Kategorie
eBilet

Wstęp wolny

Wstęp wolny. Co robić za darmo w ten weekend w Łodzi?

Fot. Shutterstock

Polecamy wydarzenia kulturalne, które w weekend odbywają się w Łodzi. Skorzystaj z nich zupełnie za darmo!

Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl

WEEKEND 17.05.2024 – 19.05.2024

Sobota 18 maja

Noc Muzeów w Muzeum Sztuki w Łodzi

W tegoroczną Noc Muzeum Muzeum Sztuki w Łodzi przygotowało szereg atrakcji dla zwiedzających. W programie zwiedzanie wystaw stałych i czasowych, oprowadzania autorskie, warsztaty, zabawy, projekcje filmowe i prelekcje.

O wydarzeniu:

“W Nocy w Muzeum Sztuki w Łodzi dzieją się niemożliwe rzeczy. Rozświetlimy tajemnicze ogrody pałaców, a industrialna fabryka zamieni się w przestrzeń twórczego warsztatu. W Noc Muzeów otworzymy nowe przestrzenie i pokoje zabaw #selfiepoint. Zapraszamy wszystkich, do udziału w specjalnie zaprojektowanych działaniach. Będziecie mogli poczuć się jak artyści i tej wyjątkowej nocy, stać się integralnymi twórcami dzieł i dokumentacji dla Muzeum Sztuki w Łodzi”

W programie m.in.:

ms1, ul. Gdańska 43

18:00 – 24:00 Zwiedzanie wystaw stałych oraz czasowych

18:00 – 24:00 Zwiedzanie Magazynu Studyjnego

18:00 – 24:00 przestrzeń wystawy “Antoni Starczewski. Ściana światła” (hol wejściowy) – odsłuch niedawno odkrytych archiwalnych nagrań Antoniego Starczewskiego.

18:30 – 23:30 Prezentacja filmów dokumentalnych reż. Agnieszki Trzos

19:00 – 22:00 sala warsztatowa (1. piętro) – w sali warsztatowej będzie powstawać wielka, latająca rzeźba stworzona przez gości wspólnie do dźwięków utworu Zygmunta Krauzego.

19:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:00 przestrzeń wystawy Sala Neoplastyczna. Stan początkowy (6. piętro) –
przed wystawą co pół godziny będzie można wylosować dzieła, do których zaprowadzi Małgorzata Wiktorko. Przy okazji opowie fascynujące historie awangardowych artystów.

22:00 przestrzeń wystawy Sala Neoplastyczna. Stan początkowy (6. piętro) – Oprowadzanie po wystawie.

ms2, ul. Ogrodowa 19

18:00 Oprowadzanie autorskie Andrzeja Zwierzchowskiego po wystawie Działania Archaiczne.

18:00 – 24:00 Zwiedzanie wystaw stałych oraz czasowych

19:00-22:00 Kolażowe pocztówki – warsztaty kolażu i art crossing w przestrzeni kawiarnianej ms2.


19:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:00, 21:30, 22:00 sala warsztatowa (1. piętro). Seanse Randek ze sztuką – krótkie dyskusje i refleksje uruchamiane przez wylosowane hasła, pytania, reprodukcje dzieł.

21:00 sala audiowizualna – pokaz filmu The Square [Kwadrat], reż. Ruben Östlund. Film poprzedzi prelekcja dr Małgorzaty Stasiak – kierowniczki Działu Edukacji MS i wykładowczyni Szkoły Filmowej w Łodzi.

22:30 przestrzeń wystawy Stanisława Dróżdża Alea Iacta Est (1. piętro) – Oprowadzanie po wystawie.

Muzeum Pałac Herbsta, ul. Przędzalniana 72

18:00-24:00 Możliwość zwiedzania wnętrz pałacu oraz wystawy “Widziałem prawdziwe arcydzieło. Malarstwo polskie XIX i początku XX wieku ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi”

18:00-24:00 Sala Balowa – Projekcje krótkich filmów o Pałacu, Galerii Sztuki Dawnej oraz historii rodziny Herbstów.

18:30, 19:30, 20:30, 21:30, 22:30 Sala Balowa – Krótkie prelekcje “Tytułem wstępu” dotyczące historii rezydencji, rodziny Herbstów i kolekcji prezentowanej w Galerii Sztuki Dawnej.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie fb organizatora

Festiwal podróżniczy w DK 502

18 maja Dom Kultury 502 zaprasza na Łódzki Festiwal Podróżniczy “Czas Odkryć”. W programie liczne prelekcje i spotkania z podróżnikami oraz konkursy i gra integracyjna.

Gościem specjalnym festiwalu będzie Monika Witkowska – podróżniczka, himalaistka, żeglarka, pisarka, dziennikarka i przewodniczka wypraw trekkingowych.

O wydarzeniu:

“Łódzki Festiwal Podróżniczy to przestrzeń zrzeszająca podróżników w samym sercu Polski, którzy mieli odwagę przekłuć swoje podróżnicze marzenia w realne plany! Kto wie, może festiwal przekona też Ciebie do ruszenia w drogę! Na festiwalu będziesz mieć okazję usłyszeć inspirujące opowieści podróżników, którzy podzielą się swoją pasją do tego, co robią. W prelekcjach zostanie także poruszony temat świadomego i odpowiedzialnego podróżowania – względem innych podróżników, lokalnej społeczności i środowiska, które musi zmierzyć się z obciążeniem masową turystyką. To przestrzeń do dzielenia się doświadczeniem podróżniczym i zdobycie inspiracji, dzięki której wykonasz ten pierwszy, najtrudniejszy krok – wyruszenie w podróż!”

Program:

10:10 – Kamila Zapolska – Dzika Afryka
11:10 – Mikołaj Nowak i Daniel Krzyżański – Rejs ku marzeniom. Podróż dookoła świata
12:10 – Patryk Świtała – Czarnomorski szlak rowerowy
13:10 – Patrycja Wojkowska – Nowa Zelandia – rzeczywistość Work & Holiday
14:15 – gra integracyjna, przerwa kawowa
15:00 – Monika Witkowska – K2. Ostatnia szansa
16:40 – Tomasz Owsiany – YVYpóra. Twarze Paragwaju
17:40 – Julita Ilczyszyn – Zrealizować niemożliwe. Pięć ultramaratonów po najtrudniejszych pustyniach świata

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie fb organizatora.

Dom Kultury 502, ulica Andrzeja Sacharowa 26

Niedziela 19 maja 

Baśniowa Piotrkowska

Baśniowa Piotrkowska to cykl darmowych spektakli teatralnych dla dzieci podczas których mali i duzi miłośnicy sceny od 24 marca do 29 września mają okazję obejrzeć przedstawienia w wykonaniu aktorów z najlepszych teatrów z całej Polski.

W najbliższą niedzielę – 19 maja – obejrzeć będzie można spektakl Teatru Nemno z Rzeszowa “Trzy świnki” na podstawie baśni braci Grimm.

O spektaklu:

“Pewnego razu trzy małe prosiaczki dochodzą do wniosku, że kram, w którym zamieszkały jest już niewystarczającym dla nich domkiem. Postanawiają zbudować własne. Swoją pomoc oferuje Handlarz, właściciel owego kramu. Ta pozorna przysługa, staje się początkiem trzech różnych historii. Czy prosiaczkom uda się wybudować wymarzony dom? Kto jeszcze będzie chciał im w tym przeszkodzić?”

Reżyseria: Henryk Hryniewicki

Scenografia: Dagmara Jemioła-Hryniewicka

Muzyka: Marek Papaj

Uwaga! Aby wziąć udział w wydarzeniu wystarczy odebrać bezpłatną wejściówkę w sekretariacie AOA (ul. Zachodnia 54/56) w tygodniu poprzedzającym dane wydarzenie w godzinach 9:00-16:00 od pon. do pt.

Sala Widowiskowa AOIA, ul. Zachodnia 54/56

IV Łódzki Piknik Różnorodności z Centrum Dialogu

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi w niedzielę 19 maja zaprasza już po raz czwarty na Łódzki Piknik Różnorodności. Wydarzenie trwające całe niedzielne popołudnie – od godz. 15:00 do godz. 20:00 – odbędzie się w Parku Ocalałych.

O wydarzeniu:

“Łódzki Piknik Różnorodności jest radosną promocją wielokulturowości naszego miasta. Jest to wydarzenie otwarte dla wszystkich, którzy chcą poznać język, tradycje, zabawy i muzykę osób, które Łódź wybrały na swój drugi dom. Wśród partnerów zaproszonych do współorganizacji pikniku znalazły się stowarzyszenia, fundacje i instytucje, które na co dzień zajmują się działalnością pomocową, edukacyjną i wielokulturową. Stworzyły one bogaty program warsztatów kreatywnych, kulinarnych, językowych, czy komiksowych skierowanych do różnych grup wiekowych – od najmłodszych do seniorów”.

Podczas pikniku obok warsztatów odbędą się także prelekcje, edukacyjne animacje, rodzinne gry terenowe oraz koncerty – set didżejski Dj Aperola oraz występ Potato Stonks, młodego łódzkiego zespołu tworzącego muzykę ocierającą się o alternatywę, r’n’b i klasyczny rock.

Uwaga! Na część warsztatów obowiązują zapisy. Szczegóły wraz z pełnym programem wydarzenia dostępne są na stronie organizatora.

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 83, od godz. 15

WEEKEND 10.05.2024 – 12.05.2024

Piątek 10 maja – niedziela 12 maja

14. festiwal teatralny “Dotknij Teatru”

Tegoroczny festiwal “Dotknij Teatru” organizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru będzie odbywał się w weekendy w różnych lokalizacjach miasta i potrwa do 17 maja. Łącznie zaplanowano 14 spektakli teatralnych, 3 performansy, 2 warsztaty oraz 2 koncerty, które będą odbywać się na scenie Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych oraz w innych przestrzeniach miasta. Wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach festiwalu będą bezpłatne. Aby wziąć udział w wydarzeniu wystarczy odebrać bezpłatną wejściówkę w sekretariacie AOA (ul. Zachodnia 54/56) w tygodniu poprzedzającym dane wydarzenie w godzinach 9:00-16:00 od pon. do pt. Organizatorem wydarzenia jest Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych. 

W najbliższy weekend odbędą się następujące spektakle:

10 maja

spektakl “Fredro. Bardzo mi miło”, godz. 19, scena AOIA (ul. Zachodnia 54/56)

11 maja

spektakl taneczny “Praca”, koncept: Andrzej Molenda i Zuzanna Kasprzyk, godz. 19, Fuzja (ul. Milionowa 6A)

12 maja

performance muzyczny “Czy na Bałutach gryzą psy?” Teatru YETA,  godz. 19, Podwórko przy ul. Gdańskiej 14

13 maja

czytanie performatywne “Pies, kobieta, mężczyzna” reż. Michał Rzepka, godz. 19, scena AOIA (ul. Zachodnia 54/56)

Wystawa “Łódzki dywan. Sztuka – rzemiosło – przemysł” w Akademickim Centrum Designu

Wystawa prac Agnieszki Czop, Małgorzaty Krzyżanowskiej, Elżbiety Kuźniar, Julii Michalak oraz Joanny Rusin zorganizowana w ramach Łódź Design Festiwalu. 

O wystawie:

“Dywan to wyrób rzemieślniczy, jeden z najstarszych w naszej cywilizacji. W Łodzi jest wpisany w tkankę miasta od ponad 120 lat. Wystawa próbuje odpowiedzieć na pytanie: czy przedmiot codziennego użytku może być osobisty poprzez nadanie mu nowego charakteru i dodatkowych funkcji, jednocześnie pozostawiając jego rozpoznawalne wartości? Ludzie dążąc do prawdziwego poczucia komfortu, wybierają to, co wolne od stresu, proste i ulubione. Obcowanie z przedmiotem na etapie tworzenia wykształca silny związek. To wystawa o współprojektowaniu i autonomii produktu”.

Kuratorki: Joanna Rusin, Elżbieta Kuźniar

Akademickie Centrum Designu, ul. Księży Młyn 13/15, otwarte w godzinach 12:00 – 19:00

Sobota 11 maja – niedziela 12 maja

Łódzkie Senioralia 2024

Łódzkie Senioralia to coroczne wydarzenie, które skupia się na aktywizacji i integracji seniorów z Łodzi i okolic. W ramach Senioraliów od 11 do 24 maja na terenie całego miasta odbywać się będą liczne wydarzenia edukacyjne, rozrywkowe i sportowe dla osób 60+.

Program 11 maja

Rynek Manufaktury, ul. Jana Karskiego 5, godz. 11:00 – 20:00

W dniu 11 maja będzie można m.in. wziąć udział w warsztatach malowania na tkaninach, gimnastyce umysłu, szkoleniu z automasażu dłoni z elementami refleksologii, czy grze miejskiej w formie questingu związanego z architekturą i przestrzenią Manufaktury, a także  zagrać w cymbergaja, piłkarzyki, gigantycznego chińczyka i i Jengę XXL. Dla fanów aktywności w plenerze odbędą się szkolenia z prawidłowej techniki nordic walking i tzw. slow joggingu.

Na scenie wystąpią znane i lubiane seniorskie grupy kabaretowe, taneczne oraz wokalne 60+.

Ukoronowaniem inauguracji będzie koncert Krzysztofa Cugowskiego z Zespołem Mistrzów.

Ponadto w dniach 12 maja – 24 maja 2024 r. seniorzy będą mieli okazję wziąć udział w kilkuset wydarzeniach przygotowanych przez Miasto i 120 partnerów, np. wybrać się z przewodnikami na liczne spacery; potańczyć na potańcówkach i latynoskich warsztatach tanecznych; poprawić  kondycję dzięki udziałowi w licznych zajęciach sportowych (tai chi, marsze nordic walking, joga); obcować z kulturą w trakcie licznych koncertów, wystaw, spektakli, seansów filmowych, a także czytania performatywnego przy tężniach.

Pełny program i szczegóły dotyczące lokalizacji dostępny jest na oficjalnej stronie Urzędu Miasta Łodzi  oraz w informatorze, rozmieszczonym w punktach dystrybucji gazety Łódź.pl., w Centrach Zdrowego i Aktywnego Seniora, filiach Miejskiej Strefy Kultury, punktach informacji Urzędu Miasta Łodzi oraz siedzibie organizatora przy ul. Zachodniej 47.

Sobota 11 maja 

Wystawa “Algorytmy malarstwa” w Galerii ASP

Już tylko do 14 maja można oglądać wystawę prac wykładowców Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi zorganizowaną wokół tematu “Algorytm malarstwa”.

O wystawie:

“Sztuczna inteligencja, AI, wkracza w nasze życie bez pardonu. Ma wielu entuzjastów, ale również i sceptyków. Czy jest to jedynie nowe narzędzie? Czy prawa autorskie będą zagrożone? Czy artysta malarz w świecie AI w ogóle będzie potrzebny? Gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla duchowości? Pytań można postawić sobie wiele. Artyści biorący udział w wystawie będą starali się do nich ustosunkować, mierząc się z zagadnieniem AI. Prace będą artystycznym komentarzem, zapisem emocji i przemyśleń, wyrazem zarówno entuzjazmu, jak i wątpliwości i dystansu. Pracom towarzyszyć będą teksty ich autorów”.

Uczestnicy wystawy: Janusz Antoszczyk, Małgorzata Dobrzyniecka-Kojder, Jacek Galewski, Aleksandra Gieraga, Katarzyna Gołębiowska, Eryka Jura, Grzegorz Kalinowski, Marzena Łukaszuk, Izabela Morzyszek, Tomasz Musiał, Zbigniew Nowicki, Michał Rybiński, Rafał Sobiczewski, Piotr Stachlewski, Joanna Trzcińska, Przemysław Wachowski, Jan Wasiński

Kuratorka wystawy: dr hab. Joanna Trzcińska, prof. uczelni

Galeria ASP, ul. Piotrkowska 68, godziny otwarcia: piątek w godzinach 11:00-18:00 oraz w sobotę w godzinach 11:00-15:00

Niedziela 12 maja 

Baśniowa Piotrkowska

Baśniowa Piotrkowska to cykl darmowych spektakli teatralnych dla dzieci podczas których mali i duzi miłośnicy sceny od 24 marca do 29 września mają okazję obejrzeć przedstawienia w wykonaniu aktorów z najlepszych teatrów z całej Polski.

W najbliższą niedzielę – 12 marca – obejrzeć będzie można spektakl Teatru w Blokowisku “Hop w kosmos”.

O spektaklu:

“Jak wygląda wszechświat? W jakiej galaktyce żyjemy? Czy droga mleczna jest z mleka? I czy Pluton jest planetą czy może jest to pies z pewnej kreskówki, który wyruszył w podróż kosmiczną i postanowił pozostać na orbicie? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź jeśli zrobicie z nami “Hop w Kosmos!” Przedstawienie edukacyjne mające na celu w prosty sposób przybliżyć zagadnienia związane z kosmosem. “Hop w kosmos!” to nie tylko zbiór etiud, które łączy piękna, kosmiczna muzyka, ale także zabawy interakcyjne z widzami, które pozwolą jeszcze bardziej wejść w świat kosmosu i planet! Szykujcie się na HOP!”

Uwaga! Aby wziąć udział w wydarzeniu wystarczy odebrać bezpłatną wejściówkę w sekretariacie AOA (ul. Zachodnia 54/56) w tygodniu poprzedzającym dane wydarzenie w godzinach 9:00-16:00 od pon. do pt.

Sala Widowiskowa AOIA, ul. Zachodnia 54/56

WEEKEND 19.04.2024 – 21.04.2024

Piątek 19 kwietnia 

Otwarcie wystawy “Wideoświat. Powrót do kaset VHS”

W piątek Muzeum Kinematografii w Łodzi zaprasza na otwarcie wystawy poświęconej kulturze wideo w Polsce lat 80. i 90. Na ekspozycji zgromadzono na wystawie artefakty minionego czasu – obiekty otrzymane lub wypożyczone od kolekcjonerów i badaczy oraz udostępnione przez muzea techniki.

Kurator wystawy: Kornel Nocoń

O wystawie:

“Rozwój rynku wideo na początku lat 90. stanowi odbicie wczesnego kapitalizmu w Polsce. Prywatne biznesy rozwijały się, zupełnie ignorując kwestię praw autorskich. Przepych półek w wypożyczalni kontrastował ze wspomnieniami asortymentu w sklepach w latach 80. Równocześnie zwiększyły się możliwości posiadania własnego magnetowidu; sprzęt taniał i stawał się łatwo dostępny. Polacy oglądali na kasetach wszystko: kinowe hity, filmy z Arnoldem Schwarzeneggerem i Sylvestrem Stallonem, kursy fitness i seanse hipnotyzera Anatolija Kaszpirowskiego. Rynek zalało niskobudżetowe kino klasy C ze Stanów Zjednoczonych oraz Włoch. Nastał czas największej popularności VHS. Obiekty i scenograficzne aranżacje na wystawie odzwierciedlają ówczesną kulturę wideo. Stanowisko bazarowe przypomina warunki, w jakich sprzedawano nielegalne wydania kaset. Odtworzona wypożyczalnia przywołuje świątynię “wideofilii” lat 90. Cenne, “bootlegowe” przedmioty, czyli tworzone bez zagranicznych licencji (np. gra planszowa Komandosi), dokumentują siłę zainteresowania polskiego odbiorcy kulturą popularną. Prywatne nagrania zrealizowane kamerą wideo pozwalały utrwalać sceny z życia rodzinnego. Kasety VHS kreowały styl życia Polaków na progu nowego millenium, który bezpowrotnie przeminął wraz z popularyzacją DVD, a następnie VOD”.

Muzeum Kinematografii, Plac Zwycięstwa 1, piątek, godz. 17.

 

Niedziela 21 kwietnia 

IX festiwal “Polish Camerata Swojemu Miastu”

W niedzielę Parafia Ewangelicko-Reformowana w Łodzi zaprasza na koncert Orkiestry Kameralnej Polish Camerata, Chóru kameralnego Vivid Singers oraz solistów: Aleksandry Bednarz (sopran), Urszuli Kryger (mezzosopran), Sylwestra Smulczyńskiego (tenor) oraz Jana Szurgota (bas)

W programie wykonanie “Wielkiej mszy h-moll, bwv 232” J.S. Bacha.

Organizatorzy piszą o koncercie:

“Jest to arcydzieło wszechczasów, skomponowane w związku ze staraniami Bacha o posadę nadwornego kompozytora na dworze elektora Saksonii i króla Polski – Augusta III. Kompozytor zebrał tu, (podstawiając tekst mszy łacińskiej), najgenialniejsze fragmenty swoich wcześniejszych kompozycji, tworząc dzieło absolutne”.

Kościół Ewangelicko-Reformowany w Łodzi, ul. Radwańska 37, niedziela, godz. 19.

WEEKEND 12.04.2024 – 14.04.2024

Piątek 12 kwietnia – niedziela 14 kwietnia

14. festiwal teatralny “Dotknij Teatru”

Tegoroczny festiwal “Dotknij Teatru” organizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru będzie odbywał się w weekendy w różnych lokalizacjach miasta i potrwa do 17 maja. Łącznie zaplanowano 14 spektakli teatralnych, 3 performansy, 2 warsztaty oraz 2 koncerty, które będą odbywać się na scenie Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych oraz w innych przestrzeniach miasta. Wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach festiwalu będą bezpłatne. Aby wziąć udział w wydarzeniu wystarczy odebrać bezpłatną wejściówkę w sekretariacie AOA (ul. Zachodnia 54/56) w tygodniu poprzedzającym dane wydarzenie w godzinach 9:00-16:00 od pon. do pt. Organizatorem wydarzenia jest Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych. 

W najbliższy weekend odbędą się następujące spektakle:

12 kwietnia – monodram dla dorosłych “Balkan Express” Luka Kuzmanovic , godzina 20.00, sala balkonowa AOIA ;

13 kwietnia – spektakl dla dorosłych “Grzybki” Kolektyw No Hard Feeling, godzina 19.00, scena AOIA;

14 kwietnia – spektakl dla dzieci “Pchła Szachrajka” Fundacji Kulturalnie Otwarci, godzina 12.00, scena AOIA.

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, ul. Zachodnia 54/56

Piątek, 12 kwietnia

“Sztuka za Sztukę” – finisaż wystawy i happening

“Sztuki za Sztukę” to cykl wystaw organizowanych przez ASP, których ideą jest spotkanie twórców, ich wspólna wystawa i happening polegający na wymianie dzieł między sobą, drogą losowania. Każdy z artystów przekazujących swoje dzieło na wystawę bierze udział w wymianie dzieła – dosłownie – sztuka za sztukę. W ten sposób nie tylko tworzy nowe relacje w środowisku artystycznym, ale także staje się kolekcjonerem, budującym własną kolekcję dzieł współczesnych twórców.

“Bez zbędnych pośredników, bez pieniędzy, bez oczekiwań, bez rozczarowań. Czysta wymiana pozytywnej energii. Są wśród nas zarówno uznani mistrzowie, wybitni twórcy, którzy mają już na swoim koncie duży dorobek i międzynarodowe sukcesy, jak również młodzi artyści będący dopiero na początku swojej kariery. Łączy nas pasja, twórcza bezkompromisowość, a uprawianie sztuki traktujemy jako misję. Tworzymy wspólne środowisko, wolne od komercji i bylejakości” – mówi dr Michał Rybiński, koordynator akcji.

Prace zgłoszone na tegoroczną edycję wystawy będzie można oglądać w Galerii ASP do piątku 12 kwietnia br. kiedy o godz. 17.00 odbędzie się uroczysty finisaż połączony z wymianą prac.

Galeria ASP, ul. Piotrkowska 68, piątek, godz. 17. 

WEEKEND 05.04.2024 – 07.04.2024

Piątek, 5 kwietnia

Otwarcie wystawy “Miejsca żywe i wyobrażone”

Akademickie Centrum Designu oraz Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi zapraszają na wystawę “Miejsca żywe i wyobrażone”. Wydarzenie organizowane jest w ramach cyklu “Design w procesie”.

Autorzy/rki: Mateusz Adamczyk, Konrad Basan, Adam Białobrzeski, Karol Boguś, Łukasz Chmiel, Katarzyna Chobot, Katarzyną Ditrich-Paturalska, Patryk Domałeczny, Rafał Dziedzic, Anna Gregorczyk, Miłosz Jaksik, Adam Jastrzębski IXI COLOR, Agnieszka Kurkowska, Katarzyna Kruszenko, Marcin Lech, Emilia Łapko, Bartosz Łukasik, Przemo Łukasik, Monika Mamzeta, Adrian Mikos, Grzegorz Orłowski, Piotr Pasiewicz, Michał Pieczonka, Przemek Potyka, Ra2nski, Wojciech Radwański, Dominik Sielski, Smallna, Kinga Stanowska, Juliusz Sokołowski, Michał Sokołowski, Magda Tokarska, Piotr Tokarski, Michał Tomczak, Kajetan Wichrowski, Jacek Wichrowski, Jan Wichrowski, Maciek Wichrowski, Marcin Woźniak, Agata Woźniczka, Szymon Wrodarczyk, Łukasz Zagała.

Tak o wystawie piszą jej organizatorzy:

“Wystawa zasadza się na opowieści o przestrzeni, która jest pewnym parkiem, miejscem swobodnych przepływów i punktów liminalnych. Ciało uczestnika owego miejsca poddawane jest wyjątkowym bodźcom, jest pobudzane i oswajane ze stanami oczywistymi tylko w momencie uwolnienia wyobraźni lub zetknięcia z solidnymi nieustępliwymi faktami”.

P0_Akademickie Centrum Designu, ul. Księży Młyn 13/15, Łódź (wejście od ul. Księży Młyn), piątek, godz. 18.00.

Julian Sojka – finisaż wystawy oraz spotkanie z autorem

Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza w piątek do Galerii Fotografii im. Eugeniusza Hanemana na finisaż wystawy “W ostatnim momencie” Juliana Sojki.

Julian Sojka rozwinął pasję do fotografii podczas trzech lat nauki w prestiżowej Szkole Filmowej w Łodzi. Kontynuował swoją miłość do opowiadania historii za pomocą obrazów, zdobywając tytuł magistra sztuki w dziedzinie kinematografii w tej samej uczelni. Od 2006 roku pracuje jako fotoreporter. Rozpoczął karierę w lokalnej filii Gazety Wyborczej. Później współpracował z agencją East News. Swoje zdjęcia publikował m.in. Przekroju, Wprost, Polityce, Dużym Formacie.

O wystawie:

“Łącząc swoją miłość do kinematografii i fotografii, Julian stara się tworzyć przekonujące narracje, które odzwierciedlają jego unikalną perspektywę, uchwycenie opowieści między widzem a światem. Z niemal dwudziestoletnim doświadczeniem, jego prace zostały opublikowane na różnych platformach drukowanych i cyfrowych na całym świecie”.

Galeria Fotografii im. Eugeniusza Hanemana, ul. Piotrkowska 102, piątek, godz. 18:30.

fot. Julian Sojka