Kategorie
eBilet

Wstęp wolny

Wstęp wolny. Co robić za darmo w ten weekend w Krakowie?

Polecamy wydarzenia kulturalne, które w najbliższy weekend odbywają się w Krakowie. Skorzystaj z nich zupełnie za darmo!

Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl

WEEKEND 10.05.2024 – 12.05.2024

Piątek 10 maja

Wystawa Krakowskiego Klubu Fotograficznego “Cztery żywioły – POWIETRZE”

Nowohuckie Centrum Kultury prezentuje trzecią z czteroletniego cyklu plenerowych wystaw fotograficznych pod wspólnym tytułem “Cztery żywioły”, którego autorami są fotografowie zrzeszeni w Krakowskim Klubie Fotograficznym, a pomysłodawcą Zbigniew Grzyb – dyrektor NCK.

O wystawie mówi Monika Stachnik-Czapla, Prezes Krakowskiego Klubu Fotograficznego:

“Czy można sfotografować coś czego nie widać? Teoretycznie nie. Jakież więc trudne zadanie stanęło przed Krakowskim Klubem Fotograficznym, kiedy przyszło mu zmierzyć się z kolejnym tematem składającym się na czteroletni cykl wystaw plenerowych pod wspólnym tytułem „Cztery żywioły”. Fotografowie skupili się bardziej na tym do czego powietrze może służyć lub co można nim wypełnić. Mamy więc na zdjęciach obłoki, zawieszone gdzieś w powietrzu, niebo, na tle którego rozgrywają się powietrzne spektakle sztormu lub zorzy polarnej, są balony lub bańki mydlane szczelnie powietrzem wypełnione, spadochrony które funkcjonują tylko wtedy, kiedy złapią podmuch powietrza oraz samoloty przecinające powietrzne korytarze. A zatem kolejny żywioł został przez Krakowski Klub Fotograficzny opanowany”

Autorzy fotografii prezentowanych w ramach wystawy: Justyna Balawender, Maryla Baścik, Katarzyna Bielec, Anna Bubula, Barbara Czopek, Ryszard Cabała, Stach Gacek, Ewa Gajewska, Janusz Gajewski, Leopold Grela, Stanisław Guzik, Marta Hawlena, Marek Janikowski, Mirosław Janowski, Marcin Kopczyński, Monika Malkowska, Jarek Malkowski, Marcin Ochoński, Tomasz Orłowski, Bożena Pochopień, Małgorzata Radziejowska, Barbara Radziszewska, Magdalena Samburska, Katarzyna Skupień, Beata Sulikowska, Agnieszka Sumara, Monika Stachnik-Czapla, Agnieszka Świat, Stanisław Tkacz, Leszek Zajkowski, Jan Zych.

Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232

fot. Magdalena-Samburska

Piątek 10 maja

Otwarcie wystawy Celiny Styrylskiej i Joanny Loli Styrylskiej

Wystawa malarstwa i grafiki Celiny Styrylskiej i Joanny Loli Styrylskiej.

Celina Styrylska-Taranczewska (1923-2010) – absolwentka krakowskiej ASP w pracowni Eugeniusza Eibischa. Malarka i graficzka tworząca głównie w nurcie abstrakcji; w sztuce przedstawieniowej zajmowały ją tematyka rodzajowa i martwe natury. Specjalizowała się w technice drzeworytu. Projektantka mozaiki na południowej ścianie krakowskiego Biprostalu.

Joanna Lola Styrylska-Gałażyn (1980) – absolwentka krakowskiej ASP. Malarka, graficzka i ilustratorka, odnajdująca się zarówno w realizmie, co w surrealizmie i abstrakcji.

O wystawie:

“Połączenie przeszłości i teraźniejszości w artystycznym dialogu dwóch kobiet spokrewnionych, lecz nie połączonych czasem. Malarstwo i grafika Styrylskich łączą obserwację uniwersalnego piękna natury z abstrakcyjnym i syntetycznym obrazowaniem. Wystawa ukazuje unikalne postrzeganie koloru i struktury dzieła, pokazuje intuicyjny i naturalny świat przyrody zamknięty w geometrycznym języku formy, znaku i linii”.

Galeria MIKO, Krakowskie Forum Kultury, ul. Mikołajska 2, godz. 18. 

Piątek 10 maja – sobota 11 maja

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Muzeum Krakowa

Muzeum Krakowa świętuje 20-lecie Polski w Unii Europejskiej i zaprasza oprowadzania kuratorskie po swoich wystawach oraz koncert Kwartetu Smyczkowego Filharmoników Krakowskich “FeelHarmony”.

Program:

10 maja (piątek), godz. 16.00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie “Przystanek Zwierzyniec. Wystawa drzewek emausowych”

10 maja (piątek), godz. 17.00
Oprowadzanie po wystawie stałej “Kraków od początku, bez końca”

11 maja (sobota), godz. 12.00. Miejsce: Sala Baltazara Fontany
Koncert Kwartetu Smyczkowego Filharmoników Krakowskich “FeelHarmony” w składzie: Agata Francuz – skrzypce, Maria Garstecka – skrzypce, Marek Ulański – altówka, Jakub Gajownik – wiolonczela. W programie koncertu m.in. utwory A. Vivaldiego, A. Piazzolli, ale także motywy muzyczne znane ze szklanego ekranu.

11 maja (sobota), godz. 16.00
Oprowadzanie po wystawie stałej “Kraków od początku, bez końca”

Uwaga! Na wszystkie wydarzenia obowiązuje limit uczestników. Zapisy w Centrum Obsługi Zwiedzających .

Szczegółowy harmonogram wydarzenia dostępny na stronie Muzeum Krakowa.

Muzeum Krakowa, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Sobota 11 maja

Koncert “Horyzontów Perkusji” w AMKP

Katedra Perkusji i Muzyki Współczesnej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie zaprasza na czwartą edycję “Horyzontów Perkusji” – corocznego projektu, który ma na celu prezentację rzadko wykonywanych solowych i zespołowych utworów perkusyjnych, przede wszystkim ze względu na obsadę oraz duże instrumentarium.

O wydarzeniu:

“Chcemy w ten sposób przybliżyć słuchaczom, kompozytorom i innym artystom specyfikę naszego instrumentalnego świata oraz zaprezentować bogactwo barw i możliwości brzmieniowych tych nowych, jak i starszych instrumentów perkusyjnych. Horyzonty to także podróż w czasie i ukazanie rozwoju perkusji. W ramach koncertów każdy ma możliwość zaczerpnięcia informacji dotyczącej poszczególnego instrumentarium, jak i poznania historii powstania utworów i wykorzystanych w nich instrumentów. Chcielibyśmy tym samym zachęcić kompozytorów starszego i młodszego pokolenia do tworzenia nowych dzieł, przy współpracy z instrumentalistami, dla dalszego rozwoju perkusji i powiększenia polskiej literatury solowej i zespołowej”.

Program koncertu:

Gerard Grisey “Le noir de l’étoile”

Grupa Perkusyjna UMFC: Szczepan Kobiela, Juliusz Lenckowski, Nadia Mikołajczyk, Maciej Siwek, Mateusz Śliwa, Julia Włodarczyk. Projekcja dźwięku: Miłosz Pękala projekcja dźwięku. Opieka artystyczna: Miłosz Pękala

Georges Aperghis “Kryptogramma”

Grupa Perkusyjna AMKP: Aleksander Ptak, Antoni Joński, Nathan Ścibiwołk, Piotr Ślęzak, Jakub Kaczmarek, Karol Żmija. Dyrygowanie: Aleksander Wnuk. Opieka artystyczna: Aleksander Wnuk

Michael Burritt “White Pines”

Grupa Perkusyjna AMKP: Ziemowit Gołojuch – marimba solo, Antoni Joński, Aleksander Ptak, Maciej Tasior, Kamil Chmielarczyk, Michał Rąpała, Michał Kisielewicz. Opieka artystyczna: Stanisław Welanyk.

Sala Koncertowa AMKP, ul. św. Tomasza 43, godz. 18

Niedziela 12 maja

Koncert młodych pianistów w AMKP

“MŁODZI PIANIŚCI W #AMKP” to nowy cykl koncertów realizowany przez Akademię Muzyczną im. K. Pendereckiego w Krakowie, powstały we współpracy ze szkołami muzycznymi I i II stopnia. Podczas wieczorów organizowanych w Auli Florianka wystąpią najbardziej utalentowani młodzi pianiści krakowskich szkół muzycznych w atrakcyjnym repertuarze.

W niedzielę 12 maja wystąpi Miłosz Kusy ze Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie oraz Andrzej Romaniszyn z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. 

Program koncertu:

Miłosz Kusy wykona:

L. van Beethoven – Sonata C-dur op. 53 cz. I “Allegro con brio”

A. Skriabin – Etiuda dis-moll op.8 nr 12

F. Chopin – Ballada As-dur op. 47, Nokturn Des-dur op. 27 nr 2, Scherzo b-moll op. 31

Andrzej Romaniszyn wykona:

Fryderyk Chopin – Nokturn H-dur op. 9 nr 3, Walc F-dur op. 34 nr 3, Mazurek a-moll op. 17 nr 4

M. Moszkowski-R. Wagner – “Isoldes Tod”

L. van Beethoven – Sonata c-moll op.13 cz. I “Grave – Allegro di molto e con brio”

L. Godowski – Etiuda f-moll nr 32 “Polonez

F. Liszt – Etiuda Transcendentalna “Wilde Jagd

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Aula Florianka AMKP, ul. Basztowa 8, godz. 19.

WEEKEND 19.04.2024 – 21.04.2024

Piątek 19 kwietnia

Janusz Majcherek koncert

Koncert Janusza Majcherka prezentujący autorski materiał artysty z płyty “Samemu”.

Janusz Majcherek – absolwent wydziału artystyczno-pedagogicznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie oraz Szkoły Muzycznej II-go stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach. Obecnie wicedyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu. Multiinstrumentalista, współtworzył oraz wykonywał muzykę w przeróżnych gatunkach od popu, jazzu, po rock, oraz elektronikę. W 2022 roku, dzięki wsparciu finansowemu miasta Oświęcim, wydał album “SAMEMU”. Utwory z płyty gościły na antenie kilu rozgłośni radiowych oraz telewizyjnych, a także doczekała się recenzji w magazynach muzycznych. Janusz Majcherek to również współzałożyciel duetu synthpopowego Ultrasonic, którego utwory gościły wielokrotnie na antenie trójki polskiego radia i wielu innych rozgłośni w całym kraju.

O wydarzeniu:

“Koncert Samemu to podróż przez pejzaże i przestrzeń, gdzie słuchacz może uruchomić swoją wyobraźnię przy dźwiękach pianina i syntezatorów. Koncert jest prezentacją utworów z pierwszej płyty Samemu oraz zupełnie nowych. To zbiór 11 tematów na pianino i syntezatory. Utwory nie posiadają tytułów, a tylko kolejne numery, co pozostawia słuchaczom pole do ich interpretacji na swój własny sposób”.

Koncert odbywa się w ramach cyklu “Zgody z kulturą” – wartościowych wydarzeń kulturalnych zainicjowanym i organizowanym przez Klub Zgody Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta. Jest on w pełni bezpłatną przestrzenią kulturalną dla mieszkańców Nowej Huty (i nie tylko), w której organizujemy wszelkiej maści wydarzenia: koncerty, wieczorki poezji i inne. Idea cyklu „Zgoda z kulturą” polega na w pełni dostępnej, bezpłatnej oraz jakościowej kulturze. Na każde z wydarzeń obowiązuje wstęp wolny, a dołączyć można nawet jako zwykły przechodzień, chociażby w połowie koncertu (tak też już bywało).

Klub Zgody Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta, os. Słoneczne 16, piątek, godz. 19

Sobota, 20 kwietnia oraz niedziela, 28 kwietnia

36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów – dawniej: Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich (1989-2013) oraz Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich (2014-2019) – obecny jest wśród wydarzeń wysokiej kultury Krakowa bez przerwy od 1989 r. Zadaniem festiwalu jest promocja i prezentacja współczesnej, profesjonalnej twórczości kompozytorów krakowskich (od klasyków i generacji profesorów, poprzez wyróżniające się średnie pokolenie, po kompozytorów najmłodszych oraz studentów kompozycji) realizowana w kontekście muzyki światowej. Realizowana jest ona poprzez organizację koncertów oraz spotkań z kompozytorami. Ponadto podczas festiwalu mają miejsce wykłady uniwersyteckie (m.in. teoretycy muzyki Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, muzykolodzy Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz zaproszeni goście z Polski i świata).

W ramach tegorocznej edycji festiwalu 20 i 21 kwietnia odbędą się następujące wydarzenia:

Sobota 20 kwietnia, godz. 18.00

KONCERT NA OTWARCIE 36. KRAKOWSKIEGO MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU KOMPOZYTORÓW

wystąpi: ORKIESTRA STOŁECZNEGO KRÓLEWSKIEGO MIASTA KRAKOWA, SINFONIETTA CRACOVIA, KATARZYNA TOMALA-JEDYNAK – dyrygent

program koncertu:

Zoltan Almashi ReFaReFa na orkiestrę smyczkową (2015)
Jerzy Kornowicz Cztery strumienie na smyczki (2003)
Olgierd Juzala-Deprati Periodic fractions, fading into memories… na orkiestrę smyczkową (2024) *
Krzysztof Penderecki Sinfonietta na orkiestrę smyczkową (1992)

miejsce: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

Niedziela 21 kwietnia, godz. 19.00

FORTEPIANOWE IMPRESJE

wystąpi: IGNACY LISIECKI (Polska/Japonia) – fortepian

program koncertu:

Valentin Silvestrov Kitsch-Music I i II (1977)
Oliver Knussen Prayer Bell Sketch, op. 29 (1997-98)
Dai Fujikura Spring and Asura (2019) **
Leonard Bernstein Sonata (1938)
Michał Pawełek Tiene (2024) *
Hans Abrahamsen 10 Etiud (1984-1998) **

miejsce: Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego, Aula „Florianka”, ul. Sereno Fenna 15

Sobota, 20 kwietnia

5. Noc Kin Studyjnych

Na sobotę krakowskie kina studyjne – Kino Pod Baranami, Mikro, Kijów, Paradox, Agrafka, Kika i Sfinks – przygotowały bezpłatne atrakcje filmowe w ramach Nocy Kin Studyjnych.

Każde z kin przygotowało własny blok tematyczny, jak np. przegląd kina irlandzkiego (na ekranach zagoszczą m.in. Collin Farrel, Jessie Buckley, Paul Mescal, Cillian Murphy) i filmów Wima Wendersa, hity Krakowskiego Festiwalu Filmowego, filmowe urodziny Jerzego Stuhra a na najmłodszych czekać będzie spotkanie z przygodami Baltazara Gąbki.

Obok projekcji filmowych (do obejrzenia m.in. “Duchy Inisherin”, “Fabelmanowie” i “Imperium światła”) odbędzie się też szereg wydarzeń towarzyszących: gra miejska, warsztaty, wystawa plakatów filmowych.

Program 5. Nocy Kin Studyjnych jest dostępny na stronie: krakowskienoce.pl oraz na profilu FB Krakowskie Noce.

Fot. materiały prasowe

WEEKEND 12.04.2024 – 14.04.2024

Piątek 12 kwietnia i sobota 13 kwietnia

Iwa Kruczkowska-Król – wystawa malarstwa i spotkanie autorskie

W ramach “Navigator Festival” – który 12 i 13 kwietnia odbywać się będzie pod dachem Nowohuckiego Centrum Kultury – będzie można obejrzeć wystawę malarstwa Iwy Kruczkowskiej-Król “Obrazy innej codzienności”. Ekspozycja składa się z dwóch części: pierwsza z nich przedstawia obrazy, które są scenami rodzajowymi, opowiadającymi historię ludzi spotkanych podczas podróży artystki a druga wypełniona jest oryginalnymi portretami ludzi z odległych kontynentów.

W piątek 12 kwietnia o godzinie 17.00 odbędzie się spotkanie autorskie z malarką. Artystka oprowadzi widzów po ekspozycji i opowie o swoich obrazach.

Iwa Kruczkowska-Król – absolwentka malarstwa i scenografii Krakowskiej ASP oraz architektury i wzornictwa na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Zajmuje się malarstwem, scenografią, tkaniną unikatową i edukacją artystyczną. Od siedmiu lat jest pracownikiem Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W latach 2004-2020 uczestniczyła jako scenograf i kostiumograf w produkcji spektakli teatralnych, filmów fabularnych, etiud, teledysków, reklam oraz filmów edukacyjnych i videoartów. Zorganizowała ponad 30 wystaw indywidualnych i uczestniczyła w ponad 270 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą często będąc kuratorem tych wystaw.

Czarna Galeria CENTRUM, Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232, spotkanie autorskie – 12.04.2024 r. (piątek), g. 17.00. 

Piotr Drożdż  – wystawa fotografii i spotkanie autorskie

Również w ramach “Navigator Festival” można zobaczyć wystawę zdjęć Piotra Drożdża – fotografa, redaktora naczelnego magazynu GÓRY , organizatora wydarzeń górskich i autora książek o tej tematyce.

W sobotę 13 kwietnia o godzinie 12.00 odbędzie się też spotkanie autorskie z fotografem.

Pokazywana w Nowohuckim Centrum Kultury wystawa “Wertykalny kalejdoskop” to – jak piszą jej organizatorzy – “swego rodzaju podróż przez świat sportów górskich. Nawiązując do tytułowego kalejdoskopu, każda sekcja jest poświęcona innemu tematowi – ma też odmienną stylistykę i charakter. Od zdjęć pokazujących najlepszych światowych i polskich wspinaczy w akcji, przez portrety wybitnych alpinistów, po reportażowe ujęcia z aren zawodów. Od pejzaży pokazujących najważniejsze ściany w historii alpinizmu, przez kadry z wierzchołków kultowych tatrzańskich turnic po wyczyny wertykalnych akrobatów uprawiających mniej znane dyscypliny: skiapinizm, slackline, wspinaczkę po budynkach czy taniec na szarfach zawieszonych na skalnym okapie. Każde zdjęcie lub mini-esej fotograficzny opatrzony jest rozbudowanym opisem, sprawiając, że widzowie wystawy – oprócz walorów wizualnych – otrzymają spory zastrzyk wiedzy o sportach górskich”.

Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232, spotkanie autorskie – 13.04.2024 r. (sobota), g. 12.00.