Jennifer Lopez i perypetie jej kariery to ścieżki, których nie wymyśliłby nawet najlepszy scenarzysta filmowy. Życie prowadziło gwiazdę w przedziwne miejsca.

Śmiech jako lekarstwo. Jak stand-up może poprawić zdrowie?
Śmiech towarzyszy nam niemal od urodzenia. Rodzice czekają na pierwszy uśmiech swojego dziecka, a później obserwują, jak maluch leży ze śmiechu z przeróżnych powodów (nawet takich, które nas nie śmieszą). Lubimy śmiać się razem z nimi. I ten śmiech towarzyszy nam przez całe życie. A jeśli w Twoim go brakuje, koniecznie przeczytaj ten artykuł!
13.02.2024
Redakcja
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Dlaczego śmiech jest opisywany jako lekarstwo?
Śmiech jest uważany za szybkie i skuteczne lekarstwo z wielu powodów, ponieważ m.in.:
- redukuje stres,
- łagodzi dolegliwości bólowe,
- pomaga w łagodzeniu konfliktów,
- ułatwia rozwiązywanie problemów.
Dzięki radości nasze ciała i umysły wracają do równowagi.
Wpływ śmiechu na organizm ludzki
Wyobraź sobie, że ktoś w Twoim otoczeniu patrzy Ci prosto w oczy i… ziewa. Być może nawet samo czytanie o ziewaniu sprawiło, że też otworzyła Ci się buzia (my tak właśnie mamy!). Dlaczego Ci o tym opowiadamy? Bo śmiech działa dokładnie tak samo!
Siedzisz w autobusie. Przed Tobą siedzi dziecko, które się do Ciebie uśmiecha. Na 99% też odwzajemnisz ten uśmiech. Potem zrobi to rodzic tego dziecka, uruchamiając efekt kuli śnieżnej. Być może wszyscy wysiądziecie z uśmiechem na ustach.
Inna sytuacja: Twoje dziecko zrobiło coś niewłaściwego. Chcesz okazać złość, ale maluch się śmieje. Próbujesz nad sobą panować, ale w końcu nie wytrzymujesz i też zaczynasz się śmiać.
Tak to właśnie działa. Gdy usłyszymy czyjś śmiech, albo zobaczymy osobę, która właśnie się śmieje, zaczniemy tracić kontrolę nad głosem, mięśniami twarzy i oddechem. Nawet jeśli będziemy próbowali się kontrolować, nie wytrzymamy zbyt długo. A gdy już zaczniemy się śmiać, poczujemy rozluźnienie, przypływ energii i wewnętrzny spokój (choćby miał trwać tylko chwilę).
Jak to wygląda w praktyce?
Gdy zaczynamy się śmiać, nasz poziom stresu spada, a przez to napięcie zgromadzone w ciele także maleje. Mięśnie się rozluźniają. Taki stan trwa nawet do 45 minut po zakończeniu wybuchu śmiechu.
Oprócz tego śmiech wpływa pozytywnie na układ odpornościowy. Pobudza on produkcję przeciwciał. A przez to, że obniża poziom stresu, daje organizmowi siłę do walki z wirusami. Dzięki temu osoby radosne rzadziej chorują.
Śmiech pobudza produkcję endorfin, a te poprawiają nasze samopoczucie i łagodzą dolegliwości bólowe. Dobry nastrój potrafi trwać na długo po tym, jak już przestaniemy się śmiać. To pozwala stopniowo przekształcać nasze myślenie w pozytywniejsze, co przekłada się na bardziej optymistyczne podejście do świata i życia. Działa to do tego stopnia, że wystarczy nawet lekki uśmiech, by poprawić sobie humor.

Ze względu na swój charakter, śmiech dotlenia organizm. Przez otwarte usta wdychamy więcej powietrza, a ono poprawia krążenie krwi i wspomaga cały układ krwionośny. Można więc powiedzieć, że śmiech chroni serce.
Sam widzisz, że śmiech to więcej radości w życiu. Możesz cieszyć się lepszym zdrowiem i samopoczuciem. Ma on też wpływ na relacje z innymi ludźmi. Są one bardziej szczerze i pozytywne. Rzadziej popadamy w konflikty i łatwiej rozwiązujemy problemy.
Więcej radości w życiu: sposoby zapewniające wybuchy śmiechu
Są różne sposoby na to, by zaznać w życiu więcej radości. Możesz:
- uśmiechać się do przypadkowych osób,
- odwzajemniać uśmiech innych,
- oglądać kabarety, komedie i stand-upy,
- czytać zabawne historie,
- oglądać śmieszne zdjęcia,
- spędzać czas z pozytywnymi osobami,
- czytać kawały,
- słuchać anegdot,
- bawić się z dziećmi,
- znaleźć czas na to, co sprawia Ci radość (np. bieganie, kręgle, rysowanie),
- zapisywać zabawne wspomnienia i do nich wracać.
Polecamy na eBilet.pl
Stand-up lekarstwem na “życie”?
Śmiech pozwala nam zmienić perspektywę. Możemy spojrzeć na swoje życie zupełnie inaczej. Pomaga w tym właśnie stand-up. Artyści, których słuchają, opowiadają anegdoty ze swojego życia. Są one tak zabawne, że zamiast rozpaczać na ich problemami, śmiejemy się z nim. Jeśli mamy w życiu podobne trudności, możemy zobaczyć je w innym świetle i stwierdzić nawet, że w sumie nie są aż takie złe, jak nam się dotychczas wydawało.
Ale to nie wszystko. Stand-up sprawia, że możemy na chwilę po prostu zapomnieć o swojej codzienności. Przez godzinę czy dwie skupiamy się na innej osobie, a do tego raz po raz wybuchamy śmiechem.
Z występu wyjdziemy z lepszym humorem i łatwiej stawimy czoła problemom.
Fani stand-upu mogą też tworzyć swoje grupy. Dzięki temu ludzie mają o czym rozmawiać. Łączy ich swego rodzaju pasja. Mogą nawet próbować swoich sił w amatorskich występach i się dobrze bawić. Można więc powiedzieć, że ta forma rozrywki sprzyja budowaniu więzi społecznych. A nawet jeśli nie nawiążesz relacji z obcymi osobami, będziesz mieć lepszy humor. To sprawi, że nie będziesz się tak łatwo denerwować na partnerkę, dzieci czy współpracowników. Relacje między Wami się poprawią i wszyscy będziecie szczęśliwsi.
Czy wiesz, że badacze w 2017 roku odkryli, że 30 minut śmiechu w gronie znajomych spowodowało uwolnienie endorfin? A wystarczyło razem pooglądać śmieszne filmiki, np. stand-up. To świetny pomysł na wspólną rozrywkę!
Chcesz zbudować mięśnie? Obejrzyj stand-up!
Jak udowodniły badania, śmiech aktywizuje i rozluźnia mięśnie. Poprawia także nasz sposób oddychania (bo nie wiemy czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale najprawdopodobniej nie potrafisz poprawnie oddychać). Możemy śmiało stwierdzić, że jeśli chcesz wyrobić sobie mięśnie brzucha, koniecznie powinieneś oglądać stand-up jak najczęściej.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł