Muzyka rap nigdy nie była gatunkiem jednolitym. Inspiracje zbierane z różnych zakątków kultury i sztuki wpłynęły na powstanie i rozwój licznych odnóg, które dziś funkcjonują jako osobne twory. Wielu raperów, wciąż eksperymentując z brzmieniem, wychodzi przed szereg, stając w opozycji do licznych, podobnych sobie, twórców. Wśród nich jest chociażby Sobel, którego muzyka wyróżnia się na tle polskiej sceny muzycznej.

Co kręci dzisiejszy fandom fantastyki?
Nowości wydawnicze, cosplayowe stylizacje, turnieje gier i spotkania z autorami - przed nami impreza dla miłośników fantastyki.
18.03.2024
Aleksandra Gieczys
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
“Zanurz się w krainie pełnej magii i odkryj, że fantastyka niejedno ma imię!” – to hasło wiosennej edycja Warszawskich Targów Fantastyki, która odbędzie się już 6 i 7 kwietnia. To największe tego typu wydarzenie w kraju. Trzy razy w roku Warszawa zmienia się w wielkie zgromadzenie fanów szeroko pojmowanej fantastyki, dając im możliwość spotkania ulubionych pisarzy, twórców gier i komiksów oraz oddania się szałowi zakupów wystawców oferujących książki, gry, komiksy, zabawki i wszelkie maści gadżety, które powstały z miłości do tego gatunku. Organizatorzy zapewniają, że na ich imprezie coś dla siebie znajdzie zarówno fan Mangi i Anime, Hard S-F, jak i wielbiciel twórczości Andrzeja Sapkowskiego.
Pomimo faktu, że nie jest to stricte impreza konwentowa, na wydarzeniu spotkać można zawsze
licznych cosplayerów, którzy przybywają na wydarzenie nie tylko w celach zakupowych ale też po to, by pokazać swoje bajeczne stylizacje. Możliwość zobaczenia na żywo tych wszystkich zachwycających
kostiumów i makijaży sama w sobie jest ogromną frajdą.
Oczywiście Targi Fantastyki nie byłyby tak fantastyczne, gdyby nie zapraszani goście. Są to pisarze,
aktorzy, twórcy gier, komiksów. Na każdych targach w specjalnej strefie zwanej “Zakątkiem Autorów”
rozdają autografy i opowiadają o swojej pracy oraz nadchodzących premierach. W ubiegłych latach targi gościły między innymi Andrzeja Pilipiuka, Radosława Raka, Ewę Białołęcką, Rafała Dębskiego, Jarosława Grzędowicza, Jacka Inglota, Annę Kańtoch czy Rafała Kosika.
W kwietniowej edycji swój udział potwierdzili już Michał Gołkowski, Joanna W. Gajzler i Adrzej Ziemiański. Jakich jeszcze atrakcji możemy się spodziewać? Pytam o to organizatorów.
Która to edycja targów?
Warszawskie Targi Fantastyki organizujemy (z małymi przerwami) od 2015 roku. Początkowo odbywały się raz w roku, następnie dwukrotnie a od 2021 roku przygotowujemy 3 edycje naszego wydarzenia rocznie. Aktualna edycja będzie 16 wydarzeniem pod tym szyldem.
Czy duch fandomu czasów Macieja Parowskiego i kultowej “Fantastyki” wciąż jest obecny? Czy najwierniejsi z wiernych fanów gatunku znajdą na Targach coś dla siebie?
Fantastyka jest tak szerokim pojęciem – mieści się w nim ogromne spektrum tematów, rodzajów i form, że wybranie dominującego trendu jest praktycznie niemożliwe. W fantastyce jest miejsce dla różnych upodobań: od bajek do science-fiction, od książek przez komiksy, filmy po gry video.
“Maciej Parowski (który był naszym gościem w 2018 roku) starał się propagować właśnie takie, szerokie podejście do fantastyki. W tym rozumieniu kontynuujemy to, co on zaczął na łamach “Fantastyki”, poszerzając to o rodzaje i formy, które w latach 80. jeszcze nie istniały lub były niedostępne.”
Jacy jeszcze twórcy potwierdzili już swój udział w wydarzeniu? Jakie jeszcze
spotkania autorskie zostały zaplanowane?
Aktualnie jesteśmy w trakcie przygotowywania tej części imprezy i w związku z tym nie możemy
zdradzać jeszcze wszystkich szczegółów. Możemy natomiast potwierdzić, że będzie gość zagraniczny (od wiosny 2023 odwiedziły nas już: Rebecca F. Kuang, Danielle Jensen, Tasha Suri i Samantha Shannon). Jeśli chodzi o polskich gości to można spodziewać się jeszcze kilku znanych nazwisk, ale także mniej znanych autorów – to także tradycyjne dla naszych wydarzeń.
Jakie inne atrakcje nas czekają?
Poza możliwością zrobienia zakupów u naszych Fantastycznych Wystawców i spotkania Fantastycznych Gości na pewno nie zabraknie Food Trucków, będzie także można pograć w gry arcade na symulatorach kultowych automatów, nie zabraknie możliwości zrobienia zdjęć w naszej strefie foto i co nie mniej ważne spotkania znajomych, nawiązania nowych znajomości i fantastycznego spędzenia czasu.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł