Kategorie
eBilet

Wstęp wolny

Wstęp wolny. Co robić za darmo w ten weekend w Łodzi?

Fot. Shutterstock

Polecamy wydarzenia, które w weekend odbywają się w Łodzi. Skorzystaj z nich!

Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl

WEEKEND 13.09.2024 – 15.09.2024

W RUCH! Spotkanie z autorką literatury Young Adult, Edytą Prusinowską w Domu Literatury (13 września)

W ramach obchodów 130. urodzin Juliana Tuwima Dom Literatury organizuje liczne spotkania autorskie. Jedną z zaproszonych artystek jest pisarka Young Adult – Edyta Prusinowska. Możesz jej posłuchać już 13 września. Opowie o własnym projekcie twórczym oraz fenomenie całego gatunku Young Adult. 

Autorka zadebiutowała książką “Opowiem o tobie gwiazdom”. Napisała także “Truskawkowy blond” oraz “Krew, która nas dzieli”. Edyta Prusinowska jest także znaną blogerką, zajmującą się lifestylem, modą i urodą. Możesz zobaczyć ją też na YouTubie. 

Rozmowę poprowadzi Julia Sroczyńska z Domu Literatury w Łodzi. 

Kiedy? 13 września o godzinie 17:00

Gdzie? Biblioteka TUVIM, ul. Tuwima 46 w Łodzi

Łódzki Piknik Bez Barier na Starym Rynku (13 września)

Wydarzenie dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin? Proszę bardzo! Już w piątek, 13 września na Starym Rynku w Łodzi spotkamy się na Łódzkim Pikniku Bez Barier. Zapraszamy nie tylko osoby z niepełnosprawnością, ale także ich bliskich, przyjaciół, sąsiadów i wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się nieco więcej na temat życia z niepełnosprawnością, pomocy takim osobom oraz wsparciu, jakie można im dawać (i jakie można otrzymać dla siebie, ponieważ opieka nad osobą niepełnosprawną nie jest łatwa). 

PS Kawa na Starówce gratis!

Kiedy? W 13 września o 11:00

Gdzie? Stary Rynek w Łodzi

TME Polówka: Sekcja ICH_STORIE w Fuzji (13 września)

ICH_STORIE to jedna z sekcji TME Polówki w Fuzji, czyli kina plenerowego, w którym możesz zobaczyć filmy o wielkim boomie. Wśród najlepszych produkcji jest m.in. “Najmro”, który to film możesz zobaczyć już w piątek. 

Ta polska produkcja to jednocześnie komedia i film akcji z 2021 roku. Opowiada o Zdzisławie Najmrodzkim, który w całym kraju znany jest jako “król złodziei”. Jednak pewnego dnia poznaje on kobietę, dla której chce zmienić całe swoje dotychczasowe życie. Czy mu się to uda? 

Seans potrwa 100 minut. 

Kiedy? 13 września o godzinie 21:00

Gdzie? Fuzja, ul. Milionowa 6A w Łodzi

Czerwona kartka dla raka – Bieg dla jaj & Spacer dla piersi w Arturówku (14 września)

Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, a listopad z rakiem prostaty. A my “powalczmy” razem już we wrześniu. Wpadnij w sobotę do Arturówka, gdzie wszyscy są mile widziani (niezależnie od wieku, poglądów, narodowości, barw klubowych, statusu społecznego itd.). 

Program wydarzenia:

  • 12:00-12:15 – rozpoczęcie,
  • 12:15-12:20 – Czerwona kartka dla raka, czyli wspólne zdjęcia,
  • 12:20-12:30 – rozgrzewka do biegu i do spaceru,
  • 12:30-13:00 – Bieg dla jaj,
  • 13:00-14:00 – Spacer dla piersi.

W międzyczasie od 12:00 do 15:00 prowadzone będą badania profilaktyczne (m.in. badanie ciśnienia, pomiar cukru, mammografia w mammobusie) oraz:

  • nauka samobadania,
  • szkolenia z pierwszej pomocy,
  • wyrabianie kart EKUZ oraz internetowych kont pacjenta,
  • gimnastyka oczyszczająca,
  • zajęcia “taniec ma moc”.

Kiedy? 14 września o godzinie 12:00

Gdzie? Obiekt Rekreacyjny “Arturówek”, ul. Skrzydlata 75 w Łodzi

WEEKEND 06.09.2024 – 08.09.2024

Kino Plenerowe w Fuzji (6 września)

Łódzkie Kino Plenerowe nadal działa, więc 6 września o 21:00 możesz zobaczyć film “Filip”. Opowiada on o typowym kosmopolicie i niezdolnym do głębszych uczuć uwodzicielu. Mamy rok 1943, a on stracił w Polsce całą rodzinę. Przebywa w sercu nazistowskich Niemiec, ukrywając swoje żydowskie pochodzenie. Niejednokrotnie ucieka przed śmiercią. Na co dzień pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu, z którego uroków beztrosko korzysta. Spotyka się z kobietami z całej Europy i pławi się w luksusie. Niestety, taka sielanka nie trwa długo, bo wojna nadal się toczy… 

Lokalizacja: Fuzja, ul. Milionowa 6a w Łodzi

Kino plenerowe w parku Górka Widzewska (6 września)

W piątek, 6 września o godzinie 21:00 możesz zobaczyć film “Dżentelmeni”. Opowiada on o londyńskim półświatku, która biega plotka, że Mickey Pearson (Amerykanin), który zbudował narkotykowe imperium, chce się wycofać z rynku. Być może nie służy mu klimat albo obawia się brexitu… ale ważniejsze jest to, że rodowici brytyjscy bandyci węszą okazję do przejęcia jego biznesu. Niektórzy w tym celu uciekają się do szantażu, przekupstwa, a inni sypią z rękawa ofertami, pochlebstwami, a nawet groźbami. Niektórzy, nieco bardziej niecierpliwi, sięgają po broń. Pojawia się jednak pewien cwany i dowcipny dziennikarz, który szykuje przekręt, mogący zmienić reguły tej gry. Rozpoczyna się kosztowna wojna, chociaż dżentelmeni wcale nie rozmawiają o pieniądzach.

Gdzie? Park Górka Widzewska, ul. Św. Brata Alberta Chmielowskiego w Łodzi

Kiedy? W piątek, 6 września o 21:00

XX edycja Festiwalu Dobrego Smaku pt. Zdrowo najedzeni (5-8 września)

Z 5 września rozpoczyna się XX Festiwal Dobrego Smaku. Tym razem pod hasłem “zdrowo najedzeni”. W ramach imprezy odbywa się wiele darmowych i płatnych wydarzeń:

  • 5-8 września – festiwalowe propozycje dań/deserów/koktajli, które staną się przedmiotem dyskusji, 
  • 6 września – warsztaty kulinarne z szefem kuchni i dietetyczką kliniczną (płatne),
  • 7 września – poranek dla kobiet (Strefa “Złap Oddech” oraz panel “Co nam służy, co nam szkodzi, czyli o zdrowej relacji z jedzeniem”. Płatne),
  • 7 września – Targi Zdrowego Stylu Życia w Ogrodach Geyera, czyli holistyczna wiedza na temat zdrowego stylu życia, degustacje, dbanie o ciało i wiele innych (bezpłatne),
  • 7 września – Restauracja Obiecana (Ogrody Geyera) “Co nam Służy, co nam szkodzi”, czyli wykłady dietetyków klinicznych o ofertach i mitach na temat popularnych diet, a także prezentacje zdrowych produktów, degustacje i konkursy (bezpłatne),
  • 7 września – Złap Oddech (Ogrody Geyera), czyli miejsce relaksu i aktywności fizycznej (bezpłatne),
  • 8 września – Kulinarna Wyprawa po Województwie, czyli bezpłatna wycieczka (Łęczyca z zabytkowym zamkiem, starym miastem i winnicą) – obowiązują zapisy.

System edukacji, światotwórstwo i gry wideo – spotkanie z Krzysztofem M. Majem w Mediateka MeMo (6 września)

W Mediatece MEMO przy ul. Moniuszki 5 w Łodzi 6 września o godzinie 17:00 odbędzie się spotkanie z Krzysztofem M. Majem, podczas którego będziesz mógł brać udział w dyskusji i zadawać pytania. 

Jakie tematy będą poruszane?

  • reformy instytucji szkolnych i uniwersyteckich,
  • wątki znane z popularnej serii na kanale Krzysztofa M. Maja “dla każdego coś przykrego”,
  • tematy związane z mediami audiowizualnymi (co jest fajnego w światotworzeniu).

Kim jest Krzysztof M. Maj? To wykładowca na Wydziale Humanistycznym AGH, gdzie zajmuje się zawodowo fantastyką i grami wideo (szczególnie światotwórstwem). Tworzy także kanał na YouTubie, który śledzą tysiące osób. Porusza tam tematy naukowo-oświatowe i dzieli się miłością do gier wideo, filmów i seriali (szczególnie fantasy). 

Wstęp jest darmowy, ale musisz posiadać kartę Biblioteki Miejskiej w Łodzi.

WEEKEND 30.08.2024 – 01.09.2024

Festiwal Pyszności i Radości – zlot foodtrucków (30.08-1.09)

Pyszne jedzenie (burgery, frytki, zapiekanki i nie tylko), konkurs jedzenia na czas tylko dla odważnych, pokaz judo z klubu @judoheros, zlot samochodów i motocykli, znakowanie rowerów przez Straż Miejską, dmuchańce, piana party i malowanie buziek – to wszystko czeka na ciebie i twoich bliskich w ostatni weekend wakacji totalnie za darmo w Pasażu Łódzkim! 

Plan wydarzenia:

  • w piątek, 30 sierpnia od 15:00 do 21:00,
  • w sobotę, 31 sierpnia od 12:00 do 21:00,
  • w niedzielę, 1 września od 12:00 do 20:00. 

Pożegnajcie wakacje w smacznym stylu!

Meet at Rift Summer 2024 (30.08-1.09)

Festiwal za darmo? Nie ma problemu! W ostatni weekend wakacji na terenie EC1 przy ul. Targowej 1 w Łodzi (oznaczone przestrzenie na terenie Hali Maszyn i Foyer) odbędzie się Meet at Rift Summer 2024. 

Ale, ale… o co chodzi? Meet at Rift to festiwal związany z najlepszymi grami komputerowymi: League of Legends, VALORANT oraz Teamfight Tactics. Podczas wydarzenia odbędzie się m.in. konkurs cosplay – LOL & VALORANT. To już trzecia edycja konkursu o charakterze międzynarodowym. 

Całe wydarzenie będzie miało miejsce przez trzy dni:

  • w piątek od 13:00 do 20:00,
  • w sobotę od 11:00 do 20:00,
  • w niedzielę od 11:00 do 18:00. 

Uwaga: Niektóre wydarzenia na festiwalu będą biletowane i odpłatne. Zakup biletów odbywać się będzie przed wejściem do strefy atrakcji dodatkowych. 

Kino plenerowe w Fuzji (30.08)

W tym roku łódzkie kino plenerowe w przestrzeniach fuzji stanęło pod znakiem ICH Storie. W piątek, 30 sierpnia o 21:00 odbędzie się seans “The Social Network” o historii powstania Facebooka. To tak naprawdę biografia komputerowego geniusza z Harvardu, którego projekt thefacebook.com nieoczekiwanie bije rekordy popularności.

Jeśli lubisz filmy na faktach, ten będzie znakomity!

Lokalizacja: Fuzja, ul. Milionowa 6a.

WEEKEND 23.08.2024 – 25.08.2024

Piątek 23 sierpnia – niedziela 25 sierpnia

XIII Mię­dzy­na­ro­do­wy Fe­sti­wal Te­atral­ny “Re­tro­per­spek­ty­wy”

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy zaplanowana została w dniach 23 sierpnia – 1 września i przebiegać będzie pod hasłem “Przebudzenia” czyniąc motywem przewodnim pytania o kondycję człowieka i teatru w obliczu wyzwań współczesnego świata.

o festiwalu:

“Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy odbywa się cyklicznie od 2010 roku w Fabryce Sztuki w Łodzi (…). To coroczne Święto Teatru, czas intensywnego gromadzenia artystów z całego kraju i świata, by mogli zaprezentować swoją twórczość i podzielić się swoimi narzędziami pracy. To miejsce prezentacji niecodziennych wydarzeń teatralnych, eksperymentalnych form oraz premierowych spektakli i performensów stworzonych na potrzeby danych edycji. Każda edycja posiadająca niepowtarzalny temat, umożliwia organizatorom zaprezentowanie widowni problematyki, z którą w danym czasie pragnie się mierzyć. Odbiorcy festiwalu każdego roku otrzymują nową dawkę interesujących i wyjątkowych teatralnych przeżyć.”.

W ramach wydarzenia odbędą się m.in. spektakle, koncerty, warsztaty, dyskusje i wystawy. Dodatkowo ta edycja będzie bogata w elementy związane z 20-letnimi działaniami Teatru CHOREA z okazji Jubileuszu zespołu.

W ramach bezpłatnych wydarzeń odbywających się w ramach Festiwalu w dniach 23-25 sierpnia znalazły się:

Pią­tek 23.08.2024

godz. 18:00 – Otwar­cie wy­sta­wy “Ewo­ka­cje. 20 lat Te­atru CHO­REA”
godz. 21:30 – Im­pre­za Uro­dzi­no­wa Te­atru CHO­REA. Dj. kTO mA wIE­DZIEĆ tEN wIE

So­bo­ta 24.08.2024

godz. 18:00 – Per­for­mans “Pau­za” Mię­dzy­po­ko­le­nio­wej Gru­py Te­atral­nej CHO­REA (Uwaga! Wstęp: bez­płat­ny ale ko­niecz­na re­zer­wa­cja miejsc. Szczegóły na stronie organizatora)

Nie­dzie­la  25.08.2024

godz. 12:00-16:00 – Spo­tka­nie dys­ku­syj­ne “Eko­lo­gie kul­tu­ry IV. Eko­lo­gia miej­ska” Pro­wa­dze­nie: Zo­fia Smo­lar­ska. Go­ście: Mag­da­le­na Gał­kie­wicz, Mar­cin Gaw­roń­ski, Ka­sper Ja­ku­bow­ski, Kin­ga Zi­no­wiec – Cie­plik (Uwaga! Wstęp: bez­płat­ny ale ko­niecz­na re­zer­wa­cja miejsc. Szczegóły na stronie organizatora)

Szczegółowy program festiwalu (z informacją o odpłatnych i bezpłatnych wydarzeniach) wraz z opisem wydarzeń i adresami wszystkich lokalizacji dostępny jest na stronie organizatora

Sobota 24 sierpnia

Cykl koncertowy “Klasyka w Szortach” w wykonaniu artystów Akademii Muzycznej

“Klasyka w szortach” to cykl plenerowych koncertów z klasyczną muzyką kameralną, które w letnie sobotnie wieczory o godz. 18:30 odbywa się w śródmiejskich Ogrodach Anny.

O wydarzeniu:

“Repertuar stawia na młodość, energię i różnorodność, a wykonawcami będą artyści związani z Akademią Muzyczną w Łodzi”.

W najbliższą sobotę, 24 sierpnia, w śródmiejskich Ogrodach Anny wystąpi Flava Trio w składzie: Zofia Dutkiewicz – flet, Wiktoria Jancz – klarnet, Kamila Woźniak – fortepian.

Program koncertu:

Russel Peterson – Trio na flet, klarnet i fortepian
I – Andante moderato
Astor Piazzolla – La Muerte del Ángel
Helen Stowasser – Valse Volante
Francis Poulenc – Clarinet Sonata
Robert Muczynski – Duos na flet i klarnet
Francis Poulenc – Flute Sonata
Camille Saint-Saens – Tarantelle op. 6 na flet, klarnet i fortepian
Tatiana Stankovych – Adelina
Michael Webster – Carmen Rhapsody na flet, klarnet i fortepian

o zespole FLAVA TRIO:

“Zespół powstał w 2021 roku. Tworzą go absolwentki Akademii Muzycznej w Łodzi – flecistka Zofia Dutkiewicz, klarnecistka Wiktoria Jancz i pianistka Kamila Woźniak. Trio ma na swoim koncie występy w ramach Letnich Koncertów w Altanie oraz Wakacyjnych Kursów Muzyki Nowej dla Wykonawców w Bydgoszczy. Artystki zaprezentowały się podczas takich festiwali jak Musica Polonica Nova, Musica Moderna, Musica Privata i Ravekjavik. Współpracowały między innymi z takimi muzykami jak Ewa Liebchen, Martyna Zakrzewska czy Julian Paprocki. Mogą pochwalić się licznymi nagrodami na konkursach w kategoriach kameralnych i solowych. Chcąc odkrywać wszystkie możliwości swoich instrumentów, Flava Trio sukcesywnie poszerza repertuar. W katalogu wykonywanych przez zespół utworów odnajdziemy dzieła różnych epok – od klasyki po współczesność”.

Miejsce: Elektrownia Karola Scheiblera / Fuzja, ulica Milionowa 6A

Niedziela 25 sierpnia

Baśniowa Piotrkowska

Baśniowa Piotrkowska to cykl darmowych spektakli teatralnych dla dzieci podczas których mali i duzi miłośnicy sceny od 24 marca do 29 września mają okazję obejrzeć przedstawienia w wykonaniu aktorów z najlepszych teatrów z całej Polski.

W najbliższą niedzielę – 25 sierpnia o godz. 12 – obejrzeć będzie można spektakl “Kuchnia Pana Lulka” Cichego Teatru.

Autor: Tobiasz Cichoński
Scenografia: Tobiasz Cichoński
Obsada: Tobiasz Cichoński, Diana Jonkisz

o spektaklu:

Kuchnia Pana Lulka przedstawia jeden wesoły dzień pracy pewnego Kucharza, który przez plotki jest na skraju bankructwa. Pan Lulek ma w swojej kuchni małego lokatora – Szczura, który choć bardzo przeszkadza mu w prowadzeniu restauracji, ostatecznie pomaga w kryzysowej sytuacji. Wesoły splot wydarzeń doprowadza do szczęśliwie słodkiego zakończenia. Spektakl jest połączeniem cyrku z teatrem lalkowym”.

o zespole teatralnym Teatr Cichy:

“Cichy Teatr powstał z połączenia pasji do teatru i cyrku. Od wielu lat w ramach swojej działalności prowadzi działania z pedagogiki teatru i cyrku, tworzy parady i spektakle. Cichy Teatr jest również współorganizatorem Open Street Festivalu w Karpaczu, który prezentuje szeroko pojętą sztukę uliczną i plenerową”.

Miejsce: ul. Piotrkowska 3, Pasaż Róży pod AOIA

Koncert “MUZYKA Z ŻYDOWSKIEJ SKARBNICY” w ramach cyklu “Letnie Koncerty w Altanie”

Zarząd Zieleni Miejskiej oraz Akademia Muzyczna w Łodzi w każdą niedzielę wakacji o godz. 17 zapraszają na cykl koncertów, których wykonawcami będą studenci, absolwenci i pedagodzy łódzkiej Uczelni. W programach koncertów obejmuje m.in. arie operowe i operetkowe, jazz nowoorleański, muzykę filmową i musicalową, piosenki z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego oraz muzykę klezmerską.

W najbliższą niedzielę, 25 sierpnia, o godz. 17 organizatorzy zapraszają na koncert “MUZYKA Z ŻYDOWSKIEJ SKARBNICY” w wykonaniu YANKEL BAND & Robert Stefański. Wykonawcy: Robert Stefański – klarnet, Piotr Przybył – skrzypce, Krzysztof Kociszewski – gitara, Radek Wróbel – gitara basowa.

Program koncertu:

Daniel Galay – Far Rivke
Melodia tradycyjna – Jewish Wedding Song
Melodia tradycyjna – Hava Nagila
Melodia tradycyjna – A Nakht in Gan Eydn / Di Goldene Khasene
Sigmund Romberg – Softly, As In A Morning Sunrise
Melodia tradycyjna – Dance of Delight
Bela Kovacs – Sholem-Alekhem, Rov Feidman!
Daniel Galay – Farvelkung
Melodia tradycyjna – Dance! Dance!
Sholom Secunda – Bei Mir Bist Du Shein
Jerry Bock – If I Were A Rich Man
Melodia tradycyjna – Besarbia

Miejsce: Park Źródliska I w Łodzi, al. Józefa Piłsudskiego

WEEKEND 16.08.2024 – 18.08.2024

Piątek 16 sierpnia – niedziela 18 sierpnia

Letni Festiwal Filmowy TME Polówka

Letni Festiwal FIlmowy TME Polówka to jedno z najpopularniejszych filmowych wydarzeń w Łodzi. Tegoroczna – siedemnasta – edycja potrwa od 25 czerwca aż do końca września. Festiwalowe projekcje zgodnie z przyjętym przez organizatorów formatem odbywają się w plenerze, tj. w parkach, na podwórkach, dziedzińcach i innych ciekawych miejscach.

o wydarzeniu:

“Tego lata czeka na Was łącznie ponad 180 filmów w 30 ciekawych lokalizacjach, podzielonych na 20 kilka tematycznych sekcji. Trafiamy na osiedla i do miejsc oddalonych od centralnych części Łodzi. Filmy będziemy pokazywać m.in. na Uroczysku Lublinek, Skwerze Kolbego, Smulsku, Kozinach, Karolewie, w Andrzejowie i wielu wielu innych lokalizacjach, na czele oczywiście z Widzewską Górką. Codziennie czekać na Was będą 2, 3 a często i 4 filmy w różnych częściach Łodzi. Czasem też i poza nią. W tym roku gramy w Zgierzu, oraz w Łasku”.

W ten weekend w ramach obejrzeć będzie można następujące projekcje:

Piątek 16.08.

“Capote”

Miejsce: Fuzja

“Kiedy stopi się lód”

Miejsce: MSK Polesie

Sobota 17.08.

“Blade Runner 2049”

Miejsce: EC 1 – Flow Archicom

“Włoskie wakacje”

Miejsce: Columna Medica, Łask

Niedziela 18.08.

“Vabank”

Miejsce: Stary Rynek

“Kogel-mogel”

Miejsce: Park przy ul. Sędziwoja, Andrzejów

“O psie, który jeździł koleją”

Miejsce: Skwer Kolbego

“Włoskie wakacje”

Miejsce: Parking TME

Pełen program festiwalu wraz z adresami wszystkich lokalizacji, godzinami projekcji i opisami filmów znajduje się na stronie organizatora

Sobota 17 sierpnia

Cykl koncertowy “Klasyka w Szortach” w wykonaniu artystów Akademii Muzycznej

“Klasyka w szortach” to cykl plenerowych koncertów z klasyczną muzyką kameralną, które w letnie sobotnie wieczory o godz. 18:30 odbywa się w śródmiejskich Ogrodach Anny.

O wydarzeniu:

“Repertuar stawia na młodość, energię i różnorodność, a wykonawcami będą artyści związani z Akademią Muzyczną w Łodzi”.

W najbliższą sobotę, 17 sierpnia, w śródmiejskich Ogrodach Anny wystąpi Barrels Cello Quartet w składzie:

Jakub Lemański – wiolonczela
Miłosz Mirowski – wiolonczela
Wojciech Bafeltowski – wiolonczela
Jakub Nowak – wiolonczela

Program koncertu:

Arvo Pärt – Frates
Rudolf Matz – Kwartet wiolonczelowy d-moll
I Allegro
II Intermezzo
III Menuetto
IV Assai Drammatico
V Finale in Modo Rustico
Aleksander Tansman – Deux Mouvements pour quatuor de viloncelles
I Adagio cantabile
II Allegro molto risoluto
Luigi Forino – Preghiere per quattro violoncelli op. 27 nr 3
Joseph Jongen – Deux Pieces pour quatre violoncelles op. 89
I Legende
II Danses
Thierry Escaich – Ground III pour quatuor de violoncelles

o zespole Barrels Cello Quartet:

“Wiolonczelistów połączyło zamiłowanie do niepowtarzalnego brzmienia, jakie dają cztery instrumenty barwą dźwięku najbardziej zbliżone do głosu ludzkiego. Połączyła ich też łódzka Akademia Muzyczna, w której się poznali. Barrels Cello Quartet, w którego skład wchodzą Jakub Lemański, Jakub Nowak, Miłosz Mirowski i Paweł Mirowski, powstał w 2017 roku. Swoją muzyczną przygodę artyści rozpoczęli podczas kursów mistrzowskich, kontynuowali ją w ramach uczelnianych zajęć, aby w końcu samodzielnie podjąć się wykonywania i propagowania utworów oryginalnie skomponowanych na kwartet wiolonczelowy. W czasie sobotniego koncertu Pawła Mirowskiego zastąpi Wojciech Bafeltowski”.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie organizatora.

Miejsce: Elektrownia Karola Scheiblera / Fuzja, ulica Milionowa 6A

Songwriter Łódź Festiwal na Piotrkowskiej

W każdą lipcową i sierpniową sobotę o godz. 20 zegar na ul. Piotrowskiej staje się muzycznym przystankiem Songwriter Łódź Festiwal – cyklu spotkań z twórcami autorskich piosenek.

W najbliższą sobotę, 17 sierpnia, swój koncert pod zegarem da SENNY – producent muzyczny, wokalista i autor tekstów z Tarnowa.

o artyście:

“Senny – producent muzyczny, wokalista i autor tekstów, wyznacza nowe tony na muzycznej scenie indie pop. Jego utwory, bogate w ciepłe gitarowe brzmienie, zaskakują nieoczywistymi melodiami. Teksty, które tworzy, są subtelne, bezpośrednie i zaczepne, odzwierciedlające jego unikalną perspektywę na otaczającą rzeczywistość. Trzy mini albumy – Lata Dwudzieste (2019), Przejście (2021) oraz Pustostany (2023) – to esencja jego dotychczasowych poszukiwań muzycznych. Wyraźnie słychać w nich przejście od eksperymentów do spójnego, charakterystycznego dla niego brzmienia indie pop. Przy tej dynamicznie rozwijającej się karierze, Senny nie zwalnia tempa. Kontynuuje pracę nad nowymi projektami i regularnie publikuje świeże single, zaskakując swoich fanów nieustającą kreatywnością”.

Miejsce: skrzyżowanie Piotrkowska – Traugutta “pod zegarem”

Niedziela 18 sierpnia

Baśniowa Piotrkowska

Baśniowa Piotrkowska to cykl darmowych spektakli teatralnych dla dzieci podczas których mali i duzi miłośnicy sceny od 24 marca do 29 września mają okazję obejrzeć przedstawienia w wykonaniu aktorów z najlepszych teatrów z całej Polski.

W najbliższą niedzielę – 18 sierpnia o godz. 12 – obejrzeć będzie można spektakl Teatru Małe Mi “Irria i Eana”.

Małe Mi to wierny tradycji wędrownych opowiadaczy autorski teatr lalek założony przez Sławę Tarkowską, absolwentkę Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej, dyplomowaną bajkoterapeutkę.

O spektaklu:

“Teatr Małe Mi znany jest ze spektakli dla dzieci, które z przyjemnością oglądają dorośli. IRRIA I EANA to bajka dla dorosłych, ale dzieci oglądają ją z dużym skupieniem i uważnością. Bajka terapeutyczno – filozoficzna autorstwa Agnieszki Suchowierskiej z książki BAJKA TO ŻYCIE albo z jakiej bajki jesteś, opowiada o tym, co by było gdyby… gdyby zamienić się na życie z kimś młodszym, piękniejszym, bogatszym, szczęśliwszym, z kimś kto ma to, czego nam w życiu brakuje. Dzięki metaforom i symbolom żywiołowo napisanym i opowiedzianym, pięknej plastyce i muzyce z pewnością historia ta pozostaje na długo w pamięci widzów”.

Tekst: Agnieszka Suchowierska
Opracowanie teatralne: Sława Tarkowska
Scenografia i lalki: Katarzyna Samosiej

Miejsce: ul. Piotrkowska 3, Pasaż Róży pod AOIA

WEEKEND 09.08.2024 – 11.08.2024

Sobota 10 sierpnia

Cykl koncertowy “Klasyka w Szortach” w wykonaniu artystów Akademii Muzycznej

“Klasyka w szortach” to cykl plenerowych koncertów z klasyczną muzyką kameralną, które w letnie sobotnie wieczory o godz. 18:30 odbywa się w śródmiejskich Ogrodach Anny.

O wydarzeniu:

“Repertuar stawia na młodość, energię i różnorodność, a wykonawcami będą artyści związani z Akademią Muzyczną w Łodzi”.

W najbliższą sobotę, 10 sierpnia, wystąpi Kacper Pałuba (skrzypce I), Gabriela Graboń (skrzypce II), Michał Tomski (altówka), Martyna Pasierbek (wiolonczela)

Program koncertu:

Ramin Djawadi – temat z serialu “Gra o Tron”
Henry Mancini, Johnny MercerMoon River z filmu “Śniadanie u Tiffany’ego”
Henry Mancini – temat z filmu “Różowa Pantera”
Hans Zimmer – muzyka z filmu “Piraci z Karaibów”
Carlos GardelPor una cabeza
Alan Menken, Stephen SchwartzKolorowy wiatr z filmu “Pocahontas”
Nino Rota – temat z filmu “Ojciec chrzestny”
John AddisonThe Entertainer
Frankie ValliCan’t Take My Eyes off You
ABBAMedley
Waldemar Kazanecki – Walc Barbary z filmu “Noce i dnie”
The BeatlesAll You Need is Love
Lalo Schifrin – muzyka z filmu “Mission impossible”
Stevie WonderIsn’t She Lovely
David Arnold – temat z Jamesa Bonda z filmu “Dr. No”

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie organizatora.

Miejsce: Elektrownia Karola Scheiblera / Fuzja, ulica Milionowa 6A

Muzyczny Plener na Włókienniczej

Letnich brzmień muzyki elektronicznej – house, melodic, dark disco, indie dance, tech-house – w letnie soboty można posłuchać w godzinach 17-22 na ulicy Włókienniczej (Pasaż Hilarego Majewskiego) w ramach wakacyjnego cyklu “Muzyczny Plener”.

Line-up 10 sierpnia tworzą:

Efekt

Kat:ya

Michalski

P-Art

W programie: House, Melodic, Dark Disco, Indie Dance, Tech-House

Miejsce: Pasaż Hilarego Majewskiego, ul. Włókiennicza

Songwriter Łódź Festiwal na Piotrkowskiej

W każdą lipcową i sierpniową sobotę o godz. 20 zegar na ul. Piotrowskiej staje się muzycznym przystankiem Songwriter Łódź Festiwal – cyklu spotkań z twórcami autorskich piosenek.

W najbliższą sobotę, 10 sierpnia, swój koncert pod zegarem da Hubert Szczęsny.

O artyście:

“Pasja oraz wielka miłość do muzyki skłoniła go do założenia swojego pierwszego zespołu Nie strzelać do pianisty, z którym odnosił wiele sukcesów na licznych festiwalach muzycznych w Polsce jak i zagranicą. Jego solowe granie można określić terminem World Music, ponieważ słychać tu wyraźnie wpływy muzyki bluesowej, soulowej czy folkowej. Podczas kilkuletniej aktywności Hubert Szczęsny zagrał setki koncertów w Polsce jak i zagranicą, gdzie m.in. reprezentował nasz kraj podczas International Blues Challenge w Memphis, Tennessee, USA. Występował na dużych scenach największych festiwali w Polsce takich jak: Suwałki Blues Festiwal, Gdynia Blues Festiwal, Rawa Blues w Katowicach, Jimiway Festiwal czy Olsztyńskie Noce Bluesowe. Hubert ma za sobą dwie europejskie trasy koncertowe obejmujące Niemcy, Holandię, Francję, Włochy i Czechy”.

Miejsce: skrzyżowanie Piotrkowska – Traugutta “pod zegarem”

Niedziela 11 sierpnia

Baśniowa Piotrkowska

Baśniowa Piotrkowska to cykl darmowych spektakli teatralnych dla dzieci podczas których mali i duzi miłośnicy sceny od 24 marca do 29 września mają okazję obejrzeć przedstawienia w wykonaniu aktorów z najlepszych teatrów z całej Polski.

W najbliższą niedzielę – 11 sierpnia o godz. 12 – obejrzeć będzie można spektakl Teatru Małe Mi “Boso”.

Małe Mi to wierny tradycji wędrownych opowiadaczy autorski teatr lalek założony przez Sławę Tarkowską, absolwentkę Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej, dyplomowaną bajkoterapeutkę.

O spektaklu:

“Spektakl to plastyczno – taneczna impresja wokół książki Katarzyny Samosiej BOSO. Boso – czyli bezpośrednio, z bliska, bez ochrony. Można iść boso po trawie i czuć, widzieć i słyszeć więcej, ale też można iść przez życie – czuć, widzieć i słyszeć mocniej. Spektakl przypomina o radości bezpośredniego, dziecięcego poznawania świata i zaprasza do wędrówki wypełnionej po brzegi sensualnymi (zmysłowymi) odczuciami. Jednocześnie opowiada o wrażliwości i pokazuje, jak to jest być wrażliwcem. Aktorzy zachęcają dzieci i dorosłych do eksploracji świata. Do uważnego patrzenia, słuchania, odczuwania tego co dookoła i tego co w NAS”.

Miejsce: ul. Piotrkowska 3, Pasaż Róży pod AOIA

WEEKEND 02.08.2024 – 04.08.2024

Piątek 2 sierpnia – niedziela 4 sierpnia

Letni Festiwal Filmowy TME Polówka

W ten weekend w ramach 17. edycji Letniego Festiwalu Filmowego TME Polówka obejrzeć będzie można 9 projekcji:

Piątek 02.07

“Pinokio” (godz. 19)

“Godziny” (godz. 21)

Miejsce: Fuzja

“Czerwone niebo”

Miejsce: MSK Polesie

Sobota 03.08.

“W trójkącie”

Miejsce: EC1 – Flow Archicom

“Dziennik Bridget Jones”

Miejsce: Columna Medica, Łask

Niedziela 04.08.

“Filip”

Miejsce: CD im. Marka Edelmana

“Nasze najlepsze wesele”

Miejsce: Park przy ul. Sędziwoja, Andrzejów

“Tajemniczy ogród”

Miejsce: Skwer Kolbego

“Palm Springs”

Miejsce: Parking TME

Wszystkie projekcje – oprócz piątkowego filmu “Pionokio” o godz. 19 – rozpoczynają się o godz. 21. Pełen program festiwalu wraz z adresami wszystkich lokalizacji i opisami filmów znajduje się na stronie organizatora

Sobota 3 sierpnia

Cykl koncertowy “Klasyka w Szortach” w wykonaniu artystów Akademii Muzycznej

“Klasyka w szortach” to nowy cykl plenerowych koncertów z klasyczną muzyką kameralną, które w letnie sobotnie wieczory o godz. 18:30 odbywa się w śródmiejskich Ogrodach Anny.

O wydarzeniu:

“Repertuar stawia na młodość, energię i różnorodność, a wykonawcami będą artyści związani z Akademią Muzyczną w Łodzi”.

W najbliższą sobotę, 3 sierpnia, wystąpi Aldo Duo, czyli Dominik Domińczak (klarnet) oraz Aleksander Stachowski (akordeon).

O artystach:

“Zespół tworzą absolwenci Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi: akordeonista Aleksander Stachowski i klarnecista Dominik Domińczak. Jako ALDO DUO zostali laureatami najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych w Polsce, Belgii, Chorwacji, Finlandii, Niemczech, Szwajcarii, we Francji, na Litwie oraz we Włoszech. Opiekunem artystycznym duetu w latach 2014-2017 był prof. dr hab. Zbigniew Ignaczewski (Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi). W 2022 roku otrzymali od Marszałka Województwa Łódzkiego nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury. Duet jest laureatem stypendium Młoda Polska oraz Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w latach 2014, 2015, 2016, 2018. Byli Stypendystami Marszałka Województwa Łódzkiego w latach 2008, 2009, 2016, 2019″.

Program koncertu:

George Gershwin – Blues z poematu symfonicznego Amerykanin w Paryżu, opr. Michelle Mangani

Leszek Kołodziejski – Animation Movies

Michelle Mangani – Suita Żydowska

Astor Piazzolla – Historia Tanga

Vittorio Monti – Czardasz

Astor Piazzolla – Ave Maria

Volodymyr Runchak – Hutsul Mosaic

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie organizatora.

Miejsce: Elektrownia Karola Scheiblera / Fuzja, ulica Milionowa 6A

Songwriter Łódź Festiwal na Piotrkowskiej

W każdą lipcową i sierpniową sobotę o godz. 20 zegar na ul. Piotrowskiej staje się muzycznym przystankiem Songwriter Łódź Festiwal – cyklu spotkań z twórcami autorskich piosenek.

W najbliższą sobotę, 3 sierpnia, swój koncert pod zegarem da czeski wokalista i songwriter RODAN.

O artyście:

“Zaczynał od grania na ulicy… a w 2024 roku dostał nominację do Cesky’ego Angela, czyli czeskich odpowiedników Fryderyków w kategorii Odkrycie Roku! Jego utwór dostał najwięcej głosów słuchaczy w Czechach w konkursie Eurowizji. Jury ostatecznie wybrało kogoś innego… Może to i dobrze, bo Rodan idzie raczej alternatywną drogą… to młody chłopak, które jest… introwertykiem w ekstrawertycznym świecie. Swoje emocje pokazuje przez swoje piosenki i koncerty. Gra muzykę z pogranicza singer/songwritingu i popu”.

Miejsce: skrzyżowanie Piotrkowska – Traugutta “pod zegarem”

Niedziela 4 sierpnia

Baśniowa Piotrkowska

Baśniowa Piotrkowska to cykl darmowych spektakli teatralnych dla dzieci podczas których mali i duzi miłośnicy sceny od 24 marca do 29 września mają okazję obejrzeć przedstawienia w wykonaniu aktorów z najlepszych teatrów z całej Polski.

W najbliższą niedzielę – 4 sierpnia o godz. 12 – obejrzeć będzie można spektakl Fundacji Ależ Gustawie “Apetyt na książki”.

O spektaklu:

“Podczas wykładu z dziedziny entomologii, niestrudzona badaczka nowych gatunków owadów spotyka chłopca, który jest smakoszem książek. Jakie skutki wywołuje niepohamowany apetyt na książki? Twórcy spektaklu zapraszają na pełną przygód podróż czytelniczą, podczas której wspólnie odwiedzimy Krainę Czarów, Nibylandię, zaczarowane Pole Cudów oraz odległą planetę B612”.

Scenariusz: Iwona Burzyńska
Reżyseria: Anna Zadęcka
Scenografia: Anna Zadęcka
Muzyka: Paweł Odorowicz
Występuje: Anna Zadęcka

Miejsce: ul. Piotrkowska 3, Pasaż Róży pod AOIA

WEEKEND 26.07.2024 – 28.07.2024

Piątek 26 lipca – niedziela 28 lipca

Łódź Summer Festival 2024

Łódź Summer Festival – największy miejski festiwal w Polsce w tym roku odbywa się w dniach 26-28 lipca. Na te trzy dni centrum miasta zamieni się w festiwalowe miasteczko, gdzie na trzech scenach obejrzeć będzie można występy polskich i zagranicznych gwiazd. Największą atrakcją tegorocznej edycji Festiwalu będą koncerty Milky Chance, Placebo i Röyksopp.

PROGRAM KONCERTÓW:

26 lipca

Scena główna mBank: Milky Chance, Błażej Król, Smolasty, White 2115

Scena Monopolis: Katarzyna Nosowska

27 lipca

Scena główna mBank: Kukon, Krzysztof Zalewski, PRO8L3M, Placebo 

Scena Manufaktura: FISZ EMADE TWORZYWO, Mery Spolsky

28 lipca

Scena główna mBank: Beata i BAJM, Kizo, Young Leosia, Röyksopp 

Scena Manufaktura: Lady Pank, Oskar Cyms

Scena Monopolis: Monika Brodka

Pełen program wydarzenia wraz z adresami lokalizacji dostępny jest na stronie organizatora

Darmowe zwiedzanie Palmiarni

W najbliższy weekend – od piątku 27 lipca do niedzieli 28 lipca – z okazji 601 Urodzin Łodzi wstęp do Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi jest bezpłatny dla zwiedzających w godzinach 10-18.

O Palmiarni:

“W najstarszym łódzkim Parku Źródliska I możemy odnaleźć miejsce pełne ciepła i niezwykłej egzotyki, gdzie choć na chwilę przeniesiemy się do ciepłych stref klimatycznych. Możemy być pewni, że o każdej porze roku spacer po Palmiarni dostarczy nam wielu przyjemnych wrażeń. Egzotyczna kolekcja roślin to żywa historia Łodzi, zapoczątkowana przez łódzkich fabrykantów. Najstarsze rośliny to ponad 150 letnie palmy. Uzupełniają je wspaniałe bananowce, araukarie, bambusy i figowce. Pod okazałymi koronami kilkudziesięciu roślin miejsce znalazły: storczyki, bromelie, begonie, paprocie oraz krotony. Od późnej wiosny dodatkowo poznać możemy kilkadziesiąt gatunków roślin rosnących w ogródku dydaktycznym, który uważany jest za pierwszy Ogród Botaniczny w Łodzi”.

Miejsce: Park Źródliska I, al. marsz. Józefa Piłsudskiego 61

Sobota 27 lipca – niedziela 28 lipca

Baśniowa Piotrkowska

Baśniowa Piotrkowska to cykl darmowych spektakli teatralnych dla dzieci podczas których mali i duzi miłośnicy sceny od 24 marca do 29 września mają okazję obejrzeć przedstawienia w wykonaniu aktorów z najlepszych teatrów z całej Polski.

W najbliższą sobotę i niedzielę – 27 i 28 lipca – o godz. 12 obejrzeć będzie można dwa spektakle:

Sobota, 27.07 – “Igraszki z Dropsem” Teatru Małe Mi

o spektaklu:

“Opowieści o obieżyświatach, powsinogach, trampach, włóczęgach, wagabundach, trubadurach, jednym słowem o WĘDROWNYCH GRAJKACH są inspiracją do zabawy w teatr i pełną niespodziewanych zwrotów akcji historię teatralną. Piękne lalki, marionetki sycylijskie autorstwa Katarzyny Samosiej, zabytkowy kufer podróżny zamieniony w teatralną scenę i muzyka Bartosza Gulaja to gwarancja wysmakowanej i udanej wyprawy”.

Niedziela, 28.07 – “Brzydkie Kaczątko” Fundacji Ależ Gustawie

o spektaklu:

“Czy można z dziećmi rozmawiać o nietolerancji, samotności, odrzuceniu? Spektakl Brzydkie kaczątko powstał z inspiracji baśnią H.CH. Andersena i skierowany jest do dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Opowiedziana w oryginalny sposób – tylko za pomocą obrazów i dźwięków – muzycznie zilustrowana historia innego niż wszystkie kaczątka, w lekkiej i zabawnej formie dotyka ważnych zagadnień i oswaja trudne tematy. Czy brzydkie kaczątko poradzi sobie ze swą odmiennością? Czy mieszkańcy podwórka go zaakceptują? Czy znajdzie przyjaciół? Jak potoczą się jego losy?”.

Miejsce: ul. Piotrkowska 3, Pasaż Róży pod AOIA

Niedziela 28 lipca

Koncert: Kuba Sokołowski gra Nymana i muzykę filmową

Już po raz siódmy w przestrzeniach miejskich Łodzi odbywają się letnie koncerty w ramach cyklu, który rozpoczął się w 2018 roku. W najbliższą niedzielę o godz. 18 na Retkini wystąpi Kuba Sokołowski – pianista, kompozytor i wykładowca Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie. Program sobotniego koncertu artysty wypełnią kompozycje, pochodzące ze ścieżek dźwiękowych popularnych filmów. Pianista zagra utwory znakomitego brytyjskiego kompozytora – Michaela Nymana.

Miejsce: Tężnie Retkinia, ul. Hufcowa 24

Gorące wydarzenia

Gorące wydarzenia

XTB KSW 100

16.11.2024-16.11.2024
Gliwice

FAME: The Freak

04.10.2024-04.10.2024
Szczecin

FESTIVALAND 2 by THE M New Year’s Eve 2024

31.12.2024-31.12.2024
Warszawa

Chodź do teatru!

Royal Republic: The LoveCop Tour

31.01.2025-31.01.2025
Kraków, Poznań, Warszawa

Masood Boomgaard

26.09.2024-26.09.2024
Warszawa

Mecz Legend

05.10.2024-05.10.2024
Gdańsk

FIBA EuroBasket 2025

28.08.2025-28.08.2025
Katowice

Audioriver Festival 2025

11.07.2025-11.07.2025
Łódź

JIMEK & GOŚCIE – SUBKLASYKA

30.11.2024-30.11.2024
Łódź

Pilot i Mały Książę. Cyber musical

06.10.2024-06.10.2024
Katowice

MOYA Radomka Radom – sezon 24/25

15.10.2024-15.10.2024
Radom

OPERAP: ŚLEPCY

05.12.2024-05.12.2024
Katowice

Psi Patrol Live “Wielka Piracka Przygoda”

16.11.2024-16.11.2024
Gdańsk/Sopot, Katowice, Kraków i inne

Roztańczony PGE Narodowy

28.09.2024-28.09.2024
Warszawa

Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej

16.08.2025-16.08.2025
Chorzów

Käärijä

16.12.2024-16.12.2024
Kraków, Warszawa

Kiasmos

27.02.2025-27.02.2025
Warszawa

Audioriver Residency: Mall Grab

11.10.2024-11.10.2024
Poznań, Warszawa

Nick Cave and The Bad Seeds

10.10.2024-10.10.2024
Kraków, Łódź

XTB KSW 100

16.11.2024-16.11.2024

FAME: The Freak

04.10.2024-04.10.2024

Chodź do teatru!

01.01.1970-01.01.1970

Masood Boomgaard

26.09.2024-26.09.2024

Mecz Legend

05.10.2024-05.10.2024

FIBA EuroBasket 2025

28.08.2025-04.09.2025

Audioriver Festival 2025

11.07.2025-11.07.2025

JIMEK & GOŚCIE – SUBKLASYKA

30.11.2024-30.11.2024

OPERAP: ŚLEPCY

05.12.2024-05.12.2024

Roztańczony PGE Narodowy

28.09.2024-28.09.2024

Käärijä

16.12.2024-17.12.2024

Kiasmos

27.02.2025-27.02.2025

Audioriver Residency: Mall Grab

11.10.2024-12.10.2024

Nick Cave and The Bad Seeds

10.10.2024-11.10.2024