Media społecznościowe obiegło zdjęcie… oryginalnego składu Acid Drinkers! Szykuje się wielki powrót do korzeni?
Edukacyjna rola koncertów muzyki filmowej: Jak te wydarzenia wpływają na rozwój muzyczny widzów?
Muzykę filmową możemy usłyszeć nie tylko podczas oglądania wybranej produkcji. Ścieżki dźwiękowe są dostępne do słuchania np. na Spotify, a do tego często organizowane są koncerty muzyki filmowej. Dlaczego warto wybrać się na jeden z nich? Jak takie wydarzenia wpływają na rozwój muzyczny słuchaczy i widzów? Sprawdźmy to!
09.05.2024
Klaudia Jaroszewska-Kotradii
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Czym jest muzyka filmowa?
Zanim przejdziemy do koncertów, musimy sobie wyjaśnić, czym jest muzyka filmowa. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że myślimy o tym samym zjawisku.
Muzyka filmowa jest komponowana specjalnie na potrzeby dzieła filmowego. Może być ilustracją produkcji lub kontrapunktem, czyli warstwą dopełniającą oraz charakteryzującą postaci, ich nastroje i nastroje całych scen filmowych oraz przeżycia poszczególnych bohaterów.
Co ciekawe, muzyka filmowa pojawiła się już w erze kina niemego. Dam dodatek melodii sprawiał, że widzowie mogli wczuć się w przeżycia bohaterów i zrozumieć, co im siedzi w głowach nawet bez dialogów. Wtedy muzyka była wykonywana na żywo, czyli w trakcie seansu. Najczęściej odgrywał ją jeden muzyk, ale w większych i bogatszych kinach zdarzały się kameralne zespoły (a czasem nawet duże orkiestry, takie jak chociażby The London Symphony Orchestra). Muzykę pisali za to na zamówienie uznani kompozytorzy.
Dziś muzyka filmowa jest już zupełnie inna. Kompozytorzy dążą do jak najlepszego oddania przeżyć bohatera czy wydźwięku konkretnych scen. Dlatego też zawiera ona wiele zapożyczeń. Przykładowo: jeśli film będzie opowiadał o Południowej Ameryce, pojawi się w nim gospel. Za to filmy kostiumowe często zawierają utwory znanych kompozytorów z czasów, o których opowiadają, np. Mozarta czy Bacha.
Edukacyjna rola koncertów muzyki filmowej
No dobrze, ale dlaczego warto wybrać się na koncert muzyki filmowej? Czy nie wystarczy, że posłuchamy jej w filmie? Niekoniecznie. Podczas koncertów:
- możemy poznać wybitnych artystów, którzy zagrają na scenie,
- możemy dowiedzieć się, jakie konkretnie utwory zostały wykorzystane w filmach i na czym bazują (np. w kontekście filmów kostiumowych dowiemy się, muzykę jakich kompozytorów wykorzystano),
- możemy posłuchać ścieżki dźwiękowej wykonywanej na żywo wraz z oglądaniem fragmentów filmu,
- możemy sprawdzić na własnej skórze (a raczej na własnych uszach), jak bardzo muzyka filmowa wpływa na nasz nastrój (nie trzeba do tego oglądać produkcji, wystarczy posłuchać).
Wybitni artyści naszych czasów
Podczas koncertów muzyki filmowej możemy usłyszeć ścieżki dźwiękowe z wielu różnych produkcji: od klasyków kina aż po najnowsze produkcje. Przez to, że koncerty te dotyczą filmów z całego świata, nie sposób zaprosić twórców owych melodii. Dlatego też najczęściej piosenki wykonywane są przez wybitnych artystów z naszego kraju. Możemy poznać ich nieco bliżej, posłuchać ich talentu, a przy okazji nie będziemy się nudzić (jak to ma często miejsce w przypadku zwykłych koncertów muzyki klasycznej w przypadku młodzieży szkolnej. O wiele lepiej zabrać ją na koncert muzyki filmowej, który wywoła wiele emocji i skojarzeń).
Dodatkowo zobaczymy na własne oczy, jakie instrumenty wykorzystano podczas nagrywania muzyki do konkretnej produkcji.
Piosenki z filmów
Niektóre piosenki są tworzone specjalnie na potrzeby filmów. Inne są wykorzystywane z istniejących już dzieł (często są to klasyki klasyków, czyli utwory np. Chopina, Beethovena czy Bacha). Wybierając się na koncert, możemy dowiedzieć się, jakie konkretnie utwory zostały wykorzystane w filmie, kto jest ich autorem i z jakich czasów pochodzą.
Polecamy na eBilet
Film i muzyka
Oglądanie filmu niesie wiele emocji (szczególnie, gdy oglądamy go w kinie). Jednak koncert muzyki filmowej na żywo w połączeniu z projekcją fragmentów lub całości filmu jest jeszcze poziom wyżej, dając nam tak niesamowite doznania, że trudno to opisać. Tak naprawdę już sama muzyka filmowa grana na żywo nabiera jeszcze większego charakteru, ale jeśli ją połączymy właśnie z oglądaniem konkretnej produkcji filmowej, zyskujemy największe możliwe emocje.
Muzyka filmowa a nastrój produkcji
Podczas koncertów muzyki filmowej najczęściej nie oglądamy danej produkcji (choć zdarzają się wyjątkowe wydarzenia, o których pisaliśmy w poprzedniej części artykułu). Możemy wtedy na własnej skórze sprawdzić, jak bardzo muzyka wpływa na nasz nastrój. Przykładowo:
- film grozy bez muzyki nie będzie straszny,
- film grozy z odpowiednio dobraną muzyką będzie budził niepokój i lęk,
- sama muzyka filmowa bez obrazu także będzie budzić niepokój i lęk.
Na tej podstawie możemy stwierdzić, że za klimat i nastrój całego filmu jest odpowiedzialna właśnie muzyka, a niekoniecznie same zdjęcia.
Koncerty Muzyki Filmowej w Polsce
W Polsce odbywają się przeróżne koncerty. Jednym z nich jest Koncert Muzyki Filmowej z utworami Hansa Zimmera. W trakcie wydarzenia usłyszymy Polską Orkiestrę Radiową, solistkę – Annę Lasotę oraz zobaczymy Macieja Sztora – dyrygenta. Magda Miśka-Jackowska powie słowo o muzyce.
Takie wydarzenie to idealny sposób poznania wielu dzieł Hansa Zimmera. Choć nazwisko może Ci nic nie mówić, na 99% znasz choć jedną ze stworzonych przez niego ścieżek dźwiękowych. Stworzył muzykę do:
- ‘Króla Lwa’,
- ‘Karmazynowego przypływu’,
- ‘Twierdzy’,
- ‘Cienkiej czerwonej linii’,
- ‘Piratów z Karaibów’,
- ‘Pearl Harbor’,
- ‘Ostatniego Samuraja’,
- ‘Kodu Da Vinci’,
- ‘Incepcji’,
- całej trylogii ‘Batmana’,
- ‘Interstellar’ i nie tylko.
Podczas koncertu będą wyświetlane fragmenty filmów. Wizualnych doznań dopełnią iluminacje świetlne.
Koncerty muzyki filmowej to wspaniałe wydarzenia. Warto wziąć udział w choć jednym z nich.
Poprzedni artykuł