Do sezonu festiwali plenerowych jest jeszcze trochę czasu, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by poza biletami zacząć komponować niezbędną wyprawkę. Stworzyliśmy listę przedmiotów, które mogą się przydać podczas koncertów pod chmurką, zwłaszcza, jeśli wybieramy się na kilkudniowy maraton.

R.E.M wydaje specjalną EP-kę, by pomóc legendarnej rozgłośni
Przed laty dla wielu Polaków żyjących w mrocznych czasach stalinizmu Radio Wolna Europa było głosem wolności, oporu i nadziei. Dzisiaj rozgłośnia wciąż nadaje wiadomości i programy kulturalne do 23 krajów, w których dostęp do niezależnych mediów jest zakazany lub ograniczany przez władze. Niestety los radia jest niepewny. Aby wspomóc jego działalność, zespół R.E.M. nagrał EP-kę, która upamiętnia 75. rocznicę istnienia tego niezależnego medium, a cały dochód z jej sprzedaży dofinansuje jego aktywność.
06.05.2025
Aleksandra Gieczys
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Radio Wolna Europa
Radio Wolna Europa, które rozpoczęło nadawanie swojego programu w czasie zimnej wojny dla milionów ludzi w Europie Środkowo-Wschodniej było źródłem informacji o kraju i świecie będących w opozycji i stanowiących kontrnarrację wobec propagandy reżimowych mediów.
Nic dziwnego więc, że w bloku wschodnim słuchanie jego programów było oficjalnie surowo zakazane a komunistyczne władze robiły, co tylko możliwe, by zagłuszać sygnał rozgłośni. Służby specjalne infiltrowały też jej redakcję a w 1981 roku doszło do podłożenia bomby pod budynkiem siedziby RWE w Monachium.
Również w naszym kraju polskojęzyczna sekcja RWE przez ponad 40 lat docierała z przekazem, o który trudno było w państwowych mediach – była naszym głosem wolności i oknem na świat znajdujący się za żelazną kurtyną. To na jego antenie ukazywały się audycje informacyjne oraz programy o tematyce politycznej, przeglądy prasy “drugoobiegowej” czy audycje kulturalne poświęcone np. literaturze znajdującej się na tzw. “czerwonym indeksie” i muzyce (słynny “Kwadrans” Jacka Kaczmarskiego).
Swoją pierwszą audycję Rozgłośnia Polska RWE nadała 3 maja 1952 roku z siedziby w Monachium. Wtedy to dyrektor rozgłośni, Jan Nowak-Jeziorański – były żołnierz AK i uczestnik Powstania Warszawskiego – wypowiedział historyczne słowa:
“Rodacy! Gdziekolwiek jesteście – pamiętajcie: Polska żyje, Polska walczy, Polska zwycięży!”.
Przeczytaj też:
- Niepokorna, waleczna, bezkompromisowa. Kora– jedyna taka wokalistka w Polsce
- Artyści apelują o ochronę ich twórczości przed wykorzystaniem jej przez AI
- Jeff Goldblum – pokochasz go jeszcze bardziej, gdy tylko posłuchasz, jak gra jazz!
Niepewna przyszłość Radia Wolna Europa
30 czerwca 1994 roku rozgłośnia Radia Wolna Europa nadała w Polsce swoją ostatnią audycję ale do dnia dzisiejszego radio wciąż emituje swoje programy w 27 językach do 23 krajów – w m.in. Europie Wschodniej, Azji Środkowej i na Bliskim Wschodzie – w których przekaz medialny jest kontrolowany przez autorytarnie urzędujące tam władze.
Niestety obecnie Agencja ds. Globalnych Mediów (AGM), która prowadzi Radio Wolna Europa, Głos Ameryki, Radio Swoboda, Radio Marti (kubański odpowiednik Radia Wolna Europa) i Radio Wolna Azja mierzy się z perspektywą zawieszenia działania tych rozgłośni. Do ich likwidacji na początku marca wezwał doradca Donalda Trumpa, Elon Musk.
– Nikt ich nie słucha – argumentował Musk wzywając do zamknięcia wszystkich mediów finansowanych z budżetu państwa USA, twierdząc, że są one niepotrzebne.
Tymczasem faktem jest, że media skupione w AGM mają średnią tygodniową liczbę słuchaczy szacowaną na 361 mln ludzi. Niestety dane te nie przekonały administracji nowego prezydenta USA, która choć formalnie nie mogła zlikwidować tej instytucji bez zgody Kongresu, który ją powołał, to mogła wycofać dotacje przeznaczone na jej działalność oraz zwolnić i wysłać na przymusowe urlopy jej pracowników. I tak też się stało. Konsekwencją rozporządzenia prezydenta Trumpa było rozwiązanie niemal wszystkich umowy z niezależnymi dziennikarzami i wysłanie na przymusowy urlop blisko 200 pracowników.
Jak ostrzegali pod koniec marca 2025 roku przedstawiciele ww. rozgłośni jeśli finansowanie nie zostanie przywrócone to koniec funkcjonowania wszystkich rozgłośni działających pod auspicjami AGM będzie przesądzony. Jak gorzko podsumował wówczas całą sytuację prezes Radia Wolna Europa, Steve Capus:
– zamknięcia stacji po 75 latach będzie na pewno wielkim świętem dla władz Iranu, Chin, Rosji i Białorusi.
Na razie 30 kwietnia, w następstwie wytoczonego przez przedstawicieli radiowych rozgłośni procesu, sąd nakazał tymczasowo wstrzymanie zakazu działalności Agencji ds. Mediów Globalnych USA. Sąd orzekł, że administracja rządu bezprawnie zażądała zaprzestania jej działalności. Decyzja ta obowiązywać będzie jednak tylko do czasu rozstrzygnięcia kontr-pozwu dot. utrzymania ww. stacji radiowych na antenie.
W związku z powyższym przyszłość AGM i Radia Wolna Europa wciąż pozostaje niepewna.
R.E.M. wspiera wolne media
3 maja Radio Wolna Europa świętowało swoje 75-lecie. To właśnie tego dnia zespół R.E.M. opublikował w serwisach streamingowych specjalną EP-kę “Radio Free Europe 2025”, z której dochód zostanie przekazany na wsparcie działalności tej rozgłośni.
Wydawnictwo zawiera pięć utworów: pierwotną wersję debiutanckiego singla zespołu “Radio Free Europe”, jego pochodzący z 1981 roku remiks autorstwa Mitcha Eastra oraz jego najnowszą, taneczną wersję przygotowaną przez Jacknife’a Lee. Na płycie znalazł się także utwór “Sitting Still” jak i po raz pierwszy udostępniony instrumental “Wh. Tornado”.
W Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy (20 kwietnia) udzielając wywiadu dla CBS Mornings wokalista R.E.M., Michael Stipe zapowiadając nowe wydawnictwo powiedział:
– W Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy przesyłam okrzyk poparcia do odważnych dziennikarzy z Radia Wolna Europa.
Z kolei w dniu wydania EP-ki Stipe zamieścił w mediach społecznościowych nagranie, w którym dodał, że “Radio Free Europe 2025” stanowi wyrazem poparcia całego zespołu R.E.M. dla wolnych mediów i niezależnej, bezpartyjnej redakcji radia Wolna Europa.
– Czy to muzyka, czy wolna prasa: cenzura zawsze i wszędzie jest zagrożeniem dla prawdy – dodał.
Basista R.E.M. – Mike Mills – również umieścił wpis o treści:
– Dziennikarze Radia Wolna Europa wkurzają dyktatorów już od 75 lat. Dobrze wykonują swoją robotę, skoro mają takich wrogów.
Winylowa edycja EP-ki trafi do sprzedaży 12 września.
Steve Capus poproszony o skomentowanie akcji R.E.M. nie krył wzruszenia:
– Dla mnie muzyka R.E.M. zawsze uosabiała świętowanie wolności słowa. Ich muzyka oraz teksty dają do myślenia i inspirują do działania. To są właśnie też cele naszych dziennikarzy w Radiu Wolna Europa: informować, inspirować i podtrzymywać ducha wolności, która często jest niedostępna dla naszych odbiorców. Pociągamy dyktatorów do odpowiedzialności. Oni z kolei od 75 lat robią wszystko, aby nas uciszyć — blokują nasze strony internetowe, zagłuszają nasze sygnały, a nawet zamykają do więzień naszych kolegów.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł