Muzyka rap nigdy nie była gatunkiem jednolitym. Inspiracje zbierane z różnych zakątków kultury i sztuki wpłynęły na powstanie i rozwój licznych odnóg, które dziś funkcjonują jako osobne twory. Wielu raperów, wciąż eksperymentując z brzmieniem, wychodzi przed szereg, stając w opozycji do licznych, podobnych sobie, twórców. Wśród nich jest chociażby Sobel, którego muzyka wyróżnia się na tle polskiej sceny muzycznej.

Festiwale dla wszystkich. O udogodnieniach dla osób z niepełnosprawnościami
Innowacje technologiczne to nie tylko AI. Festiwale na świecie pokazały w tym roku, ja wykorzystać postęp w organizacji wydarzeń muzycznych.
03.12.2024
Jakub Wojakowicz
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
By przeżyć emocje jak najlepiej
Znajdujemy się obecnie w sezonie ogłoszeniowym. Największe festiwale powoli (lub nieco szybciej) odsłaniają karty i prezentują swój line-up na 2025 roku. Jak patetycznie by to nie zabrzmiało, te eventy to nie tylko muzyka. To także ludzie. Ludzie, którzy wydają swoje pieniądze, by zobaczyć idoli i świetnie się bawić. Dlatego celem organizatorów jest nie tylko zorganizowanie jak najlepszego line-upu, ale także praca nad tym, by uczestnictwo w festiwalu, było jak najprzyjemniejszym i bezproblemowym doświadczeniem. Szczególnie dotyczy to osób, które w uczestnictwie mogą mieć trudności. Ułatwianie funkcjonowania osobom z niepełnosprawnościami jest dla wielu festiwali sprawą priorytetową i jak pokazują kolejnymi edycjami, nie jest to czcze gadanie. Oprócz standardowych rozwiązań logistycznych, sięgają także w nieco bardziej niecodzienną stronę.
Technologia na festiwalach
Dominująca narracja dotycząca obecnego rozwoju technologii to przede wszystkim temat AI, szanse, zagrożenia i ogólny niepokój związany z rozwojem sztucznej inteligencji. Trudno się dziwić, temat ten dotyczy w zasadzie każdej osoby pracującej w zawodach kreatywnych. Łatwo w tym wszystkim zapomnieć, że nie jest to jedyna gałąź rozwoju współczesnej technologii. Pamiętają o tym także organizatorzy festiwali muzycznych na całym świecie, którzy wdrażają nowoczesne rozwiązania, by ułatwić uczestnictwo osobom z niepełnosprawnościami. Niektóre z nich brzmią wręcz niczym wizje z filmu “Powrót do przyszłości”.
Holenderski festiwal Vestrock zaprezentował w tym roku system NaviLens, przeznaczony dla osób niedowidzących. Są to kody przypominające QR, które można skanować z bardzo dalekich odległości i są rozmieszczone, po terenie festiwalu. Po zeskanowaniu ich telefonem, wyświetlają się wszystkie niezbędne informacje, ułatwiające przemieszczanie się po terenie festiwalu, bez błądzenia w poszukiwaniu oznaczeń. Myślę, że to rozwiązanie, które może się przydać tak naprawdę każdemu z nas.
Dużo bardziej imponujące jest jednak to, co do zaoferowania mają meksykańscy organizatorzy wydarzeń OCESA. Przygotowali oni kamizelki sensoryczne dla osób niedosłyszących. Kamizelki są wyposażone w liczne czujniki, które dzięki nadajnikowi odbierają miks audio z konsoli na scenie. Następnie dźwięk zmieniany jest w wibracje, które pozwalają użytkownikom odbierać, niskie, średnie i wysokie częstotliwości, a także głosy. Brzmi jak science fiction? Cóż, przyszłość jest dziś.
W służbie ludziom
Patrząc na te przykłady z poprzedniego roku, już nie możemy się doczekać nowinek, jakie poznamy w przyszłym roku, nie tylko tych muzycznych. Choć tematy takie jak chociażby loty na Marsa brzmią niezwykle ekscytująco, to realnie nie dotykają codziennych potrzeb ludzi, zdają się być niezwykłą bajką, która może będzie miała kiedyś ogromne znaczenie dla ludzkości, ale nie dla nas. Być może dlatego tak ekscytujące wydają się technologie dużo bardziej przyziemne, którym być może bliżej do dobrego pomysłu, niż wielkiego przełomu, ale realnie tu i teraz pomagają ludziom, którzy najbardziej tego potrzebują. A fakt, że dociera to do festiwali muzycznych cieszy podwójnie.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł