Liczba fobii, na które cierpi ludzkość, jest niezliczona. Części z nich pewnie nawet jeszcze nie nazwano – w przeciwieństwie do lęku przed klaunami. Zakorzenionego równie mocno w ludzkiej psychice, jak i popkulturze.
Przed nami dni pełne niezapomnianych artystycznych doznań pod rozgwieżdżonym niebem! Dzięki Festiwalowi "Ogrody Muzyczne" im. Ryszarda Kubiaka dziedziniec Zamku Królewskiego w Warszawie ponownie zamienił się w tętniącą życiem kulturalną oazę, gdzie spotkać możecie najznakomitszych twórców muzyki klasycznej, jazzu, opery i baletu. Do 31 lipca czeka na was ponad 30 koncertów, recitali i pokazów filmowych! Poznajcie szczegóły programu.
03.07.2025
Aleksandra Gieczys
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
25. edycja Festiwalu Ogrody Muzyczne im. Ryszarda Kubiaka
Dla szerokiej publiczności melomanów Festiwal Ogrody Muzyczne im. Ryszarda Kubiaka nieprzerwanie od 2001 roku stanowi okno na wielki świat muzyki klasycznej, opery i baletu. Wydarzenie to nie tylko szybko zyskało miano “Letniego Salonu Muzycznego Warszawy”, ale też stało się rozpoznawalną marką o ugruntowanej renomie jednej z najważniejszych imprez kulturalnych w Polsce.
Dzięki swojej oryginalnej formule łączącej dwa nurty – sztukę audiowizualną i muzykę na żywo – odbywający się przez cały lipiec na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie festiwal tworzy wyjątkową – ale też bardzo przyjazną i przystępną dla odbiorcy – przestrzeń dla niepowtarzalnych, immersyjnych doświadczeń.
O popularności i znaczeniu Ogrodów Muzycznych na mapie kulturalnej kraju wiele mówią zresztą same statystyki: każdego roku średnia frekwencja wszystkich festiwalowych wydarzeń łącznie sięga liczby nawet 30 000 widzów!
Czas więc zaznaczyć daty w kalendarzu i kupić bilety, bo przed nami dni pełne niezapomnianych artystycznych doznań w otoczeniu jednej z najpiękniejszych historycznych scenerii w Europie!
Festiwal Ogrody Muzyczne – co znalazło się w programie tegorocznej edycji?
Festiwalowy program Ogrodów Muzycznych każdego roku prezentuje koncerty na żywo w wykonaniu najznakomitszych artystów światowego formatu, projekcje filmów o tematyce muzycznej oraz rejestracje i retransmisje najlepszych produkcji operowych i baletowych z największych i najbardziej prestiżowych scen, w tym m.in. z The Metropolitan Opera, Opery Wiedeńskiej, Festiwalu w Salzburgu czy Opery Paryskiej.
Program jubileuszowej edycji jest naprawdę przebogaty i różnorodny, bo obejmuje ponad 30 wydarzeń! Od 29 czerwca do 31 lipca odbędzie się aż 18 projekcji filmowych i 14 koncertów. To rekordowa liczba wydarzeń live w historii Ogrodów. Nic więc dziwnego, że tegoroczne motto festiwalu to “Fajerwerki i Fanfary”!
Celebrację 25-lecia Festiwalu Ogrody Muzyczne 29 czerwca zainaugurował koncert “Królewskie fanfary i subtelności natury” orkiestry Sinfonia Varsovia, która wystąpiła pod batutą Michała Klauzy. Solistką koncertu była charyzmatyczna, wybitna skrzypaczka – laureatka m.in. prestiżowego konkursu im. H. Wieniawskiego – Meruert Karmenova.
Co jeszcze znalazło się w programie tegorocznej edycji? Poniżej przedstawiam wybrane propozycje, na które szczególnie warto zwrócić uwagę w najbliższych dniach. Zapraszamy do zapoznania się z naszym mini-przewodnikiem po wybranych wydarzeniach Festiwalu.

Wśród festiwalowych gwiazd m.in. Artur Ruciński, Gabriela Legun, Aga Zaryan i “pianista nowej ery” Hayato Sumino!
Zaproszenie do udziału w tegorocznej edycji Ogrodów Muzycznych przyjęli artyści z całego świata, m.in. międzynarodowy zespół L’Arpeggiata, wybitny japoński pianista – półfinalista Konkursy Chopinowskiego – Hayato Sumino, światowej sławy polski baryton Artur Ruciński, sopranistka Gabriela Legun (laureatka “Paszportu Polityki” 2024 w kategorii “Muzyka poważna”), solista Teatru Muzycznego w Gdyni Mateusz Deskiewicz oraz pierwsza dama polskiej operetki Grażyna Brodzińska.
