Kategorie
eBilet

Speedway

Techniczne aspekty motocykli speedwayowych

Fot. Shutterstock/Carrastock

Regularnie śledzicie żużlowe rozgrywki i pojawiacie się na trybunach Waszych lokalnych klubów? Zatem wiecie doskonale, że profesjonalny żużlowiec musi współpracować z dobrym mechanikiem. Dzięki temu jego sprzęt jest świetnie przygotowany do każdych zawodów i do konkretnego toru. W trakcie rywalizacji mechanicy wraz z żużlowcami dokonują w maszynach pewnych korekt, co przekłada się później na lepsze wyniki. Poznacie teraz najważniejsze aspekty techniczne motocykli speedwayowych oraz nowinki technologiczne, po które sięgają najlepsi żużlowcy w kraju i na świecie. Gotowi?

Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl

Motocykle żużlowe – jak to wygląda w praktyce?

Wydawać mogłoby się, że speedwayowy motocykl to dość skomplikowana maszyna, ale wcale tak nie jest. Kluczowymi elementami w takich sprzętach są koła (przednie i tylne), rama wraz z widelcami, silnik i blachy, osłonki, łańcuch, siedzisko, kierownica, zbiornik, tłumik, układ wydechowy, opony, gaźnik, układ zapłonowy, filtr powietrza, deflektor (błotnik), sprzęgło i przystawka oraz hak z ośką. Mieliście świadomość, że tak to właśnie wygląda? 

W motocyklach żużlowych przeznaczonych na nawierzchnie sypkie, czyli do klasycznej odmiany speedwaya nie znajdziecie skrzyni biegów, hamulców czy też oświetlenia, a producenci solidnie pracują nad tym, aby ich konstrukcja była przystosowana do jazdy w lewo. To niezwykle intrygujące, nie sądzicie? 

Co jeszcze powinniście wiedzieć o tego typu maszynach? Przede wszystkim to, że ich waga nie może być mniejsza niż 77 kilogramów, a układ wydechowy oraz opony (z homologacją) muszą być zatwierdzone przez Międzynarodową Federację Motocyklową (FIM). Silniki, które znajdziecie w motocyklach żużlowych mają maksymalną pojemność sięgającą 500 cm3 i spalają metanol, natomiast pojemność baku nie przekracza zwykle 2 litrów.

Co z motocyklami, które są wykorzystywane w innych odmianach speedwaya?

Żużel kojarzy się oczywiście z zawodami rozgrywanymi na nawierzchni sypkiej, ale sporą popularnością w niektórych zakątkach świata cieszą się też trzy inne odmiany – longtrack (wyścigi na długim torze), grasstrack (zawody na trawie) oraz ice speedway (wyścigi na lodzie). W tym przypadku mamy do czynienia z kilkoma istotnymi zmianami w samej konstrukcji maszyn:

  • w longtracku motocykle są wyposażone w dwubiegową skrzynię biegów i są dłuższe od wersji klasycznej. Dużą wagę przywiązuje się też do amortyzatorów na tylne koła,
  • w grasstracku również występuje dwubiegowa skrzynia biegów, a do głosu dochodzi też tylne zawieszenie (tłumienie drgań na grząskich torach),
  • w ice speedwayu stosowane są metalowe kolce do opon, gwarantujące zawodnikom lepszą przyczepność.

Teraz wiecie już prawie wszystko! Co Wam pozostaje? Wyczekiwać najbliższych zawodów żużlowych i zwrócić uwagę na to, jak skonstruowane są maszyny poszczególnych sportowców.

Wprowadzane nowinki technologiczne

Na czym najbardziej zależy każdemu żużlowcowi i mechanikowi? Oczywiście na osiąganiu jak najlepszych wyników sportowych, ale nie mogłoby się to udać bez wprowadzania systematycznych nowinek technologicznych. Czemu tak się dzieje? W ten sposób maszyny mogą się rozwijać i pozwalają zyskiwać żużlowcom przewagę nad konkurencją.

Jakie nowinki technologiczne są wykorzystywane przez obecnych zawodników i mechaników? Ogromną rolę w tym aspekcie odgrywa tuning silnika i udoskonalenie głowicy. To właśnie ten element powinien udanie współpracować z tzw. krzywką zaworową i sprężynami zaworowymi. Niektórzy zawodnicy próbują też eksperymentować z paskami klinowymi i hydraulicznymi dźwigniami sprzęgła, ale wymaga to sporych umiejętności technicznych i znajomości tematu. Znacie jeszcze jakieś inne nowinki?

Fot.

Gorące wydarzenia

Gorące wydarzenia

Wodecki symfonicznie – Lubię wracać tam gdzie byłem już…

Kraków

Disco 80: С.C.Catch, Samantha Fox, Bad Boys Blue, Ottawan

08.11.2025-08.11.2025
Gdańsk/Sopot, Katowice, Kraków i inne

Koncert Muzyki Filmowej – Symphonic Cinematics

Zielona Góra

Park Rozrywki Mandoria

Rzgów

Dariusz i Mateusz: Przygoda Rockowa

02.05.2025-02.05.2025
Gdańsk, Kraków, Lublin i inne

BigUp Tour 1.2 The Main Truth

31.05.2025-31.05.2025
Gdańsk, Gliwice, Kraków i inne

Odkryj niesamowity świat bajek z Majaland

Gdańsk, Góraszka, Kownaty

4. edycja wystawy Sztuka Fantastyczna w Warszawie

Warszawa

Zwiedzanie ZOO Warszawa

Warszawa

Ich Troje – 54. Urodziny Wiśni

04.09.2026-04.09.2026
Opole

The Blue Stones

12.02.2026-12.02.2026
Warszawa

Polska Noc Kabaretowa 2026

30.01.2026-30.01.2026
Dąbrowa Górnicza, Jastrzębie-Zdrój, Olsztyn i inne

Tarja Turunen The Spirit of Christmas 2025

21.12.2025-21.12.2025
Katowice, Toruń

Battle Beast + Dominum + Majestica

14.12.2025-14.12.2025
Warszawa

Dziadek do orzechów – Teatr Palladium

08.12.2025-08.12.2025
Warszawa