Muzyka rap nigdy nie była gatunkiem jednolitym. Inspiracje zbierane z różnych zakątków kultury i sztuki wpłynęły na powstanie i rozwój licznych odnóg, które dziś funkcjonują jako osobne twory. Wielu raperów, wciąż eksperymentując z brzmieniem, wychodzi przed szereg, stając w opozycji do licznych, podobnych sobie, twórców. Wśród nich jest chociażby Sobel, którego muzyka wyróżnia się na tle polskiej sceny muzycznej.

Red Bull Skoki w Punkt w Zakopanem! Szykują się niezapomniane emocje
RedBull wchodzi na dobre w świat wyjątkowych skoków! 5 kwietnia na Wielkiej Krokwi w Zakopanym odbędzie się konkurs Skoków w Punkt. Co to właściwie oznacza?
23.01.2025
Jakub Wojakowicz
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Co się odwlecze…
26 marca 2011 roku – ten dzień miał pozostać na zawsze w pamięci fanów skoków narciarskich na całym świecie. Adam Małysz, jeden z najwybitniejszych, a dla wielu najwybitniejszy sportowiec w historii dyscypliny we współpracy z RedBullem zorganizował swój benefis. Zwieńczenie pięknej i długiej kariery. Samo wydarzenie miało być jedyne w swoim rodzaju. Pierwszy w historii konkurs skoków do celu. Niestety, jak często ma to miejsce w przypadku skoków narciarskich, plany pokrzyżowały warunki pogodowe. Ostatecznie jedynie Małysz oddał swój skok, żegnając się tym samym z kibicami i sportową karierą. Wydawało się wówczas, że pomysł skoków do celu to pomysł, który nie zostanie już zrealizowany. W 2024 roku RedBull postanowił jednak zmienić świat skoków narciarskich.
W drodze po 300 metrów
To co zawsze wzbudzało największe emocje w skokach narciarskich to loty, bicie kolejnych rekordów. Od jakiegoś czasu przestano jednak modernizować skocznie tak, by latać jak najdalej. FIS miał zastrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa lotów dalszych niż 250 metrów. Dlatego obecny oficjalny rekord świata to 253,5 metra osiągnięte przez Stefana Krafta na skoczni w Planicy. Fani skoków zaczęli jednak podważać decyzję FIS. Kto mógł wyjść im na przeciw, jak nie RedBull? Mówimy w końcu o ludziach, którzy zorganizowali skok z kosmosu Felixa Barmgautnera. W kwietniu 2024 roku odbyło się wyjątkowe wydarzenie. Po dwóch latach prac nad przygotowaniem specjalnej skoczni budowanej na Islandii, Ryoyu Kobayashi wykonał skok na odległość 291 metrów. Patrząc na marzenia o 300 metrach, nie ma wątpliwości, że podjęte zostaną w przyszłości kolejne próby. Samo wydarzenie okazało się jednak sporym sukcesem i być może to zachęciło RedBulla do wejścia nieco mocniej w świat nietypowych eventów w skokach narciarskich.

Skoki do celu
5 kwietnia na Wielkiej Krokwi w Zakopanem odbędzie się konkurs Skoków w Punkt, którego pomysłodawcą jest Adam Małysz. Ideą zawodów jest to, żeby były jak najprostsze. Będziemy mieli więc pięć drużyn i ich pięciu kapitanów: Adam Małysz, Andreas Goldberger, Thomas Morgenstern, Gregor Schlierenzauer i Martin Schmitt. Składy drużyn nie są jeszcze znane, ale znane są zasady. Zadaniem każdej ekipy będzie uzyskanie w ośmiu skokach (dwie próby na każdego z czterech zawodników) łącznej odległości jak najbliższej liczbie 1000 metrów. Nie doświadczymy tu wszelkiego rodzaju przeliczników: not sędziowskich, punktów za wiatr, ani tych za zmienioną długość rozbiegu. Przed każdym skokiem członka jednej z drużyn na rozbiegu wyświetlona będzie linia docelowej odległości, jaką skoczek ma uzyskać w tej konkretnej próbie. Następnie wraz z trenerem podejmą decyzję dotyczącą wysokości rozbiegu.
Jeśli wszystko się powiedzie, będziemy mieli do czynienia z prawdziwą rewolucją w świecie skoków narciarskich. Zmianą obowiązującej od dziesiątek lat formuły, która powoli zaczęła tracić na zainteresowaniu fanów. Chcecie być tego częścią? Konkurs skoków w punkt rozegrany zostanie w sobotę, 5 kwietnia na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Bilety na to wydarzenie znajdziecie tutaj.
Poprzedni artykuł