Na festiwalowej scenie obok gwiazd muzyki klasycznej zobaczymy też znakomite nazwiska i zespoły reprezentujące świat muzyki jazzowej, rozrywkowej, a także folkowej. Przed nami koncert m.in. uznanej na całym świecie wokalistki Agi Zaryan, której towarzyszyć będzie uznawany za najlepszy w naszym kraju Big Band Śląski pod kierownictwem Grzegorza Nagórskiego. Z kolei wachlarz najlepszych brzmień z kręgu tzw. muzyki świata dostarczy m.in. mistrz folkowych fuzji, zespół Vołosi oraz wykonujący tradycyjną muzykę koreańską zespół NaMu.

Bardzo ciekawie zapowiada się również występ Heroes Orchestra, która wykonuje muzykę znaną nam z gier video w wersjach na orkiestrę symfoniczną, kameralne składy i chór oraz koncert “Nowe Cztery Pory Roku Vivaldiego” – wyjątkowy projekt muzyczny z udziałem Daniela Olbrychskiego, który nie tylko na nowo interpretuje jedno z najsłynniejszych dzieł Antonio Vivaldiego, ale też przeplata je muzycznymi cytatami inspirowanymi m.in. twórczością Wojciecha Kilara, Johanna Pachelbela, a także poezję Agnieszki Osieckiej.
25. Festiwal Ogrody Muzyczne – koncerty na żywo
5 lipca 2025
Koncert “Taki cud i miód”
Na jednej scenie spotkają się dwie charyzmatyczne osobowości polskiej sceny – Danuta Błażejczyk i Andrzej Dąbrowski – w towarzystwie znakomitego Chopin University Big Band pod kierownictwem bandleadera Piotra Kostrzewy. W programie koncertu jazzowe i swingowe standardy oraz niezapomniane przebojów polskiej muzyki rozrywkowej w najlepszym wydaniu.
6 lipca 2025
Koncert “Francja Elegancja”
W podróż przez największe przeboje francuskich artystów – m.in. Piaf, Aznavoura, Brela, Bécauda, Zaz, Pink Martini czy Yvesa Montanda – zabierze widzów solista Teatru Muzycznego w Gdyni, Mateusz Deskiewicz. Towarzyszyć mu będzie trio pod kierownictwem Ignacego Wiśniewskiego oraz goście specjalni: Klaudia Szmidt (śpiew) i Paweł Zagańczyk (akordeon).
11 lipca 2025
Koncert “VOŁOSI – Wirtuozi Karpat”
Zespół VOŁOSI zaprezentuje energetyczne połączenie muzyki ludowej z nowoczesnymi brzmieniami, oddając hołd karpackim tradycjom.
13 lipca 2025
Recital fortepianowy Hayato Sumino
Znany z łączenia klasyki z nowoczesnością wirtuoz fortepianu, półfinalista Konkursu Chopinowskiego, gwiazda YouTube i idol nowej generacji – Hayato Sumino wystąpi z recitalem fortepianowym w programie którego znalazły się m.in. utwory Chopina, Bacha i Ravela.
14 lipca 2025
Koncert “Artur Ruciński i Gabriela Legun. Operowy wieczór gwiazd”
Wybitny baryton Artur Ruciński – gwiazda największych scen operowych świata, m. in. Metropolitan Opera w Nowym Jorku i Teatro Real w Madrycie – oraz Gabriela Legun – jedna z najbardziej wyrazistych sopranistek młodego pokolenia, tegoroczna laureatka Paszportu Polityki – zaprezentują wspólny recital z repertuarem operowym obejmującym m.in. arie i duety z oper Verdiego.

16 lipca 2025
Koncert “Aga Zaryan & Big Band Śląski – Klasyka Polskiej Piosenki Jazzowej”
Aga Zaryan wraz z Big Bandem Śląskim przedstawią interpretacje klasycznych polskich utworów jazzowych autorstwa takich największych gwiazdy polskiej sceny muzyki jazzowej, jak Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Krzysztof Komeda, Jerzy Duduś Matuszkiewicz, Andrzej Trzaskowski i Tomasz Stańko.
18 lipca 2025
Koncert “Grażyna Brodzińska i Przyjaciele – FOREVER!”
Niezrównana Grażyna Brodzińska zabierze publiczność w muzyczną podróż pełną operetkowych i musicalowych hitów. Pierwszej Damie Polskiej Sceny Operetkowej na scenie towarzyszyć będą znakomici artyści: Łukasz Kostka (baryton), Anna Sokołowska-Alabrudzińska (wokalistka) oraz Kacper Kuszewski (wokalista i aktor). Całością muzycznego wieczoru pokieruje Orkiestra pod batutą Mieczysława Smydy.
19 lipca 2025
Koncert “Heroes Orchestra: Muzyka z gier”
Orkiestra wykona symfoniczne aranżacje muzyki z popularnych gier komputerowych, łącząc świat gamingu z muzyką klasyczną.
20 lipca 2025
Koncert “Miłość Ci wszystko wybaczy. Piosenki, które kochamy”
Koncert w wykonaniu znakomitych artystów Akademii Operowej Teatru Wielkiego w Warszawie poświęcony niezapomnianym polskim piosenkom operetkowym autorstwa Jerzego Petersburskiego, Henryka Warsa i Władysława Szpilmana.
25 lipca 2025
Koncert “Nowe Cztery Pory Roku Vivaldiego”
Nowatorskie interpretacje “Czterech pór roku” Vivaldiego, wzbogacone m.in. muzyką Wojciecha Kilara i Johanna Pachelbela. Wieczór wzbogacą mistrzowskie recytacje Daniela Olbrychskiego, wprowadzając widzów w refleksyjny, pełen emocji świat dźwięków i słów.
26 lipca 2025
Koncert “NaMu – Koreańska Muzyka Tradycyjna”
Zespół NaMu to jedna z najciekawszych formacji koreańskiej sceny muzycznej, specjalizująca się w nowoczesnych interpretacjach muzyki tradycyjnej jego kraju.
27 lipca 2025
Koncert “Otello i Jago – Szekspir w Maskach Korei”
Talchum to tradycyjna koreańska sztuka sceniczna, łącząca teatr maskowy, taniec i muzykę. Grupie The Greatest Mask udało się połączyć tę tradycyjną formą ekspresji artystycznej z dramatem Szekspira “Otello”, oferując dzięki temu unikalne spojrzenie na to klasyczne dzieło.
31 lipca 2025
Koncert grupy L’Arpeggiata “Wonder Women – muzyka barokowa”
Zespół L’Arpeggiata pod kierunkiem znanej z łączenia muzyki dawnej z elementami jazzu i muzyki świata Christiny Pluhar zaprezentuje program będący muzycznym hołdem dla kobiet, które przez wieki musiały walczyć o prawo do twórczej ekspresji. W repertuarze koncertu znajdą się dzieła barokowych kompozytorek XVII wieku, takich jak Barbara Strozzi, Francesca Caccini, Isabella Leonarda i Antonia Bembo, oraz pełne pasji pieśni tradycyjne z krajów Ameryki Południowej i Włoch.
Co jeszcze w programie Festiwalu?
Integralną część Festiwalu stanowią oczywiście filmowe projekcje koncertów, oper i widowisk baletowych. To zawsze wyjątkowa szansa, by zobaczyć na dużym ekranie nagrania najlepszych wydarzeń muzycznych z całego świata. W tegorocznym programie – z racji obchodów ćwierćwiecza Ogrodów – znalazły się zarówno tzw. “hot premiery”, jak i najlepsze pozycje z niedawnej przeszłości – m.in. “Carmen” zrealizowana na Jeziorze Bodeńskim w Bregencji i koncert ulubieńca ogrodowej publiczności, skrzypka Davida Garretta zarejestrowany w 2023 roku w antycznym teatrze w Taorminie.
Perełką wśród nowości filmowych – jak zapowiadają organizatorzy – jest oratorium “Eden in Olympia” z udziałem wybitnej Joyce DiDonato. Tradycyjnie – jak co roku – zostanie zaprezentowana też rejestracja najnowszego przedstawienia ze sceny na Jeziorze Bodeńskim. Będzie to “Wolny Strzelec” C.M. von Webera, który swoją premierę miał w 2024 roku.

W programie projekcji znalazły się też m.in.:
- “Carmina Burana wg Edwarda Cluga” – ekspresyjna inscenizacja baletowa słynnej kantaty Carla Orffa;
- “IX Symfonia wg Béjarta” – baletowa interpretacja dzieła Beethovena;
- Legendarny “Koncert Trzech Tenorów” (Pavarotti / Domingo / Carreras) z Rzymu;
- “Céline Dion… une seule fois” – wielki koncert diwy w Québecu;
- “Le Concert de Paris 2024” – widowisko na Polach Marsowych z okazji Święta Narodowego Francji;
- oraz opery “Otello” i “La Traviata” Verdiego w wybitnych, współczesnych realizacjach;
Pełen program festiwalu wraz ze szczegółowym opisem wszystkich wydarzeń dostępny jest na stronie organizatora.
Przeczytaj też:
- Zobacz Yo-Yo Ma i Marion Cotillard w niezwykłym duecie!
- Jakub Józef Orliński czyli One Man Show i opera nowej generacji
- Niezwykła historia zaginionego utworu Chopina. Teraz możesz go posłuchać!
- Co to jest oratorium? Od Bacha do Paula McCartneya
- Najpiękniejsze utwory muzyki klasycznej na czas wyciszenia i zadumy
Poprzedni artykuł
Następny artykuł