Muzyka rap nigdy nie była gatunkiem jednolitym. Inspiracje zbierane z różnych zakątków kultury i sztuki wpłynęły na powstanie i rozwój licznych odnóg, które dziś funkcjonują jako osobne twory. Wielu raperów, wciąż eksperymentując z brzmieniem, wychodzi przed szereg, stając w opozycji do licznych, podobnych sobie, twórców. Wśród nich jest chociażby Sobel, którego muzyka wyróżnia się na tle polskiej sceny muzycznej.

Kim są najlepsi zawodnicy UFC w historii?
UFC (Ultimate Fighting Championship) to zdecydowanie najbardziej prestiżowa i najpopularniejsza organizacja MMA na całym świecie. Chyba zgodzicie się z tym stwierdzeniem? Trafiają do niej wyłącznie najlepsi zawodnicy i zawodniczki – z różnych stron świata, w tym również z Polski. Ta organizacja została założona w 1993 roku na terenie Stanów Zjednoczonych, a na jej czele stoi Dana White. Lubicie oglądać widowiskowe gale UFC? Z pewnością macie swoich faworytów, ale najwyższa pora, abyście poznali najlepszych zawodników UFC w historii. Co Wy na to?
25.03.2025
Redakcja
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Anderson Silva
Zatem, kim są najlepsi zawodnicy UFC w historii? Na tej liście nie może oczywiście zabraknąć Andersona Silvy. Chyba go kojarzycie? Brazylijczyk, który urodził się w 1975 roku w Sao Paulo to bezdyskusyjny król wagi średniej w latach 2006-2013. Po drodze w pokonanym polu pozostawił m.in. takich zawodników, jak:
- Demian Maia,
- Rich Franklin,
- Dan Henderson,
- Patrick Cote,
- Vitor Belfort,
- Chael Sonnen.
Jego pogromcą został dopiero Chris Weidman – miało to miejsce w lipcu 2013 roku. W rewanżowym starciu (pod koniec 2013 roku) górą również był Weidman. Oglądaliście którąś z walk Andersona Silvy na żywo czy też podziwialiście jego nieprzeciętne umiejętności w domowym zaciszu?
Demetrious Johnson
Jeśli interesują Was najlepsi zawodnicy UFC w historii, nie możecie przejść obojętnie obok takiego nazwiska, jak Demetrious Johnson. To niekwestionowany dominator wagi muszej (w latach 2012-2018), którego nie byli w stanie pokonać m.in. tacy fighterzy, jak:
- John Dodson,
- John Moraga,
- Joseph Benavidez,
- Chris Cariaso,
- Tim Elliott,
- Wilson Reis,
- Ray Borg.
Pamiętacie kto pokonał go w sierpniu 2018 roku? Niektórzy z Was zapewne wiedzą, iż był to Henry Cejudo. Ciekawostką jest fakt, iż Demetrious Johnson rywalizował z nim o pas mistrzowski już w 2016 roku. Wtedy wygrał Johnson, ale jak widać Cejudo nie poddał się i dążył do tego, aby „wyrwać” od Johnsona mistrzowski pas. Udało mu się to dwa lata później… Jaki z tego wniosek? Warto dążyć do upragnionego celu!
Charles Oliveira
Jaki zawodnik UFC przychodzi Wam na myśl, gdy pomyślicie o wielkich mistrzach tej organizacji? Na pewno w ścisłej czołówce będzie Charles Oliveira, a więc kolejny utalentowany Brazylijczyk (rocznik 1989). Czym charakteryzuje się ten fighter? To absolutny specjalista od kończenia walk przed czasem! Rywalizowanie z nim w oktagonie to naprawdę ciężkie wyzwanie… W latach 2021-2022 był mistrzem UFC wagi lekkiej, ale w październiku 2022 roku pokonał go Isłam Machaczew.
Daniel Cormier
Musicie pamiętać o jednym, każdy może mieć własne zestawienie najlepszych zawodników UFC w historii. W końcu UFC jest organizacją, w której występowało już wielu wielkich wojowników – prawda? Jednym z nich jest Daniel Cormier, który w pewnym momencie swojej sportowej kariery zdobył mistrzowskie pasy UFC w wadze:
- półciężkiej (2015-2018) – przegrali z nim Anthony Johnson (dwukrotnie), Alexander Gustafsson i Volkan Oezdemir,
- ciężkiej (2018) – jego wyższość w oktagonie musieli uznać Stipe Miocic i Derrick Lewis, ale warto dodać, że w latach 2019-2020 Stipe Miocic wygrał kolejne dwa pojedynki z Danielem Cormierem (oba o mistrzowski pas wagi ciężkiej).
Polecamy na eBilet
Georges St-Pierre
Najlepsi zawodnicy UFC łączą w sobie wiele różnych cech – siłę, szybkość, technikę, spryt, odwagę, opanowanie, cierpliwość oraz zmysł taktyczny. Jednym z zawodników, o którym absolutnie nie da się zapomnieć jest oczywiście Georges St-Pierre (GSP). To Kanadyjczyk, urodzony w 1981 roku, który jest już na sportowej emeryturze – całkowicie zasłużonej. Zdaniem wielu kibiców i ekspertów absolutny numer jeden wśród wszystkich zawodników UFC w historii. Podzielacie to zdanie? Byliście jego fanami? Oto kilka ciekawostek z nim związanych:
- był mistrzem UFC w wadze półśredniej (najpierw w 2006 roku, a następnie w latach 2008-2013 – był też tymczasowym mistrzem w roku 2007),
- w 2013 postanowił zawiesić sportową karierę,
- zadziwił wszystkich powrotem w 2017 roku i zmianą kategorii wagowej na średnią,
- w 2017 roku wywalczył mistrzowski pas UFC wagi średniej – jak się okazało była to jego ostatnia walka w zawodowej karierze, później przeszedł na emeryturę,
- w pojedynkach mistrzowskich pokonał m.in. Jona Fitcha, Thiago Alvesa, Carlosa Condita, Nicka Diaza czy też Michaela Bispinga.
Inni zawodnicy & najlepsze zawodniczki
Na przestrzeni wielu lat bardzo dużą popularnością cieszyli się też (lub nadal cieszą) inni zawodnicy UFC, tacy jak: Jon Jones, Chuck Liddell, Donald Cerrone, Jose Aldo, Conor McGregor czy też Chabib Nurmagomiedow.
Do najlepszych zawodniczek UFC w historii można z kolei zaliczyć takie fighterki, jak: Amanda Nunes, Ronda Rousey, Zhang Weili, Holly Holm, Cristiane Venancio (Cris Cyborg), Miesha Tate oraz Walentina Szewczenko. Macie jakieś inne pomysły?
Polscy zawodnicy w UFC & polskie zawodniczki
Zdajecie sobie sprawę z tego, że polscy zawodnicy w UFC również cieszą się sporym zainteresowaniem ze strony amerykańskich kibiców? Absolutnym numerem jeden na tej liście jest oczywiście Jan Błachowicz, który w 2020 roku zdobył pas mistrzowski wagi półciężkiej, pokonując Dominicka Reyesa. Później obronił go w marcu 2021 roku (przegrał z nim Israel Adesanya), ale pod koniec 2021 roku Jana Błachowicza pokonał Glover Teixeira. Inni Polacy, którzy walczyli już w UFC to m.in.: Marcin Tybura, Łukasz Brzeski, Mateusz Gamrot, Mateusz Rębiecki czy też Michał Oleksiejczuk. Którego z tych zawodników cenicie sobie najbardziej?
Zastanawiacie się pewnie, czemu wśród najlepszych zawodniczek UFC w historii nie wymieniliśmy Joanny Jędrzejczyk – prawda? Celowo, ponieważ chcieliśmy o niej wspomnieć w tym akapicie. Joanna to mistrzyni UFC w wadze słomkowej, w latach 2015-2017, kiedy to jej wyższość musiały uznać:
- Carla Esparza,
- Jessica Penne,
- Valerie Letourneau,
- Claudia Gadelha,
- Karolina Kowalkiewicz-Zaborowska,
- Jessica Andrade.
W listopadzie 2017 roku pokonała ją Rose Namajunas, kolejna wielka gwiazda UFC. Polka przegrała z nią też rewanż w kwietniu 2018 roku, a w grudniu tego samego roku uległa Walentinie Szewczenko w walce o pas mistrzowski wagi muszej. Czy to koniec mistrzowskich walk Joanny Jędrzejczyk? Niekoniecznie, ponieważ w marcu 2020 roku miała jeszcze szansę zdobyć pas wagi słomkowej, ale lepsza od niej okazała się Zhang Weili.
Inną niesamowitą Polką z bogatym doświadczeniem w UFC jest oczywiście wspomniana wcześniej Karolina Kowalkiewicz-Zaborowska, która w amerykańskiej organizacji występuje od 2015 roku. Mieliście kiedyś marzenie, aby stać się profesjonalnym zawodnikiem/zawodniczką UFC? Na pewno byłaby to ciekawa przygoda…
Poprzedni artykuł
Następny artykuł