Muzyka rap nigdy nie była gatunkiem jednolitym. Inspiracje zbierane z różnych zakątków kultury i sztuki wpłynęły na powstanie i rozwój licznych odnóg, które dziś funkcjonują jako osobne twory. Wielu raperów, wciąż eksperymentując z brzmieniem, wychodzi przed szereg, stając w opozycji do licznych, podobnych sobie, twórców. Wśród nich jest chociażby Sobel, którego muzyka wyróżnia się na tle polskiej sceny muzycznej.

Stand-up a sztuka kreowania postaci: Jak budować wyjątkowy styl komediowy?
Polski stand-up rozwija się w tempie wykładniczym. Z roku na rok przybywa coraz więcej genialnych komików, którzy pragną rozbawić publiczność. Choć wydaje nam się, że to żadna sztuka wyjść na scenę i mówić przez jakiś czas, praca stand-upera nie należy do łatwych. Dlaczego?
07.05.2024
Klaudia Jaroszewska-Kotradii
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Twórcza praca stand-upera
Praca stand-upera należy do tych kreatywnych. Wymaga ciągłego tworzenia, pisania opowieści, żartów i anegdot. Do tego komik musi być także obyty z występowaniem na scenie (żeby się nie nadmiernie nie stresował), mieć dobrą dykcję (żeby każdy go zrozumiał) oraz umiejętność czytania emocji (by mógł zauważyć, czy jego opowieść zmierza w dobrym kierunku).
Nikt nie rodzi się stand-uperem. Niektórym jest oczywiście nieco łatwiej, bo np. nie stresują ich występy publiczne. Za to inne osoby muszą przezwyciężać swoje lęki i ciągle ćwiczyć, by dojść do perfekcji i spełnić swoje marzenie.
A do tego wszystkiego dochodzi jeszcze sztuka kreowania postaci. Przecież stand-uper nie obnaża się przed publicznością (w sensie metaforycznym, bo w tym dosłownym już do tego dochodziło). Jest on swego rodzaju aktorem, który przygotowuje swój program na podstawie sytuacji ze swojego życia. Niektóre z nich są opowiadane dokładnie tak, jak się wydarzyły. Inne są nieco koloryzowane, dopracowywane lub modyfikowane. Można więc powiedzieć, że stand-uper kreuje swoją postać tak, jak robi to aktor teatralny.
Stand-uper czy jego alter ego?
Możemy się zastanawiać, czy na scenie widzimy w takim razie prawdziwego człowieka, czy tylko jego alter ego. Trudno jest to jednoznacznie stwierdzić. Niektórzy stand-uperzy na pewno są autentyczni i mówią tylko o tym, co wydarzyło się naprawdę (mają bardzo ciekawe życie!). Inni zaś tworzą swoją postać, która na scenie i w kontaktach medialnych ma mieć określone usposobienie czy charakter. Poza nią taka osoba może być zupełnie inna.
To, że stand-uper czerpie inspirację z życia swojego i swoich bliskich nie oznacza, że mówi 100% prawdę. Często jest tak, że jego żarty czy anegdoty są koloryzowane. Może zdarzyć się, że prawdziwe wydarzenie jest tylko zalążkiem kreatywnej, zmyślonej opowieści, która ma za zadanie rozbawić publikę, a nie stanowić formę spowiedzi.
Jak można kreować swoją postać?
Kreowanie postaci może odbywać się na różne sposoby. Czasem komicy wybierają jeden, a czasem łączą kilka.
Charakterystyczny ubiór
Choć najbardziej charakterystyczne ubiory mają artyści kabaretowi, stand-uperzy także mogą się wyróżniać swoim stylem. Czapka z daszkiem, zawsze taka sama koszulka czy nawet garnitur może sprawiać, że artysta stanie się bardziej rozpoznawalny.
Styl bycia na scenie
Są stand-uperzy, którzy ciągle chodzą i nie potrafią przestać. W przeciwnym narożniku możemy znaleźć tych, którzy przykleili się do mikrofonu i nie robią ani jednego ruchu podczas całego występu. A są też tacy, którzy nawet jak stoją w miejscu, to robią to bardzo dynamicznie. Oprócz tego stand-uper może poruszać się w charakterystyczny sposób, dużo lub niewiele gestykulować, mieć jakiś tik nerwowy (czasem stworzony na potrzeby występu) itd.
Styl wypowiedzi
Każdy z nas ma inny styl wypowiedzi, choć na co dzień możemy tego nie zauważać. Stand-uperzy bardzo często stylizują swoją wypowiedź, by wywoływała ona określone reakcje publiczności. Mogą mówić krótkimi zdaniami (by nadać akcji tempa), albo budować zdania wielokrotnie złożone (by budować napięcie).
Większość komików mówi w czasie teraźniejszym, ale może zdarzyć się ktoś, kto postawi na czas przeszły. Niektórzy używają bogatego, inni prostego słownictwa. W programach części stand-uperów możemy usłyszeć wulgaryzmy zamiast przecinków, zaś u innych nie doświadczymy ich wcale. Dzięki stylowi wypowiedzi komik może się wyróżnić i przyciągnąć osoby, którzy będą słuchać go z przyjemnością.
Polecamy na eBilet
Tematyka żartów
To, jaką tematykę żartów wybierze dany stand-uper, zależy od wielu czynników, m.in. od:
- jego sytuacji życiowej (czy jest żonaty, czy ma dzieci, gdzie pracował, czy na coś choruje),
- jego poglądów (politycznych, społecznych itd.),
- tego, czy zamierza komentować bieżące wydarzenia,
- tego, czy opowiada prawdziwe historie, czy też wymyślone.
Są stand-uperzy, którzy tworzą swoje programy na podstawie spektakularnych podróży, a są tacy, którzy opowiadają o swojej kolizji drogowej. Niektórzy komicy skupiają się praktycznie tylko na komentowaniu bieżącej sytuacji w kraju czy na świecie, za to inni nie nawiązują do niej wcale.
Osobowość i charakter
Osobowość jest tym czynnikiem, na który zwracamy uwagę najbardziej. Stand-uperzy to wiedzą, dlatego ją także kreują. Mogą udawać totalnie nieśmiałego nerda, charyzmatycznego artystę, faceta z wybujałym ego, najmilszego człowieka na świecie, porywczego mężczyznę, nieco nadpobudliwego faceta czy chłopaka z tikami nerwowymi itd. Niezależnie od tego, jaką osobowość wybiorą, mają w tym swój cel: przyciągnąć osoby, do których taki charakter trafia najbardziej.
Łączenie tego wszystkiego w jedną spójną całość wymaga sporo pracy. Dlatego właśnie to, co robią stand-uperzy, wcale nie jest takie łatwe. Nie wystarczy tylko stanąć na scenie i mówić. Trzeba być „jakimś”, bo tylko takie osoby są zapamiętywane.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Klaudia Jaroszewska-Kotradii – multipasjonatka, która nie potrafi usiedzieć w miejscu. Zafiksowana na punkcie rozwoju i zdobywania wiedzy wszelakiej. Prywatnie mama, żona i kreatywna dusza, która na równi uwielbia Sanah i The Hardkiss.