Kategorie
eBilet

Wstęp wolny

Wstęp wolny. Co robić za darmo w ten weekend w Trójmieście?

Polecamy wydarzenia kulturalne, które w najbliższy weekend odbywają się w Trójmieście. Skorzystaj z nich zupełnie za darmo!

Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl

WEEKEND 10.05.2024 – 12.05.2024

Piątek 10 maja

Otwarcie wystawy Klaudii Prabuckiej “Myślą, że mną się bawią, a ja latam bez trzymanki”

Klaudia Prabucka – absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie na kierunku Sztuka Mediów i Animacja. W swoich pracach łączy malarstwo, animacje, video i obiekt. Jest finalistką 14. Konkursu Gepperta. Laureatka nagrody CSW Łaźnia w konkursie Najlepsze Dyplomy ASP 2023.

O wystawie:

“Klaudia Prabucka w swych pracach odnosi się do osobistych historii rodzinnych i problemów młodego pokolenia, ale przedstawia je z charakterystycznym dla siebie pure-nonsensownym poczuciem humoru, bawiąc się językiem i posługując beztroską estetyką. Dzięki temu jej sztuka budzi emocje, intryguje i wciąga. Tak trudne i poważne tematy, jak żałoba, dylematy i rozterki młodego człowieka, strach przed niestabilnością finansową przedstawia w sposób niespotykany, zaskakujący dla odbiorcy. Widz w zetknięciu z jej pracami doświadcza całego wachlarza stanów, uczuć i emocji – od niepokoju, wzruszenia, poprzez zaskoczenie, zaciekawienie, po rozczulenie i rozbawienie. Klaudia Prabucka doskonale posługuje się rożnymi mediami i technikami. Umiejętnie łączy je ze sobą w ramach poszczególnych projektów. Na wystawie Myślą że się mną bawią, a ja latam bez trzymanki w CSW Łaźnia zaprezentowane zostaną obrazy olejne, formy filmowe, animacje, prace rzeźbiarskie i instalacje przestrzenne”.

Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA, Gdańsk, ul. Jaskółcza 1, piątek, godz. 18

Piątek 10 maja i sobota 11 maja

Międzynarodowy Dzień Światła UNESCO

W dniach 10-11 maja Festiwal Światła po raz trzeci zawita do Gdańska. W ramach wydarzenia, na odwiedzających Hevelianum czekać będą liczne atrakcje pokazujące różnorodne oblicza światła w sztuce, nauce i technologii.

O festiwalu:

“Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Światła odbywa się pod hasłem ‘Światło w naszym życiu’ dlatego na festiwalu pokażemy różne oblicza światła obecne w wielu dziedzinach życia. Przyjrzymy się światłom w przyrodzie, kulturze, architekturze, nauce i technologii. Będziemy podziwiać piękno światła w sztuce, obserwować światła kosmosu i zastanawiać się jak światło wpływa na nasze zdrowie i dobrostan”.

W wydarzenia zaangażowało się ponad 90 artystów, konstruktorów i naukowców z Polski i zagranicy oraz wiele instytucji ze świata sztuki, nauki i technologii. W programie wydarzenia m.in.: wystawy, pokazy i instalacje stworzone przez artystów z całego świata oraz pokazy eksperymentów i obserwacje astronomiczne.

Wszystkie wystawy będą czynne dla zwiedzających w piątek od godziny 18 oraz w sobotę od godziny 16. Natomiast od godziny 20:00 do północy odbywać się będą pokazy wizualizacji i mappingi, które świecić będą przy akompaniamencie muzyki w wykonaniu polskich i zagranicznych zespołów.

Pełny program dostępny jest na stronie internetowej festiwalu. Wstęp na wydarzenie – oprócz niektórych warsztatów – jest bezpłatny.

Hevelianum, ul. Gradowa 6, piątek od godziny 18 oraz w sobotę od godziny 16.   

Piątek 10 maja, sobota 11 maja i niedziela 12 maja

Norifest – Festiwal Kultury Azjatyckiej

NORIFEST Festiwal Kultury Azjatyckiej, to trzydniowe wydarzenie promujące kulturę Japonii, Korei Południowej i Chin.

Podczas festiwalu odbędą m.in. warsztaty z języka japońskiego, koreańskiego oraz chińskiego dla początkujących; spotkanie autorskie z Małgorzatą Sidz (Mądre matki, dobre żony. Kobiety w Korei Południowej, wyd. Prószyński i S-ka); warsztaty ruchowe i pokazy sztuk walki; pokazy filmowe – “Spirited Away: W krainie bogów” (uwaga! wydarzenie płatne), “Duch” oraz “Jezioro dzikich gęsi” oraz panel dyskusyjny dotyczący prezentowanych filmów. Poprowadzone zostaną również wykłady z obszaru kultury popularnej i praktyk życia codziennego w kraju wschodnio-azjatyckim.

Dodatkowo organizatorzy oferują udział w quizie z wiedzy o Azji, wysłuchanie legend prosto ze Wschodu, czy zagranie w tradycyjne i popularne gry.

O wydarzeniu:

“Chcemy w przystępny i ciekawy sposób pokazać różne oblicza Azji Wschodniej, jej różnorodność i jak wiele ma do zaoferowania. Naszym celem jest popularyzacja kultury azjatyckiej i krajów Azji Wschodniej na terenie Trójmiasta. Festiwal skierowany jest zarówno do miłośników krajów azjatyckich jak i tych, którzy chcą poznać ją lepiej, ale nie wiedzą od czego zacząć”.

Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie internetowej organizatora. Wstęp na wydarzenie – oprócz pokazu filmu “Spirited Away: W krainie bogów” – jest bezpłatny.

Miejsce: Kampus UG, Wydział Filologiczny UG, ul. Wita Stwosza 55, Gdańsk

Sobota 11 maja

Koncert Ewy Dorawy-Jurkiewicz

Ewa Dorawa- Jurkiewicz studia muzyczne ukończyła w Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Wokalno- Aktorskim. Po studiach związała się z zawodowymi teatrami muzycznymi. Występowała kolejno jako solistka na scenie Teatru Muzycznego w Gdyni, Opery Bałtyckiej w Gdańsku, Opery Nova w Bydgoszczy oraz Opery i Operetki w Szczecinie.

Artystka wykonuje utwory muzyki operowej, operetkowej, musicalowej oraz przeboje muzyki rozrywkowej. Podczas koncertu Ewa Dorawa-Jurkiewicz (wokal) w towarzystwie Stanisława Dyja (fortepian) wykona m.in. utwory z repertuaru ABBY, Jennifer Rush, Whitney Houston i Stevie Wondera.

Dom Kultury im. R. Raszewskiego, Gdańsk, ul. Śląska 66b, sobota, godz. 17

Niedziela 12 maja

Koncert Cellisimo

Oblackie Centrum Edukacji i Kultury zaprasza na koncert z cyklu “Gdański Salon Kulturalny- WARTO TU BYĆ”. W programie występu duety, kwartety oraz zespół wiolonczelowy w – jak zapowiadają organizatorzy – “przekrojowym, zróżnicowanym i przepięknym repertuarze”.

Wykonawcy: prof. Błażej Goliński (wiolonczela), dr hab. Dominika Glapiak (fortepian) oraz absolwenci i studenci: Jakub Grzelachowski, Agnieszka Żychska, Oliwia Serkowska, Magdalena Maćko, Wiktoria Skoczylas, Bartłomiej Mrozek, Szymon Byliński.

Oblackie Centrum Edukacji i Kultury, Gdańsk, ul. Elżbietańska 9/10, niedziela, godz. 16

Monodram “Proces czyli raport z oblężonego Miasta”

Monodram pt. “Proces czyli raport z oblężonego Miasta” w wykonaniu pedagoga teatru, aktora, reżysera i animatora kultury – Roberta Cyrty. Muzykę do monodramu stworzył Andrzej Kędzierski.

O spektaklu:

“W roku 2024 przypada rocznica 100 – lecia urodzin wybitnego polskiego poety, dramaturga i eseisty – Zbigniewa Herberta. W nawiązaniu do tej rocznicy pokażemy monodram pt. ‘Proces czyli raport z oblężonego Miasta’. Tytułowe oblężone Miasto to Polska czasu stanu wojennego której znów odebrano wolność, i choć główny bohater – stary i doświadczony kronikarz nie jest w stanie określić jak długo trwa stan oblężenia, to ten stan rzeczy jednoznacznie kojarzy się z wydarzeniami z 13 grudnia 1981 r., a owo tytułowe ‘oblężenie’ jest kryptonimem stanu wojennego. Z racji że dziś tak blisko naszych granic toczy się wojna, utwór ten pozostaje wciąż aktualny i skłania do zadumy i refleksji”.

Sala Widowiskowa Sceny Muzycznej GAK i Teatru GAK, ul. Nowiny 2B, godz. 17 

WEEKEND 19.04.2024 – 21.04.2024

Piątek, 19 kwietnia

Koncert Boskie Ciałko Project

Food Hall Montownia zaprasza w piątek na koncert Boskie Ciałko Project. Ten projekt to mieszanka jazzu, neo soulu, ulicznego groove’u i hip-hopu. Za przedsięwzięciem stoi Jakub Janoszek – pianista, aranżer i animator kultury, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Pozostały skład tworzą: Anna Wiosna Rogowska (wokal), Julka Przybysz (bas), Jędrzej Jakubowski (perkusja) i Filip Żółtowski (trąbka).

Członkowie zespołu reprezentują Stowarzyszenie non-profit Fisherman Angles, które wspiera i promuje dostęp do kultury i muzyki jazzowej/alternatywnej na Pomorzu.

Food Hall Montownia, ul. Lisia Grobla 7, piątek, godz. 20.

Sobota, 20 kwietnia

The Surfers koncert

Również w Montowni będzie można posłuchać w sobotę kapeli The Surfers. To jedyny surf band w Polsce! Zespół powstał w ramach projektu SurfRock In Poland mającego na celu promocję muzyki surf-rockowej. W repertuarze zespołu znajdują się największe przeboje muzyki surf z Ameryki z początku lat 60., jak również wiele znanych soundtracków filmowych oraz utwory autorskie. Misją zespołu jest utrzymanie stylistyki i klimatu z najlepszych lat muzyki surfowej.

Muzycy piszą o sobie:

“Aloha! Jesteśmy zespołem surf rockowym z Gdańska. Zanurzamy się w dźwiękach przełomu lat 50. i 60. w USA, przenosząc się do złotej ery surfingu, hot rodów i oczywiście rock’n’rolla. W naszym repertuarze odnajdziesz klasyczne hity z lat 60., muzykę filmową oraz świeże, autorskie utwory, zarówno instrumentalne, jak i wokalne. Gwarantujemy, że każda impreza z nami to niezapomniany rejs muzycznymi falami, przenoszący Cię w nadmorski klimat, który doskonale sprawdzi się również na parkiecie”.

Food Hall Montownia, ul. Lisia Grobla 7, sobota, godz. 20.

Niedziela, 21 kwietnia

Konstanty Andrzej Kulka koncert

W niedzielę w dawnym Kościele Menonitów odbędzie się koncert wybitnego skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki w towarzystwie orkiestry Cappella Gedanensis. W programie wykonanie “Czterech pór roku” Antonio Vivaldiego.

Wstęp wolny po wcześniejszej rezerwacji miejsc na adres e-mail: cappella@gedanensis.pl

Konstanty Andrzej Kulka – polski skrzypek wirtuoz, solista, kameralista, pedagog. Wykonał ponad 2000 recitali i koncertów z towarzyszeniem orkiestry na całym świecie. Dokonał wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Jest głównie związany z Filharmonią Narodową. Współpracował też m.in. z Berliner Philharmoniker, Chicago Symphony, London Symphony, English Chamber. W swoim repertuarze ma utwory od epoki baroku po romantyzm od Antonio Vivaldiego po Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego (I Koncert skrzypcowy), Henryka Hubertusa Jabłońskiego.

Sala koncertowa Cappelli Gedanensis, ul. Menonitów 2A, niedziela, godz. 18.

WEEKEND 12.04.2024 – 14.04.2024

Sobota, 13 kwietnia

Marta Wieczorkiewicz – koncert

“Nie kochać w taką noc to grzech – czyli miłość 100 lat wcześniej”. Spektakl Marty Wieczorkiewicz prezentuje najpopularniejsze piosenki o miłości XX-lecia międzywojennego.

O spektaklu:

“Artystka przy akompaniamencie Mateusza Buse zabierze widzów w wyjątkową podróż w czasie do lat dwudziestych i trzydziestych minionego stulecia. W wyreżyserowanym przez siebie i według własnego scenariusza widowisku przedstawi różne oblicza miłości – te piękne, wzruszające i te refleksyjne. W repertuarze największe przeboje Hanki Ordonówny, Eugeniusza Bodo czy Mieczysława Fogga“.

Marta Wieczorkiewicz – wokalistka, aktorka teatralna i telewizyjna. W 2022 roku ukończyłam szkołę musicalową przy Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

Dom Kultury im. R. Raszewskiego, Gdańsk, ul. Śląska 66 B, sobota, godz. 17

Michał Bąk i Dominik Kisiel – koncert 

Dobry Wieczór Piano to cykl spotkań z muzyką jazzową, którego inicjatorem i dyrektorem artystycznym jest Marcin Jacobson. Gośćmi cyklu są ikony trójmiejskiej sceny jazzowej i nie tylko. Koncerty odbywają się w kameralnej sali Dworku Sierakowskich, a w sezonie letnim koncert wędruje aż do ogrodu – dzięki otwartym oknom można rozkoszować się muzyką na świeżym powietrzu.

W sobotę 13 kwietnia zagra Michał Bąk (bass) i Dominik Kisiel (piano).

Dworek Sierakowskich, Sopot, ul. Józefa Czyżewskiego 12, sobota, godz. 19

Muzyczny Tartak: Cisowa-Wrzeszcz koncert

13 kwietnia Tartaczna 2 zaprasza na koncert Cisowa-Wrzeszcz duetu Tomasz Garstkowiak i Piotr Salewski.

O projekcie Cisowa-Wrzeszcz:

“Tomasz Garstkowiak i Piotr Salewski zaistnieli na trójmiejskiej scenie muzycznej na początku wieku za sprawą zespołu Old Time Radio, który w sposób pionierski w Polsce łączył inteligentną elektronikę z akustycznymi brzmieniami i popowymi melodiami. Cisowa – Wrzeszcz to projekt, w którym muzycy rozszerzają swoje estetyczne poszukiwania. “Wyspa” to trzeci album duetu”.

Tartaczna 2, Gdańsk, Tartaczna 2/2, sobota, godz. 19

WEEKEND 05.04.2024 – 07.04.2024

Piątek, 5 kwietnia

Wernisaż wystawy “HOKUSAI. Widoki Góry Fudżi”

Otwarcie ekspozycji zbioru grafik Hokusai’a należących do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Są to drzeworyty pochodzące z początku okresu Meiji (pierwsze lata 70 XIX w.). Jest to zbiór nigdy wcześniej nie eksponowany. W swej pierwotnej formie stanowił trzytomową książkę “Sto widoków góry Fudżi” złożoną z odbitek drzeworytniczych, zgiętych w pół i przewiązanych wzdłuż zewnętrznych krawędzi jedwabnym sznurkiem. 

Hokusai (1760 – 1849) – japoński artysta, jeden z najwybitniejszych i najpłodniejszych japońskich malarzy i twórców barwnych drzeworytów w stylu ukiyo-e tj. “obrazów przepływającego świata”.

Kurator, Bogna Łakomska, tak pisze o wystawie:

“Obok serii ponad tysiąca drzeworytniczych szkiców zwanych jako Manga Hokusai’a i opublikowanych między 1814 a 1878 w piętnastu tomach, Sto widoków góry Fudżi uchodzi za jedną z najciekawszych ilustrowanych książek w Japonii mających niebagatelny wpływ na sztukę Zachodu. Pierwsze wydanie pierwszych dwóch tomów ukazało się w latach 1834 i 1835, wkrótce po ukończeniu przez mistrza przełomowego dzieła pt. Trzydzieści sześć widoków góry Fudżi. Z kolei pierwsze wydanie tomu trzeciego opublikowano pod koniec lat czterdziestych XIX wieku. Hokusai miał 75 lat, kiedy w 1834 opublikowano pierwszy tom jego pracy. Starzejący się artysta pragnął utrwalić surowy widok aktywnego wulkanu z każdej możliwej strony o różnych porach dniach i roku. Niekiedy szczyt góry wygląda klarownie, a innym razem wyłania się za łodyg bambusa, potężnych fal, konarów drzew obsypanych kwieciem lub przykrytych śniegiem, dachów, mgły, pajęczyny, etc. Zdarza się jednak, że jest zaledwie odbiciem w wodzie lub lusterku. Hokusai wierzył, że góra oferuje nieśmiertelność, a nawet boskość, dlatego też pracę nad drzeworytami traktował jako rodzaj modlitwy, mającej twórcy zapewnić szczególną łaskę i osiągnięcie w wieku stu lat niebotycznego poziomu artystycznego! Wybór stu widoków Fudżi był najprawdopodobniej powodowany nasilającą się obsesją Hokusai’a na punkcie tej właśnie liczby – za wszelką cenę chciał dożyć setki”.

Mała Aula Wielkiej Zbrojowni, Targ Węglowy 6,piątek, godz. 16:30

Baltic Soul Sessions

Koncerty “Baltic Soul Session” to wydarzenie cykliczne, które odbywa się w każdy pierwszy piątek miesiąca na peronie 5 w Stacji Food Hall

Organizatorzy piszą o wydarzeniu:

“Proszę założyć kapoki, nadchodzi młoda fala! Napędzana bałtyckim jodem zaleje Wrzeszcz, wypełniając po brzegi parki i ulice soczystym groovem. W programie soul, funk, jazz i mnóstwo improwizacji. Zapraszamy do przyjścia z własnymi instrumentami lecz zaleca się uprzednio sprawdzić ich wodoodporność”.

 Stacja Food Hall Gdańsk, Jana Kilińskiego 4, piątek, godz. 20

Koncert “Shaevrak”

Shaevrak to nowa grupa muzyczna złożona z doświadczonych muzyków trójmiejskiej sceny jazzowej – Aleksandry Raczyńskiej (wokal i instr. klawiszowe), Michała Ciesielskiego (instr. klawiszowe), Piotra Szajrycha (bas i synt. basowy) i Adama Golickiego (perkusja).

Artystów łączy wieloletnia przyjaźń, wspólne inspiracje takimi zespołami, jak Little Dragon, Massive Attack czy Boards of Canada oraz wcześniejsza współpraca przy wielu projektach takich, jak m.in.: Confusion Project, K80s, Almadera, DO ŚË. Ich pierwsza płyta, którą promuje singiel “Black & White” to połączenie popu, jazzu i muzyki elektronicznej, eksplorujące tematykę przyszłości społeczeństwa w erze sztucznej inteligencji.

 Food Hall Montownia Gdańsk, Lisia Grobla 7, piątek, godz. 20.

Sobota, 6 kwietnia

Koncert I.L.I.A

I.L.I.A. (Intuicyjno Liryczny Improwizowany Antrakt) powstał w 2009 po rozpadzie sopockiego zespołu Ćma. Gra rock, jazz, funk i blues zanurzone w subtelnym, nieco teatralnym sosie. Podczas koncertu grupa zaprezentuje materiał z najnowszej, trzeciej płyty “Szachy”.

Ilia o sobie pisze następująco:

“Podczas naszego muzycznego spotkania zaprezentujemy głównie materiał z nowej płyty, choć nie zabraknie też starszych utworów, które od lat sprawdzają się na scenie i towarzyszą zespołowi. Będzie jak zwykle różnorodnie stylistycznie. Można liczyć na wybuchowe mieszanki emocjonalne, zabawy słowem, interakcje instrumentów, gwałtowne zwroty akcji… swoisty muzyczny spektakl”.

Klubokawiarnia “ Tartaczna 2”, ul. Tartaczna 2/2, sobota, godz. 19.

WEEKEND 29.03.2024 – 01.04.2024

Piątek 29 marca i sobota 30 marca

Wystawa ilustracji Grażyny Rigall

Grażyna Rigall – ilustratorka, malarka, graficzka. Autorka ilustracji do kilkunastu książek dla dzieci, scenografii teatralnych, teledysków, krótkometrażowych filmów i instalacji tworzonych z wykorzystaniem wykonywanych przez siebie lalek. Jej prace znajdują się w zbiorach PGS w Sopocie i w kolekcjach prywatnych.

Na wystawie Czasem smutki, czasem piesek malutki” w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku oglądać można oryginały ilustracji artystki oraz ich powiększone kopie. Prace pochodzą z książek: “Ach, strach!” i “Łopianowe pole” Katarzyny Ryrych, “Człowiek, jaki jest, każdy widzi” Marzeny Matuszak, “Poradnik hodowcy aniołów” Grzegorza Kasdepke, “Żaba w Afryce” Marka Dutkiewicza, “O chłopcu wyniosłym jak skała” Jerzego Limona oraz “Jeleń i Humory Hipolita Kabla” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel.

O wystawie:

“Tytuł wystawy nawiązuje do prac ilustratorki. Teksty, do których tworzy rysunki, nie zawsze są łatwe i radosne, ale jeśli tylko można na ilustracji umieścić psa, kota lub inne zwierzę, autorka chętnie z tego korzysta. Czworonogi przewijają się przez jej prace i są one praktycznie wszędzie! Czasami to główni bohaterowie, a czasami pojawiają się gdzieś w tle tylko po to, aby pomóc artystce zbudować nastrój”

GALERIA NCK, Ratusz Staromiejski – ul. Korzenna 33/35, piątek, godziny otwarcia: 9.00–18.00. Wystawę będzie można zwiedzać także podczas Świąt.

fot. Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Wystawa “Kajko, Kokosz i inni”

Przekrojowa wystawa twórczości Janusza Christy, jednego z najwybitniejszych i najbardziej popularnych twórców komiksu w Polsce, przygotowana ze zbiorów Fundacji “Kreska” im. Janusza Christy.

Ekspozycja prezentuje ponad sto oryginalnych rysunków i szkiców oraz wiele unikatowych gadżetów i materiałów drukowanych, w tym archiwalne gazety i czasopisma z pierwodrukami komiksów Kajko i Kokosz, Kajtek i Koko, Gucek i Roch.

Dodatkowo przygotowana została rekonstrukcja pracowni autora, na której można zobaczyć biurko przy którym powstawały komiksy oraz narzędzia pracy.

Galeria Janusza Christy, Centrum Handlowe MANHATTAN (poziom „0”, wejście przez sklep ALEplanszówki), al. Grunwaldzka 82, Gdańsk, piątek, godziny otwarcia: 11.00–21.00. Wystawę można będzie też zobaczyć w sobotę w godzinach 9.00 – 14.00.

fot. Fundacja Kreska
fot. Fundacja Kreska