Debiutancka, solowa płyta wokalisty Måneskin zbliża się wielkimi krokami! Damiano David opublikował dwa single, które są zapowiedzią nowego rozdziału w jego karierze. Wokalista wyrusza w trasę koncertową, a muzyczny przystanek nie ominie Polski.
Jakie są najważniejsze dzieła teatralne w historii? Te spektakle warto zobaczyć chociaż raz w życiu
„Romeo i Julia”? A może „Zemsta”? Który spektakl jest najważniejszym dziełem teatralnym i jakie inne przedstawienia warto zobaczyć? Tego dowiesz się z naszego rankingu 10 najważniejszych dzieł teatralnych. Weźmiemy pod uwagę nie tylko to, czy przetrwały próbę czasu, ale także zainteresowanie widzów, które potrafiło być tak wielkie, że niektórzy do dziś nie upolowali biletów mimo licznych prób.
23.01.2024
Klaudia Jaroszewska-Kotradii
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Miejsce 10. „Bliżej”
Swoją premierę spektakl miał w 1997 roku i od tamtego czasu był wystawiany w przeszło 200 miastach na całym świecie. Na podstawie przedstawienia został nawet nagrany film tym samym tytule. W Polsce można go zobaczyć na deskach m.in. Teatru 6. Piętro. Gdy w 2022 roku bilety trafiły do sprzedaży, padły serwery teatru, tak ogromne było zainteresowanie.
Miejsce 9: „Szalone nożyczki”
Ten spektakl przetrwał od 1987 roku i nadal jest chętnie oglądany. Na początku jednak był nazywany niemal „torturą” przez amerykańskie gazety. Nie przeszkodziło mu to jednak w trafieniu do Księgi Rekordów Guinnessa jako najdłużej wystawiany spektakl w historii USA. Oprócz tego siedem razy został ogłoszony „Najlepszą komedią roku” przez dziennik „The Boston Globe”. W Polsce sztukę zagrano już tysiące razy, a mimo to bilety za każdym razem rozchodzą się jak świeże bułeczki.
Miejsce 8: „Wstyd”
Sztuka napisana przez Polaka – Marka Modzelewskiego. Na jej podstawie został nagrany film „Teściowie” (2021 rok), który zdobył wiele nagród. Ta tragikomedia otrzymywała pozytywne recenzje od dnia premiery. Można ją zobaczyć m.in. w Teatrze Współczesnym w Warszawie. Bilety warto kupować jak najszybciej, bo wyprzedają się w mgnieniu oka.
Miejsce 7: „1989”
Spektakl, który pobił wiele rekordów, m.in. liczby fanów oraz długości owacji na stojąco. Połączenie spektaklu z rapem, żywej scenografii z wydarzeniami w PRL-u… tworzą mieszankę niemal wybuchową, która wciska w fotel i nie pozwala mrugać. Wałęsowie, Frasyniukowie i Kuroniowie pokazani od prywatnej strony to coś, co ciekawi widzów w każdym wieku.
Miejsce 6: „Mayday”
Przetłumaczony na 35 języków, grany na całym świecie, a w Polsce wystawiony przeszło 400 razy w samym tylko OCH-Teatrze (a zobaczyć go można praktycznie w każdym województwie). Nawet brytyjska kompania teatralna Royal National Theatre doceniła to przedstawienie, wpisując je na listę 100 najbardziej znaczących spektakli XX wieku.
Miejsce 5: „Dziady”
Na liście nie może zabraknąć klasyków. „Dziady” są chętnie oglądane przez starszych i młodszych. W ostatnich latach znów zyskały na popularności. Swoją premierę miał w 1901 roku, a reżyserem był sam Stanisław Wyspiański. W marcu 1968 roku odbyły się protesty przeciwko cenzurze, która zdjęła „Dziady” z afiszów. Teraz reżyserzy wystawiają swoje interpretacje. Jedną z reżyserek jest Maja Kleczewska, na której spektakl odradzał iść Przemysław Czarnej, minister edukacji.
Przeważnie spektakl jest wystawiany w częściach. Jednak Michał Zadra podjął wyzwanie i wystawił całą sztukę za jednym zamachem w 2016 roku. Teatr Polski we Wrocławiu gościł widzów „Dziadów” przez 14 godzin (w tym 7 przerw).
Miejsce 4: „Tramwaj zwany pożądaniem”
Jej autorem jest laureat Nagrody Pulitzera – Tennessee Williams. Premiera miała miejsce w 1947 roku na Broadway’u, a do Polski spektakl zawitał w XXI wieku. W latach 1947-1949 na Broadway’u wystawiano tę sztukę dokładnie 855 razy. Powstało nawet kilka adaptacji filmowych.
Polecamy na eBilet.pl
Miejsce 3: „Sen nocy letniej”
Shakespeare napisał tę sztukę w XVI wieku, a ona nadal bije rekordy popularności. Według niektórych źródeł na jego premierze była obecna sama królowa Elżbieta I Tudor. To jeden ze spektakli, który jest interpretowany na różne sposoby. Można było zobaczyć już tradycyjne przedstawienia, opery, wersje baletowe, adaptacje filmowe i nawet telewizyjne.
Miejsce 2: „Matka Joanna od Aniołów”
W 1961 roku sztuka została zekranizowana przez Jerzego Kawalerowicza. Od tamtej pory wersje teatralne są jeszcze bardziej popularne. Autorem tekstu jest Jarosław Iwaszkiewicz, który ukończył dzieło w 1942 roku. Akcja nawiązuje do „prawdziwych” wydarzeń, które miały miejsce w mieście Loudun we Francji, gdzie w XVII wieku doszło do opętania zakonnic (a jak było naprawdę, tego nigdy się nie dowiemy).
Miejsce 1: „Mistrz i Małgorzata”
Chcesz zobaczyć ten spektakl? Uzbrój się w cierpliwość, bo bilety bardzo trudno dostać. Sztuka jest oparta na książce Michaiła Bułhakowa o tym samym tytule. Autor pracował nad nią aż do swojej śmierci w 1940 roku. Dzieło zredagowała jego żona i ukazało się 26 lat później. Już podczas pierwszych wystawień spektaklu widzowie czekali w kolejkach po bilety nocami i płacili za nie krocie. W Polsce „Mistrz i Małgorzata” pojawił się w 1980 roku i nadal trudno się na niego załapać.
To nasza nieco subiektywna lista najważniejszych sztuk wszech czasów. Te spektakle biją rekordy popularności, zmieniły scenę teatralną lub zawojowały cały świat kultury i sztuki. Warto je zobaczyć chociaż raz w życiu.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł