Kategorie
eBilet

Wstęp wolny. Co robić za darmo w ten weekend we Wrocławiu?

Polecamy wydarzenia, które w weekend odbywają się we Wrocławiu. Skorzystaj z nich!

Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl

WEEKEND 25.04.2025 – 27.04.2025

Spotkanie autorskie ze Stanisławem Melskim (25 kwietnia)

Czym są słowa, jeśli nie próbą uchwycenia tego, co ulotne? Jeśli interesują cię poezja, teatr i osobiste refleksje zaklęte w wersach – to spotkanie jest dla ciebie.

W piątek, 25 kwietnia w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie autorskie ze Stanisławem Melskim – aktorem, reżyserem i poetą, który w 2025 roku obchodzi 70-lecie swojej artystycznej i życiowej drogi. Pretekstem do rozmowy jest jego najnowszy tomik poetycki “Pater Noster qui es – modlitwy, listy, raporty”, dedykowany synowi – Łukaszowi.

Co znajdziesz w tomiku? To trzyczęściowa kompozycja, która – jak wskazuje sam autor – zmierza ku doskonałości nie przez prostotę, ale przez złożoność i wielość form. Wśród utworów pojawia się m.in. “Na Rafała Wojaczka”, a także wiersz dedykowany Stanisławowi Srokowskiemu. To poezja głęboko zanurzona w osobistych historiach, duchowości i refleksji nad światem.

Chcesz posłuchać wierszy i porozmawiać z autorem? Po prostu przyjdź – nie trzeba się zapisywać.

Kiedy? 25 kwietnia o godzinie 17:30

Gdzie? Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego, Rynek 58, Wrocław

Sześćdziesięciolecie premiery “Księcia Niezłomnego” Teatru Laboratorium (25 kwietnia)

W piątek, 25 kwietnia w Instytucie Grotowskiego rozpocznie się cykl wydarzeń upamiętniających 60. rocznicę premiery “Księcia Niezłomnego” – spektaklu uznawanego za jeden z najważniejszych w historii teatru XX wieku.

“Książę Niezłomny” to spektakl według dramatu Pedra Calderona de la Barki, w parafrazie Juliusz Słowackiego, który był tworzony dwutorowo. Reżyser współpracował zarówno z zespołem, jak i indywidualnie z odtwórcą głównej roli. Działania te przyniosły niesamowite efekty. Premiera zamknięta odbyła się 20 kwietnia 1965 roku, a otwarta – pięć dni później. 

O czym jest ten dramat? Dramat Calderona de la Barki to historia męczeńskiej śmierci infanta portugalskiego Don Fernanda, który oddaje życie za wiarę. Grotowski pozostawił oryginalną strukturę scen i dialogów, rezygnując jedynie ze scen bitewnych między Maurami a chrześcijanami.

W centrum spektaklu znalazł się Don Fernand – jako Książę – umieszczony w owalnej przestrzeni scenografii Jerzego Gurawskiego. Wokół niego poruszał się Dwór, pełniący rolę chóru. Ten wyraźny kontrast – Książę kontra Dwór – został podkreślony także przez kostiumy.

W każdej z trzech wersji rola Księcia przypadła Ryszardowi Cieślakowi. Feniksanę zagrała Rena Mirecka, a Króla – Antoni Jahołkowski.

Harmonogram wydarzeń z okazji rocznicy premiery “Księcia Niezłomnego” prezentuje się następująco:

  • 18:00 – otwarcie wystawy (Foyer Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego, wstęp wolny) – wystawa będzie czynna do 23 maja, finisaż o godzinie 18:00, 
  • 18:30 – prof. Ferruccio Marotti przekaże zapis filmowy “Księcia Niezłomnego” Teatrowi Laboratorium – po polsku, włosku i angielsku (transmisja także online na Facebooku i YouTube Instytutu Grotowskiego, wstęp na wydarzenie stacjonarne darmowy, ale musisz zarezerwować bezpłatną wejściówkę),
  • 19:00 – pokaz zapisu filmowego “Księcia Niezłomnego” Teatru Laboratorium – film został zapisany na taśmie 16 mm bez dźwięku, a później został zsynchronizowany z zarejestrowanym audio,
  • 20:00 – Niezłomność Księcia – spotkanie z udziałem prof. Ferruccia Marottiego wokół 60. rocznicy premiery spektaklu “Książę Niezłomny” (transmisja także online na Facebooku i YouTube Instytutu Grotowskiego).

Kiedy? 25 kwietnia o godzinie 18:00

Gdzie? Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze, Wrocław

Wystawa “Nieposłuszne Gwiazdy” (od 25 kwietnia)

Robert Louis Stevenson, patrząc na gazowe latarnie w XIX-wiecznym Londynie, nazwał je “posłusznymi gwiazdami”. Były symbolem panowania człowieka nad nocą – światło stało się częścią modernizacyjnych ambicji: podporządkować naturę, przekształcić świat według własnych potrzeb.

Wystawa “Nieposłuszne Gwiazdy” stawia jednak inny akcent. Gwiazdy nie są tu symbolem kontroli, ale tajemnicy. Nie dają się oswoić ani zaplanować – pozostają nieposłuszne wobec ludzkich zamiarów.

Kiedy narodziła się zachodnia nowoczesność, człowiek zaczął oddzielać się od tego, co nazwano “naturą”. Sztuczne oświetlenie pozwoliło funkcjonować niezależnie od wschodów i zachodów słońca. Zegary i kalendarze zmieniły sposób odczuwania czasu – coraz mniej rytmu dnia, coraz więcej planowania. Astrologia, niegdyś bliska astronomii, zeszła na margines. A wraz z rozwojem kapitalizmu zmieniła się codzienność: to, jak jemy, jak śpimy, jak żyjemy.

Dzisiejsze postrzeganie przyrody jako towaru to efekt przemian, które zaczęły się w Europie w XVII wieku. Wciąż oddzielamy się od natury i kosmosu, który współczesna kultura traktuje głównie jako przestrzeń do podboju. 

Wystawa to wizualny esej – próba pokazania innych obrazów wszechświata i jego wpływu na nas, nasze ciała i otoczenie. Prace prezentowane na wystawie odnoszą się do sił kosmicznych, które odczuwamy na co dzień – w rytmie dnia i nocy, grawitacji czy ruchu oceanów. Część z nich pokazuje niebo, inne dokumentują eksperymenty z udziałem ciała, badające wpływ wszechświata na człowieka. Wszystkie nawiązują do wiedzy sprzed epoki industrializacji – dziś na nowo potrzebnej, by rozwijać wrażliwość wobec kryzysu ekologicznego.

Artyści i artystki, biorący udział w wystawie: Lauren Darling, Lucjan Demidowski, Tomasz Dobiszewski, Katarzyna Korzeniecka, Natalia LL, Witek Orski, Johan Österholm, Łukasz Radziszewski, Maja Rozbicka, Kama Sokolnicka, Sarah Cameron Sunde, Iza Tarasewicz, Irina Teodorescu, Mateusz Wysocki, Jakub Woynarowski. 

Kiedy? od 25 kwietnia 

Gdzie? BWA Wrocław Główny, Piłsudskiego 105, Wrocław

Spotkanie autorskie z Rafałem Ryszką – autorem powieści “Tajemnica Cecylii Broll” (26 kwietnia)

Jak wyglądała wojna widziana oczami Ślązaków służących w Wehrmachcie? Czy w świecie pełnym niepewności jest miejsce na miłość i tajemnicę? Na te pytania poznasz odpowiedź w ODRA Centrum we Wrocławiu, które w sobotę, 26 kwietnia o godzinie 17:00 zaprasza na spotkanie z Rafałem Ryszką – autorem powieści “Tajemnica Cecylii Broll”. To retro kryminał osadzony w realiach II wojny światowej, w którym historia, emocje i mroczne sekrety splatają się w jedną opowieść.

Rozmowę z autorem poprowadzi Izabela Zielińska-Kalita – germanistka, tłumaczka i przewodniczka miejska.

Jeśli nadal cię nie przekonaliśmy to… uczestnicy spotkania dostaną darmowego audiobooka. 

Kiedy? 26 kwietnia o godzinie 17:00

Gdzie? Odra Centrum, wybrzeże Juliusza Słowackiego 5B, Wrocław

Fotospacery w plenerze – Urban Fusion (27 kwietnia)

Fundacja Fotospacey zaprasza na pierwszy w tym roku fotospacer plenerowy! Odbędzie się on w niedzielę, 27 kwietnia o godzinie 12:00. Uczestnicy spotkają się pod Narodowym Forum Muzyki, a potem ruszą dalej. To okazja, do wypróbowania swoich sił w roli modelki/modela lub fotografki/fotografa.

Tematem przewodnim będzie “Urban Fusion”, czyli połączenie różnych miejskich stylów. Uczestnicy przejdą ulicami Wrocławia – od Narodowego Forum Muzyki aż po Bastion Sakwowy:

  • nowoczesna architektura NFM doskonale komponuje się z awangardowymi, futurystycznymi stylizacjami oraz eleganckimi, minimalistycznymi outfitami. To przestrzeń, gdzie surowy industrialny charakter spotyka się z delikatnymi tkaninami, tworząc kontrastowe, ale harmonijne kompozycje,
  • Park Staromiejski to zielona oaza w sercu miasta, gdzie klasyka łączy się z romantyzmem. To doskonałe miejsce na vintage’owe stylizacje w połączeniu z nowoczesnymi akcentami lub boho z miejskim szykiem.
  • Bastion Sakwowy – odnowiony, historyczny bastion to idealne tło do połączenia nowoczesnej i klasycznej elegancji.

Pomyśl nad tym, jak się ubrać, jakie rekwizyty przygotować, by zdjęcia wyszły oszałamiające. Ogranicza cię tylko wyobraźnia.

Wydarzenie jest zupełnie darmowe – wystarczy przyjść i świetnie się bawić! Fotospacery są dla każdego, niezależnie od umiejętności.

Kiedy? 27 kwietnia o godzinie 12:00

Gdzie? Narodowe Forum Muzyki (NFM), pl. Wolności 1, Wrocław

Wernisaż z muzyką: “Organica Mía” (27 kwietnia)

Wrocławski Klub Formaty zaprasza na wernisaż z muzyką, który odbędzie się w niedzielę, 27 kwietnia. To cykliczne wydarzenie, podczas którego różne dziedziny sztuki łączą się w jedno. Każdy wernisaż rozpoczyna się od koncertu, który wprowadza uczestników w klimat prac. 

Prace Anny Gawłowskiej w projekcie “Organica Mía” zapraszają do zanurzenia się w naturze i introspekcji. Wystawa koncentruje się na więzi między człowiekiem a roślinami, ukazując, jak natura przenika nasze wnętrza. Wernisaż poprzedzi koncert handpana w wykonaniu Wojciecha Krasuskiego, który dźwiękiem prowadzi do medytacji i relaksacji.

Kiedy? 27 kwietnia o godzinie 18:00

Gdzie? Wrocławski Klub Formaty, Samborska 3-5, Wrocław

WEEKEND 11.04.2025 – 13.04.2025

Filozoficzna Szkoła Przetrwania – cykl otwartych filozoficznych spotkań w Przejściu Dialogu (11 kwietnia i nie tylko)

Od 11 kwietnia w Przejściu Dialogu rusza nowa seria spotkań poświęcona najważniejszym wyzwaniom współczesności. “Filozoficzna Szkoła Przetrwania” to przestrzeń dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć siebie i świat, rozwijać filozoficzną wrażliwość oraz dzielić się własnymi doświadczeniami.

Dla kogo jest to wydarzenie? Spotkania są otwarte dla wszystkich – zarówno pasjonatów filozofii, jak i tych, którzy chcą odkryć jej znaczenie w codziennym życiu.

O czym będą spotkania? Po rozmowach o pop-stoicyzmie, sztucznej inteligencji i filozofii codzienności przyszła pora na nowe, równie intrygujące tematy. Tym razem organizatorzy zaplanowali dyskusje o etyce, sztuce, anarchizmie i środowisku. Jeśli chcesz spojrzeć na świat z filozoficznej perspektywy – to miejsce dla ciebie.

Skoro to cykl, to pora na terminy i tematy spotkań. Prezentują się one następująco:

  • piątek, 11 kwietnia o godzinie 18:00 – “Czy warto być wege?”,
  • piątek, 25 kwietnia o godzinie 19:00 – “Bioetyka a godność zwłok ludzkich. Problem farm trupów, ekshumacji i wiwisekcji”,
  • piątek, 9 maja o godzinie 18:00 – “Czy sztuka mięsa może być dziełem sztuki?”,
  • piątek, 23 maja o godzinie 18:00 – “Wichury? Powodzie? Susze? Zapatrywania etyki środowiskowej na klęski żywiołowe”,
  • piątek, 6 czerwca o godzinie 19:00 – “Infoanarchizm – moralność hakerstwa, dostęp do źródeł naukowych”,
  • sobota, 12 lipca o godzinie 13:00 – “Czy ogólnoświatowy anarchizm jest w stanie się utrzymać?”,
  • sobota, 9 sierpnia o godzinie 13:00 – “Współczesna filozofia feministyczna a manosfera. Czy żyjemy w Matrixie, czy może w patriarchacie?”.

Cykl organizuje Koło Naukowe Filozofii Stosowanej Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego. Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny. Nie musisz się wcześniej zapisywać – po prostu przyjdź! Możesz wpaść na jedno, dwa lub kilka spotkań – wybór należy do ciebie.

Kiedy? 11 kwietnia o godzinie 18:00

Gdzie? Przejście Dialogu, Świdnicka 19, Wrocław

Wystawa malarstwa Jacka Wolffa “Kilka obrazów z różnych lat” (do 27 maja)

Jacek Wolff to prawnuk współzałożyciela legendarnego wydawnictwa Gebethner i Wolff, absolwent wrocławskiej PWSSP, gdzie w latach 1970–1975 studiował architekturę wnętrz pod kierunkiem prof. Władysława Winczego. W malarstwie kształcił się u Józefa Hałasa, później pełnił także przez krótki czas funkcję jego asystenta. Tworzył nie tylko obrazy, ale także rysunki, grafiki użytkowe i projekty wnętrz. Zaprojektował kilkanaście plakatów, w tym sześć dla festiwalu “Jazz nad Odrą”. Odpowiadał za aranżację międzynarodowych kongresów medycznych, targów oraz prestiżowych wydarzeń, takich jak Szczyt Regionów Unii Europejskiej i Międzynarodowe Forum Przedsiębiorców FUTURALIA. Jego prace były prezentowane na pięciu wystawach indywidualnych i czternastu zbiorowych w Polsce i za granicą.

Malarstwo Jacka Wolffa to opowieść bez słów – pełna przestrzeni, choć zamknięta w geometrycznych formach. Jeden kolor, faktura i światło budują iluzję głębi, nie kreśląc przy tym konkretnych historii. Artysta nie podsuwa gotowych interpretacji, lecz zaprasza widza do własnych refleksji. Jego obrazy to energia zatrzymanego gestu, zapis skupienia, w którym dominacja monochromu nie służy estetycznej przyjemności, lecz uwrażliwia na subtelności formy.

Kolor i faktura, zamknięte w prostych ramach, prowadzą do rozważań nad skalą, przestrzenią, głębią, a nawet nad siłą pojedynczego znaku czy wielkością i małością człowieka. Wolff nie odcina się od tradycji – jego ścieżka wiedzie przez abstrakcję geometryczną, suprematyzm, unizm i malarstwo materii, a wśród artystycznych odniesień odnaleźć można Malewicza, Mondriana czy Strzemińskiego. Nie trzeba jednak akademickiej wiedzy, by dostrzec w tych pracach dialog z twórczością Józefa Hałasa, Alfonsa Mazurkiewicza czy Jana Chwałczyka – malarzy, którzy od natury przechodzili ku syntezie kształtów.

Dla artysty kluczowe jest świadome spojrzenie, które pozwala przejść od patrzenia do spostrzegania, a w efekcie – do prawdziwego widzenia. Obrazy Wolffa, wyraziste i precyzyjne, nie są jedynie powierzchnią pokrytą farbą. To iluzja przestrzeni, w której światło wciąga widza do współtworzenia dzieła. Tu nie ma miejsca na narracyjną dosłowność – jest malarska wędrówka, w której odkrywanie obrazu staje się osobistym doświadczeniem.

Wystawę możesz zobaczyć w Galerii Klubu MiL d 27 maja:

  • od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 19:00,
  • w soboty w godzinach od 12:00 do 18:00. 

Kiedy? do 27 maja

Gdzie? Klub Muzyki i Literatury, pl. Kościuszki 10, Wrocław

“Tajemniczy ogród. 20-lecie twórczości Elżbiety Wodały”– wernisaż wystawy (do 9 maja)

Wrocławskie Centrum Seniora WCRS oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu zapraszają na wystawę “Tajemniczy ogród. 20-lecie twórczości Elżbiety Wodały”, która dostępna będzie do 9 maja 2025 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Filia nr 12 (Dworzec Główny), ul. Piłsudskiego 105 we Wrocławiu.

Zobaczysz twórczość Elżbiety Wodały, artystki, która od 20 lat tworzy unikalne prace roślinne. Jej obrazy zachwycają subtelnym pięknem – rośliny zamieniają się w pejzaże, ludzkie postacie, baśniowe stworzenia, portrety, anioły, zwierzęta i ptaki.

Galeria Twórczości Seniora to inicjatywa, która – w ramach projektu Miasto Pokoleń – promuje sztukę seniorów.

Kiedy? do 9 maja

Gdzie? Przejście Dialogu, Świdnicka 19, Wrocław

Akcja rejestracji potencjalnych Dawców szpiku na wrocławskich uczelniach! (do 13 kwietnia)

Jeszcze przez chwilę, bo do niedzieli, 13 kwietnia możesz wziąć udział w akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku na Politechnice Wrocławskiej, Uniwersytecie Przyrodniczym i Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu .

Akcję organizują studenci wspierani przez Fundację DKMS. Chcą zwiększyć świadomość na temat dawstwa szpiku wśród społeczności akademickiej i nie tylko (tak, nawet jeśli nie jesteś związany z tym “światem”, też możesz przyjść i się zarejestrować). Im więcej osób zapisanych w bazie DKMS, tym większa szansa, że potrzebująca osoba znajdzie swojego “bliźniaka” (zgodność szpiku musi być wysoka, przez co trudno jest znaleźć dawcę dla konkretnego pacjenta). 

Jak wygląda rejestracja? Jest szybka, prosta i bezbolesna:

  • otwierasz pakiet,
  • wypełniasz formularz,
  • pobierasz wymaz z wewnętrznej ściany policzka,
  • wkładasz do koperty,
  • oddajesz zamknięty pakiet,
  • gotowe!

Tak niewiele dla ciebie, a tak wiele dla osób, które zmagają się z nowotworami krwi. Może to będzie przystanek podczas spokojnego, sobotniego lub niedzielnego spaceru? 

Kiedy? do 13 kwietnia w godzinach od 9:00 

Gdzie? 

  • Politechnika Wrocławska, Wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego 27,
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Norwida 25,
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Komandorska 118.

Wystawa “Dotykiem rzeźbione” (11-24 kwietnia)

“Wszystko jest dotykiem. Dotykam, więc żyję” – tak mogłaby powiedzieć każda istota: człowiek, zwierzę, roślina. Żyjemy, więc dotykamy, a tym dotykiem kształtujemy świat wokół nas. Właśnie ta myśl przyświeca uczestniczkom wystawy “Dotykiem rzeźbione”. 

Sztuka wizualna zwykle kojarzy się ze wzrokiem – to on pozwala nam dostrzegać:

  • kształt, 
  • kolor, 
  • formę.

Ale czy to jedyny sposób poznawania świata? A co, gdy wzrok zawodzi? W ciemności to dotyk staje się naszym przewodnikiem, umożliwiając pełniejsze zrozumienie rzeczywistości. To on pozwala poczuć ciepło, chłód, szorstkość, gładkość i pozwala odkrywać wibracje materii.

Dotyk to także pierwszy zmysł, który łączy matkę z dzieckiem, a dziecko ze światem. To nim wyrażamy przyjaźń, miłość, ale także niechęć czy nienawiść. Choć dotyk współpracuje z innymi zmysłami, jego pierwotna siła i organiczność są niezastąpione.

Dlaczego wystawa składa się z rzeźb? Ponieważ rzeźba ceramiczna to jedna z nielicznych form sztuki, która istnieje wyłącznie dzięki dotykowi. Artyści ceramicy zaczynają tworzyć od surowej masy, a później – dzięki procesowi twórczemu i myślowemu – osiągają finalną formę swojego dzieła, taką, która przybiera upragnioną formę oraz strukturę. 

A co z odbiorcą w tym wszystkim? On także nie musi ograniczać się tylko do wrażeń wzrokowych. Na wystawie możesz do rzeźb podejść, dotknąć ich – poczuć fakturę, załamania i emocje. 

Wystawa składa się z prac uczestniczek pracowni “Rzeźba ceramiczna”, prowadzonej przez Michała Jastrzębskiego. Są to:

  • Elżbieta Horbacewicz,
  • Maja Flis,
  • Helena Ugolik,
  • Katarzyna Tyszkowska,
  • Agnieszka Trembowska,
  • Emilia Szelest,
  • Katarzyna Mazurek,
  • Małgorzata Łukomska,
  • Monika Litwin,
  • Dorota Korwin. 

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 11 kwietnia o godzinie 18:00. Nie musisz rezerwować miejsca. 

Kiedy? 11-24 kwietnia, wernisaż 11 kwietnia o godzinie 18:00

Gdzie? Browar Mieszczański, Hubska 44, Wrocław

Planszówki w Nowym Pafawagu (12 kwietnia)

Chcesz poznać nowe gry planszowe i spędzić czas w towarzystwie przyjaciół i rodziny? W takim razie wpadnij do Centrum Kultury Nowy Pafawag w sobotę, 12 kwietnia. Odbędą się tam jedne z wielu cyklicznych i darmowych rozgrywek planszowych. 

Dla kogo jest to wydarzenie? Dla wszystkich! Znajdą tam coś dla siebie zarówno przedszkolaki, jak i młodzież, dorośli czy nawet seniorzy. To genialny sposób na integrację kilku pokoleń. 

Na miejscu czekać będzie szeroki wybór gier, od prostych i szybkich po bardziej zaawansowane (czyli od tych dla totalnych nowicjuszy i najmłodszych, aż po te dla pro gamerów, którzy szukają ciekawych wyzwań). Jeśli nie znasz zasad, nie martw się – prowadzący pomogą, wyjaśnią reguły i wesprą w rozgrywce. A jeśli chcesz zagrać w drużynie, znajdziesz kogoś do wspólnej zabawy (nawet jeśli przyjdziesz sam)!

Kiedy? 12 kwietnia o godzinie 16:00

Gdzie? Centrum Kultury Nowy Pafawag, Chociebuska 4-6, Wrocław

WEEKEND 4.04.2025 – 6.04.2025

Spotkanie autorskie z Filipem Zawadą (4 kwietnia)

Filip Zawada to artysta wszechstronny – poeta, prozaik, muzyk, fotograf, performer, a także reżyser i aktor filmów offowych. Finalista Nagrody Literackiej Nike i autor bestsellerowej powieści “Z punktu widzenia ziemniaka” spotka się z czytelnikami w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej.

Jego twórczość określana jest jako:

  • literacki eksperyment, 
  • humor podszyty refleksją, 
  • nieoczywiste spojrzenie na rzeczywistość.

W swoich książkach – od tomików poezji, przez opowiadania, po powieści – porusza tematy egzystencjalne, społeczne i absurd życia codziennego. Za “Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” znalazł się w finale Nagrody Nike, a jego dramat “Widzę nic” zdobył wyróżnienie w konkursie Strefy Kontaktu.

Jako muzyk współtworzył zespoły Saksofonowe Ptaki, AGD, Pustki i Indigo Tree. Ale to nie wszystko, bo jest on także autorem muzyki do przedstawień teatralnych (m.in. “Pozytywka”, “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”). Studiował chemię, kulturoznawstwo, fotografię, psychologię sportu, a do tego… zdobył Puchar Polski i Mistrzostwo Polski w łucznictwie field. 

Jeśli lubisz literaturę, która zaskakuje i nie daje się łatwo zaszufladkować, to spotkanie jest dla ciebie.

Kiedy? 4 kwietnia o godzinie 17:30

Gdzie? Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego, Rynek 58, Wrocław

Science & Business MeetUp | Life Science (4 kwietnia)

Science & Business MeetUp to wyjątkowa przestrzeń dla naukowców, startupów i przedstawicieli firm, którzy chcą rozwijać innowacyjne projekty. Tematem spotkania będzie Life Science – dynamicznie rozwijający się sektor łączący biotechnologię, farmację, medycynę i innowacyjne rozwiązania dla zdrowia i jakości życia.

Program spotkania wygląda następująco:

    • 9:00 – rozpoczęcie,
  • Blok I: Gdzie rozwijają się wrocławskie innowacje?
      • 9:15-10:00 – Dyskusja panelowa Karolina Bartosik, Wrocławski Park Technologiczny (Magdalena Okulowska, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej; Jakub Sojka, Centrum Transferu Technologii UM Wrocław, Robert Stachurski, Gekko Photonics),
      • 10:00-10:30 – Młode Innowacje – prelekcje (Wojciech Buła, Orthoget, Blackgate; Marta Kozakiewicz Latała, Druk 3D leków; Agnieszka Franus, Problematy “Rzut Beretem”),
    • 10:30-11:00 – przerwa kawowa,
  • Blok II: Rynek life-science na Dolnym Śląsku:
      • prelekcja (Agnieszka Piekara, Polskie Towarzystwo Technologów Żywności; Jacek Łyczko, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu; Dominika Karkoszka, Wrocławski Park Technologiczny; Krzysztof Wójtowicz, Beyond Functional Food Sp. z o.o.),
  • Blok III: Cyfryzacja we Wrocławiu:
    • prelekcja (Marcin Rojek i Mariusz Kolanko, Bytelake; Agnieszka Siennicka, Nominowana do nagrody “Naukowiec Przyszłości” 2023; Nina Twardowska, Robotics Smart Solutions, Grupa Impel),
  • 13:00-14:00 – networking,
  • 13:30 – zwiedzanie infrastruktury WPT (dla studentów, absolwentów, kadry akademickiej, pracowników akademickich, osób pracujących w branży life science).

Uwaga! Wydarzenie jest darmowe, ale musisz się wcześniej zapisać. Rejestracja na stronie organizatora.

Kiedy? 4 kwietnia o godzinie 9:00

Gdzie? Wrocławski Park Technologiczny, ul. Duńska 9, Wrocław

Wieczór autorski Romana Honeta w Tajnych Kompletach! (4 kwietnia)

Czy poezja może być ścieżką przez pamięć, stratę i oniryczne pejzaże wspomnień? Roman Honet, laureat Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, zaprasza w poetycką podróż pełną refleksji i emocji.

Spotkanie, które odbędzie się w piątek, 4 kwietnia o godzinie 18:00 w Tajnych Kompletach będzie okazją do rozmowy o jego najnowszym, dziewiątym tomie poetyckim, który prowadzi czytelnika zarówno znajomymi ścieżkami liryki, jak i w rejony, gdzie granice między snem a jawą się zacierają.

Roman Honet to jeden z najbardziej cenionych współczesnych poetów, autor m.in. tomów “świat był mój”, “ciche psy” i “serce”, redaktor antologii “Poeci na nowy wiek”. Jego twórczość była tłumaczona na wiele języków, a krytycy określają go jako twórcę, który z niezwykłą precyzją splata intymność z uniwersalnym doświadczeniem.

