Kariera Young Leosi rozwinęła się błyskawicznie i jak często bywa w takich przypadkach, pojawiły się obawy o to, że równie szybko się zakończy. Nic takiego jednak nie ma miejsca.

5 spektakli, które musisz obejrzeć tej wiosny
Od monodramów Jana Peszka i Ewy Kasprzyk, przez kryminał Doroty Masłowskiej i oldschoolowy musical Heathers, po adaptację kultowej sztuki "Anioły w Ameryce" z gwiazdorską obsadą - scena teatralna tej wiosny pęka w szwach od prawdziwych perełek! Oto 5 spektakli, których nie możecie przegapić w najbliższych tygodniach.
06.03.2025
Aleksandra Gieczys
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Teatralne propozycje na kulturalne rozpoczęcie wiosny
Wiosna tuż-tuż. Jeśli szukasz inspiracji na kulturalne spędzenie pierwszych cieplejszych wieczorów, koniecznie sprawdź nasze typy! Teatralna scena tętni życiem, niczym pszczoła w swoim pierwszym locie po zimie, oferując wraz ze zmianą pór roku gros dramatów, musicali i komedii gwarantujących rozrywkę na najwyższym poziomie.
Są to sztuki z udziałem aktorów z pierwszej ligi i spektakle, których premiery zebrały świetne recenzje. Niektóre z nich być może grane są już po raz ostatni w najbliższym czasie. Tym bardziej nie warto ich przegapić!
Mamy tu więc i biografię niesamowicie barwnej osobowości, adaptację kultowego dzieła Tony’ego Kushnera, jeden jubileusz 80-lecia wybitnego artysty, podróż w czasie do Warszawy lat 70. i rockowy musical o koszmarach okresu dojrzewania, którego fabułę oparto na filmie z Winoną Ryder i Christianem Slaterem z 1988 roku. Przyznacie, że brzmi ciekawie? I tak jest! Szykujcie się na rollercoaster emocji – mieszankę śmiechu, wzruszeń, bólu serca i opowieści skłaniających do myślenia o ty, co tak naprawdę jest w życiu najważniejsze.
Przeczytaj też:
Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego
Jan Peszek skończył w 2024 roku 80 lat.
– Jestem osobnikiem, który deklaruje niechęć do jubileuszy, fet towarzyszących różnego rodzaju okrągłym rocznicom. Myślę, że ludzie mają wiele innych powodów, aby się spotykać i świętować – mówił w rozmowie z PAP w dniu swoich okrągłych, 70. urodzin.
Dlatego również swój jubileusz 80-lecia ten wybitny aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, reżyser, a także uwielbiany przez studentów pedagog świętować postanowił po prostu robiąc to, co kocha robić i robi najlepiej, czyli … pracując, a dokładniej grając na scenie swoją jedną z najważniejszych, najwspanialszych ról.
Stworzony przez kompozytora i dramaturga Bogusława Schaeffera “Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego” Jan Peszek gra od 39 lat. Premiera monodramu odbyła się w 1976 roku, choć gotowy pomysł na spektakl czekał na aktora od kilku lat. Stało się tak, ponieważ pisząc “Scenariusz” Schaeffer dopełniał go na bieżąco elementami dramaturgicznymi i żartami, które układane były “pod Peszka”. Można powiedzieć więc, że ta rola rosła i dojrzewała wraz z aktorem do momentu, gdy ten stał się aktorem w pełni uformowanym i twórcą w pełni odpowiedzialnym za sceniczny, słowny i interpretatorski kształt powierzonego mu dzieła.
Od dnia premiery wielokrotnie nagradzany “Scenariusz dla nieistniejącego, ale możliwego aktora instrumentalnego” Jan Peszek zaprezentował w Polsce i zagranicą już ponad dwa tysiące razy a sama sztuka ta stała się jego swoistym manifestem warsztatowego mistrzostwa.
Sztuka i Sex czyli Peggy Gugenheim
Co to była za niesamowita kobieta! Życie Peggy Guggenheim było niekonwencjonalne, a ona sama ekscentryczna, trudna, nieokiełzana i barwna niczym, sztuka, którą tak pokochała. Ta czarna owca rodziny słynnych nowojorskich miliarderów żyła na własnych warunkach, była mecenaską – i często kochanką – najwybitniejszych postaci sztuki i literatury pierwszej połowy XX wieku (Samuel Beckett, Max Ernst i Roland Penrose), a jej kolekcjonerska intuicja na zawsze zmieniła świat sztuki. To ona odkryła m.in. Jacksona Pollocka. Inwestując w obrazy i rzeźby stworzone przez artystów swoich czasów – wtedy, gdy te nie były jeszcze nic warte – zgromadziła największą na świecie kolekcję dzieł twórców modernizmu.
W teatralna biografii Peggy zatytułowanej “Sztuka i Sex czyli Peggy Gugenheim” autorstwa Lanie Robertson i w reżyserii Karoliny Kirsz poznajemy główną bohaterkę już jako starzejącą się kobietę, która w swoim Palazzo w Wenecji – otoczona przez wierne psy i ukochane obrazy – rozlicza się z pełną przygód i burzliwych związków przeszłością. W tej odważnej i nie bojącej się poruszać trudnych tematów słodko-gorzkiej komedii o życiu jednej z najbardziej barwnych postaci XX wieku w roli głównej zobaczymy Ewę Kasprzyk.
Heathers
Najpierw był film z 1988 roku (u nas pod tytułem “Śmiertelne zauroczenie”) w reżyserii Michaela Lehmanna, w którym młodziutka Winona Ryder i Christian Slater wcielili się w parę buntowników, którzy postanawiają zaprowadzić sprawiedliwość w liceum na amerykańskiej prowincji. Na jego podstawie powstał “Heathers: the musical”, który w 2014 roku zawitały na scenie Off-Broadwayu, a po czterech latach na West Endzie. Jego twórcy – Laurence O’Keefe i Kevin Murphy – opowiadając za pomocą odważnej mieszanki czarnego humoru, chwytliwych piosenek i tańca historię o trudach dorastania, ciężarze traum z dzieciństwa, poczuciu odrzucenia, samotności, przemocy seksualnej, depresji i brutalności w szkołach sprawili, że musical od czasu swojej premiery zyskał status kultowego, a jego fragmenty do dziś są viralem na TikToku.
Na pojawienie się “Heathers” w Polsce latami czekało grono fanów tytułu. Nareszcie od września 2024 roku spektakl można zobaczyć w Teatrze Syrena w Warszawie.
Bowie w Warszawie
Spacer Davida Bowiego po Warszawie w 1973 roku, w trakcie postoju technicznego pociągu, którym wracał do Anglii z Moskwy, jest jedną z najpopularniejszych opowieści budujących mitologię stolicy w XX wieku. W 2016 roku nawet odsłonięty został upamiętniający to wydarzenie mural na Żoliborzu, gdzie muzyk w jednej z księgarni kupił płytę zespołu Śląsk, z której partie chóralne wybrzmiały później w jego słynnej “Warszawie”.
Dla Doroty Masłowskiej ta historia z Bowiem stała się pretekstem, by opowiedzieć historię z czasów gierkowskiej Warszawy. “Bowie w Warszawie” to opowieść o tym, co legendarny piosenkarz mógłby zobaczyć, będąc wtedy w Stolicy. Napisany przez pisarkę na zamówienie STUDIO sceniczny kryminał to wielowątkowa opowieść o Warszawie lat 70., wstrząśniętej pogłoskami o … grasującym po niej Dusidamku. Brzmi ciekawie, prawda?
Anioły w Ameryce
Tego tytułu nikomu przedstawiać nie trzeba. Adaptacja nagrodzonego Nagrodą Pulitzera i wystawianego na całym świecie wspaniałego, epickiego tekstu Tony’ego Kushnera zyskała miano kultowej produkcji.
Od głośnej premiery “Aniołów w Ameryce” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego minęło 15 lat. Historia grupy nowojorskich gejów, którzy żyją w czasach szalejącej pandemii AIDS i ultrakonserwatywnych rządów Ronalda Reagana w latach 80. ubiegłego wieku w spektaklu polskiego reżysera stała się uniwersalną opowieścią o miłości w czasach zarazy i zła.
Spektakl grany jest w iście gwiazdorskiej obsadzie. Występuje w nim m.in. Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra, Maja Komorowska, Maja Ostaszewska, Jacek Poniedziałek, Danuta Stenka i Maciej Stuhr.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł