Kategorie
eBilet

Muzyka

Jakie korzyści słuchania muzyki dla zdrowia psychicznego?

Fot. Shutterstock/Prostock-studio

Muzyka nie tylko przenosi słuchacza w nieznane zakamarki jego wyobraźni, ale też skutecznie działa na poprawę zdrowia psychicznego. Dotyczy to praktycznie każdego gatunku, niezależnie od tego, czy słuchacze postawią na muzykę klasyczną, pop, folk, jazz czy blues. Oto lista największych korzyści słuchania muzyki dla poprawy ludzkiej kondycji psychicznej.

Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl

Redukcja poziomu stresu

Najważniejszą zaletą jest oczywiście redukcja poziomu stresu. Regularne słuchanie ulubionych kawałków  oraz tworzenie playlist obniży poziom kortyzolu w organizmie, co przełoży się na redukcję stresu. Czy można sobie wymarzyć coś lepszego?

Stres towarzyszy człowiekowi na każdym etapie jego życia – w kontaktach i relacjach damsko- męskich, w pracy czy też podczas publicznych wystąpień. Można sobie z nim jednak skutecznie radzić, sięgając po muzykę. Warto odtwarzać wybrane utwory nie tylko w domach, ale też w drodze do pracy lub na uczelnię oraz przed istotnymi wydarzeniami z życia codziennego lub zawodowego.

Ogólna poprawa samopoczucia i wyeliminowanie uczucia zmęczenia

Czym jeszcze muzyka może zaskoczyć słuchacza? Warto wspomnieć m.in. o ogólnej poprawie samopoczucia, zwłaszcza gdy słucha się dynamicznych, żywiołowych i skocznych kawałków. Przyda się to po jakichś przykrych przeżyciach (np. po kłótni z partnerem lub przyjaciółmi).

Muzyka umożliwia również wcielenie się w postać artysty. Choć przez chwilę można sobie wyobrazić, co kierowało wykonawcą przy tworzeniu konkretnego dzieła, a dany utwór przeżywa się później na własnym przykładzie – tak jakby było się w samym sercu numeru. To idealny “lek” dla osób przemęczonych, które potrzebują dodatkowej motywacji do działania i nowych pokładów energii. Po przesłuchaniu kilku kawałków można mieć pewność, że:

  • uczucie zmęczenia odejdzie w zapomnienie,
  • nabierze się chęci na realizację kolejnych zadań i obowiązków,
  • umysł i ciało zostaną odpowiednio przygotowane na zbliżające się wielkimi krokami
    wyjście z domu (np. do klubu).

Muzyka kryje w sobie wiele różnych sekretów, a słuchacze odkrywają je każdego dnia. Każdy powinien od czasu do czasu zatroszczyć się o swoje zdrowie psychiczne, a muzyka jest ku temu jednym z najlepszych rozwiązań.

Wyciszenie i ukojenie negatywnych emocji

Niezaprzeczalnym atutem muzyki jest to, że jest tak szeroko dostępna. Można po nią sięgnąć w dowolnym momencie, np. na internetowych platformach czy  z płyt winylowych oraz CD. To jeden z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na pełne wyciszenie organizmu. Jeśli ktoś chciałby się wyciszyć, powinien sięgnąć po spokojne i nastrojowe utwory, przy których można nawet zasnąć. W taki sposób wykorzystywana jest m.in. muzyka klasyczna, którą często przed snem puszcza się dzieciom. Muzyka pomaga również w kojeniu negatywnych emocji. Słuchacz już po kilkunastu minutach staje się spokojniejszy, bardziej opanowany i skory do konstruktywnej rozmowy.

Zwiększone odczuwanie szczęścia

Nikogo nie powinien dziwić fakt, że muzyka w odpowiednich ilościach powoduje zwiększone odczuwanie szczęścia. Czym to jest spowodowane? Przede wszystkim tym, że po kilkunastu minutach słuchania ulubionych kawałków muzycznych dochodzi do “wystrzału” dopaminy, co przekłada się na:

  • zwiększoną radość z życia,
  • czerpanie stuprocentowej przyjemności z danej chwili,
  • lepszy nastrój.

Warto czasami na chwilę wyluzować i zapomnieć o problemach, troskach i codziennych zmartwieniach. To od człowieka w dużej mierze zależy to, jak będzie się czuć konkretnego dnia.
Z muzyką świat staje się bardziej kolorowy!

Lepsza jakość snu i pobudka z “naładowanymi akumulatorami”

Nie ma na świecie człowieka, który nie chciałby dobrze się wysypiać i budzić się rano z “naładowanymi akumulatorami”. Jak jednak tego dokonać? Nie ma w tym nic trudnego. Wystarczy raczyć się dobrą muzyką, która znacznie poprawi dotychczasową jakość snu. W tym przypadku warto postawić na:

  • muzykę relaksacyjną,
  • muzykę klasyczną/poważną.

Kolejne utwory powinny bazować na spokojnych rytmach, lekko zwolnionym tempie oraz braku
intensywniejszych i mocniejszych brzmień.

Zwiększony komfort podczas biegu

Muzyka przydaje się na wielu różnych płaszczyznach, zaliczając do tej kategorii również bieganie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć biegać ze słuchawkami, chociaż należy pamiętać o tym, by robić to w bezpiecznych miejscach (np. na bieżni lub sportowym stadionie). W innym przypadku można zbagatelizować potencjalne zagrożenie i nie usłyszeć np. dźwięku nadjeżdżającego samochodu. Jedno jest pewne – muzyka pomaga biegać szybciej i zapomnieć o zmęczeniu. Motywuje do zwiększonego wysiłku i umożliwia bicie własnych “życiówek”. Oczywiście polecane w tym przypadku są dynamiczne utwory, które pobudzą biegacza do działania i pozwolą mu zwiększyć komfort biegu, zwłaszcza na końcowych metrach.

Fot.

Nowości na eBilet

Nowości na eBilet

Kathia | Tytoń i kadzidła

Łódź

Smoku, mam Cię na oku

05.01.2025-05.01.2025
Gdynia

Zwiedzanie ZOO Warszawa

Warszawa

Electric Callboy

23.11.2025-23.11.2025
Kraków

Sabaton + The Legendary Orchestra

22.11.2025-22.11.2025
Kraków

The Rasmus – weirdo tour 2025

13.11.2025-13.11.2025
Warszawa

Parkway Drive 20 Year Anniversary European Tour 2025

10.11.2025-10.11.2025
Łódź

Muzyka zespołu Metallica symfonicznie

07.11.2025-07.11.2025
Poznań, Rybnik

Metallica&Symphony SCREAM INC

04.11.2025-04.11.2025
Gdańsk, Kraków, Warszawa

Simply Red – 40th Anniversary Tour 2025

04.11.2025-04.11.2025
Kraków

Helloween + Beast in Black

28.10.2025-28.10.2025
Katowice

The Offspring Supercharged Worldwide in ’25

26.10.2025-26.10.2025
Łódź

Sting 3.0 Tour

20.10.2025-20.10.2025
Kraków

Arch Enemy + Amorphis + Eluveitie + Gatecreeper

19.10.2025-19.10.2025
Gliwice

OneRepublic

04.10.2025-04.10.2025
Łódź