Nie znasz tego artysty? Przeczytaj i zobacz, czy to spotkanie dla ciebie: Pamięć nawraca jak uparty refren, strata nie milknie na jawie ani w snach, ciało udręcza się w mechanizmie odwyków i samozatraceń. Roman Honet, laureat między innymi Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, w swoim dziewiątym tomie poetyckim prowadzi nas zarówno tymi ścieżkami, którymi już stąpaliśmy, gdzie rytm kroków wyznaczała znajoma nuta lamentu, jak i nieznanymi dotąd, groźnymi ostępami, gdzie oniria myli się z delirią, biografia z bajką, a własna cielesność – z chorobliwymi widmami wspomnień. W kruche słowa, kruchy lód pod stopami – nie pękaj, idź.

Kiedy? 4 kwietnia o godzinie 18:00

Gdzie? Tajne Komplety – Księgarnia Partnerska Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, Przejście Garncarskie 2, Wrocław

Maślice Wielkie: historia, teraźniejszość, literatura. Spacer z Sarą Antczak (5 kwietnia)

Czy Maślice Wielkie kryją literackie tajemnice? Jak wyglądały dawniej, a jak zmieniają się dziś? Jeśli chcesz odkryć niezwykłą historię tej dzielnicy i zobaczyć miejsca, które stały się tłem powieści, dołącz do spaceru z Sarą Antczak!

Autorka “Obławy”, której akcja toczy się m.in. na Maślicach, opowie o kulisach powstawania książki, a przewodnik Jacek B. Myszkowski przybliży historię i współczesność tej części Wrocławia. To doskonała okazja, by spojrzeć na znane miejsca z zupełnie nowej perspektywy – literackiej i historycznej.

Start spaceru: przy stawie przy ul. Maślickiej/Północnej.

Spacer potrwa ok. 2,5 godziny, a wstęp jest darmowy.

Kiedy? 5 kwietnia o godzinie 10:00

Gdzie? Park nad Ługowiną przy ul. Maślickiej, Wrocław

Akademia Rynku Nieruchomości (5-6 kwietnia)

Planujesz zakup mieszkania lub domu? Akademia Rynku Nieruchomości to wydarzenie, które dostarczy ci rzetelną i aktualną wiedzę o rynku. Spotkania z ekspertami pomogą ci podjąć świadome decyzje i uniknąć pułapek. To przestrzeń do rozmowy, wymiany doświadczeń i zdobycia praktycznych wskazówek. Sprawdź,co na ciebie czeka!

Wydarzenie potrwa dwa dni (5-6 kwietnia) i zostaną podczas niego poruszone takie tematy, jak chociażby:

  • Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości – analiza cen, popytu i podaży po pierwszym kwartale 2025 r. Jakie zmiany czekają kupujących i inwestorów?
  • Zakup mieszkania na rynku wtórnym – jakie pułapki czyhają na nabywców? Jak sprawdzić stan prawny i techniczny nieruchomości?
  • Inwestowanie w nieruchomości – od najmu długoterminowego po inwestycje w mikroapartamenty i condohotele. Jakie strategie są najskuteczniejsze w 2025 roku?
  • Mieszkania pod klucz – czy warto? – analiza kosztów i korzyści zakupu nieruchomości wykończonej “pod klucz” w porównaniu z samodzielnym remontem.
  • Nowa ustawa deweloperska – na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera? Jakie zmiany wprowadziła nowelizacja i co oznaczają one dla kupujących?
  • Kredyty hipoteczne w 2025 roku – przegląd aktualnych warunków finansowania, oprocentowania oraz nowych programów wsparcia rządowego. Czy warto wziąć kredyt teraz, czy lepiej poczekać?

Podczas wydarzenia głos zabiorą:

  • eksperci,
  • deweloperzy,
  • analitycy rynku,
  • doradcy finansowi,
  • prawnicy specjalizujący się w prawie nieruchomościowym.

W Strefie Porad będziesz mógł skonsultować się z ekspertami, by m.in.:

  • sprawdzić własną zdolność kredytową,
  • uzyskać pomoc w analizie ofert mieszkaniowych,
  • poradzić się w sprawach prawnych związanych z zakupem nieruchomości. 

Dlaczego warto wziąć udział?

  • dowiesz się, jakie są najnowsze trendy i prognozy na rynku nieruchomości,
  • zdobędziesz praktyczne wskazówki dotyczące zakupu, kredytów i inwestowania,
  • spotkasz ekspertów i specjalistów z branży,
  • weźmiesz udział w inspirujących prelekcjach i dyskusjach,
  • skorzystasz z indywidualnych konsultacji w Strefie Porad.

Dla kogo jest to wydarzenie? 

  • dla osób planujących zakup mieszkania – na rynku pierwotnym lub wtórnym,
  • dla inwestorów szukających okazji i strategii budowania majątku,
  • dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć rynek nieruchomości,
  • dla zainteresowanych kredytami hipotecznymi i finansowaniem zakupu.

Uwaga! Wstęp jest darmowy, ale musisz się wcześniej zarejestrować na stronie organizatora.

Kiedy? 5-6 kwietnia

Gdzie? Wrocławskie Centrum Kongresowe, Wystawowa 1, Wrocław

14 Dni Psychologii 2024: “Wzory, które tworzą człowieka” (5-6 kwietnia)

Wrocławskie biuro Polskiego Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Psychologii zaprasza na kolejną edycję otwartej konferencji popularnonaukowej. Tematem tegorocznego spotkania będą zaburzenia psychiczne, psychoseksuologia i psychodeliki. 

“Dni Psychologii” to wydarzenie, które ma na celu popularyzowanie wiedzy z zakresu psychologii i promowanie jej roli w codziennym życiu. Skierowane do studentów, profesjonalistów i wszystkich zainteresowanych tym tematem, oferuje bogaty program prelekcji i warsztatów. To doskonała okazja, by zgłębić tajniki psychologii oraz rozwinąć swoje kompetencje, niezależnie od poziomu wykształcenia. 

Program wydarzenia prezentuje się następująco:

  • sobota, 5 kwietnia:
  • wykłady:
        • 13:00-14:15 – mgr Mirela Batog – “Przemoc seksualna z użyciem metod cyberprzestępczości, jej skutki oraz sposoby psychologicznego wsparcia osób poszkodowanych”,
        • 14:30-15:45 – dr hab., prof. SWPS Justyna Ziółkowska – “Czy można rozpoznać osobę w kryzysie samobójczym?”,
        • 16:00-17:15 – dr Agnieszka Nomejko – “Płynność, różnorodność, tożsamość: współczesne spojrzenie na płeć i seksualność”,
      • warsztaty:
        • 11:00-12:30 – PSSIAP – “Wartości w relacjach”,
        • 13:00-14:30 – mgr Aleksandra Reichert – “Inkluzywność w języku: Warsztat o komunikacji wrażliwej na różnorodność”,
        • 17:30-19:00 – Fundacja Salida – “Jak myśli i emocje wpływają na działanie? Mechanizmy uzależnienia”,
  • niedziela, 6 kwietnia:
  • wykłady:
        • 11:00-12:15 – dr Joanna Wojsiat – “Psychoplastogeny (psychodeliki) w ujęciu usprawniania mózgu i psychiki”,
        • 12:30-13:45 – dr n. med. Joanna Krawczyk – “Gdy osobowość ulega zaburzeniu. Psychospołeczne uwarunkowania i konsekwencje funkcjonowania z zaburzeniami osobowości wiązki A.”,
        • 14:00-15:15 – mgr Joanna Światła – “Wyzwania, potrzeby i skuteczne formy wsparcia osób transpłciowych”,
  • warsztaty:
      • 10:00-11:30 – PSSIAP – “Skuteczna komunikacja w post pandemicznej rzeczywistości”, 
      • 11:45-13:15 – Miska pełna zmiany – “Granice w relacjach”,
      • 15:15-16:45 – PSSIAP – “Gdy chorują emocje – psychologicznie o uzależnieniu”,
      • 17:00-18:30 – PSSIAP – “Atypowa układanka”. 

Uwaga! Wydarzenie jest darmowe, ale musisz się wcześniej zarejestrować. Zapisy na stronie organizatora.

Kiedy? 5-6 kwietnia

Gdzie? Odra Centrum, wybrzeże Juliusza Słowackiego 5B, Wrocław

WEEKEND 28.03.2025 – 30.03.2025

Wiosna w Ogrodzie. Porady ogrodowe i warsztaty w ogrodzie społecznym w Czasoprzestrzeni (29 marca)

Jak najlepiej powitać wiosnę? Wśród zieleni, kreatywnych warsztatów i ogrodniczych inspiracji! W Czasoprzestrzeni odbędzie się przyjemne, popołudniowe wydarzenie w ogrodzie społecznym. Będziesz mógł wymienić się roślinami, zdobyć nowe umiejętności i odpocząć na świeżym powietrzu.

Zobacz, co dokładnie cię czeka:

    • 14:00-18:00 – wymianka roślin i kącik porad ogrodniczych – masz nadmiar sadzonek? A może szukasz nowych roślin? To świetna okazja do wymiany! Ogrodnicy-amatorzy podzielą się także wskazówkami, co sadzić wiosną i jak pielęgnować rośliny,
  • 15:00-18:00 – strefy relaksu i aktywności:
      • strefa chill-out – leżaki i odpoczynek wśród zieleni (jeśli dopisze pogoda),
      • kącik gier planszowych – organizowany przez klub młodzieżowy,
      • strefa sportowa – badminton i bicie rekordu odbić piłeczką do ping-ponga na czas,
  • 14:00-16:00 – warsztaty rękodzieła:
      • malowanie doniczek i kamieni – własnoręcznie zdobione dekoracje do ogrodu,
      • tworzenie lalek motanek “Ptasia Radość” – warsztat prowadzony przez Ludę Bezusko,
  • 14:30-18:00 – oprowadzanie po ogrodzie:
    • historia i cele ogrodu,
    • jak dołączyć do społeczności ogrodniczej?

Przyjdź, poznaj sąsiadów i spędź miło czas!

Kiedy? 29 marca o godzinie 14:00

Gdzie? Czasoprzestrzeń, Tramwajowa 1-3, Wrocław

Co to znaczy pomagać skutecznie? Otwarte spotkanie filozoficzno-praktyczne (29 marca)

Czy pomaganie to moralny obowiązek, czy raczej dobrowolny gest dobroczynności? Jak rozpoznać działania, które faktycznie ratują najwięcej istnień? I czy pojedyncza osoba może realnie wpływać na globalne problemy? Jakie organizacje ratują najwięcej istnień? 

Wrocławska społeczność ruchu Efektywny Altruizm zaprasza na otwartą dyskusję wokół książki “Życie, które możesz ocalić” Petera Singera. To nie będzie klasyczny wykład – liczy się twój aktywny udział!

Co w programie?

  • krótkie wprowadzenie do idei skutecznej filantropii,
  • dyskusja o moralnych dylematach pomagania,
  • analiza popularnych mitów i błędnych przekonań na temat dobroczynności,
  • praktyczne sposoby działania, które możesz wdrożyć od zaraz.

Nie musisz znać książki, żeby dołączyć – wystarczy ciekawość i otwartość na rozmowę. To także świetna okazja, by poznać lokalną społeczność Efektywnego Altruizmu we Wrocławiu i wymienić się pomysłami z osobami, które chcą działać na rzecz lepszego świata.

Uwaga! Wstęp na wydarzenie jest wolny, a dodatkowo możesz pobrać książkę w formie e-booka zupełnie za darmo. To zaproszenie organizatorów do działania, bo według nich każdy może pomagać. 

  1. Chętni dostaną na miejscu papierową wersję tej książki.

Kiedy? 29 marca o godzinie 14:00

Gdzie? Przejście Dialogu, Świdnicka 19, Wrocław

Wystawa Anny Bujak – “Hiperobiekty” (do 4 maja)

Jak uchwycić zjawiska, które wymykają się ludzkiemu poznaniu? Anna Bujak w swojej najnowszej wystawie buduje “krajobraz-miejsce”, w którym błyskawice, wybuchy, magnetyzm i powidoki materializują się w aluminiowych formach, fotografiach i wideo. Inspiracją dla artystki była koncepcja hiperobiektów Timothy’ego Mortona – zjawisk i oddziaływań, takich jak globalne ocieplenie czy radioaktywność, które są trudne do uchwycenia, ale mają ogromny wpływ na nasz świat.

Wystawa to także osobista opowieść o lękach, doświadczeniach i współczesnych kryzysach. Prace Bujak przyciągają i odpychają jednocześnie, tworząc napięcie między porządkiem a destrukcją.

Hiperobiektów możesz doświadczać różnymi zmysłami – wzrokiem, słuchem i dotykiem. Dzięki temu jeszcze bardziej wczujesz się w tę fascynującą opowieść. 

Kim jest Anna Bujak? To rzeźbiarka, artystka wizualna i autorka instalacji. Ukończyła ASP we Wrocławiu na Wydziale Rzeźby i Malarstwa (2011) oraz historię na Akademii Świętokrzyskiej (UJK) w Kielcach (2008). Jest laureatką licznych stypendiów i nagród artystycznych, m.in. 

  • stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2024, 2011), 
  • stypendium Prezydenta Wrocławia (2023),
  • stypendium im. Jerzego Grotowskiego dla doktorantów (2014). 

Była nominowana do nagrody WARTO Gazety Wyborczej (2015), a także jest laureatką Digital Residency II w OP ENHEIM (2021). Mieszka i tworzy we Wrocławiu.

Artystkę fascynują sprzeczności – balans między porządkiem a destrukcją. W jej pracach widoczna jest potrzeba tworzenia obiektów, które jednocześnie przyciągają i odpychają. Czerpie inspirację zarówno z osobistych doświadczeń, jak i z historycznych traum oraz globalnych wydarzeń, które kształtują naszą rzeczywistość.

Wstęp na wystawę jest wolny, a do tego co tydzień w piątki o godzinie 17:00 odbywają się oprowadzania.

Kiedy? do 4 maja

Gdzie? Studio BWA, Ruska 46a/301, Wrocław

BookSpace Wrocław (29-30 marca)

Masz ochotę zanurzyć się w świecie literatury? BookSpace Wrocław to wydarzenie, które łączy autorów, wydawców i czytelników, oferując przestrzeń do odkrywania nowych książek i spotkań z ulubionymi pisarzami.

Co na ciebie czeka?

  • targi książek,
  • warsztaty,
  • prelekcje,
  • spotkania autorskie,
  • strefa dla dzieci.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się już m.in.: Joanna Bator, Monika Litwinow, Małgorzata Starosta, Mieczysław Gorzka, Andrzej Pilipiuk i Robert Małecki – a lista wciąż rośnie!

Program wydarzenia prezentuje się następująco:

  • sobota, 29 marca:
      • 11:00 – “Legendy miejskie, zakazane miejsca, mało znane lokalne mity”,
      • 12:00 – “W godzinę dookoła Australii”,
      • 13:00 – “Live na żywo, nie online”, Sinister Project,
      • 14:00 – “W jaki sposób przenieść książkę fantasy do świata gier i filmu?”,
      • 15:00 – Spotkanie autorskie z Mieczysławem Gorzką,
      • 16:00 – Spotkanie autorskie z Małgorzatą Starostą,
      • 17:00 – Spotkanie autorskie z Joanną Bator,
      • Scena warsztatowa:
        • 10:00 – Warsztaty szycia Bookowijek,
        • 12:00 – Słowiańskie motanki,
        • 13:00 i 14:30 – Warsztat malowania brzegów książek (płatne),
  • Niedziela, 30 marca:
    • 10:00 – Spotkanie autorskie z MarMaxem Borowskim,
    • 11:00 – Spotkanie autorskie z Przemysławem Corso,
    • 12:00 – Spotkanie autorskie z Joanną Stogą,
    • 13:00 – Spotkanie autorskie z Kają Flagą-Andrzejewską “Fallką”,
    • 14:00 – Spotkanie autorskie z Robertem Małeckim,
    • 15:00 – Spotkanie autorskie z Andrzejem Pilipiukiem,
    • Scena warsztatowa:
      • 10:00 – Bajkologia,
      • 11:00 – Spotkanie z autorką Sanatorium Cudów Izabellą Agaczewską,
      • 12:00 – Babcia jako bohaterka literacka,
      • 13:00 – Sztuka Drabble: sto słów magii – warsztaty literackie,
      • 14:00 – Tabu, klątwa czy trauma generacyjna? Genogram – w poszukiwaniu rodowych tajemnic (dla dorosłych),
      • 15:00 – Szycie okładki z filcu.

Kiedy? 29-30 marca 

Gdzie? Czasoprzestrzeń, Tramwajowa 1-3, Wrocław

Światowy Dzień Poezji – koncerty w CK Nowy Pafawag (29 marca)

Czy poezja może brzmieć równie dobrze w akustycznym wydaniu, co w mocniejszych aranżacjach? Przekonasz się o tym podczas koncertu w Centrum Kultury Nowy Pafawag, który odbędzie się w sobotę, 29 marca o godzinie 19:00! Na scenie pojawią się artyści, którzy sięgają po teksty znakomitych poetów i nadają im muzyczne życie.

Wystąpią:

  • Projekt Volodia – muzycy znani z unikalnych interpretacji twórczości Włodzimierza Wysockiego, Stanisława Grzesiuka i klasycznych piosenek lwowskich,
  • Michał Konstrat z zespołem – autor i wykonawca łączący tradycję z nowoczesnymi aranżacjami.

Artyści zaprezentują utwory w klasycznej wersji, a także w odważnych, nowoczesnych aranżacjach. Koncert to muzyczna podróż, która zachwyci zarówno doświadczonych miłośników poezji śpiewanej, jak i tych, którzy dopiero odkrywają jej magię.

Projekt Volodia – zespół, który od 2007 roku łączy tradycję z nowoczesnym brzmieniem. Składa hołd artystom takim jak Włodzimierz Wysocki, Stanisław Grzesiuk oraz twórcom lwowskich pieśni. Ich muzyka to unikalna mieszanka różnych stylów, wzbogacona bogatym instrumentarium. Na swoim koncie mają sześć albumów, z których każdy jest muzyczną podróżą przez różne kultury i dźwięki.

Michał Konstrat (z zespołem) – warszawski autor piosenek, który od 2013 roku tworzy muzykę we współpracy z Marcinem Prokopiakiem i Małgorzatą Sroczyńską. Na koncie mają m.in. albumy “Spotkanie po latach” (2019) z autorskimi utworami oraz “Sonety krymskie” (2023) do słów Adama Mickiewicza.

Uwaga! Wstęp na wydarzenie jest darmowy, ale jeśli chcesz mieć pewność, że będzie dla ciebie miejsce, możesz je zarezerwować:

Nie musisz rezerwować miejsca, ale warto to zrobić. 

Kiedy? 29 marca o godzinie 19:00

Gdzie? Centrum Kultury Nowy Pafawag, Chociebuska 4-6, Wrocław

Spotkanie autorskie z Anną Magdaleną Pokryszką (28 marca)

Dolnośląska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie autorskie z Anną Magdaleną Pokryszką, które odbędzie się w ramach cyklu “Promocja wydawców i autorów dolnośląskich” w piątek, 28 marca o godzinie 18:00 w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej. 

Anna Magdalena Pokryszka urodziła w 1970 roku we Wrocławiu. Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracowała w tygodniku “Euroregio Glacensis”, a obecnie pisze dla “Słowa Polskiego”. Jej wiersze publikowane były m.in. w “Odrze” oraz w czasopismach regionalnych. “Każdego dnia” to druga książka autorki, po tomiku “Cokolwiek uczyniłeś Adamie”. W jej twórczości istotną rolę odgrywają przyroda, muzyka i spotkania z ludźmi. Na podstawie jej poezji powstał spektakl wystawiany przez Teatr Miejski w Ząbkowicach Śląskich.

Kiedy? 28 marca o godzinie 18:00

Gdzie? Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego, Rynek 58, Wrocław

WEEKEND 21.03.2025 – 23.03.2025

Wystawa fotografii teatralnej Jacka Kardasiewicza (do 30 kwietnia)

Aż do 30 kwietnia w Centrum Kultury Nowy Pafawag możesz zobaczyć wystawę fotografii teatralnej autorstwa Jacka Kardasiewicza. Prezentowany zbiór to subiektywny wybór impresji autora na temat spektakli teatralnych i festiwali ulicznych. Jeśli ten temat jest ci bliski – koniecznie wpisz w kalendarz spacer na wystawę, by zdążyć przed jej zamknięciem!

Jacek Kardasiewicz to mieszkaniec Jeleniej Góry, który od lat pasjonuje się fotografią. Jest autorem i współautorem licznych publikacji, a także wystaw indywidualnych i zbiorowych (tych organizowanych w Polsce oraz poza jej granicami). 

Kiedy? do 30 kwietnia

Gdzie? Centrum Kultury Nowy Pafawag, Chociebuska 4-6, Wrocław

Wystawa “Antropia (Anthropia)” Piotra Sygizmana (do 1 kwietnia)

Jeszcze do 1 kwietnia w Galerii Entropia możesz zobaczyć wystawę “Antropia (Anthropia)” Piotra Sygizmana. Jej tematem jest działanie człowieka na środowisko. Artysta podejmuje krytyczny dialog na temat współczesnej cywilizacji i procesów, które ją kształtują. Centralnym punktem instalacji jest makieta “megapolis” – wyobrażonego miasta stworzonego z materiałów z odzysku, w tym odpadów, zużytych opakowań i butelek, które nawarstwiają się, tworząc poszczególne obiekty. Piotr Sygizman tworzy ekspresyjny komunikat, łącząc elementy dawnych twierdz obronnych z nowoczesnymi metropoliami pełnimy połyskujących fasad i drapaczy chmur.

Na wystawie znajdziesz także:

  • abstrakcyjne formy przestrzenne tworzone z nietypowych przedmiotów,
  • totemiczne kompozycje,
  • obiekty z elementów postindustrialnych, militarnych, a także fragmentów zabawek i czaszek zwierzęcych. 

Wszystko to pełne symboli i głębokich znaczeń.

Kim jest ten artysta? Piotr Sygizman to urodzony w 1973 roku artysta związany z filmem i socjologią (ukończył studia socjologiczne na Uniwersytecie Wrocławskim). Od lat uczestniczy w wystawach, takich jak “Podwodny Wrocław” czy “Collage – klejone światy”. Wystawa w Galerii Entropia to jego pierwsza szeroka, indywidualna prezentacja. Tym bardziej warto ją zobaczyć.

Kiedy? do 1 kwietnia

Gdzie? Galeria Entropia, Rzeźnicza 4, Wrocław

Wystawa “PRABABKA” Grzegorza Woźnego (do 6 kwietnia)

Jeszcze przez kilka tygodni, bo do 6 kwietnia możesz zobaczyć wystawę “PRABABKA” Grzegorza Woźnego w Galerii Bulvary (nie znaczy to jednak, że masz odkładać wizytę na wieczne nigdy. Lepiej wybierz się tam już w ten weekend!). Jest ona refleksją nad pojęciami “podobieństwa”, “tożsamości” i “pamięci”. Artysta łączy elementy malarstwa abstrakcyjnego z tradycyjną fotografią, badając granice portretu. W jego obrazach twarz przestaje być wiernym odwzorowaniem, a jej kluczowe elementy zostają zastąpione przez abstrakcyjne formy. Grzegorz Woźny tworzy nowy język wizualny, który nie tylko przetwarza rysy modela, ale także oddaje emocje i ulotność wspomnień.

Wystawa zachęca do refleksji nad rolą portretu we współczesnej sztuce oraz nad sposobami ukazywania ludzkiej tożsamości. To okazja do doświadczenia sztuki wykraczającej poza konwencjonalne ramy, skłaniającej do głębszej interpretacji wizerunku oraz pamięci.

Kiedy? do 6 kwietnia

Gdzie? Bulvary, Księcia Witolda 11, Wrocław

“Czuwaj Afryko!” Opowieści z Czarnego Lądu o polskim harcerstwie (22 marca)

W sobotę, 22 marca o godzinie 15:00 odbędzie się spotkanie, które przybliży historię polskiego harcerstwa w Afryce. Jak trafiło ono na Czarny Ląd? Jak rozwijało się w osiedlach uchodźczych? Jak Sybiracy tworzyli drużyny harcerskie tysiące kilometrów od ojczyzny? Co pozostało z polskiego dziedzictwa na tym kontynencie?

Odpowiedzi na te bardzo ciekawe i intrygujące pytania udzielą:

  • Bożenna Wójcik, córka Komendantki Chorągwi Afrykańskiej ZHP, 
  • przedstawiciele projektu “Harcerska Afryka”,

którzy dbają o m.in. zachowanie polskiego dziedzictwa w Afryce.

Wstęp na wydarzenie jest darmowy. Nie musisz rezerwować miejsca. 

Kiedy? 22 marca o godzinie 15:00

Gdzie? Golgota Wschodu, Wittiga 10, Wrocław

Wernisaż wystawy Jakuba Kamińskiego (22 marca – 22 czerwca)

W sobotę, 22 marca o godzinie 16:30 w Centrum Kultury Nowy Pafawag odbędzie się wernisaż wystawy Jakuba Kamińskiego “Trzeba tylko chcieć”. Wystawa to zbiór kilkunastu komercyjnych i prywatnych plakatów wykonanych w technice mieszanej – przy użyciu programów komputerowych, nożyczek, kredek i farby – w ciągu ostatnich kilku lat. Przyjdź koniecznie i sprawdź, w jaki nieszablonowy sposób działa ten artysta. 

Kim jest Jakub Kamiński? To projektant plakatów, ilustracji prasowych oraz okładek książkowych. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jego prace były prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz za granicą. Został kilkakrotnie nagrodzony i wyróżniony w prestiżowych konkursach graficznych, takich jak Konkurs 30/30, Polish Graphic Design Awards czy Satyrykon.

Choć wystawę możesz zobaczyć aż do 22 czerwca, warto przyjść na nią w tę sobotę. Odbędzie się wtedy uroczysty wernisaż. Jeśli chcesz wziąć w nim udział – bądź punktualnie na 16:30!

Kiedy? wernisaż – 22 marca o godzinie 16:30 (ale wystawa będzie dostępna do 22 czerwca)

Gdzie? Centrum Kultury Nowy Pafawag, Chociebuska 4-6, Wrocław

Spotkania warsztatowe: Mistrzowie czarnej sztuki (22 marca oraz terminy w kolejnych miesiącach)

Przenieś się do czasów, kiedy drukarki i maszyny do pisania nie istniały. Do czasów, w których techniki graficzne rewolucjonizowały sposób tworzenia i reprodukcji obrazów, choć były znacznie “prostsze” niż te dzisiejsze. 

Podczas warsztatów, które odbędą się w Muzeum Pana Tadeusza, stworzysz własne, unikalne matryce, które przypominają te z XV wieku.

Program warsztatów prezentuje się następująco:

  • “Bez monotonii” – sobota, 22 marca o godzinie 15:00 – monotypia to technika, która pozwala na wielokrotne odbijanie obrazu na papierze. Jej historia sięga XVII wieku, kiedy artyści nanosili obrazy na cienką płytkę miedzianą, później zastąpioną szkłem lub akrylem. Dziś jest to jedna z najpopularniejszych technik graficznych, a ty stworzysz własne dzieło za jej pomocą,
  • “Na sucho po metalu” – sobota, 10 maja o godzinie 15:00 – odkryj tajemnice jednej z najstarszych technik graficznych – suchej igły. W VI wieku żył pewien holenderski artysta, który tworzył swoje dzieła w nietypowy jak na tamte czasy sposób – za pomocą blachy, ostrej igły i farb (dziś technika ta jest znana jako sucha igła właśnie). Zainspiruj się jego pracami, które zmieniły świat grafiki i odkryj tajemnice tej techniki,
  • “Odbijanie i rysowanie” – sobota, 24 maja o godzinie 15:00 – podczas warsztatów będziesz eksperymentować z grafiką, malarstwem i rysunkiem, tworząc odbitki wzbogacone o różne tekstury i elementy przestrzenne. To czas na wyzwolenie własnej wyobraźni oraz kreatywności. 

Warsztaty prowadzi Jagoda Winkelbauer. Są one przeznaczone dla młodzieży od 16. roku życia oraz dla dorosłych. 

Uwaga! Wydarzenie jest darmowe, ale obowiązują zapisy. Liczba miejsc jest ograniczona, więc lepiej się spiesz. Zapisy odbywają się na stronie organizatora.

Kiedy? 22 marca o godzinie 15:00

Gdzie? Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6, Wrocław

WEEKEND 14.03.2025 – 16.03.2025

“Jelczem w Himalaje” – spotkanie z twórcami projektu w Centrum Historii Zajezdnia (14 marca)

Centrum Historii Zajezdnia zaprasza na spotkanie z twórcami projektu “Jelczem w Himalaje”, które odbędzie się w piątek, 14 marca o godzinie 17:00. Będzie to opowieść o niezwykłej wyprawie, która oddaje hołd polskim himalaistom i ich niezwykłej determinacji. Wszystko zaczęło się od dziennika Jurka Pietrowicza, odnalezionego po latach przez jego syna, Maćka. To właśnie on stał się impulsem do projektu “Jelczem w Himalaje” – podróży śladami historycznych wypraw.

W 45 lat po zdobyciu Annapurna South Ryszard Włoszczowski i Bogdan Dejnarowicz ponownie stanęli u stóp góry, która była świadkiem zarówno triumfu (jakim było zdobycie szczytu), jak i tragedii (którą była śmierć trzech kolegów). Projekt przypomina także o tych, którzy działali w cieniu wielkich nazwisk – kierowcach ciężarówek, bez których ekspedycje nie mogłyby się odbyć. Dzięki tej inicjatywie legendarny Jelcz trafił przed wejście do International Mountain Museum w Pokharze.

Gośćmi spotkania będą:

  • Maciej Pietrowicz – organizator wyprawy, prezes Fundacji Pietrowicz Śladami Uczestników, pasjonat historii polskiego himalaizmu. Jak sam mówi: Chciałbym poczuć ekscytację, która towarzyszyła mojemu Tacie 45 lat temu. Najcenniejsze dla mnie jest to, że mogę słuchać opowieści o nim od jego kolegów,
  • Ryszard Włoszczowski – uczestnik pierwszej Jeleniogórskiej Wyprawy w Himalaje (1979), uczestnik ekspedycji na Latok III w Karakorum (1984), a także wielokrotny uczestnik wypraw wysokogórskich w latach 80.

Wstęp na wydarzenie jest darmowy, nie musisz rezerwować miejsca.

Kiedy? 14 marca o godzinie 17:00

Gdzie? Centrum Historii Zajezdnia, Grabiszyńska 184, Wrocław

Spotkanie autorskie z Julem Łyskawą (14 marca)

W piątek, 14 marca o godzinie 17:30 Jul Łyskawa opowie o kulisach powstawania “Prawdziwej historii Jeffreya Watersa i jego ojców”, swoich literackich inspiracjach oraz o tym, dlaczego jego powieść to tak naprawdę opowieść o Polsce. Podczas spotkania będziesz mógł także zadać pytania autorowi i dowiedzieć się o nim i o książce, nad którą pracował osiem lat nieco więcej.

Debiutancka książka Łyskawy zdobyła uznanie czytelników i krytyków. Kilka miesięcy po premierze autor otrzymał za nią Paszport Polityki w kategorii literatura. Powieść to groteskowa saga rodzinna obejmująca lata 1898–2022. Jej akcja toczy się w fikcyjnym miasteczku Copperfield, a główny bohater – Jeffrey Waters – z prowincjonalnych lasów trafia na pierwsze strony gazet i kartotek FBI.

Historia pełna jest nieoczywistych postaci: drwali, stolarzy, tajemniczego rzeźbiarza i irlandzkiego księdza. Kompozycyjnie to niemal majstersztyk, a perfekcyjny język i umiejętne połączenie humoru z refleksją sprawiają, że książka już teraz uznawana jest za jedno z najważniejszych literackich wydarzeń ostatnich lat.

Spotkanie poprowadzi Paweł Zapała.

Kiedy? 14 marca o godzinie 17:30

Gdzie? Mediateka – Miejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 58 Pl. Teatralny 5, Wrocław 

Spotkanie autorskie z Agnieszką Kołodyńską-Walków (14 marca)

Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu zaprasza na spotkanie z Agnieszką Kołodyńską-Walków, autorką książki “Chłopiec ze starej fotografii”, która właśnie ma swoją premierę. Rozmowę poprowadzi Marzena Karwowska. Odbędzie się ona w piątek, 14 marca o godzinie 18:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej (filia nr 57).

Agnieszka Kołodyńska-Walków to doświadczona dziennikarka, przez lata związana z “Gazetą Wyborczą” i portalem “Kreatywny Wrocław” (wspierał on działania Wrocławia w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku). Specjalizowała się w tematyce kulturalnej – pisała o wydarzeniach, ludziach i miejscach.

Jej zainteresowania obejmują także kuchnie lokalne – jest współautorką “Wrocławskiej książki kucharskiej” oraz autorką “Przy rumuńskim stole”, gdzie połączyła opowieść rodzinną z przepisami na najlepsze dania kuchni rumuńskiej.

Jej najnowsza książka – “Chłopiec ze starej fotografii” – to wpisująca się w skomplikowaną historię miasta powieść osadzona we Wrocławiu. To opowieść o ucieczce od przeszłości i próbie rozpoczęcia nowego życia na Ziemiach Odzyskanych. Główny bohater chce odciąć się od wojennych i powojennych traum, ale jego historia pozostaje żywa w pamięci bliskich.

Dziennikarka Marianna podejmuje próbę odnalezienia człowieka (głównego bohatera), który nie chce być znaleziony. Jedyną wskazówką jest przedwojenne zdjęcie. Czy uda się rozwikłać tę zagadkę? Jaką rolę odegra ekscentryczny nauczyciel tańca i córka fotografa o niezwykłej pamięci? Odpowiedzi na te pytania poznasz podczas czytania!

To historia, w której możesz się dosłownie zanurzyć (pomagają w tym dołączone na końcu przepisy kulinarne).

Spotkanie to jednak nie wszystko! Dzień po spotkaniu, 15 marca o godzinie 12:00, odbędzie się spacer śladami bohatera książki. Przewodniczką będzie Krystyna Lasota-Kotowicz.

Kiedy? 14 marca o godzinie 18:00

Gdzie? Miejska Biblioteka Publiczna filia nr 57, Szewska 78, Wrocław

Wystawa fotografii Mieczysława Michalaka – “PTAKI” (14-30 marca)

Czasoprzestrzeń zaprasza na wyjątkową wystawę Mieczysława Michalaka, prezentującą 100 gatunków polskich ptaków uchwyconych przez fotografa podczas pięciu lat pracy w terenie. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 14 marca o godzinie 17:00. Dodatkowo w dniach 15-16 marca odbędą się oprowadzania po wystawie – warto więc przyjść w któryś z tych dni, by dowiedzieć się nieco więcej o prezentowanych pracach.

Na ekspozycji zobaczysz wielkoformatowe fotografie (aż 2,5 metra!), które niemal ożyją na twoich oczach. Wśród nich:

  • majestatyczne ujęcia bielika,
  • barwne zdjęcia żołn,
  • dynamiczne kadry zimorodków,
  • wizerunki innych gatunków, w tym drapieżnych.

Większość prac przedstawia ptaki w locie, ukazując ich siłę, piękno oraz różnorodność.

Mieczysław Michalak to fotograf z ponad 30-letnim doświadczeniem. Zaczynał jeszcze w czasach ciemni i aparatów analogowych, dokumentując wydarzenia w ekstremalnych warunkach – pod wodą, pod ziemią, w powietrzu. Fotografował zarówno wielkie imprezy sportowe, jak i przemiany społeczno-polityczne czy nawet tragiczne wydarzenia. Był świadkiem ogromnego skoku technologicznego w fotografii. 

Jak sam mówi: Fotografowanie to zatrzymywanie w kadrze chwil związanych z naszą rodziną, okolicą, miastem i krajem – to przede wszystkim wspaniała zabawa. Mam szczęście wykonywać zawód trudny, ale dający bardzo dużo satysfakcji. Dlatego polecam – FOTOGRAFUJMY.

Kiedy? 14-30 marca, wernisaż 14 marca o godzinie 17:00

Gdzie? Czasoprzestrzeń, Tramwajowa 1-3, Wrocław

Targi roślin i dekoracji “Zielono Mi” oraz kiermasz ogrodniczy (15-16 marca)

Czasoprzestrzeń zaprasza na wiosenne święto natury i designu! W weekend 15–16 marca Zajezdnia Dąbie – Czasoprzestrzeń we Wrocławiu zamieni się w zieloną oazę pełną roślin, dekoracji i ogrodniczych inspiracji.

Na targach znajdziesz:

  • rośliny doniczkowe – klasyczne i egzotyczne gatunki,
  • rośliny balkonowe i ogrodowe – takie, które możesz posadzić od razu, wiosną,
  • wiosenne i wielkanocne dekoracje – wianki, ozdoby i dodatki do wnętrz,
  • unikatową ceramikę i szkło – doniczki, wazony, naczynia,
  • obrazy, plakaty i akcesoria dekoracyjne,
  • świece i aromatyczne dodatki do wnętrz,
  • naturalne akcesoria do roślin – osłonki, podpórki, ekologiczne dodatki,
  • rękodzieło – niepowtarzalne produkty artystów.

Na dziedzińcu Zajezdni Dąbie czeka dodatkowo bogata oferta dla miłośników ogrodów, działek i tarasów:

  • kwiaty i byliny ogrodowe: piwonie, alstremerie, żurawki, lawenda, kocimiętka, szałwie, sasanki,
  • trawy ozdobne i paprocie ogrodowe,
  • rośliny owocowe: borówki, maliny, truskawki powtarzające owocowanie, porzeczkoagrest i inne krzewy owocowe,
  • byliny skalniakowe: rojniki, rozchodniki, żagwiny, floksy, skalnice,
  • świeże owoce i warzywa prosto od producentów,
  • akcesoria ogrodnicze: donice, podpórki, nawozy.

Ważne informacje: jeśli przyjedziesz autem, możesz zaparkować:

  • bezpłatnie (na terenie Zajezdni Dąbie (wjazd od ul. Tramwajowej), pomiędzy Akademikami TEKI przy ul. Wittiga, przy ul. Kazimierskiej (za Zajezdnią)),
  • płatnie (Intakus, ul. Wróblewskiego 9, Wratislavia, ul. Dembowskiego 6-8 (czynny całą dobę)).

Nie przegap tej okazji, by otoczyć się zielenią i stworzyć swój wymarzony, wiosenny zakątek!

Kiedy? 15-16 marca

Gdzie? Czasoprzestrzeń, Tramwajowa 1-3, Wrocław

WEEKEND 07.03.2025 – 09.03.2025

Warsztaty z psycholożką dla kobiet – “Różne, ale wyjątkowe – siła kobiecej różnorodności” (7 marca)

Dolnośląska Biblioteka Publiczna zaprasza na wyjątkowy warsztat z okazji Dnia Kobiet, który będzie okazją do refleksji nad tym, co nas wyróżnia, a co łączy. Spotkanie pomoże ci odkryć, jak czerpać siłę i inspirację z własnej unikalności oraz różnorodności – tej wewnętrznej i zewnętrznej – innych kobiet.

Warsztat poprowadzi Gosia Pawlak-Kubasek – psycholożka, coachka i trenerka, twórczyni podcastu “Po mojemu”, w którym mówi o tym, jak żyć własnym życiem. Prowadzi profil na Instagramie – Kubek Sensu, gdzie dzieli się treściami rozwojowymi. 

Podczas spotkania:

  • przyjrzysz się różnorodności kobiecych doświadczeń,
  • będziesz pracować nad samoświadomością i docenianiem własnej wyjątkowości,
  • poznasz sposoby na czerpanie siły ze wzajemnego wsparcia i inspiracji,
  • odbędziesz ciekawe rozmowy,
  • wykonasz rozwijające ćwiczenia. 

To będzie prawdziwa przestrzeń do refleksji oraz wzajemnego wsparcia. 

Uwaga! Wydarzenie jest darmowe, ale obowiązują zapisy na adres e-mail afrankiewicz@wbp.wroc.pl

Kiedy? 7 marca o godzinie 17:00

Gdzie? Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego, Rynek 58, Wrocław

Wystawa plenerowa “Amputacja czy Rekonstrukcja. Miasta południowo-zachodniej Polski” (do 11 marca)

Centrum Historii Zajezdnia oraz studenci kierunku Historia w Przestrzeni Publicznej Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszają na wyjątkową wystawę poświęconą powojennym przemianom urbanistycznym w miastach południowo-zachodniej Polski.

Ekspozycja przedstawia historię trzynastu miast – Bolesławca, Głogowa, Legnicy, Lubania, Lubina, Nysy, Oleśnicy, Strzegomia, Strzelina, Ścinawy, Wrocławia, Żagania i Żar – ukazując skutki zniszczeń wojennych oraz decyzje, które wpłynęły na ich odbudowę.

Co zobaczysz na wystawie?

  • niepublikowane wcześniej zdjęcia miast sprzed wojny, tuż po niej oraz po odbudowie.
  • zestawienia dawnych i współczesnych widoków, pokazujące zmiany w tkance miejskiej.
  • analizę decyzji urbanistycznych i wpływu powojennej polityki na odbudowę.
  • refleksję nad ochroną dziedzictwa kulturowego i znaczeniem historycznej przestrzeni.

Projekt zrealizowali studenci pod opieką dr. hab. Wojciecha Kucharskiego, łącząc badania historyczne z refleksją nad współczesną tożsamością miast.

To nie tylko lekcja historii, ale też okazja do spojrzenia na przestrzeń, w której żyjemy, z trochę innej perspektywy.

Kiedy? do 11 marca 

Gdzie? Rynek we Wrocławiu

Wystawa “Zamek Kliczków. 15-lecie Parku Sztuki” w Galerii Miejskiej (do 1 kwietnia)

Galeria Miejska we Wrocławiu zaprasza na jubileuszową wystawę podsumowującą 15-lecie pleneru malarskiego “Park Sztuki – Zamek Kliczków”. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć prace 49 artystek i artystów, którzy na przestrzeni lat współtworzyli to wydarzenie i którzy zadbali o jego unikalny charakter.

Co zobaczysz na tej wystawie?

  • obrazy, 
  • grafiki, 
  • rzeźby, 
  • ceramikę, 
  • instalacje,
  • dzieła wykonane w technikach mieszanych.

Kuratorami wystawy są Krystyna Szczepaniak i Mirosław Jasiński, a wśród artystów biorących udział w ekspozycji znajdują się m.in. Katarzyna Banaś, Piotr Błażejewski, Waldemar Duda, Andrzej Dudek-Dürer, Mariusz Mikołajek, Zdzisław Nitka, Krzysztof Skarbek, Urszula Wilk i wielu innych.

Wystawa jest dostępna do 1 kwietnia:

  • od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00,
  • w soboty od 12:00 do 16:00. 

Kiedy? do 1 kwietnia

Gdzie? Galeria Miejska, Kiełbaśnicza 28, Wrocław

Bezpłatna lekcja pokazowa dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat w Superminds Academy (8 marca)

Czy Twoje dziecko uwielbia odkrywać świat? A może chcesz, by nauka była dla niego fascynującą przygodą? Superminds Academy zaprasza na ostatnie w tym roku bezpłatne lekcje pokazowe – wyjątkowe zajęcia, które łączą arytmetykę mentalną, eksperymenty naukowe i naukę języka angielskiego w angażującej formie.

Dla kogo są te zajęcia? Dla dzieci w wieku 5-10 lat, a dokładniej:

  • o godzinie 11:30 – dla grupy KIDS (5-6 lat),
  • o godzinie 10:30 – dla grupy JUNIOR (7-9 lat).

Co dokładnie się wydarzy? Zajęcia będą podzielone na dwa bloki tematyczne:

  • arytmetyka mentalna – czyli tajniki szybkiego liczenia i japońskiego Sorobanu, rozwój umiejętności matematycznych, koncentracji, pamięci i kreatywności,
  • eksperymenty po angielsku – pierwsze doświadczenia naukowe w zakresie chemii i fizyki, zajęcia prowadzone metodą CLIL (naturalne oswajanie się z językiem angielskim). 

Czym jest Superminds Academy? To zajęcia dodatkowe, które odbywają się raz w tygodniu. Organizatorzy podchodzą do edukacji holistycznie – łącząc naukę języków, matematykę, umiejętności społeczne oraz eksperymenty. Zajęcia są prowadzone w trzech grupach wiekowych:

  • KIDS (5-6 lat) – 1 godzina,
  • JUNIOR (7-9 lat) – 2 godziny,
  • TEEN (10-14 lat) – 2 godziny.

Dlaczego warto wziąć udział w darmowej lekcji (a potem także w płatnych zajęciach, jeśli wam się spodobają)? Ponieważ podczas nich dzieci znajdą:

  • indywidualne podejście – każde dziecko uczy się we własnym tempie,
  • nowoczesne metody – połączenie matematyki, nauki języków i eksperymentów,
  • naukę przez zabawę – dzieci zdobywają wiedzę poprzez działanie,
  • rozwój kompetencji przyszłości – krytycznego myślenia, przedsiębiorczości i umiejętności społecznych.

Uwaga! Wydarzenie jest darmowe, ale obowiązują zapisy na stronie organizatora.

Kiedy? 8 marca o godzinie 10:30

Gdzie? BeeReady, ul. Rybnicka 36, Wrocław

Wernisaż w Dziadach – Stanisław Koziarz “Wrocław lokalnie” (9 marca)

Dziady i Koktajle otwierają swoje drzwi dla sztuki wizualnej, zapraszając Stanisława Koziarza – młodego artystę wizualnego z Wrocławia, studenta ASP. Koziarz w swoich pracach łączy precyzję rysunku z ekspresją akrylowych plam. Jego projekt “Wrocław lokalnie” to kolaże architektoniczne, które przekształcają znane budynki i miejsca w dynamiczne, trochę surrealistyczne kompozycje. To nowe spojrzenie na miasto.

Program wydarzenia prezentuje się następująco:

  • 16:30 – rozpoczęcie wydarzenia oraz wystąpienie artysty,
  • 17:00 – koncert wokalny Tosi Bartosiewicz,
  • 17:40 – aukcja czterech obrazów,
  • 18:00 – after party oraz możliwość rozmowy z artystą.

Kiedy? 9 marca o godzinie 16:00

Gdzie? Stare Jatki, Jatki, Wrocław

Joga w jeansach. Bezpłatne sesje w Odra Centrum (9 marca)

Chcesz spróbować, ale wydaje Ci się, że joga to świat dla wtajemniczonych? Nic bardziej mylnego! Odra Centrum zaprasza na bezpłatną sesję jogi, podczas której nie liczy się ani strój, ani doświadczenie. 

Podczas zajęć każdy – niezależnie od wieku, strony oraz doświadczenia – może praktykować jogę przez 20 minut w przepięknej przestrzeni Laboratorium Odra Centrum (czekają tam Księżniczki w akwarium, wiszące ogrody, piękne widoki na Odrę, Kaczka Maryla i Czapla Agata) pod okiem instruktorki.

Ola Dziuba pokaże ci, jak łatwo wpasować jogę w codzienność – nawet w zwykłej koszulce i dżinsach. Jest ona certyfikowaną nauczycielką jogi (ukończyła kursy nie tylko w Polsce, ale też na Bali). Specjalizuje się w:

  • Vinyasa Jodze,
  • Hatha Jodze,
  • jodze dla dzieci. 

Wstęp na wydarzenie jest darmowy i nie obowiązują zapisy. Jeśli zabraknie miejsca – możesz poczekać przez 20 minut na kolejne zajęcia. Będą one trwały po ok. 20 minut od 17:00 do 19:00. 

Jeśli masz jakieś pytania:

  • napisz na adres e-mail hello@dziu.me,
  • zadzwoń/napisz na numer 530 838 063. 

Kiedy? 9 marca w godzinach od 17:00 do 19:00 (ok. 20 minutowe zajęcia jedne po drugich)

Gdzie? Juliusza Słowackiego 5B, Wrocław

WEEKEND 28.02.2025 – 02.03.2025

Spotkajmy się w NFM – prof. Agata Zubel (28 lutego)

Jeśli:

  • lubisz muzykę,
  • bywasz na koncertach,
  • fascynuje cię świat sztuki,
  • lubisz słuchać ciekawych historii,
  • lubisz poznawać fascynujących ludzi,

to koniecznie przyjdź na spotkanie z prof. Agatą Zubel w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Podczas wykładu, który odbędzie się w piątek, 28 lutego o godzinie 18:00 posłuchasz opowieści o pasji i miłości do muzyki.

Kim jest Agata Zubel? To kompozytorka i wokalistka, która przełamuje schematy zarówno w muzyce, jak i w sposobie wykorzystania głosu (swoją drogą jest znana z niestandardowej skali głosu). Jej twórczość jest rozpoznawalna na całym świecie, a koncerty przyciągają publiczność w najważniejszych salach koncertowych i na prestiżowych festiwalach.

Jako kompozytorka i wokalistka współpracowała z takimi instytucjami jak chociażby:

  • Carnegie Hall w Nowym Jorku, 
  • Walt Disney Concert Hall w Los Angeles, 
  • Royal Albert Hall w Londynie, 
  • Elbphilharmonie w Hamburgu,
  • Konzerthaus w Berlinie i Wiedniu. 

Występowała na wielu festiwalach, takich jak chociażby: 

  • BBC Proms, 
  • Wien Modern, 
  • Festival d’Automne à Paris,
  • Warszawska Jesień,
  • Wittener Tage für Neue Kammermusik.

Współpracowała zespołami takimi jak Klangforum Wien, Ensemble InterContemporain czy The ORF Vienna Radio Symphony Orchestra. W Polsce za to z Teatrem WIelkim i Operą Narodową w Warszawie.

Prof. Agata Zubel zdobyła liczne nagrody, w tym:

  • Paszport Polityki (2005 rok), 
  • Fryderyki (za płytę “Cascando” (2010 rok), recital wokalny “Apparition” (2020 rok) i “Oresteję” (2024 rok)), 
  • Koryfeusza Muzyki Polskiej (2016 rok),
  • Europejską Nagrodę Kompozytorską (2018 rok).

Otrzymała odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz medal Gloria Artis.

Na co dzień wykłada na macierzystej uczelni we Wrocławiu oraz tworzy duet ElettroVoce z Cezarym Duchnowskim.

Kiedy? 28 lutego o godzinie 18:00

Gdzie? Narodowe Forum Muzyki (NFM), pl. Wolności 1, Wrocław

Działanie “Trinity – The Letter”. Pokaz pracy Studia Kokyu (28 lutego)

Studio Kokyu zaprasza na pokaz “Działanie «Trinity – The Letter»”, który odbędzie się w piątek, 28 lutego o godzinie 19:00. To efekt międzynarodowego projektu edukacyjno-badawczego “Praktykowanie działania”, prowadzonego przez Przemysława Błaszczaka.

Pokaz jest wynikiem kilkumiesięcznej pracy performerów i performerek z różnych krajów. Inspiracją dla projektu stał się tekst “Hymnu o perle” z III wieku (to fragment apokryficznych “Dziejów Tomasza”), symbolizujący poszukiwanie rzeczywistości transcendentalnej. Artyści pracowali na poziomie działań fizycznych oraz wokalnych. 

Następnie we wrześniu ubiegłego roku rozpoczął się drugi etap projektu, który potrwa aż do połowy 2025 roku. 

Do grupy należą od początku:

  • David Fonta,
  • Hakan Kargidanoğlu,
  • Rafaella Kavasi,
  • Katarzyna Serafin,
  • Julia Zhaglina. 

W drugim etapie dołączyli:

  • Eirini Arvaniti,
  • Anna Bakhtina,
  • Alena Cieplá,
  • Luca Citarelli,
  • Stefania Giammarino,
  • Iza Jem,
  • Eleftheria Konstantopoulou,
  • David Llewellyn,
  • Jacopo Storti,
  • Dominika Zachoszcz.

Efektem podjętych działań była prezemira “Działania «Trinity – The Letter»”, która odbyła się jeszcze w listopadzie 2024 roku. 

A co czeka cię podczas tego wydarzenia? Pokaz pracy Studia Kokyu oraz rozmowa z jego członkami i członkiniami. Odbędzie się ona w języku polskim oraz angielskim.

Uwaga! Wydarzenie jest darmowe, ale obowiązują zapisy na adres e-mail: studiokokyu@gmail.com

Kiedy? 28 lutego o godzinie 19:00

Gdzie? Muzeum Architektury, Bernardyńska 5, Wrocław

“Koty Takie Są” – wystawa malarstwa Pauliny Regi (do 19 marca)

Międzynarodowy Dzień Kota to doskonała okazja, by spojrzeć na koty przez pryzmat sztuki i jednocześnie pomóc tym puchatym stworzeniom. Świetną okazją do tego jest wystawa Pauliny Regi “Koty Takie Są”. To malarska opowieść o tajemniczej naturze kotów – drapieżnej, ale jednocześnie pełnej gracji i uroku.

Koty od wieków intrygują ludzi – były czczone jako boskie istoty, uważane za symbole niezależności, a dziś królują w mediach społecznościowych. Dlaczego tak chętnie na nie patrzymy? Czy to tylko rozrywka, czy może jednak coś więcej?

W codziennym życiu koty są kochanymi towarzyszami, którzy mruczą, gdy je głaskamy, a chwilę później wbijają nam w ręce pazurki. W tych sprzecznościach najpewniej kryje się coś tajemniczego. 

Kim jest Paulina Rega? To artystka, która ukończyła malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Tworzy w tematyce przyrodniczej i animalistycznej. Poszukuje równowagi wobec niepewności ery informacji. 

Wernisaż wystawy odbył się 21 lutego, ale możesz ją zobaczyć za darmo jeszcze do 19 marca. W trakcie wystawy odbędzie się zbiórka na rzecz Fundacji Koci Zakątek, która od przeszło 15 lat pomaga bezdomnym, skrzywdzonym i porzuconym kotom z wrocławskich (i nie tylko) ulic.

Kiedy? do 19 marca

Gdzie? Centrum Kultury Agora, Serbska 5a, Wrocław

“Vivari” – wystawa malarstwa Marceliny Groń (do 2 marca)

Do niedzieli, 2 marca możesz zobaczyć wystawę malarstwa Marceliny Groń – “Vivaria”. Artystka przygotowała zbiór zamkniętych w ramach obrazu mikroświatów. W każdym z nich łączy elementy przyrody oraz abstrakcyjne, wyśnione struktury; łączy piękno natury ze sztuką miejską. Jej prace łączą też to, co pierwotne i ukryte w podświadomości z tym, co wytwarza współczesna cywilizacja. Artystka czerpie inspiracje z podróży – chociażby tej do Indonezji, którą odbyła w ubiegłym roku.

Kim jest Marcelina Groń? To artystka, która obroniła doktorat we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Teraz na macierzystej uczelni prowadzi zajęcia z malarstwa i rysunku. Wygrała wiele konkursów. Otrzymała także stypendia:

  • Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za Wybitne Osiągnięcia,
  • Prezydenta Miasta Wrocławia. 

W 2024 roku wzięła udział w malarskim festiwalu Borobudur International Art Fest w Indonezji. 

Choć wernisaż wystawy już się odbył, możesz ją jeszcze przez chwilę zobaczyć. zupełnie za darmo.

Kiedy? do 2 marca

Gdzie? Centrum Kultury Agora, Serbska 5a, Wrocław

Seans filmowy: “Mordercze pączki wcinają świat!” (27 lutego)

W czwartek, 27 lutego czeka na nas najsłodsze święto roku – Tłusty Czwartek! Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna na Jagodnie zaprasza na seans filmowy “Mordercze pączki wcinają świat!”. Odbędzie się on całkowicie za darmo o godzinie 19:00. Nie musisz wcześniej rezerwować miejsca. 

O czym będzie ten film? O słodkościach, które będą próbować zjeść… ludzi! Czy walka z cukrem będzie krwawa? Czy będziesz musiał zamykać oczy podczas oglądania (oczywiście podglądając między palcami)? Sprawdź!

Uwaga! Seans jest przeznaczony dla osób w wieku co najmniej 16 lat. 

Kiedy? 27 lutego o godzinie 18:00

Gdzie? Miejska Biblioteka Publiczna filia nr 14, Grapowa 1, Wrocław

“Kosowo – Wędrówki ku Tożsamości” – spotkanie w Bibliotece Turystycznej (26 lutego)

Biblioteka Turystyczna we Wrocławiu organizuje cykl trzech spotkań, podczas których możesz odkryć na nowo Albanię i Kosowo. To dwa regiony Bałkanów, które są pełne kontrastów, niezwykłej gościnności i bogatej historii. Podczas każdego ze spotkań poznasz kulturę, tradycje i codzienność tych miejsc.

Pierwsze spotkanie już za nami. Tym razem zapraszamy cię na drugie, które odbędzie się w środę, 26 lutego o godzinie 18:00. Tematem będzie Kosowo, a dokładniej:

  • wędrówki Kosowian ku tożsamości,
  • spojrzenie na najmłodszy kraj Europy z bogatą i skomplikowaną historią. 

Podczas spotkania dowiesz się, jak mieszkańcy Kosowa budują swoją tożsamość narodową. Nie jest to łatwe, ponieważ próbują oni połączyć różnorodność kultur, języków i tradycji, by stworzyć jedno społeczeństwo. 

Poznasz także historię Kosowa, która jest uniwersalną opowieścią o odwadze, dążeniu do marzeń oraz przekształcaniu trudnych doświadczeń w nowe możliwości. Potrzeba tylko i aż siły, niezależności i determinacji, które – w odpowiednich rękach – mogą zdziałać cuda. 

Prowadząca opowie także o mitach, stereotypach oraz współczesnych wyzwaniach, które czyhają na mieszkańców Kosowa. Porozmawiacie o tym, jak kraj stawia czoła przeszłości, jednocześnie budując nową, lepszą przyszłość. 

Ponadto zobaczysz, jak piękne jest Kosowo – jego malownicze góry i urokliwe miasta, w których tradycja i nowoczesność przeplatają się na różne sposoby. 

Prowadzącą jest Rosela Ciko – Albanka, która mieszka w Polsce od lat. Z radością opowiada o swojej ojczyźnie oraz dzieli się własnymi historiami i doświadczeniami. Jest mamą, certyfikowaną nauczycielką jogi oraz ekonomistką z wykształcenia.

Kolejne i zarazem ostatnie spotkanie – tym razem pod tytułem “Albania i Kosowo – dzikość serca i słodycz baklawy” – odbędzie się 26 marca.

Biblioteka Turystyczna we Wrocławiu to miejsce, gdzie czekają na ciebie nie tylko książki, ale też mapy, przewodniki i ciekawe opowieści. Odbywają się tam spotkania z podróżnikami, autorami oraz ekspertami.

Kiedy? 26 lutego o godzinie 18:00

Gdzie? Biblioteka Turystyczna, Szewska 78, Wrocław

WEEKEND 21.02.2025 – 23.02.2025

Spotkanie z autorką książki “To nie jest proste” – Victorią Dubicką (21 lutego)

Interesuje cię psychologia rodzinna i relacje z dziećmi? Znasz język rosyjski lub kogoś, kto będzie mógł pomóc ci w zrozumieniu wykładu (bo tylko w takim będzie prowadzone spotkanie)? W takim razie weź udział w spotkaniu autorskim z Victorią Dubicką – Białorusinką, psycholożką rodzinną, mamą trójki dzieci i autorką książki “To nie jest proste”, której bohaterami są właśnie pociechy autorki.

Podczas wydarzenia odbędzie się prezentacja książki w języku rosyjskim oraz dyskusja na temat: “Wiek przednastolatka – co warto wiedzieć i zrobić, aby nie stracić więzi z dzieckiem. Jak w tym może pomóc książka?”.

Spotkanie będzie okazją do rozmowy o wychowaniu i wyzwaniach, z jakimi mierzą się rodzice. 

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Nie musisz wcześniej rezerwować miejsca.

Opis wydarzenia w języku rosyjskim: На встрече состоится презентация книги “Всё не просто” Виктории Дубицкой на русском языке. Виктория Дубицкая семейный психолог, автор книги и мама троих детей. Главные герои книги Соня и Тимур – дети авторов. На встрече обсудим: “Предподростковый возраст что: важно знать и сделать, чтобы не потерять связь с ребенком. Как в этом может помочь книга?

Kiedy? 21 lutego o godzinie 17:00

Gdzie? Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego, Rynek 58, Wrocław

Wystawa “Między ciałem a przestrzenią. Niematerialne krajobrazy, kruchość i zmienność percepcji” (do 7 marca)

Jak ludzkie ciało wpływa na otaczającą je przestrzeń? W jaki sposób kruche i zmienne postrzeganie kształtuje to, w jaki sposób rozumiemy otaczający nas świat? Odpowiedzi na te pytania poszukasz na wirtualnej wystawie “Między ciałem a przestrzenią. Niematerialne krajobrazy, kruchość i zmienność percepcji”.

Dwie artystki – Dominika Jeżewska i Judith Le Roux – podejmują temat relacji między ciałem, samotnością, bliskością i interakcją. Ich prace łączą elementy rzeczywistości, wyobraźni, grafiki i wirtualnych światów. Dzieła prezentują odmienne spojrzenia artystek na podejmowane tematy.

Na wystawie zobaczysz m.in.:

  • “Anatomię percepcji” Dominiki Jeżewskiej (z Israą al Balushi), badającą kruchość świata za pomocą rozszerzonej rzeczywistości,
  • “please enter.” Dominiki Jeżewskiej – poetyckie instrukcje pomagające w eksploracji przestrzeni liminalnej za pomocą zmysłów,
  • “Samotność ciał” Judith Le Roux – analizującą emocje i powierzchowność relacji międzyludzkich,
  • “Tango w błękicie” Judith Le Roux – esej fotograficzny o tańcu jako terapii na samotność.

Wystawa inauguruje działalność Galerii Melete – nowej wirtualnej przestrzeni sztuki stworzonej przez Fundację Promocji Sztuki i Współpracy Artystycznej “Płaszczyzny Sztuki”.

Wstęp wolny. Wystawa jest dostępna online o każdej porze i z każdego miejsca (wystarczy dostęp do internetu). Dodatkowo zaplanowano oprowadzenia kuratorskie i spotkania online z artystkami.

Kiedy? do 7 marca

Gdzie? online na stronie https://meletegallery.org/ 

Wystawa “klos’off” Piotra Kłosowicza (do 4 marca)

Piotr Kłosowicz, znany jako „klosov”, to malarz, fotografik, grafik komputerowy i perkusista legendarnej wrocławskiej grupy Miki Mousoleum (działała w latach 80. oraz po reaktywacji). Współpracował także z grupą Luxus. Jego twórczość to połączenie różnych technik i odniesień – od reinterpretacji tematów Pietera Bruegla Starszego (które swoją drogą dzięki temu stają się zaskakująco aktualne) po własne, eklektyczne kompozycje.

Na wystawie “klos’off” (której temat nawiązuje bezpośrednio do nazwiska autora) w Galerii Entropia zobaczysz obrazy z ostatnich dwóch lat, wzbogacone o wcześniejsze “wrzutki”. Jego styl to swobodna zabawa formą i historią sztuki, w której znajdziesz:

  • przemalowane obrazy,
  • połączenia fragmentów w nowe konfiguracje,
  • brak ograniczeń przeszłością (artysta nie ogranicza się stwierdzeniami “to już było”, “takie coś mogłem namalować 30 lat temu”. 

To jego trzecia wystawa w Entropii po ponad 30 latach. Kto wie, kiedy będzie kolejna… dlatego lepiej przyjdź i zobacz tę!

Kiedy? do 4 marca

Gdzie? Galeria Entropia, Rzeźnicza 4, Wrocław

Sztuka przejścia ’24 – Najlepsze Dyplomy ASP we Wrocławiu (do 16 marca)

Najlepsze dyplomy Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu znów możesz zobaczyć na jednej wystawie! “Sztuka przejścia ’24” to przegląd najciekawszych magisterskich prac dyplomowych, które odzwierciedlają aktualne kierunki w sztuce i dizajnie. Zobaczysz dzieła młodych artystów, którzy odważnie wchodzą na scenę artystyczną oraz projektową. Nie będziesz się nudził!

Ekspozycja w BWA Wrocław Główny obejmuje prace z takich dziedzin jak:

  • malarstwo, 
  • rzeźba, 
  • grafika,
  • sztuka mediów, 
  • mediacja sztuki,
  • architektura wnętrz, 
  • wzornictwo, 
  • scenografia,
  • ceramika, 
  • szkło, 
  • konserwacja i restauracja dzieł sztuki.

Będziesz mógł zobaczyć różnorodne podejścia – od tradycyjnych technik po eksperymentalne rozwiązania na styku sztuki i nowych technologii. Wystawa jest symbolicznym momentem przejścia dla młodych artystów, którzy wkraczają na profesjonalną scenę artystyczną. Dla ciebie za to jest to okazja do obcowania ze sztuką zupełnie za darmo. 

Choć wystawa jest dostępna od 14 lutego, uroczysty wernisaż odbędzie się dopiero w piątek, 28 lutego. Będzie to moment ogłoszenia laureata lub laureatki najlepszego dyplomu roku 2024 oraz otwarcie wystawy “Najlepszego Dyplomu Okiem BWA Wrocław” pod kuratelą Joanny Stembalskiej.

Wstęp wolny. Wpadnij zobaczyć dzieła artystów i artystek, które zmienią oblicze sztuki w najbliższych latach. 

Kiedy? do 16 marca

Gdzie? BWA Wrocław Główny, Piłsudskiego 105, Wrocław

Cywilna cyberobrona – otwarte prelekcje o cyberbezpieczeństwie (22 lutego)

Już w ten weekend, 21-22 lutego, odbędzie się 3. edycja Konferencji Cyfryzacja Odpowiedzialna Społecznie. Tym razem całe wydarzenie będzie kręcić się wokół hasła “cywilna cyberobrona”. 

Pierwszego dnia odbędą się zajęcia dla szkół i przedszkoli, ale nawet o nich nie wspominamy, bo już zabrakło wolnych miejsc. 

Możesz za to załapać się na drugi dzień konferencji, podczas którego odbędą się prelekcje, pokaz filmowy, dyskusja oraz wernisaż wystawy dla dorosłych mieszkańców Wrocławia. 

Program wydarzenia prezentuje się następująco (sobota, 22 lutego):

  • Coventry University Wrocław, ul. Powstańców Śląskich 17/Budynek – 10:00–14:00 – Otwarte prelekcje dla wszystkich mieszkańców:
    • 10:00–10:45 – “Mroczne strony komunikacji cyfrowej: agresja w sieci i cyberprzemoc”,
    • 11:00–11:45 – “Twój strażnik sieci: przewodnik po ustawieniach routera Wi-Fi”,
    • 12:00–12:45 – “Ja i ocean: jak bezpiecznie surfować po internecie i nie dać się oszukać”,
    • 13:00–13:45 – “Security of Android and iOS Devices: Best Practices for Initial Setup and Everyday Use” (spotkanie w języku angielskim).

Uwaga! Na prelekcje wstęp jest wolny i nie obowiązują zapisy. Organizatorzy będą wpuszczać każdego tak długo, aż nie zabraknie miejsc. Jeśli bardzo ci zależy na udziale w konkretnej prelekcji – przyjdź wcześniej. 

  • Dolnośląskie Centrum Filmowe, ul. Piłsudskiego 64a – 17:30–21:00 – dodatkowe atrakcje:
    • 17:30–20:00 – Pokaz filmu o cyberświecie i dyskusja „Cywilna cyberobrona”,
    • 20:00–21:00 – Wernisaż wystawy posterowej „Cywilna cyberobrona”.

Tym razem musisz odebrać bezpłatne wejściówki w DCF.

Potrzebujesz więcej informacji? Napisz na adres e-mail: edukacja@dcf.wroclaw.pl

Uwaga! Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale pamiętaj o spełnieniu warunków, o których wspomnieliśmy wcześniej. 

Kiedy? 22 lutego od godziny 10:00

Gdzie? Dwie lokalizacje: Coventry University Wrocław, Powstańców Śląskich 17, Wrocław oraz Dolnośląskie Centrum Filmowe (DCF), Marszałka Józefa Piłsudskiego 64a, Wrocław

OP_WALKS | Spotkania i spacery ze sztuką we wrocławskich galeriach (23 lutego)

Już w niedzielę, 23 lutego o godzinie 13:00 możesz przyjść na ulicę Wystawową 1. Przy stoisku z kasami biletowymi spotkasz inne osoby, które także chcą pójść na ciekawy spacer (ale niech cię te kasy nie zmylą – wydarzenie jest darmowe). 

Tym razem w ramach OP_WALKS odwiedzisz Pawilon Czterech Kopuł, gdzie czeka na ciebie “Kolekcja otwarta”. To okazja, by wspólnie odkrywać sztukę i porozmawiać o wystawie.

Uwaga! Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisz się na stronie organizatora i odbierz darmową wejściówkę. 

Masz jakieś pytania? Coś nie daje ci spokoju? Napisz na adres e-mail viktoriia.tofan@openheim.org

Kiedy? 23 lutego o godzinie 13:00

Gdzie? Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, Wystawowa 1, Wrocław.

WEEKEND 14.02.2025 – 16.02.2025

Ferie w Muzeum Architektury we Wrocławiu (15-16 lutego)

Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza rodziny z dziećmi w wieku 6-12 lat na wyjątkowy cykl warsztatów edukacyjnych. Przez dwa zimowe weekendy będziecie mogli:

  • odkryć tajniki projektowania mebli i sztuki użytkowej,
  • poznać historię niezwykłego, nieistniejącego już budynku w Tokio,
  • zaprojektować własną kapsułę mieszkaniową,
  • poeksperymentować ze światłem i stworzyć teatrzyk cieni.

Choć warsztaty są płatne (10 zł od dziecka za każde zajęcia), to kwota jest symboliczna w porównaniu do wartości, jaką niosą te spotkania – pełne kreatywności, inspirujących rozmów i nowych doświadczeń. Pamiętaj, że nie musisz zapisywać dziecka na każde zajęcia – możecie wybrać ich tyle, na ile możecie sobie pozwolić.

Jakie zajęcia możecie wybrać?

  1. Mój mały kąt w wielkim mieście (sobota, 8 lutego o godzinie 11:00)
  • Wiek: 6-12 lat
  • Czas trwania: 90 minut

Na początek zwiedzicie wystawę “Shinchintaisha. Procesy nietrwałości”, przybliżającą słynny Nakagin Capsule Tower. Potem poszukacie odpowiedzi na pytanie: co sprawia, że mieszkanie w Tokio różni się od mieszkania we Wrocławiu? Następnie dzieci zaprojektują miniaturowe wnętrza (w pudełku imitującym wnętrze tokijskiego wieżowca), ucząc się, jak najlepiej wykorzystać ograniczoną przestrzeń.

Zapisy: edukacja@ma.wroc.pl (w tytule maila wpisz: “Mój mały kąt w wielkim mieście”).

  1. Światło/Cień (niedziela, 9 lutego o godzinie 11:00)
  • Wiek: 6-12 lat
  • Czas trwania: 90 minut

Podczas warsztatów dzieci sprawdzą, jak światło wpływa na otoczenie (eksperymenty z różnymi rodzajami światła), pobawią się cieniem i stworzą swój własny teatrzyk cieni.

Zapisy: edukacja@ma.wroc.pl (w tytule maila wpisz: “Światło/Cień”).

  1. Oko w oko z wabi-sabi (sobota, 15 lutego o godzinie 11:00)
  • Wiek: 11+
  • Czas trwania: 60 minut

Czym jest japońska estetyka wabi-sabi i dlaczego tak różni się od zachodnich koncepcji piękna? Dlaczego uniwersalne koncepcje architektoniczne… w Japonii wyglądały inaczej niż gdziekolwiek indziej? Na dzieci czeka interaktywne zwiedzanie wystawy “Shinchintaisha. Procesy nietrwałości”. Będzie ono połączone z częścią warsztatową, w której stworzycie znikające obrazy, ucząc się akceptować przemijanie.

Zapisy: edukacja@ma.wroc.pl (w tytule maila wpisz: “Oko w oko z wabi-sabi”).

  1. Mała wielka sztuka użytkowa (niedziela, 16 lutego o godzinie 11:00)
  • Wiek: 6-12 lat
  • Czas trwania: 90 minut

Czy fotel może być ikoną designu? Czy sztuka użytkowa to naprawdę sztuka? Dzieci zwiedzą wystawę “Nowoczesne wnętrze”, a potem zaprojektują i wykonają z dostępnych materiałów własne meble.

Zapisy: edukacja@ma.wroc.pl (w tytule maila wpisz: “Mała wielka sztuka użytkowa”).

Kiedy? 8-9, 15-16 lutego

Gdzie? Muzeum Architektury we Wrocławiu, Bernardyńska 5

 

Wystawa plenerowa: “(Od)nowa. Miasto przeobrażone. Wrocław ’45” (do 25 lutego)

Zastanawiałeś się kiedyś:

  • jak wyglądał Wrocław przed wojną?
  • co znajdowało się tam, gdzie dziś stoi Wroclavia (i nie chodzi tu wcale o dworzec autobusowy)? 
  • jakie budowle zniknęły na zawsze, a które przeszły gruntowne zmiany? 
  • ile było hal targowych (takich, jak ta przy budynku Instytutu Filologii Polskiej)? 
  • gdzie znajdował się pałac Karla Henckela von Donnersmarcka? 
  • jaki obiekt znajdował się przy wejściu do Parku Południowego? 

Odpowiedzi na te pytania (a nawet na znacznie więcej pytań) znajdziesz na wystawie plenerowej “(Od)nowa. Miasto przeobrażone. Wrocław ’45”, którą przygotowali studenci Uniwersytetu Wrocławskiego – kierunek “Historia w Przestrzeni Publicznej” – pod opieką naukową dr. hab. Wojciecha Kucharskiego (zastępca dyrektora ds. naukowych w Ośrodku „Pamięć i Przyszłość”). Możesz ją zobaczyć do 25 lutego.

Ekspozycja ukazuje historię 14 budynków, które od 1945 roku przeszły ogromne przemiany. Dzięki unikalnym fotografiom i archiwalnym materiałom zobaczysz, jak miasto zmieniało się na przestrzeni dekad – od ruin po oblężeniu, przez polonizację przestrzeni, aż po odbudowę w stylu renesansowym i barokowym.

To niepowtarzalna okazja, by spojrzeć na Wrocław z nowej perspektywy i odkryć, jak historia kształtowała jego dzisiejszy wygląd.

Kiedy? do 25 lutego

Gdzie? Rynek we Wrocławiu

Uroczyste otwarcie CAL Szczepin – dołącz do sąsiedzkiego świętowania! (15 lutego)

Na Szczepinie powstaje nowe miejsce spotkań, integracji i wspólnych działań! Centrum Aktywności Lokalnej (CAL) Szczepin otwiera swoje drzwi i zaprasza na uroczyste otwarcie już 15 lutego o godzinie 17:00 (ul. Zachodnia 1, niebieski pawilon obok przystanku autobusowego Inowrocławska). A warto przyjść, bo w programie czeka na ciebie (i twoje dzieci, jeśli je masz) kilka atrakcji!

Co się wydarzy? Między innymi:

  • prezentacja historii CAL-u,
  • zwiedzanie nowej przestrzeni,
  • sitodruk – pamiątkowa torba dla każdego,
  • spektakl dla dzieci “Zimowa Wróżka Bańkowa”,
  • zabawa w CAL-owe Koło Fortuny,
  • fotobudka i sąsiedzkie rozmowy.

A jeśli chcesz pomóc zazielenić CAL, przynieś ze sobą kwiatka w doniczce – razem z innymi mieszkańcami pomożesz stworzyć przytulne miejsce, w którym aż chce się spędzać czas.

Kiedy? 15 lutego o godzinie 17:00

Gdzie? CAL Szczepin, Zachodnia 1, Wrocław

Spacer “Kocimi śladami po Wrocławiu” (15 lutego)

Z okazji Światowego Dnia Kota, obchodzonego 17 lutego, zapraszamy na spacer “Kocimi śladami po Wrocławiu”! Czy jest lepszy pomysł na świętowanie tego cudownego dnia?

Już w sobotę, 15 lutego o godzinie 12:00 możesz spotkać się z przewodniczką i innymi miłośnikami kotów przed wejściem do Miejskiej Biblioteki Publicznej (filia nr 57) przy ul. Szewskiej 78.

Spacer poprowadzi Iza Ganske, przewodniczka miejska i prawdziwa kociara. Podczas wędrówki po Wrocławiu odpowie na takie pytania, jak chociażby:

  • dlaczego na wrocławskich budynkach często pojawia się lew,
  • gdzie mieszkał koci celebryta Dante,
  • ile jest kocich kawiarni w mieście,
  • na jakim moście możesz spotkać czarodziejskiego kota.

Iza Ganske jest absolwentką Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Z branżą turystyczną, jako przewodniczka i pilotka wycieczek jest związana od 2009 roku. Prywatnie jest mamą, żoną i właścicielką dwóch kotów.

Przewidywany czas spaceru: 1,5 godziny.

Kiedy? 15 lutego o godzinie 12:00

Gdzie? Start: Miejska Biblioteka Publiczna filia nr 57, Szewska 78, Wrocław

“Ogród zimowy” – interaktywne środowisko w Centrum Sztuki WRO (do 2 marca)

Centrum Sztuki WRO zaprasza do wyjątkowego, interaktywnego środowiska, które zrealizowano w oparciu o dziecięce marzenia. Wystawa “Ogród zimowy” to przestrzeń, w której technologia, biologia i emocje łączą się w jedną, niehierarchiczną narrację, która rządzi się swoimi prawami.

Podczas warsztatów, które odbędą się w lutym, dzieci wspólnie z artystami będą tworzyć immersyjną scenografię, czyli interaktywną przestrzeń złożoną z kwiatów i traw. 

Skąd pomysł? Z wspomnienia dziecięcego marzenia Louis (organizatorki wydarzenia) – powołania do życia świata drzew i traw stworzonych z papieru. Każda roślina jest ręcznie wykonana, a dźwięki otoczenia – owadów i zwierząt – są generowane za pomocą kodu, zacierając granicę między rzeczywistością a wyobraźnią.

Dla dorosłych wystawa stanie się nostalgiczną podróżą do czasów dzieciństwa. Ma ona zachęcać do poruszania się, interakcji oraz zabawy z nietypowymi, bo elektronicznymi owadami. A dla dzieci będzie to… bardzo ciekawa atrakcja i wkroczenie do niemal bajkowego świata.

Kim jest Louis? Vita Louis Magomedova to młoda osoba artystyczna z Ukrainy. Specjalizuje się w tworzeniu interaktywnych instalacji dźwiękowych. Prowadzi niedzielne warsztaty dla dzieci. 

Kiedy? do 2 marca

Gdzie? Centrum Sztuki WRO – WRO Art Center, Widok 7, Wrocław

Wystawa prac Tomasza Wiktora – “Coda” (do 19 lutego)

Wystawa “Coda” Tomasza Wiktora to wyjątkowa podróż przez złożoność współczesnych relacji międzyludzkich, które artysta przedstawia za pomocą portretu. Centralnym motywem twórczości Wiktora jest wizualna metafora ciągle zmieniających się relacji, które z czasem znikają lub pozostają jedynie we wspomnieniach. Uchwycone i zatrzymane w czasie postaci, skłaniają do refleksji nad emocjami, bliskością i dialogiem, który niestety bardzo często pozostaje niedokończony.

Prace artysty wykonane są w klasycznych technikach malarskich, z wykorzystaniem wielowarstwowych laserunków, które stapiają się z powierzchnią podłoża. Na poziomie formalnym w jego pracach pojawiają się:

  • głębia, 
  • przestrzeń, 
  • powtórzenie, 
  • odbicie, 
  • rozmycia, 
  • deformacja,
  • niedokładne ujęcia.

Odzwierciedlają one ulotność oraz fragmentaryczność ludzkiej percepcji oraz pamięci – nawiązując do ulotności wspomnień.

Tomasz Wiktor koncentruje się na ukazaniu człowieka jako swego rodzaju złożoności – zarówno z formy wizualnej, jak i z symbolu ciągle zmieniających się relacji międzyludzkich. Bo choć nie zawsze te relacje trwają w nas wiecznie, pozostawiają ślad w naszej świadomości.

Kim jest Tomasz Wiktor? Zajmuje się on malarstwem, grafiką, rysunkiem oraz muzyką. Ukończył studia na kierunku Malarstwo na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od kilku lat jest asystentem w Pracowni Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej, Pracowni Technologii Malarstwa Sztalugowego oraz Pracowni Podstaw Malarstwa na swojej alma mater. Jego prace można było zobaczyć już na ponad 160 zbiorowych wystawach zarówno w Polsce, jak i za granicą. 

Ta konkretna wystawa została zorganizowana w ramach cyklu “Ale sztuka!”. Ma ona za zadanie wspierać młodych twórców, udostępniając im przestrzeń do promocji i rozwoju artystycznego. 

Kiedy? do 19 lutego

Gdzie? Centrum Kultury Agora, Serbska 5a, Wrocław

Gorące wydarzenia

Gorące wydarzenia

PGE Projekt Warszawa sezon 2024/2025

04.05.2025-04.05.2025
Warszawa

Orange Warsaw Festival 2025

30.05.2025-30.05.2025
Warszawa

Gdzie na Majówkę w 2025?

Open’er Festival 2025

02.07.2025-02.07.2025
Gdynia

Alphaville – Forever Young

04.10.2025-04.10.2025
Szczecin, Warszawa, Wrocław

Strefa 57 Festival

02.05.2025-02.05.2025
Przytkowice

Audioriver Festival 2025

11.07.2025-11.07.2025
Łódź

Las Festival 2025

25.06.2025-25.06.2025
Lubawka

Sunrise Festival 2025

01.08.2025-01.08.2025
Kołobrzeg

WSZYSCY JESTEŚMY KACPERCZYK TOUR

22.10.2025-22.10.2025
Gdynia, Katowice, Lublin i inne

Be Active Tour 2025 powered by Reebok Ewa Chodakowska

10.05.2025-10.05.2025
Gdańsk/Sopot, Kraków, Łódź i inne

OFF Festival Katowice 2025

01.08.2025-01.08.2025
Katowice

Mecze Towarzyskie Reprezentacji Polski w piłce siatkowej

23.05.2025-23.05.2025
Gliwice, Katowice, Koszalin

COMA RE-START: Gra o Wszystko

17.10.2025-17.10.2025
Gdańsk/Sopot, Katowice, Kraków i inne

VNL 2025 – Siatkarska Liga Narodów Kobiet

23.07.2025-23.07.2025
Łódź

Męskie Granie 2025

27.06.2025-27.06.2025
Gdańsk, Kraków, Poznań i inne

12 points go to… Finał Eurowizji 2025 w kinie

17.05.2025-17.05.2025
Warszawa

Fangor Pulsacje

13.09.2025-13.09.2025
Gdańsk/Sopot, Katowice, Łódź i inne

CEV Champions League Volley 2025 / Final Four

16.05.2025-16.05.2025
Łódź

Sylwia Grzeszczak

14.11.2025-14.11.2025
Gdańsk/Sopot, Kraków, Poznań i inne