Muzyka rap nigdy nie była gatunkiem jednolitym. Inspiracje zbierane z różnych zakątków kultury i sztuki wpłynęły na powstanie i rozwój licznych odnóg, które dziś funkcjonują jako osobne twory. Wielu raperów, wciąż eksperymentując z brzmieniem, wychodzi przed szereg, stając w opozycji do licznych, podobnych sobie, twórców. Wśród nich jest chociażby Sobel, którego muzyka wyróżnia się na tle polskiej sceny muzycznej.

Człowiek, który prześcignął Taylor Swift
Zdobywca list przebojów "Billboard", rewolucjonista klasyki, twórca ścieżki dźwiękowej do "The Walking Dead" i "Lore" - Chad Lawson już niebawem wystąpi w Polsce.
08.02.2024
Aleksandra Gieczys
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Co ma Chopin do Jaretta?
Zdaniem krytyków jego muzyka zmienia oblicze muzyki klasycznej i wprowadza ją w erę Spotify.
Nic dziwnego. Jego albumy biją rekordy odtworzeń, zdobywają szczyty list przebojów “Billboard Top Classical Albums” i iTunes, a płyta “The Chopin Variations” na jeden dzień wyprzedziła nawet Taylor Swift w rankingu najlepiej sprzedających się wydawnictw muzycznych na Amazonie.
Chad Lawson, bo o nim mowa, zwrócił na siebie uwagę publiczności i krytyków swoją ogromną wyobraźnię dźwiękową i swobodnym poruszaniem się po różnorodnych światach muzycznych. Z tej niezależności i ciągłego udowadniania, że granice w muzyce są po to, by je przekraczać uczynił swój znak rozpoznawczy.
Rozpoczynał karierę od od muzyki stricte klasycznej i tradycyjnego jazzu, a następnie zdecydował się tworzyć muzykę na własnych zasadach. W rezultacie jego twórczość czerpie zarówno z brzmień muzyki klasycznej, jak i swobodnej natury jazzowej improwizacji a nawet z ambientu. W wywiadach jak mantrę powtarza, że tak naprawdę gatunek jest nieistotny:
“Pozbądźmy się pomysłu, że muzyka musi pasować do jakiegoś konkretnego pudełka i po prostu cieszmy się tym, czym jest”.
Największy wpływ na jego twórczość wywarli Fryderyk Chopin i Keith Jarrett. Chopin, jak mówi, dał mu klasyczne korzenie a Jarret przemówił do niego jako pianisty i pomógł znaleźć drogę do jazzu. Nowoczesne, przemyślane i indywidualne ujęcia muzyki Chopina otworzyło mu zresztą drzwi do prawdziwej kariery i przyniosło wielką sławę.
Ale zacznijmy od początku …
Urodzony w Karolinie Północnej Chad już w wieku pięciu lat wiedział, że chce zostać muzykiem. Zrealizował to marzenie w wieku 18 lat, kiedy zapisał się do Berklee College of Music w Bostonie. Już tam rozpoczął karierę jako muzyk studyjny. W 1997 roku wraz z perkusistą Alem Sergelem i basistą Zackiem Pagem założył Chad Lawson Trio. Zespół wydał łącznie dwa albumy: “Dear Dorothy: The Oz Sessions” (2002) z jazzową reinterpretację muzyki do kultowego filmu “Czarnoksiężnik z krainy Oz” oraz “Unforeseen” (2004) łączący oryginalne kompozycje ze standardami jazzowymi i coverami m.in. Soundgarden i The Police.
Polecamy na eBilet.pl
W 2009 roku Lawson wydał swój debiutancki solowy album “Set on a Hill”, zawierający głównie jazzowe improwizacje na fortepian jazzowy. Kolejne były wydawnictwa “The Piano” (2011) i “The Space Between” z 2013 roku. Wszystkie one poświęcone były eksploracji coraz bardziej płynnych granic pomiędzy jazzem, z naciskiem na improwizację, a muzyką klasyczną.
Prawdziwy przełom nastąpił w 2014 roku wraz z “The Chopin Variations” – reinterpretacja dzieł Chopina odniosła ogromny sukces, osiągając pierwsze miejsca na listach przebojów listy najpopularniejszych albumów klasycznych magazynu Billboard oraz na pierwszych miejscach list przebojów muzyki klasycznej iTunes i Amazona.
Na płycie Lawson kontekstualizuje solowe utwory Chopina na fortepianie, dodając akompaniament skrzypiec i wiolonczeli a także wprowadzając pewne manipulacje elektroniczne. Dodatkowe efekty dźwiękowe uzyskał – jak sam mówił w wywiadach – przypadkowo: muzyk był zmuszony nagrywać materiał na płytę późno w nocy i aby nie obudzić dwójki swoich małych dzieci umieszczał filc pomiędzy strunami i młoteczkami fortepianu i – aby wytłumić dźwięk – montował mikrofony wewnątrz fortepianu w pobliżu młotków. Dzięki temu Lawsonowi udało się uzyskać zupełnie nowe brzmienie rezonansowej barwy fortepianu – znalazł sposób na uchwycenie miękkich, subtelnych dźwięków tworzonych przez działanie klawiszy klawiatury.
Nowe, przesuwające kolejne granice brzmienia fortepianu udało mu się uzyskać ponownie na płycie “Re: Piano” z 2018 roku. Jedynym instrumentem wykorzystanym do nagrania albumu był fortepiana, ale włączając do produkcji elektroniczne pętle i dźwięki otoczenia udało się Lawsonowi uzyskać efekt gdzieś pomiędzy klasyką a ambientem. Podjęte przez Lawsona po raz kolejny ryzyko zaprocentowało – album zajął pierwsze miejsce na liście przebojów iTunes Classical i piąte miejsce na liście “Billboard Classical”.
Chad Larson od wielu lat jest również kompozytorem muzyki filmowej. Jego muzyka znalazła się między innymi w “The Walking Dead”, “Pamiętnikach Wampirów” i w “Lore” (muzyk jest również kompozytorem muzyki do podcastu o tym samym tytule).
W Polsce artysta jest wciąż mało znany. Tym bardziej warto wybrać się 25 września do Wrocławskiego Centrum Kongresowego ja jego koncert.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł