Debiutancka, solowa płyta wokalisty Måneskin zbliża się wielkimi krokami! Damiano David opublikował dwa single, które są zapowiedzią nowego rozdziału w jego karierze. Wokalista wyrusza w trasę koncertową, a muzyczny przystanek nie ominie Polski.
Rola kobiet w sporcie. Walka o równość płci
Kobiety są nie tylko profesjonalnymi zawodniczkami, ale też trenerkami, sportowymi psychologami i fizjoterapeutami, a do tego zasiadają na stanowiskach sędziowskich i kierowniczych, m.in. w europejskich lub światowych federacjach. Ich zadania są bardzo zróżnicowane, ale zdecydowanie najczęściej kobiety walczą o równość płci, realizację własnych marzeń, zainteresowanie ze strony sponsorów oraz przychylność kibiców. Jak to wygląda w praktyce?
13.02.2024
Redakcja
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Walka ze stereotypami
Czy wiecie, że panie wchodzące w szeroko pojęty świat sportu dążą do eliminowania wszelkich barier i różnic pomiędzy zawodnikami a zawodniczkami? To zupełnie zrozumiałe, ponieważ kobiety chcą być traktowane na takich samych warunkach, jak mężczyźni, chociaż często muszą walczyć z wieloma stereotypami. Najpopularniejsze przykłady to:
- kobiety nie powinny uprawiać niektórych dyscyplin – nie spotkaliście się ze stwierdzeniami, że panie nie powinny rywalizować na boiskach piłkarskich, gdyż jest to dyscyplina przeznaczona wyłącznie dla mężczyzn? Każda zawodniczka ma prawo uprawiać taki sport, w jakim czuje się najlepiej, lecz trzeba przygotować się na to, że nie zawsze kibice będą się przy tym wykazywać przychylnością…,
- kobiety nie powinny zarabiać tyle samo, co mężczyźni – nie wiadomo skąd wziął się taki stereotyp, ponieważ uprawiając tą samą dyscyplinę, powinno się zarabiać podobnie lub dokładnie tyle samo, co panowie. Niestety w kobiecych zmaganiach nie jest tak kolorowo, co organizatorzy tłumaczą m.in. mniejszym zainteresowaniem sponsorów, publiczności i reklamodawców,
- kobiety są zbyt delikatne na uprawianie sportów kontaktowych/walki – dotyczy to zwłaszcza nieco bardziej dojrzałych miłośników sportu, którzy nie umieją zaakceptować tego, że panie walczą w MMA czy też boksie. Na szczęście panie udowadniają niedowiarkom, że praktycznie w każdej dyscyplinie są w stanie rywalizować na bardzo wysokim poziomie i nikt nie może im tego odebrać.
Aktualnie zawodniczkom łatwiej jest mówić o swoich zmartwieniach, odczuciach i potrzebach, m.in. za sprawą licznych wywiadów, konferencji prasowych i zakładania profili na mediach społecznościowych. Dzięki temu docierają z apelami dotyczącymi walki o równość płci do wielu odbiorców i notują na tej płaszczyźnie spory progres. Wypada się z tego jedynie cieszyć!
Kobieta może być solidnym motywatorem lub wsparciem dla innych sportowców
Jeszcze do niedawna, sportowi trenerzy oraz psychologowie w zdecydowanej większości przypadków reprezentowali płeć męską. Czemu tak się działo? Po prostu tak się przyjęło, że panowie są lepszymi motywatorami i mogą stanowić bardziej efektywne wsparcie dla sportowców. Jak się jednak okazało panie również doskonale odnajdują się w roli trenerek czy też specjalistek od psychologii i przygotowania mentalnego, m.in. w piłce nożnej, lekkoatletyce oraz tenisie. Warto im zaufać i dać się poprowadzić do wielkich sukcesów!
Polecamy na eBilet.pl
Każdy sportowiec i człowiek zasługuje na taki sam szacunek
W tym miejscu wypadałoby poruszyć jedną ważną kwestię – każdy sportowiec oraz człowiek zasługuje na taki sam szacunek, niezależnie od stopnia wytrenowania, doświadczenia, płci, koloru skóry czy też kraju, z którego pochodzi. Równość płci w sporcie to absolutna podstawa i dobrą wiadomością jest to, że wszystko zmierza w tej kategorii we właściwym kierunku. Dla kobiet z całą pewnością jest to motywacja do jeszcze cięższej pracy i czerpania stuprocentowej satysfakcji oraz przyjemności z wybranego zawodu. Tego powinniśmy się trzymać!
Poprzedni artykuł
Następny artykuł