Muzyka rap nigdy nie była gatunkiem jednolitym. Inspiracje zbierane z różnych zakątków kultury i sztuki wpłynęły na powstanie i rozwój licznych odnóg, które dziś funkcjonują jako osobne twory. Wielu raperów, wciąż eksperymentując z brzmieniem, wychodzi przed szereg, stając w opozycji do licznych, podobnych sobie, twórców. Wśród nich jest chociażby Sobel, którego muzyka wyróżnia się na tle polskiej sceny muzycznej.

FANGOR Pulsacje – wyjątkowy muzyczny spektakl inspirowany twórczością artysty!
Już wkrótce do pięciu miast w Polsce zawita wyjątkowe widowisko audiowizualne, będące owocem fascynacji twórczością jednego z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku – Wojciecha Fangora. W tym immersyjnym projekcie udział wzięli m.in. Katarzyna Nosowska, Igor Herbut i Natalia Szroeder. Dowiedz się kiedy i gdzie odbędzie się to niecodzienne wydarzenie!
16.04.2025
Aleksandra Gieczys
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Wojciech Fangor – ikona polskiego malarstwa powojennego i jeden z ostatnich wielkich mistrzów XX wieku
Wojciech Fangor zaliczany jest dzisiaj – obok m.in. Magdaleny Abakanowicz, Romana Opałki i Tadeusza Kantora – do grona najwybitniejszych polskich artystów XX wieku oraz ikon współczesnej rodzimej – i międzynarodowej! – sztuki powojennej. Pozostawił po sobie ogromny i zróżnicowany dorobek twórczy, który znalazł swoje trwałe miejsce w kulturze. Był nie tylko znakomitym malarzem, ale też wybitnym grafikiem, plakacistą, architektem, rzeźbiarzem i twórcą opraw wizualnych, w tym m.in. kolorowych ścian stacji drugiej linii warszawskiego metra.
To jedyny jak dotąd polski artysta w historii, którego prace zostały pokazane na indywidualnej, monograficznej wystawie w legendarnym Muzeum Solomona Guggenheima w Nowym Jorku. Dzieła Fangora dzisiaj zaliczane są również do najcenniejszych i najbardziej poszukiwanych wśród kolekcjonerów sztuki. To właśnie jego obraz “M22” pobił pod koniec 2020 roku słynny rekord aukcyjny wśród polskich dzieł – sprzedano go za ponad 7,3 miliona złotych.
Przeczytaj też:
- Malta Festival 2025. Wśród zaproszonych gwiazd m.in. laureatka Oscara i królowa electropopu!
- 5 spektakli, które musisz obejrzeć tej wiosny
- Amerykańska sztuka Wojciecha Fangora we Wrocławiu
Wojciech Fangor był twórcą, który wielokrotnie wyprzedzał swoją epokę. Debiutujący tuż po II wojnie światowej, często zmieniał style, nurty i dziedziny sztuk plastycznych. Zaczynając jako malarz zafascynowany kubizmem, zadebiutował w 1949 roku wystawą malarstwa nawiązującą do tego nurtu. Jednak wkrótce potem – na przełomie lat 40. i 50. – zdobył ogromną popularność obrazami malowanymi w duchu socrealizmu. Z kolei w latach 50. bardzo popularne stały się jego plakaty – promujące m.in. takie filmy jak “Niewinni czarodzieje” Andrzeja Wajdy – które dzisiaj uznaje się za przełomowe w dziejach Polskiej Szkoły Plakatu.
Kolejnym przełomem w karierze artysty okazała się stworzona przez niego w 1958 roku pierwsza w historii sztuki światowej instalacja przestrzenna. Międzynarodowe uznanie zdobyły również tworzone przez niego w latach 60. i 70. obrazy, które za sprawą eksperymentów z formą, przestrzenią, symetrią i kolorem stały się prekursorskim przykładem techniki op-artu.
Po śmierci artysty w 2015 roku jego sława nie zanikła – dzieła Wojciecha Fangora zaczęły osiągać na aukcjach rekordowe kwoty a jego twórcza spuścizna w ciągu ostatnich dwóch dekad doczekała się kilku dużych wystaw retrospektywnych.
Przede wszystkim jednak twórczość Fangora do dziś inspiruje kolejne pokolenia artystów na całym świecie. Nowa odsłona jego twórczości nastąpi już tej jesieni za sprawą wyjątkowego projektu FANGOR Pulsacje. Dowiedz się więcej o tym niecodziennym przedsięwzięciu!
“FANGOR Pulsacje” to nie będzie zwykły koncert!
Projekt “FANGOR Pulsacje” stanowi unikalne w skali naszego kraju wydarzenie łączące różnorodne formy artystyczne – sztukę, muzykę, światło i nowe technologie – a zarazem dzięki swojej nowatorskiej formule wymykające się tradycyjnym kategoriom koncertu, wystawy czy teatralnego spektaklu. Dzięki połączeniu cyfrowych wizerunków prac Fangora z wyjątkową oprawą muzyczną, scenograficzną projekt oferuje widzom prawdziwe doświadczenie multisensoryczne, które pozwoli bezpośrednio zatopić się w świecie kolorów, motywów i form mistrza malarstwa iluzjonistycznego:
– Muzykę do spektaklu skomponował Michał Fox Król, znany z autorskiego łączenia elektroniki z brzmieniami akustycznymi. Wspólnie z zespołem wybitnych instrumentalistów stworzył wielowarstwowe kompozycje, które prowadzą widzów przez rozmaite style i gatunki muzyczne, rezonujące z rytmem i częstotliwością dzieł Fangora. Autorska oprawa wizualna, przygotowana przez Tomasza Kuczmę, zamieni z kolei tradycyjne odbieranie sztuki w głębokie, zmysłowe doświadczenie – zapowiadają widowisko jego twórcy.
W projekt zaangażowane są wybitne postacie polskiej sceny muzycznej: Katarzyna Nosowska, Natalia Szroeder, Igor Herbut oraz Oskar83 z hip-hopowego PRO8L3M. To właśnie ci artyści wykonywać będą skomponowane przez Michała Fox Króla utwory.
– Ich obecność wzbogaca spektakl o emocjonalny wymiar, spajając sztukę wizualną, słowo i muzykę w jedną pulsującą, fascynującą strukturę – zapowiadają organizatorzy wydarzenia.
Spektakl “FANGOR Pulsacje” zobaczyć będzie można jesienią w pięciu miastach: Warszawie (13 września), Wrocławiu (21 września), Katowicach (27 września), Gdańsku (18 października) i Łodzi (16 listopada).
Poprzedni artykuł
Następny artykuł