Po raz kolejny przyłączamy się do wspólnego grania z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Podczas 33. finału gramy dla onkologii i hematologii dziecięcej. Weźcie udział w naszych aukcjach! Do wylicytowania m.in. prywatny koncert Lanberry oraz wejście na backstage finału trasy Męskie Granie i gali KSW!
Rozwój speedwaya w różnych krajach
13.02.2024
Redakcja
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Speedway w Polsce
Najmniej problemów w tym zakresie mają niewątpliwie Polacy. Dlaczego? Żużel jest u nas dość dobrze promowany, a międzynarodowe sukcesy przyciągają do szkółek i klubów młodych zawodników, którzy w przyszłości chcą zostać drugim Bartoszem Zmarzlikiem lub Tomaszem Gollobem. Żużel w Polsce narodził się w okolicach 1932 roku, a debiutanckie zawody ligowe odbyły się w naszym kraju w roku 1948. Od tej pory wszystko się zmieniło – maszyny zostały udoskonalone, tory dopasowane do dyscypliny, zrobiło się bezpieczniej, a zawodnicy dysponują lepszymi umiejętnościami technicznymi. Chyba się z tym zgodzicie? Nie oznacza to jednak, że na torach nie dochodzi do groźnych wypadków. Organizatorzy zawodów często mają problem z ich przeprowadzeniem (zwłaszcza wśród juniorów), a niektóre drużyny znajdują się w trudnej sytuacji finansowej i nie mogą jak równy z równym z innymi ligowymi ekipami.
Mamy jednak ciekawe tory w Gorzowie Wielkopolskim, Toruniu, Bydgoszczy, Lesznie czy też we Wrocławiu. Zainteresowanie ze strony mediów i kibiców cały czas stoi na wysokim poziomie, a na zawodach z cyklu Grand Prix pojawiają się tłumy. Byliście kiedyś na takim wydarzeniu? Wiele osób mówi o tym, że nasza liga jest najmocniejszą ligą na całym świecie, a takie rozgrywki jak Indywidualne Mistrzostwa Polski czy też Mistrzostwa Polski Par Klubowych zawsze wywołują sporo emocji i cieszą się wśród zawodników sporym prestiżem.
Speedway w Szwecji
Pora odejść na chwilę od Polski i skupić się na Szwecji. Jeszcze kilka lat temu wydawać mogłoby się, że szwedzka liga jest w stanie rywalizować z polską o miano najlepszej ligi na świecie. Jak jest teraz? Najmocniejsi zawodnicy startują oczywiście w Polsce, chociaż wielu z nich występuje również w Szwecji. W tym kraju powoli zaczynają jednak narzekać na brak zainteresowania żużlem ze strony młodych sportowców, przez co na rynku nie pojawiają się wielkie talenty.
Rozgrywki ligowe w Szwecji odbywają się od 1948 roku, a chyba każdy miłośnik speedwaya zna takie ekipy, jak Smederna Eskilstuna, Lejonen Gislaved, Dackarna Malilla czy też Rospiggarna Hallstavik. W Szwecji muszą się mierzyć ze zmniejszoną frekwencją kibiców, a dowodem na to, że w przeszłości bywało lepiej może być m.in. to, że w roku 2023 w tym kraju odbyły się zaledwie jedne zawody z cyklu Grand Prix (w Malilli).
Speedway w Wielkiej Brytanii
Jeśli chodzi o żużel w Wielkiej Brytanii śmiało można stwierdzić, że ten sport nigdy nie był tam pierwszym wyborem wśród kibiców. Speedway zawsze cieszył się jednak sporą popularnością, choć nie mógł rywalizować np. z piłką nożną. Zawody w Wielkiej Brytanii są dość specyficzne, ponieważ tamtejsze tory są zwykle krótsze i znacznie bardziej technicznie. Kojarzycie je? Dzięki temu rozgrywki są widowiskowe i pełne emocji, a zawodnicy muszą się wykazać pod kątem technicznym.
Ciekawostką jest fakt, że to właśnie w Wielkiej Brytanii rozegrano pierwsze oficjalne europejskie zawody (Manchester – 1927) i to właśnie tam powstała najwcześniejsza liga żużlowa (1929 rok). Co prawda poziom rozgrywek ligowych nie jest tam obecnie tak mocny, jak np. w Polsce lub Szwecji, ale chyba znacie takie drużyny, jak Sheffield Tigers i Ipswich Witches? W 2023 roku Brytyjczycy zorganizowali jedne zawody wchodzące w skład Grand Prix – w Cardiff.
Polecamy na eBilet.pl
Speedway w Australii
Na samym końcu przeanalizujemy sytuację speedwaya w Australii, która nie jest zbyt kolorowa. Przyjmuje się, że żużel został zapoczątkowany właśnie na tym obszarze – w roku 1923, ale w sezonie 2023 nie były tam rozgrywane żadne zawody z cyklu Grand Prix. To przykre, prawda? Australijczycy mają w swoich szeregach wielu ciekawych zawodników, takich jak np. Jason Doyle, Max Fricke i Jack Holder, ale te gwiazdy szlifują swoją formę przede wszystkim w Polsce. Czy coś w przyszłości zmieni się na lepsze? Pozostaje sobie życzyć jedynie tego, aby w każdym kraju rozgrywki żużlowe przyciągały na trybuny mnóstwo fanów i stały na równym (wysokim) poziomie!
Poprzedni artykuł
Następny artykuł