Kategorie
eBilet

Jakie trendy w dziedzinie sztuki teatralnej i rozrywki?

Fot. Shutterstock/Jonas Petrovas

Teatr jest znany ludziom od zarania dziejów. To jednak nie oznacza, że od tamtego czasu nie ulegał zmianom. Na przestrzeni lat pojawiało się ich wiele. Zupełnie inaczej wyglądały spektakle w starożytności, inaczej w romantyzmie, a jeszcze inaczej pod koniec XX wieku. Dziś także możemy zaobserwować zmiany.

Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl

Dlaczego teatr się zmienia?

Na początek zastanówmy się, dlaczego w ogóle teatr się zmienia. Dlaczego “Romeo i Julia” ewoluuje do “Romy i Juliana”, a niektóre spektakle już dawno zniknęły z afiszów? Dlatego pojawiają się nowe sztuki teatralne, zupełnie inne od tego, co znaliśmy do tej pory?

Wszystko sprowadza się do widzów. Stają się oni coraz bardziej wymagający. Rzadko kto chce oglądać w kółko te same przedstawienia grane identycznie przez dziesiątki (a nierzadko nawet setki) lat. Uczniowie nudzą się na kolejnym wyjściu na “Zemstę” czy “Dziady” w tradycyjnym wydaniu. My, jako widzowie, oczekujemy zaskoczenia. Oczekujemy takiej rozrywki, która wciśnie nas w fotel i faktycznie będzie warta swojej ceny. Aż w końcu: oczekujemy spektakli dopasowanych do naszych czasów, do naszych realiów i do naszych problemów, ponieważ chcemy się utożsamiać z bohaterami, odczuwać z nimi emocje i zmieniać się w trakcie oglądania. 

Jak zmienia się sztuka teatralna? 3 kluczowe trendy

W XXI wieku możemy obserwować dynamiczne zmiany w wielu teatrach. Jednocześnie potrafią one prezentować klasyki w niezmienionej formie. Tym samym dążą do równowagi. Jednak nie zmienia to faktu, że coraz mocniej zarysowują się pewne trendy. Jakie? Czytaj dalej!

Trend 1: Nowoczesne technologie

Nowoczesne technologie są już wszędzie: w naszych domach, firmach, sklepach czy nawet ośrodkach zdrowia. Nic więc dziwnego, że zawitały także na scenie. Jak są wykorzystywane? Chociażby poprzez połączenie sztuki teatralnej z nagranymi scenami wyświetlanymi na ekranie. To jednak tylko kropla w morzu zmian. 

Powstają już teatry 3D, które są połączeniem teatru i kina. Tworzą one tzw. stereoskopowe spektakle, w których grają żywi aktorzy, znajdujący się na pierwszym planie. Za nimi umieszczane są ekrany, które emitują obraz 3D. Spektakle tego typu ogląda się w okularach 3D. 

Coraz częściej w teatrach gości także rozszerzona rzeczywistość. Dzięki wykorzystaniu różnych okularów, widzowie mogą sami zdecydować, co i w jakiej kolejności oglądają. Pozwala to widzom na współtworzenie teatru i dokonywanie wyborów. W sztuce “Biesy VR” widz staje się Szygalewem. Jest przesłuchiwany w izolatce, podróżuje po umyśle bohatera. Zmiana okularów w czasie seansu zmienia perspektywę oglądającego. Znajdują się na różnych stanowiskach, ponieważ całość jest stworzona jak wystawa. 

W niektórych wydaniach widz staje się nawet bohaterem (awatarem), uczestniczącym w przygodach na scenie (a to wszystko z wygodnego fotela). 

Trend 2: Prawa człowieka, równouprawnienie i zmiany społeczne

Sztuki napisane 2 tysiące lat temu mogą być dopasowane do naszej rzeczywistości. Wiele się od tamtego czasu zmieniło. Kobiety otrzymały prawa, dzieci są wysłuchiwane i wspierane, a życie nie kręci się wokół tych kwestii, które były ważne wtedy. Dlatego też nowe spektakle teatralne nawiązują do naszej codzienności. Coraz częściej na scenie możemy zobaczyć nie wzniosłe, pompatyczne sceny, a sytuacje z codziennego życia. Przewijają się przez nie “zwykli” ludzie, z którymi możemy się utożsamiać. 

W teatrze pojawiają się motywy, które nie miały miejsca jeszcze np. 50 lat temu. W pewnym sensie wraz z kurtyną opadły tematy tabu, dzięki czemu teraz w spektaklach można poruszać wszystkie ważne i nawet nieważne kwestie. 

Oprócz tego na scenie coraz więcej do powiedzenia mają młodzi ludzie. Ich pokolenie chętnie tworzy swoje własne przedstawienia, które opowiadają o tym, jak oni widzą świat, dorosłość, codzienne problemy. Zyskujemy zupełnie nową perspektywę.

Trend 3: Interaktywność

Teatr przypomina kino: na scenie/ekranie pojawia się historia, którą jedynie oglądamy. Zdarza się już jednak (i to coraz częściej), że możemy, jako widzowie, brać udział w przedstawieniu. Aktorzy zachęcają widzów do wyrażania zdania, do zmiany biegu historii. Oprócz tego publiczność śpiewa i tańczy z aktorami. Jest to znane szczególnie z przedstawień dla dzieci, ale ten trend coraz odważniej wchodzi także do “poważnych” teatrów. 

W przypadku teatrów dla dzieci, spektakle interaktywne mają uczyć, dawać morał i jednocześnie bawić. Mali widzowie nie potrafią usiedzieć spokojnie w miejscu przez godzinę czy dwie (i to jest całkowicie normalne). Biorąc udział w interaktywnym spektaklu, mogą się ruszać, bawić, tańczyć i śpiewać, dzięki czemu wynoszą więcej z widowiska i pamiętają je na dłużej (i nie trzeba ich co chwilę upominać, by siedziały cicho i “grzecznie”).

Trendów w sztuce teatralnej i rozrywce ogółem jest oczywiście więcej, ale te trzy są najbardziej zauważalne w ostatnich latach. Zmiany możemy obserwować już dziś, ale dokąd nas zaprowadzą, możemy tylko przypuszczać. Zobaczymy to za kilka-kilkanaście lat.

Fot.

Gorące wydarzenia

Gorące wydarzenia

Wodecki symfonicznie – Lubię wracać tam gdzie byłem już…

Kraków

Disco 80: С.C.Catch, Samantha Fox, Bad Boys Blue, Ottawan

08.11.2025-08.11.2025
Gdańsk/Sopot, Katowice, Kraków i inne

Koncert Muzyki Filmowej – Symphonic Cinematics

Zielona Góra

Park Rozrywki Mandoria

Rzgów

Dariusz i Mateusz: Przygoda Rockowa

02.05.2025-02.05.2025
Gdańsk, Kraków, Lublin i inne

BigUp Tour 1.2 The Main Truth

31.05.2025-31.05.2025
Gdańsk, Gliwice, Kraków i inne

Odkryj niesamowity świat bajek z Majaland

Gdańsk, Góraszka, Kownaty

4. edycja wystawy Sztuka Fantastyczna w Warszawie

Warszawa

Zwiedzanie ZOO Warszawa

Warszawa

Ich Troje – 54. Urodziny Wiśni

04.09.2026-04.09.2026
Opole

The Blue Stones

12.02.2026-12.02.2026
Warszawa

Polska Noc Kabaretowa 2026

30.01.2026-30.01.2026
Dąbrowa Górnicza, Jastrzębie-Zdrój, Olsztyn i inne

Tarja Turunen The Spirit of Christmas 2025

21.12.2025-21.12.2025
Katowice, Toruń

Battle Beast + Dominum + Majestica

14.12.2025-14.12.2025
Warszawa

Dziadek do orzechów – Teatr Palladium

08.12.2025-08.12.2025
Warszawa
Avatar autora wpisu
Klaudia Jaroszewska-Kotradii

Klaudia Jaroszewska-Kotradii – multipasjonatka, która nie potrafi usiedzieć w miejscu. Zafiksowana na punkcie rozwoju i zdobywania wiedzy wszelakiej. Prywatnie mama, żona i kreatywna dusza, która na równi uwielbia Sanah i The Hardkiss.