Już 14 grudnia w Gliwicach emocje sięgną zenitu. Mistrzostwa świata w Enduro, najbardziej emocjonującym sporcie motocyklowym zawitają do Polski. Kolejna edycja odbędzie się 1 lutego w łódzkiej Atlas Arenie.
Skandale i kontrowersje na Igrzyskach Olimpijskich
Igrzyska Olimpijskie to przede wszystkim sportowe emocje, łzy wzruszenia lub rozczarowania i wielodniowa rywalizacja, ale też liczne skandale i kontrowersje. Pamiętacie o jakichś skandalicznych lub najbardziej kontrowersyjnych wydarzeniach z historii letnich Igrzysk Olimpijskich? Jeśli nie, będziecie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. Gotowi? Zatem nie ma na co czekać!
26.07.2024
Redakcja
Vanderlei de Lima i atak kibica
Jesteście w stanie wyobrazić sobie sytuację, w której to biegniecie do mety biegu maratońskiego na pierwszej pozycji i w końcowej fazie rywalizacji atakuje Was kibic, przez co nie jesteście w stanie zdobyć złotego krążka? Morderczy wysiłek, niesamowita ambicja i wola walki kontra zdarzenie, którego po prostu nie da się przewidzieć. W takiej sytuacji znalazł się niestety Vanderlei de Lima – brazylijski maratończyk, który zostałby najpewniej mistrzem olimpijskim na Igrzyskach Olimpijskich 2004 w Atenach. W pewnym momencie zaatakował go jednak kibic i Brazylijczyk musiał się zadowolić brązowym krążkiem. Smutna historia…
Mnóstwo dopingowych wpadek
Na Igrzyskach Olimpijskich nie brakuje oczywiście dopingowych wpadek… Chciałoby się, aby rywalizacja zawsze toczyła się w duchu fair play i bez niedozwolonego wspomagania, ale czy jest to w ogóle możliwe? Największe dopingowe wpadki podczas letnich IO to m.in. Ben Johnson (IO w Seulu 1988) czy też Marion Jones (IO w Sydney 2000).
Słynny gest Władysława Kozakiewicza
Czy kojarzą Wam się letnie Igrzyska Olimpijskie z roku 1980, które rozegrano w Moskwie? Doszło wtedy do dość kontrowersyjnej sytuacji… Reprezentanci Polski oraz Związku Radzieckiego praktycznie nigdy za sobą nie przepadali, a IO organizowane w Moskwie były dla Polaków idealną możliwością do pokazania swojej wielkiej klasy i talentu. W stu procentach wykorzystał to Władysław Kozakiewicz, który zdobył złoty medal w skoku o tyczce, a po swoim decydującym skoku wykonał słynny „gest Kozakiewicza”, skierowany do radzieckiej publiczności, która krótko mówiąc nie była dla niego zbyt przychylna w trakcie trwania konkursu… To wydarzenie zostanie zapamiętane na bardzo długi czas.
Bojkot Igrzysk Olimpijskich w Moskwie 1980 i Los Angeles 1984
Kontrowersyjne sytuacje miały miejsce również w roku 1980 (IO w Moskwie) oraz 1984 (IO w Los Angeles). Konkretnie chodzi tutaj o bojkot imprezy rangi olimpijskiej. Igrzyska w Moskwie zostały zbojkotowane m.in. przez:
- Stany Zjednoczone,
- Norwegię,
- Kanadę,
- Kenię,
- Argentynę,
- Chiny,
- Tajlandię,
- Tunezję,
- RFN.
Igrzyska w Los Angeles zbojkotował z kolei Związek Radziecki, ale też Bułgaria, NRD, Czechosłowacja, Węgry i Polska. Powody? Oficjalnie często mówiono o kwestiach organizacyjnych i bezpieczeństwie, a w tamtych czasach chodziło oczywiście o politykę…
Atak na sędziego na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie 2008
Trudno się spodziewać, że zawodnik będzie tak zły na sędziego, iż postanowi go zaatakować – prawda? Do takiej sytuacji doszło jednak podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, w 2008 roku. Coś Wam się już się kojarzy? Jeśli kiedykolwiek oglądaliście taekwondo, to na pewno wiecie o czym mowa. Otóż kubański zawodnik – Angel Matos po przegranej walce o brązowy medal postanowił… ukarać sędziego i kopnąć go w twarz. Konsekwencje były naprawdę surowe – Matosa dożywotnio zdyskwalifikowano i pokazano tym samym, że na olimpijskich arenach nie ma miejsca na takie zachowanie!
Roy Jones Jr. i dziwny werdykt w walce o olimpijskie mistrzostwo
Nie da się ukryć, że Roy Jones Jr. to jeden z najbardziej rozpoznawalnych bokserów na świecie – prawda? Wiedzieliście o tym, że walczył nawet o mistrzostwo olimpijskie podczas Igrzysk Olimpijskich 1988 w Seulu? Pewnie wielu z Was posiada taką wiedzę, ale jeśli ktoś o tym nie słyszał, musi mieć pełną świadomość tego, że po walce finałowej zapadł wtedy dość kontrowersyjny werdykt. Otóż złoty medal wywalczył Park Si-Hun z Korei Południowej, który nie stanowił większego zagrożenia dla swojego rywala. Roy Jones Jr. zadał wtedy zdecydowanie więcej ciosów, był aktywniejszy i dominował w ringu, ale musiał zadowolić się srebrnym krążkiem. Ta decyzja uznawana jest za jedną z najbardziej kontrowersyjnych decyzji sędziowskich w historii letnich Igrzysk Olimpijskich. Jakie macie zdanie na ten temat? Nawet sam Park Si-Hun nie był dumny z tego zwycięstwa…
Historia Igrzysk Olimpijskich z 1900 roku w Paryżu
Na samym końcu przeniesiemy się do bardzo odległych czasów, a mianowicie do roku 1900, kiedy to zorganizowano letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Tak naprawdę ta impreza miała więcej wspólnego z chaosem, licznymi wpadkami, kontrowersjami oraz niezbyt profesjonalną organizacją. Chcecie kilka przykładów? Oto one:
- Igrzyska Olimpijskie trwały od 14 maja do… 28 października,
- niektórzy zawodnicy nie wiedzieli, że w ogóle startują na Igrzyskach oraz kiedy będą rywalizować,
- plan rywalizacji zmieniał się w trakcie jej trwania,
- nie brakowało dziwnych wyników oraz skandali (m.in. na dystansie maratońskim),
- nie było oficjalnej ceremonii otwarcia oraz zakończenia Igrzysk Olimpijskich,
- w programie znalazły się dość nietypowe konkurencje – np. pływanie na 200 metrów z przeszkodami.
Znacie podobne historie? Na pewno ktoś Wam opowiadał o kontrowersjach i skandalach związanych z letnimi IO. Wyżej macie tylko pojedyncze przykłady, a takich zdarzeń było naprawdę dużo…
Poprzedni artykuł
Następny artykuł