Po raz kolejny przyłączamy się do wspólnego grania z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Podczas 33. finału gramy dla onkologii i hematologii dziecięcej. Weźcie udział w naszych aukcjach! Do wylicytowania m.in. prywatny koncert Lanberry oraz wejście na backstage finału trasy Męskie Granie i gali KSW!
Arch Enemy, Amorphis, Eluveitie i Gatecreeper wystąpią w Polsce!
Metalowa uczta zbliża się wielkimi krokami! Arch Enemy, Amorphis, Eluveitie i Gatecreeper łączą siły na trasie "European Blood Dynasty", docierając również do Polski. Poznajcie twórczość tej wyjątkowej czwórki!
25.11.2024
Martyna Kościelnik
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Arch Enemy, Amorphis, Eluveitie i Gatecreeper zagrają w Gliwicach!
Już 19 października 2025 roku w gliwickiej PreZero Arenie doświadczymy soczystej “European Blood Dynasty Tour”, w ramach której na scenie pojawią się Arch Enemy, Amorphis, Eluveitie i Gatecreeper! Zespoły przybędą ze Szwecji, Finlandii, Szwajcarii i Ameryki. Czeka nas muzyczna przeprawa, przepełniona melodyjnością i solidną dawką metalu.
Arch Enemy
Szwedzcy przedstawiciele melodic death metalu od 1996 roku spełniają swoją muzyczną misję, zrzeszając fanów na całym świecie. Od dekady skład zasila Alissa White-Gluz, która wielokrotnie udowodniła, że jej wokal idealnie współgra z muzycznym dziedzictwem Arch Enemy. Już wkrótce ich dyskografia powiększy się o wyczekiwane “Blood Dynasty”, na cześć którego szykują trasę koncertową.
Nadchodzące wydawnictwo ukaże się 28 marca 2025 roku. Usłyszymy 11 utworów będących symbolem nowego rozdziału w karierze zespołu. Michael Amott deklaruje, że album będzie przesunięciem granic wszystkiego, co wcześniej robili. Przykładami nowych kompozycji są “Liars & Thieves” oraz “Dream Stealer”. Gitarzysta nie może się doczekać, aż zaprezentuje drugi kawałek na żywo, gdyż “odznacza się piekielną energią”.
Amorphis
Twórczość Amorphis jest mocno zakorzeniona w fińskiej kulturze. Ich muzyczny katalog zawiera czternaście wydawnictw przepełnionych fińską poezją, folklorem i mitologią, a to wszystko za sprawą XIX zbioru zwanego “Kalevala”. Tomi Koivusaari w rozmowie z North Jersey przyznał, że miał styczność z lekturą już w szkole, ale wówczas uważał ją za nudną pozycję. Z biegiem czasu postanowiono ożywić historie za pomocą dawki death metalu, by ostatecznie nadać wyjątkowy kierunek muzyczny Amorphis. Jak się okazało, muzycy stali się innowacyjni w Finlandii i nie tylko, a ich opowieści są chętnie słuchane na całym świecie. Wkrótce ich styl ewoluował, dodając nuty progresywności, melodyjności i folku. Ta mieszanka jeszcze bardziej uwydatniła klimat “Kalevali”, co jest rozgałęzieniem dla jeszcze większej liczby opowieści oraz poszerzeniem muzycznych horyzontów zespołu.
Na mocy ich twórczości przenosimy się do fińskiego pola bitwy, ujętego w “Karelian Isthmus”, będącego ich pierwszym dziełem studyjnym. Na ten moment ich dyskografię zamyka “Halo” z 2022 roku, który był zapowiadany jako klasyczne brzmienie zespołu, ale z nieco cięższą atmosferą, pełną progresywności i organiczności. W rezultacie na świat zostało wydanych 11 kompozycji.
Możliwe, że przed gliwickim koncertem zostanie zaserwowany nam kolejny krążek od Amorphis. Santeri Kallio w lipcowej rozmowie z Loud TV wskazał, że chociaż zespół nie ma jeszcze skonkretyzowanej daty wydania następcy “Halo”, to najprawdopodobniej płyta ukaże się zimą 2025 roku. Wówczas zespół był na etapie zbierania pomysłów i nagrań. Formacja zapowiedziała, że nad ich nadchodzącym wydawnictwem będzie czuwać nowy producent, ale jego tożsamość nie została jeszcze ujawniona.
Polecamy na eBilet.pl
Eluveitie
Zespół etykietuje się jako “pure folk metal”. Cóż, niewątpliwie są jednymi z najbardziej charakterystycznych przedstawicieli tego gatunku. Eluveitie od 2002 roku zdążył ugruntować swoją pozycję wśród miłośników folku czy melodic death metalu, a to wszystko za sprawą ośmiu krążków studyjnych, które zagłębiają nas w ten muzyczny świat. Dodatkowej atrakcyjności dodaje fakt, że ich twórczość rozbrzmiewa w języku galijskim. Co ciekawe, nawet okładka “Evocation II – Pantheon” skrywa w sobie słowa utworu zapisane w tym języku, co Chrigel Glanzman wskazał w rozmowie z Tuonela Magazine.
Ostatnim dziełem spod szyldu Eluveitie jest “Ategnatos” z 2019 roku. Chrigel określił album jako społeczno-krytyczne dzieło odkrywcze, uważając krążek za objawienie i przepowiednie końca świata. Dodał, że klimat płyty jest “Mroczny i surowy w swojej atmosferze i charyzmie, a także okultystyczny, tajemniczy i elitarny”, co przytoczono w The Rockpit. Nazwa krążka jest w rzeczywistości galijskim słowem oznaczającym “odrodzenie”, co adekwatnie współgra z opisem. Chociaż album mocno zakorzeniony jest w przeszłości, to w rzeczywistości pewne tematy zawsze są aktualne. Muzyk wskazał, że ludzie się nie zmienili aż tak bardzo w ciągu ostatnich 3000 lat, a na dowód wskazuje historie prosto z ostatniego krążka studyjnego.
Gatecreeper
Ponad dekada twórczości Gatecreeper upłynęła pod znakiem death metalu! Amerykańska formacja dopełni skład “European Blood Dynasty”, zasilając swój set najnowszymi utworami prosto z “Dark Supersition” (2024). Nie zabrakło lokalnego akcentu – nazwa płyty jest nawiązaniem do gór w Arizonie. Muzycy określają, że pasmo odznacza się “tragedią i legendami ukrytego szczęścia”. Czy podobna tematyka pojawiła się bezpośrednio w kompozycjach? Utwory osadzone są w klimacie wróżbiarstwa, strachu przed nieznanym, wiary w magię lub przypadek. Chase Mason przyznał, że wiele kawałków przesiąkniętych jest pomysłami pochodzącymi z jego doświadczeń.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł