Raczyńskich. Zapraszamy na zwiedzanie Biblioteki, które połączone będzie opowieścią o czasach i życiu Konstancji Raczyńskiej.
Obowiązują zapisy: zapisy@bracz.edu.pl. i tel. 61 885 89 55 (od 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku).

8 czerwca (sobota), godz. 14.00 Biblioteka Raczyńskich Galeria Atanazego, Al. Marcinkowskiego 23
Zwiedzanie kuratorskie wystawyChopin, Matejko, dawne mapy – skarby Latanowicza w Bibliotece Raczyńskich”

Wystawa prezentująca część tzw. skarbu Stanisława Latanowicza, czyli największej mieszczańskiej kolekcji okresu międzywojennego należącej do tego bibliofilia, którą w 1938 r. miasto Poznań zakupiło od spadkobierców dla Biblioteki Raczyńskich. Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. kilkanaście map z lat 1572-1762; przywileje królów i królowych polskich, autografy (m.in. F. Chopina, J. Matejki, J. Kasprowicza, A. Gołuchowskiego, abp. F. Stablewskiego, T. Kościuszki, W. Reymonta, H. Sienkiewicza).

8 czerwca (sobota),  godz. 17.00 Biblioteka Raczyńskich Filia Sztuki, pl. Wolności 19, sala 5
Spotkanie z Jackiem Dehnelem

Jacek Dehnel – pisarz autor m.in. “Lali”, “Balzakianów” “Łabędzi”, nominowany do Angelusa i Nagrody Literackiej Nike, tłumacz Faulknera, Wilde’a, Larkina, publicysta, autor eksperymentujący z gatunkami – współautor cyklu kryminałów retro o profesorowej Szczupaczyńskiej, a także lektor audiobooka. O pisaniu, przekładzie i wielu wcieleniach człowieka książki z Jackiem Dehnelem porozmawia Remigiusz Koziński.

Biblioteka Raczyńskich, Plac Wolności 19

Sobota 8 czerwca

Warsztaty i spacer ekologiczny “Łąkowe inspiracje – co w trawie piszczy”

8 czerwca Stowarzyszenie Centrum Promocji Ekorozwoju zaprasza do Parku im. T. Kasserna na os. Bolesława Chrobrego na warsztaty (godzina 14:30) i spacer przyrodniczy (godzina 16:30).

O warsztatach:

“Poznacie dzikie owady zapylające (pszczoły, mrówki, motyle, chrząszcze), jak zapylają, gdzie mieszkają, co jedzą. Poznacie łąki miejskie – co można na nich spotkać i czym są naprawdę chwasty. Wykonacie własny zielnik. Dla najmłodszych będziemy mieć kolorowanki. Dla wszystkich ciekawe informacje i dobra zabawa”.

Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona i warunkiem udziału jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie organizatora.

O spacerze:

“Empiryczne doświadczenie ekosystemu miejskiego parku, penetrowanie terenów owadzich z pomocą lupy i czerpaka entomologicznego, zbieranie roślin do zielnika lub sałatki. Poznacie różnorodność życia parkowego, jakie rośliny tam występują, jakie owady mieszkają, jak rozpoznać miejsca gniazdowania”.

Spacer przyrodniczy jest otwarty dla wszystkich, bez konieczności wcześniejszego zapisywania się.

Park im. T. Kasserna na os. Bolesława Chrobrego, sobota, godz. 14:30