Nie zdążyliście obejrzeć filmu "Dokumentalny"? Spokojnie, Dawid Podsiadło już wkrótce wkroczy na platformę Netflix!
Malta Festival 2024. Tegoroczny line-up zasiliły gwiazdy światowego formatu!
Zdobywca Oscara Tim Robbins oraz wielkie odkrycie tegorocznego Glastonbury Festival, Jalen Ngonda, to nie jedyne gwiazdy, które zobaczymy w tym roku na Malta Festival 2024. W programie wydarzenia znalazł się też m.in. koncert cieszącego się w naszym kraju ogromną popularnością zespołu Kerala Dust oraz prezentacja nagrodzonej Złotym Lwem na Biennale w Wenecji opery “Sun&Sea”. Poznaj pozostałe atrakcje, jakie we wrześniu czekają nas w Poznaniu!
26.07.2024
Aleksandra Gieczys
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Malta zaczynała 34 lat temu jako spotkanie offowych teatrów ulicznych, stopniowo obrastając w inne atrakcje. Dzisiaj jest to jedno z największych wydarzeń kulturalnych w tej części Europy, które koncentruje najciekawsze zjawiska ze świata teatru, sztuki współczesnej i muzyki. Nie inaczej będzie i w tym roku. 34. edycja Malty odbywać się będzie od 7 do 15 września w kilkunastu lokalizacjach Poznania. Na bogactwo propozycji programowych Festiwalu złożyły się m.in. spektakle teatralne, performance, koncerty, panele dyskusyjne, warsztaty i spotkania z artystami.
Poniżej przygotowaliśmy dla was garść informacji, o tym, co znalazło się w programie tegorocznej edycji wydarzenia. Pełen program Malta Festival dostępny jest na stronie organizatora.
Teatr i opera
W programie Malta 2024 oczywiście nie mogło zabraknąć wyjątkowych spektakli i widowisk w przestrzeni miejskiej. Jedną z największych festiwalowych gwiazd będzie z pewnością Tim Robbins – uhonorowany Oscarem aktor znany m.in. z filmu “Skazani na Shawshank”, który po raz pierwszy zawita do Polski ze swoją grupą teatralną Actor’s Gang. Robbins pokaże w Poznaniu reżyserowanym przez siebie grecki wodewil “Do góry nogami” (eng. “Topsy Turvy”).
Jedną z największych festiwalowych atrakcji będzie na pewno również pokaz nagrodzonej Złotym Lwem na Biennale w Wenecji opery “Sun&Sea” stworzonej przez Linę Lapelyte, Vaivę Grainyte i Rugile Barzdziukaite. Zobaczymy też m.in. muzyczny spektakl Anne Theresa de Keersmaeker i Raduana Mrizinga oparty na “Czterech Porach Roku” Vivaldiego oraz monodram Andrzeja Seweryna “Lear” w reżyserii Janusza Opryńskiego. Na Maltę przyjedzie też Krzysztof Warlikowski ze swoją najnowszą premierą “Elizabeth Costello. Siedem wykładów i pięć bajek z morałem”.
Koncerty
Wśród wydarzeń muzycznych, które ubarwią repertuar 34. edycji festiwalu nie zabraknie uznanych gwiazd i najciekawszych współczesnych muzycznych zjawisk.
Jalen Ngonda
Koncertowy line-up Malty 7 września otworzy Jalen Ngonda – amerykański wokalista soul porównywany przez krytyków do Marvina Gaye’a. Jego płyta “Come Around and Love Me” okazała się jednym z najlepiej przyjętych przez prasę muzyczną w 2023 roku debiutów. Artysta właśnie oczarował publiczność świetnym występem na festiwalu Glastonbury i całkowicie wyprzedał swoją trasę koncertową po Wielkiej Brytanii i USA.
O artyście:
“Muzyka soul, którą tworzy Jalen Ngonda, jest niepowtarzalną siłą natury, która wzbogaca życie. Bez względu na to, jakie podgatunki muzyczne w najbliższej przyszłości wymienią dziennikarze muzyczni, aby opisać jego porywające podejście, Ngonda jest bezsprzecznie utalentowanym kompozytorem i artystą, który łączy klasyczne i współczesne wpływy soulu, tworząc dźwięk, który jest całkowicie jego. To muzyka, która może wywoływać nostalgiczne wspomnienia z ery złotego soulu, ale w wykonaniu wyjątkowego artysty, który jest mocno osadzony w swoim czasie, stanowi prawdziwie jednorazowe przeżycie pokoleniowe”.
Kerala Dust
Z kolei 8 września w klubie Tama usłyszymy Kerala Dust – łączący nowoczesne elektroniczne dźwięki z dynamicznym rockiem, bluesem i americana londyński kwartet, który zdążył już zasłużyć na miano ulubieńców polskiej publiczności.
O zespole:
“Muzyka grupy wymyka się łatwym definicjom – ma w sobie cechy downtempo czy art-popu, ale kluczowe jest w niej połączenie rockowego instrumentarium, bluesowych środków i elektronicznej motoryki. Najlepszą wizytówką tego brzmienia jest ostatni album Anglików zatytułowany Violet Drive – hipnotyzujący i przesiąknięty lynchowskim klimatem”.
Hollow Coves
14 września na scenie plenerowej nad Jeziorem Maltańskim zobaczymy australijski indie-folkowych zespół Hollow Coves, który po raz pierwszy wystąpi w Polsce.
O zespole:
“Szczera wrażliwość, połączona z podnoszącym na duchu przesłaniem, by chwytać każdą chwilę, zjednoczyła Hollow Coves i ich fanów w podróży pełnej wzajemnego zrozumienia. Już ich skromny debiutancki EP Wanderlust (2017) zaskarbił uwagę słuchaczy. Historie z podróży i refleksje nad krajobrazami z przeszłości zdefiniowały ich brzmienie i cel jako grupy. Po albumach Moments (2019) i Blessings (2021) Hollow Coves stali się znani z pisania indie-folkowych hymnów na cześć przyrody. Obecnie zespół kończy pracę nad nowym albumem, na którym usłyszymy m.in. australijskiego piosenkarza Matta Corby’iego. Jednocześnie zespół kontynuuje intensywne tournée po całym świecie”.
L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra
Finałowy festiwalowy koncert 14 września należeć będzie do L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra, która wraz z zaproszonymi artystkami i artystami zaprezentuje muzykę z filmu “Chłopi”.
O projekcie:
” Władysław Reymont w „Chłopach” posłużył się prostym językiem i przysłowiami, tworząc bogate, epickie i niezwykle kolorowe dzieło na najwyższym poziomie językowym. L.U.C, zainspirowany tym konceptem, wykorzystał jedynie klasyczne instrumenty ludowe, by stworzyć piękną i rozbudowaną muzykę, inspirowaną kinematografią, trance oraz klasyczną muzyką ludową. To, co wyróżnia ten projekt, to nowoczesne podejście do produkcji oraz innowacyjne sposoby wyrazu. Przedstawia fascynujący świat animowanej sztuki, gdzie każda scena tętni życiem. Sceny z animacji w nowej odsłonie oraz kulisy produkcji oferują unikalne spojrzenie na artystyczną podróż. Tuba czasami brzmi jak syntezator basowy Moog w dubstepie. Tradycyjne instrumenty, takie jak kołyski, bębny, instrumenty dęte, akordeony oraz unikalne regionalne instrumenty, jak skrzypce płockie, suki biłgorajskie, flety, tubmary i dudy wielkopolskie, łączą się, malując żywy krajobraz dźwiękowy. Eteryczne wokale płynnie splatają się w tę mozaikę. Nowoczesne podejście do aranżacji, rytmu oraz manipulacji samplami reinterpretuje różnorodne instrumenty ludowe. Tradycyjne formy i klasyfikacje często są zmieniane i reinterpretowane. Rebel Babel Film Orchestra obejmuje zarówno tradycyjne metrum trójdźwięków, z żywym rytmem mazurka, jak i przeważnie dwudzielną strukturę frazy, ustawioną na elastycznym tempie rubato, zaprojektowanym do tańca. Dodatkowo, orkiestra sięga po proste metrum i stałe rytmy, w tym energiczną polkę”.
Wszystkie cytaty użyte w tekście pochodzą z materiałów prasowych przygotowanych przez biuro festiwalowe Malta Festival 2024.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł